SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

  • Разбира се, без него не минава.

    Votes: 13 76.5%
  • Не, работя с друг тул/тулове.

    Votes: 2 11.8%
  • Не правя анализ на кл. думи, а яко линкбилдинг.

    Votes: 2 11.8%

  • Общо гласове
    17

robby999

New member
Привет на всички!

Споделете, моля ви, на чия статистика се доверявате, когато искате да разберете броя (обема) търсения на дадена кл. дума?

Моите наблюдения сочат, че:

1. на Google AdWords, Insights и Trends човек не може да има голямо доверие, имам усещането, че дори си противоречат на моменти
2. повечето тулове не казват от къде черпят статистиките си, което ме кара да не им се доверявам. А ако казват, че това е Google AdWords се връщаме на т. 1

Все повече започвам да си мисля, че търсачките и в частност Г. дават просто някаква относителна информация и то само за думите от общ характер, а за по-специфичните (лонгтейл) думи крият статистиките си (уж че няма достатъчно голямо търсене). Вие какво мислите, споделяте ли това мнение? Кой метод (тул) бихте препоръчали за намиране обема трафик по дадена кл. дума?
 
Последно редактирано:
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Google Adwords показва кл. думи близки до тези, които търсиш и техния обем на търсене в широк (Broad), точен ([Exact]) и "фразов" ("Phrase") вариант.

Моя съвет за Google Adwords е да ползваш, [EXACT].

С Trends можеш да сравниш обема на търсене на определени кл.фрази/думи в специфични региони и години.

Insights е по-подробен инструмент. С него можеш да сравниш обема на търсене в специфични региони, категории, времеви рамки и има различни опции.

Използвам и трите инструмента, наблягам на Adwords и му се доверявам.
 
Последно редактирано:
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Категорично Adwords, поне според мен. Все пак почти всички оптимизатори се борят за позиции в Гугъл и едва ли техният инструмент може да бъде заменен от нещо по-добро, въпреки че и Insights има доста добри опции, но това си е въпрос на лична преценка в крайна сметка.
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

@ idiolism мерси за включването. Да, и аз ги използвам опциите Exact & Phrase, но идеята е, че статистиката е странна.

Пример:

Проверявам по кл. дума "seo оптимизация". Резултатът:

Броят търсения в световен мащаб е 14 800, от които едва 2 400 са от България.

Как е възможно това?
 
Последно редактирано:
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Е ти колко търсения очакваш да има? Милиони да търсят за това ли? И много малко хора търсят половината думи на латиница, а другите на кирилица.
За подобни ниско търсени думи си пускаш една adwords кампания за няколко дни ...
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Според мен, най-добрия инструмент за работа с ключови думи и статистика в момента е semrush.com.
Сервиза е платен, но определено си заслужава!:cool:
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

@netsurfer Нямах предвид това разбира се, не знам кое те накара да тръгнеш в посоката на милионите. Явно... гладна кокошка просо сънува (в кръга на шегата разбира се :D)
Просто се учудих, че от 14 800, едва 2 400 са от България, а останалите 12 400 от останалия свят при положение, че търсенето е на български - е, поне втората част в лицето на думата "оптимизация". Обаче все пак изглежда грешката е моя, защото не съм се сетил да взема предвид руския фактор. Оказва се, че и те търсят по "seo оптимизация".

Но все пак въпросът ми към вас си остава - вярвате ли на Google статистиките?

@kozhuharov Да, semrush е авторитет и би трябвало да му се има доверие, но е 50 долара на месец... Не е много, но не е и малко...
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Според мен, най-добрия инструмент за работа с ключови думи и статистика в момента е semrush.com.
Сервиза е платен, но определено си заслужава!:cool:
Как се държи тула с български думи? Имаш ли наблюдения?
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Как се държи тула с български думи? Имаш ли наблюдения?

Моята работа не е свързана с българското интернет пространство и затова с точност немога да ти отговоря.

Опциите за търсене са обособени по държави: .com, .co.uk, .ru, .de, .fr, .es, .it, .com.br, .com.au

Единствено е възможно за български думи и сайтове да търсиш в Google.ru database.Много често SEMRush смесва български и руски сайтове и търсения в резултатите.За съжаление няма конкретни резултати само за България.
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

@robby999

Сега се сетих да ти дам пример за резултат от моята работа с Google AdWords.
Преди една година си търсех идеи за нови домейни, намерих си комбинация от три ключови думи, по която имаше според въпросния инструмент 1 600 000 броя търсения, темата е забавления.Регистрирах домейн дословно повтарящ кобминацията от трите ключови думи и си направих сайт, с идеята да се опитам да привлека поне малка част от тези 1 600 000 запитвания...
Сайта и днес си работи, стои стабилно на първо място от "Около 156 000 000 резултата", точно сега пак проверих, но няма нито един посетител, по въпросната комбинация от три ключови думи...
Какъв е извода?Даните от Google AdWords не само се разминават, но и не съвпадат, при това на 100%!
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Кошухаров, вероятно си търсил с широкото търсене и е възможно при тясно търсене тази комбинация да има пренебрежимо малък брой търсения. Освен това тулът показва брой търсения, а не трафик!
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Кошухаров, вероятно си търсил с широкото търсене и е възможно при тясно търсене тази комбинация да има пренебрежимо малък брой търсения. Освен това тулът показва брой търсения, а не трафик!

