SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Ден на данъчното облагане в Интернет

ivo.apostolov

Неразбиращ
Поради многото въпроси свързани с данъчното облагане на доходите от интернет, реших, че един ден посветен на дискусия на подобни въпроси би бил изключително полезен на доста хора от форума.

Каква е идеята?
- Предварително да се зададат въпроси към отговарящите, за да могат те да има време да се подготвят и да дадат най-добрия отговор.
- На място да се дискутират тези предварително засегнати теми.

Тайминг:
- Някоя събота или неделя.

Хора:
- Можем да вземем зала за 20-30 човека при 7 лева вход (парите отиват за покриване наема на залата).

Кой ще отговаря на въпросите:
- Моя милост
- Преслав Недев от vedomost.info
- Георги Миленчев от BPP
- Ще поканим и още един човек, който е много в час с материята, но за момента нямаме потвърждение и няма да посочим името му.
- Има вероятност да поканим и още един човек (юрист).

Какво да очаквате?
- Отговори на предварително поставените казуси!
- Отговори на въпроси от общо естество!

Какво да не очаквате?
- Отговори на Ваши конкретни питания, които са поставени на място!
- Отговори на специфични въпроси, които касаят само Вас и са строго индивидуални.

Дата на събитието: Събота, след средата на месец Януари.

Кажете дали си струва да хвърля усилия за подобно събитие?
 
Последно редактирано:
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Не е лошо да има нещо подобно. Идеята е добра и аз съм за. Предстои ми разширяване на продажбите в интернет и ще ми е интересно да чуя "болежките" на съучастниците ми :)
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Не е лошо да има нещо подобно. Идеята е добра и аз съм за. Предстои ми разширяване на продажбите в интернет и ще ми е интересно да чуя "болежките" на съучастниците ми :)

+1 :)
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Идеята наистина е да бъдем полезни максимално. Не да изкарваме пари или нещо подобно (за сведение един счетоводен/данъчен семинар е 100+ лева на ден).
Не очаквайте събитието да обхване всичко на 100% или индивидуалния казус на всеки. По-скоро да внесе яснота по доста неща и да отговори на някой често срещани въпроси.
Освен това предстоят промени в ЗДДС от 2011 година, за които ще говори Преслав Недев.
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Защо да е офлайн и да могат да присъстват само 50 души, като може да е онлайн и да го видят хиляди!? Нали скоро пусна сайт за счетоводство, съберете въпроси и там да се публикуват отговорите им с определени примерни казуси. Или пък да се направи подсекция в този форум примерно, така или иначе доста зачестиха такива въпроси.
 
Последно редактирано:
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Защо да е офлайн и да могат да присъстват само 50 души, като може да е онлайн и да го видят хиляди!? Нали скоро пусна сайт за счетоводство, съберете въпроси и там да се публикуват отговорите им с определени примерни казуси. Или пък да се направи подсекция в този форум примерно, така или иначе доста зачестиха такива въпроси.

Много добър въпрос!!!
1. Защото хората, които отговарят на подобни въпроси имат изгода от подобни презентации, с които изграждат имидж. Никой не прави нещата просто ей така за без пари!
2. Това което забравих да кажа е, че цялото събитие ще се запише на видео, което ще е публично до примерно седмица (или колкото време отнеме да се качи онлайн). За гледането му няма да се изискват пари или нещо подобно.
3. Въпросите ще се събират в сайта за счетоводство и в крайна сметка отговори ще бъдат написани в него. Нямаме идея да караме хората да идват на подобно събитие, за да научат отговорите. Вярваме обаче, че ще има 20-30 човека, които да искат да ги чуят на живо и да комуникират с отговарящите.
------
Ако съм отговорил на въпросите ти, мога и да вмъкна едно предложение: На самото събитие да отговаряме на добри въпроси, дори и този, който го е задал да не присъства!
Това ОК ли е?
Все пак разполагаме с един ден и е физически невъзможно човек да се подготви да отговори на всичко. Преслав Недев, Георги Миленчев и аз (вероятно и други хора) се включваме в тази инициатива абсолютно без никакъв пряк комерсиален интерес!
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Ок, ако е за създаване на име, добре, донякъде мога да разбера защо да е офлайн. От друга страна, не виждам особен смисъл в този ограничен формат ако се търси по-голяма публичност и създаване на име. Знам ли. Разбира се, може да се извърти по подходящ начин и да му се принади стойност.
Само не казвай, че не е комерсиално ;)

