SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

SERP и CTR

Ma57eR

New member
Здравейте, колеги. Последната седмица ми прави неприятно (за мен) впечатление, че ми падна доста драстично CTR, при положение, че се вдигнах в SERP. Давам и малко данни да добиете представа.

1 месец на трета позиция по главната ключова дума - CTR ~5%
3 седмици на седма позиция - CTR ~ 11% ?!
От 1 седмица съм на пета позиция - CTR ~6%

На мен ми прави впечатление, че ако са спрени рекламите с добавка .... в случая седма позиция е в най-долната част на страница (видимата част). Дали хората не поглеждат повече на там, оглеждайки резултатите?!

Вашите наблюдения какви са?
 
Re: SERP и CTR

Ами по моите ключови думи, СЕРП-а прилича на вестник Куриер-5 от близкото минало - 3 платени реклами горе, 5 отстрани и 7 ултра шарени резултата с карти, адреси и т.н. То човек не може да се ориентира къде да кликне :) нещо такова
А и как може да се измери точно къде си в СЕРП-а? Когато търся през едно прокси - показва едни резултати, друго прокси - други резултати, София IP - едно, Варна IP- друго /имам е предвид ТОП 10/.
Според мен 7-ма позиция и 11% CTR не е възможно, както и да се погледне освен ако не си там случайно. Имам един сайт на 7-ма позиция с CTR=0 понеже е там по погрешка, имам сайт на 29-та позиция, с CTR=20% но там пък СЕРП-а е пълен с отпадъци.
А и как може да си сигурен къде си, след като така танцуваш по СЕРП-а - 1 месец на трета позиция, 3 седмици на седма позиция, 1 седмица на пета позиция.....
 
Re: SERP и CTR

Ежедневно следя позициите на този сайт, защото се занимавам активно с него. От 3 на 7 падна, защото цял месец не го бях пипал. Стоя там, докато не го вдигнах преди седмица. Сайта е български.
В тая ниша няма боклукшън по принцип. Поне не и на предни позиции.
От 4 различни компютъра (на различни места, разбира се) гледам и навсякъде си е на тези позиции.
 
За: SERP и CTR

За: SERP и CTR

В google webmaster tools ли гледаш CRT-то? Каква позиция показва там? И избери правилен период, примерно последните 2-3 дни за да видиш актуално инфо, че то показва някакво обобщено.
 
Re: SERP и CTR

Да, в WMS ги гледам данните.
Сегашната средна позиция, която показва е: 15 - тези данни имат ли нещо общо с истината по принцип?
Всъщност ще се окажеш прав за момента с периодите .... от началото на месеца до вчера CTR e 9% ... и търсенето е спаднало, затова може би и средните стойности за по-големия период спадат и съвпадат с тези промени по позициите.
 
За: SERP и CTR

За: SERP и CTR

Ами нямам идея дали са верни тия данни, честно да ти кажа. Някой път просто стоя и ги гледам едно умно и се опитвам да разсъждавам над тях и да видя има ли някаква полза да ги знам и дали изобщо са верни. Много са странни и разнообразни. Огромен CTR имам на някакви си 30-та, 50-та позиция или обратното. Примерно имам 54% на позиция средно 17 или пък 17% на средно 1,3-та позиция. И в двата случая резултатите са точно това, което търсят хората (според мен). Шантава работа. Но внимавай с датите. Според мен най-добре да се гледа за последните 2 дни примерно само. То как може да се види изобщо нещо като се гледа обобщена стара информация.

И още нещо, което измъдрих един път като гледах данните. Ако е на втора страница, то импресиите на базата на които се смята CTR са само от хората дето са отишли на втора страница предполагам. А това като се вземе предвид се променят нещата. Примерно на 11-та позиция си е първа направо за всички, които са видяли страницата. За това може би става висок CTR. Примерно много по-висок от 9-та, поне е логично. И като се вземе под предвид, че се дава средна позиция и то за период ето ти пълен хаос.
 
Последно редактирано:
Re: SERP и CTR

Даам, съгласен съм с теб в съжденията ти.
Аз преди няколко дена се опитвах да "хвана" смисъла на тези средни позиции и за половината от резултатите, които проверих, излизаха точни, но само за половината.
Примерно, ако пише средна позиция 5,8 - това ми съвпадаше с точно търсене на тази дума - 5а страница 8а позиция. Десетина думи проверих по този начин, но само половината съвпадаха.
 
За: SERP и CTR

За: SERP и CTR

Ама чакай! Това 5,8 не значи 5-та страница 8-ма позиция. Това значи че като се съберат всичките ти позиции и се разделят на броя се получава 5,8. То ако беше така както казваш, какво ще значи числото 15 примерно. Ако е по твоя метод не трябва да има никъде двуцифрени числа.
 
Re: SERP и CTR

15 е първа страница, 5а позиция :) Затова ти казвам, че се опитах да му схвана смисъла на средната позиция :)

А как се "хващат" всичките позиции? На база дошли потребители след търсене от Гошо? По тази логика няма ли за всичките ключови думи, цифрата да е една?
 
За: SERP и CTR

За: SERP и CTR

Е как така :). Ако 15 е първа страница 5-то място, то какво е 1,5? Пак същото ли? Аз не го разбирам така.
Аз средната позиция я разбирам по следния начин: 1,0 - винаги на първо място; 1,5 - примерно половината времето/хората на второ място, половината на първо; 15 - една част там си примерно на 17-то място (втора страница 7-мо), една част от времето/хората си на 13-то примерно и т.н. и средно е 15.
Не виждам проблем при всяка ключова дума да е различно, то това си е нормално.
 

Горе