SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Samba share и webdav от една и съща папка

azsym

New member
Значи имам следното в дебиан/рпи
една папка, която е webdav под апач2. Тази папка и всичко в нея се притежава от www-data. Ако ползвам вебдав от някъде мода да пиша/трия в нея.
Имам и СМБ шер който сочи към същата папка. Имам и СМБ потребител, който не е ввв-дата. Така под самбата виждам какво има в вебдав папката но не мога да пиша там.
Това е ясно защо се случва, обаче как да направя така, че да мога да пиша/чета/изпълнявам за тази папка под самба и апач2(вебдав) едновременно?
 
За: Samba share и webdav от една и съща папка

За: Samba share и webdav от една и съща папка

ох...

направи отделен потребител който го вкарай в тази www-data "общност"

виж какво правят тези младежи тук:
Samba configuration - Hacking WD MyBook World Ed
http://serverfault.com/questions/189693/allow-access-to-htdocs-dir-via-samba

Един от проблемите на *nix е че липсват ACL, а се разчита на защита от нива - потребител, група и други. Всъщност това е и предимство защото всичко е много по-лесно, но при по-сложни конфигурации е проблемно.
 
Re: Samba share и webdav от една и съща папка

мерси за това.
естествено малко се омотах.
имам следното на папката вебдав след лс -л

drwxr-xr-x www-data root ...webdav

т.е. ввв-дата е собсвеник, но от групата роот.

обаче във всички подпапки и файлове под вебдав имам

drw-r--r-- www-data www-data ...файл1
drw-r--r-- www-data www-data ...файл2
drwxr-xr-x www-data www-data ...папка1...n

т.е. ввв-дата групата не може да пише в тия папки.

В примерите горе всички се опитват да ползват ввв-дата като потребител в самбата. Има ли начин да си имам отделен самба потребител който да има пълни права на папката вебдав? Може би ако е от групата ввв-дата и модна малко правата на тая група. Нещо ми убягва и особенно пробеми със сигурността ако ще има някакви.
 

Горе