едит: Хубаво ще е и нещата да не се обясняват просто "защото в закона пише така" Да не е просто тълкуване на закона, а да е по-практическо насочено, пречупено през практически опит. Най-добре ще е ако тези които обясняват как се правят регистрации по ДДС, подаване на декларации, социално осигуряване на различни основания, подаване на данъчни декларации, осчетоводяване на приходи от реклама в интернет сайтове и др. да са запознати и с практическата страна. Да не стане, ама те така казаха, пък то не било така.
 
Последно редактирано:
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Според мен ще е полезно. Дори имам идеи за въпроси и как да се отговаря.

1. Получавам пари от адсенс/афф програми от ЕС, чужбина, БГ/ трябва ли да плащам осигуровки? Ако да, защо? Знаеш, че тук с теб имахме спор, но така и не можахме да стигнем до консенсус.

2. Как да си попълня данъчната декларация за 2010? С конкретни казуси (таблица 6, колона 10 ред 15 и т.н.)

3. Може ли да ползвам адсенс, ако не съм регистриран като самоосигуряващо се лице. Тук също имаше спор. Аз лично твърдя, че не можеш да се регистрираш по Булстат, защото не си свободна професия, не си по граждански договор и т.н. Дори си мисля, че становището на НАП за осигуряването на блогърите е предвиден вариант ДА НЕ се регистрираш
Физическото лице не осъществява стопанска дейност или извършва такава, но сайтьт (интернет страницата), както и заплащаните от него разходи, по никакъв начин не са свързани с осъществяваната от него стопанска дейност. В този случай, доходите попадат в обхвата на чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ, т.е. представляват облагаем доход от източници, които не са изрично посочени в този закон и не са обложени с окончателни данъци по реда на ЗДДФЛ или ЗКПО.

Годишната данъчна основа за тези доходи се формира по реда на чл. 36 от ЗДДФЛ и това е облагаемият доход, придобит през данъчната година, намален с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Липсва правна възможност от доходите, подлежащи на облагане по реда на чл. 35 и 36 от ЗДДФЛ, да се приспадат направените разходи.
4. Как да се регистрирам по ЗДДС чл.97? Как точно се подават ВИЕС и ДДС декларациите? Ако пускам адуърдс кампании, как да начислявам ДДС-то - срокове, документи?

5. Могат ли доходите от реклама да минат като отдаване на рекламни площи под наем (Изитрейдър работят с такъв договор)?

6. Какво точно да питаме своя счетоводител, за да разберем дали е на "ти" с материята (интернет и данъци)?

Всъщност теб те знаем, но другите двама са ми напълно неизвестни.
 

Прикачени файлове

  • ZDDFL_24-34-35.doc.zip
    6.6 KB · Преглеждания: 0
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Още нещо, ако не станало ясно: 100% от това събитие ще бъде онлайн (дали под формата на видео или под формата на писмени отговори във форум).
Нямаме никаква идея да принуждаваме хората да идват на него, за да разберат за какво се е говорило. Но за да мога аз като организатор да събера Х на брой хора да отговарят БЕЗПЛАТНО на определени въпроси, най-малкото трябва публика. Такъв е живота.

Никой не прави SEO без пари (поне от тези дето знаят какво правят). Никой и не води счетоводство без пари (поне от тези дето знаят какво правят). Но нито на едните им пречи да говорят на SEO конференции и да издават тайните си, нито на другите им пречи да споделят знание за определени казуси.