Името ми се пише с "ж" - Кожухаров!:)

Каква е разликата м/у брой търсения и трафик?
Като изключим търсенията генерирани от програми и скриптове, останалата част, би трябвало да е направена от "живи хора".Предполагам, че от 1 600 000 търсения, поне 50% би трябвало да са ръчно въведени запитвания...

Интерфейса се смени от миналата година и не си спомням точно, за широко или тясно търсене ставаше въпрос ...

Би ли уточнил...?

П.П.
Сега влезнах и проверих отново резултатите:
1.Написах комбинацията от три думи и маркирах: Only show ideas closely related to my search terms
2.Locations: United States, Languages: English
3.Получих резултат за моите 3 думички: Global Monthly Searches 33,100, Local Monthly Searches 18,100
 
Последно редактирано:
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Името ми се пише с "ж" - Кожухаров!:)

Каква е разликата м/у брой търсения и трафик?
Като изключим търсенията генерирани от програми и скриптове, останалата част, би трябвало да е направена от "живи хора".Предполагам, че от 1 600 000 търсения, поне 50% би трябвало да са ръчно въведени запитвания...

Интерфейса се смени от миналата година и не си спомням точно, за широко или тясно търсене ставаше въпрос ...

Би ли уточнил...?

П.П.
Сега влезнах и проверих отново резултатите:
1.Написах комбинацията от три думи и маркирах: Only show ideas closely related to my search terms
2.Locations: United States, Languages: English
3.Получих резултат за моите 3 думички: Global Monthly Searches 33,100, Local Monthly Searches 18,100
Е дай ги тези думи да ги видим и ние, защо само си чешем езиците напразно ...
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Е дай ги тези думи да ги видим и ние, защо само си чешем езиците напразно ...

Не се включих в обсъждането на тази тема, с идея да си покажа всички мои сайтове...:rolleyes:

Просто коментирах собствения си опит, иначе нямам проблем за разрешаване!:)
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

П.П.
Сега влезнах и проверих отново резултатите:
1.Написах комбинацията от три думи и маркирах: Only show ideas closely related to my search terms
2.Locations: United States, Languages: English
3.Получих резултат за моите 3 думички: Global Monthly Searches 33,100, Local Monthly Searches 18,100

освен това, в лявата колонка имаш :
broad
exact
phrase

препоръчвам ти да чекнеш - "exact", това е възможно най-коректното търсене. Показва колко търсения има за точно тази дума или израз
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

освен това, в лявата колонка имаш :
broad
exact
phrase

препоръчвам ти да чекнеш - "exact", това е възможно най-коректното търсене. Показва колко търсения има за точно тази дума или израз

Благодаря!:D
Грешката е в мене!
Global Monthly Searches 170, Local Monthly Searches 22
Човек се учи докато е жив!:)
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Странно за човек, ползващ Semrush, да не правиш разлика между broad и exact search :rolleyes:
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Странно за човек, ползващ Semrush, да не правиш разлика между broad и exact search :rolleyes:

Аз не използвам Google AdWords при анализ на кл. думи и явно не се ориентирах от първия път в интерфейса...

Ти заяждаш ли се с мене или само така ми се струва?:D
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

Името ми се пише с "ж" - Кожухаров!:)
Сори , не съм искал да те засегна.

Каква е разликата м/у брой търсения и трафик?
Разликата е, че дадена дума се търси примерно 100 пъти, а ако първия сайт "обира" 80% от търсенията, значи ще получи трафик от 80 уникални. Тия 80% са много условни и зависят от много фактори като ниша. спонсорирани реклами, карти, новини, картинки, локация на търсещия и т.н.

Local Monthly Searches 22 означава, че верятно сайтът получава по-малко от 22 посещения по посочената от теб дума.

Използвай Адуърдс тула, няма как друг тул да е по-точен.
 
Re: Брой търсения /обем трафик/ на ключова дума

@BGKulinar Благодаря!

И защото темата е за keyword research tools, да попитам, имате ли впечатления от wordtracker.com.Аз от време на време ползвам безплатния им вариант freekeywords.wordtracker.com.

Втори въпрос.
Как се отнасяте към продаваните готови бази от ключови думи?В руското интернет пространство има няколко много активно рекламирани продукта...
От доста време обмислям закупуването на английската база от ключови думи на Пастухов (245,000,000 английски ключови думи, собствен софтуер - 357$).
Как ви се струва идеята за някаква форма на коопериране, закупуване и общо ползване?
 

Горе