Ако кажете, че няма смисъл от подобно събитие - ОК, спестявате време и на мен и на Преслав и на Жоро (и на другите двама потенцилни лектора).
Обаче от форума съм останал с друго впачатление....
За това въпроса на темата е: "Искате ли?"
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Ок, ако е за създаване на име, добре, донякъде мога да разбера защо да е офлайн. От друга страна, не виждам особен смисъл в този ограничен формат ако се търси по-голяма публичност и създаване на име. Знам ли. Разбира се, може да се извърти по подходящ начин и да му се принади стойност.
Само не казвай, че не е комерсиално ;)
Честно ли? Ако мине добре, хората видят смисъл и т.н., догодина може и да не е комерсиално!!! Откровен отговор от мен. Но като за първи път: НЕКОМЕРСИАЛНО Е - никой от говорещите и организаторите няма да получи пари. Ако имаш друго определение за комерсиално, ще се радвам да го чуя. Поне от организационна гледна точка, събитието е НЕКОМЕРСИАЛНО, без печалба!!!
Що се отнася до формата - хората, които говорят искат да имат личен контакт - това е тяхната печалба. Да това вероятно е комерсиално, но е извън целите на събитието! Както казах, всичко ще бъде публикувано онлайн, не е целта да имаме затворена дискусия, точно напротив!!!
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Чудесна идея. Аз мога да осигуря излъчване на живо през интернет, ако има интерес от организаторите :)
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Според мен ще е полезно. Дори имам идеи за въпроси и как да се отговаря.

Всъщност ти преминаваш към директните въпроси :)
Тук въпроса е да го правим или не?
Ако хората не искат - ОК, живота продължава :)
Ако искат, да видим как да го направим, че да сме полезни. А чак след това, тези въпроси ще ги имаме предвид :)
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Чудесна идея. Аз мога да осигуря излъчване на живо през интернет, ако има интерес от организаторите :)

Има интерес!!! Както казах, не се прави за пари!!! Нито, за да ограничаваме хората. За това и предложих да се отговаря на въпроси от хора, които не присъстват!!!
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Аз съм ЗА такова събитие, хубаво е да се направи. Доста такива въпроси взеха да излизат. Щом има въпроси и хора търсещи отговори, значи си струва да се направи. А намека "Само не казвай, че не е комерсиално ;)" беше продиктуван от израза "..никакъв ПРЯК комерсиален интерес" Не ми се връзвай :)
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Аз съм ЗА такова събитие, хубаво е да се направи. Доста такива въпроси взеха да излизат. Щом има въпроси и хора търсещи отговори, значи си струва да се направи. А намека "Само не казвай, че не е комерсиално ;)" беше продиктуван от израза "..никакъв ПРЯК комерсиален интерес" Не ми се връзвай :)
Връзвам се до такава степен, че наистина самото събитие не се прави с цел печалба! От друга страна, нормално е хората, които ще говорят да направят self-promotion. Това е тяхната облага, когато не получават пари!!!
Ние ще качим цялото събитие онлайн, ако можем (без да ни струва ресурс) бихме дори го излъчвали онлайн. Наистина искаме да бъдем полезни.
Кулинаря статира със страхотни въпроси, ще има още 100 такива. И ако човек пък е в заблудатата, че на всички въпроси ще са даде отговор, то по-добре да не идва и да не гледа (ако се излъчва онлайн).
Идеята е с най-добрия намерения и смятам, че ако няма негативизъм от хората, които всъщност имат най-голяма изгода от нея, то успеха е гарантиран. ::)
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

1. Получавам пари от адсенс/афф програми от ЕС, чужбина, БГ/ трябва ли да плащам осигуровки? Ако да, защо? Знаеш, че тук с теб имахме спор, но така и не можахме да стигнем до консенсус.

Съвсем накратко, можеш при положение че са твои сайтовете, както и че не плащаш на други хора да ти вършат някаква работа. Някой слънчав ден, ще назначат данъчните ревизия да проверят нещата дали отговарят на декларираните данни, и ако са заядливи, могат да се поопънат, че е трябвало да се плащат осигуровки. Дори ако се направят много на интересни, да се пробват да те обложат като Едноличен търговец... но това са далечни истории, като при почти всички случаи ще се стигне до съдене, освен ако не се уплашиш и си платиш ;-) Нещо на което данъчните са свикнали ;-)

2. Как да си попълня данъчната декларация за 2010? С конкретни казуси (таблица 6, колона 10 ред 15 и т.н.)

За данъчната декларация в момента малко бързаш :)) Към средата на декември, когато излезе новия формуляр, тогава ще се бъде ясно къде точно ще се попълва. Но ако не си регистриран като самоосигуряващо се лице, не се попълва приложение 3 таблица 6, а се попълва приложение 6 като се попълва код "06"

3. Може ли да ползвам адсенс, ако не съм регистриран като самоосигуряващо се лице. Тук също имаше спор. Аз лично твърдя, че не можеш да се регистрираш по Булстат, защото не си свободна професия, не си по граждански договор и т.н. Дори си мисля, че становището на НАП за осигуряването на блогърите е предвиден вариант ДА НЕ се регистрираш

Можеш и без регистрация по БУЛСТАТ :) Не е нещо невиждано и неправено. Тук въпроса стои повече до данъчно планиране - какви суми пристигат от АдСенс и кое е по-изгодно да се плаща

Становището на НАП :) беше добре :) Признавам си, беше готина провокация, в готин момент ;-)

4.Как да се регистрирам по ЗДДС чл.97? Как точно се подават ВИЕС и ДДС декларациите? Ако пускам адуърдс кампании, как да начислявам ДДС-то - срокове, документи?

Също можеш. Регистрацията я вадят данъчните, тя се отнася само за ДДС, и е със съответното заявление. Ще ти бъде издаден служебен ДДС номер, който ще е същия като ЕГН-то ти с BG отпред. Сроковете са всеки месец до 14-то число за подаването. За АдУърдса - когато Гугъл ти изпратят фактурата (изтеглиш си я от системата), тук се прави протокол, при който се начислява ДДС. И от тук вече зависи, по кой член си регистриран 97а или 100. При първия внасяш ДДС, при втория не внасяш ;-) Отново е въпрос до планиране

Подаването на ДДС декларациите, дневниците и ВИЕС може да стане по два начина - на хартия и дискета (данъчните друг носител още не ползват) или по електронен път. За изготвянето им има безплатна програма разпространявана от НАП под ДОС, която... не съм я отварял сигурно 6 - 7 години. Има и безплатни аналози на две популярни софтуерни фирми, ако трябва ще ги спомена, които вършат същата работа ;-)


5. Могат ли доходите от реклама да минат като отдаване на рекламни площи под наем (Изитрейдър работят с такъв договор)?

не, не могат, защото по нашето законодателство сайта не е имущество (не е вещ) а под наем се дават само вещи и енергия. Проблема е в Закона за собствеността

6. Какво точно да питаме своя счетоводител, за да разберем дали е на "ти" с материята (интернет и данъци)?

Честно да ти кажа, трудно може да се даде съвет какво точно да питаш. Моите клиенти ги карам да ми разказват всичко възможно, как е организиран бизнеса. Разбира се, без крайни детайли, но за организацията, за начина на плащане, какви документи издават чужденците, пейпал има ли, няма ли, или ако се продава софтуер се използват някои от другите интересни фирмички като Дигитал Ривърс :)
Но при всички случаи, се срещни с 4 - 5 различни счетоводителя. От там ще можеш сам да избереш този, който ти е направил най-голямо впечатление.
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Докато нямаше такива многознайковци като вас да повдигат подобни теми никой не ни е закачал за нищо. Изглежда не изкарвате нищо и за това няма какво да губите, а сте решили пак на наш гръб пари да изкарвате. Направете си махленско събиране на домочадието да се видите какви сте хубавци ... Подобни теми ги следя отдавна и ми е чудно как може да има толкова завистливи хора :(
 
Re: Ден на данъчното облагане в Интернет

Сега трябва да се явите като счетоводителите, които ще ми обясняват какво да правя ли :) ? До преди 3 години не бяхте чували за пари от интернет а сега и съвети ще давате ... май вече няма да поглеждам подобни теми, че ръцети ми в юмруци се свиват ...
 

Горе