SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Вредят ли големите на българския интернет?

hdm

New member
Според вас дали голмите мрежи на Investor, MS Key, Web Ground, Net Info и другите помагат или пречат за развитието на българското он-лайн пространство?Качват ли много летвата за обикновения рекламодател и помагат ли на обикновения издател? Реални ли са според вас цените от по 6-9 лева за 1000 импресии? Не се ли концентрира твърде много трафик, а после да се извиват ръцете на рекламодателите. Каде отива конкуренцията?

Ще ми е интересно да си направим една такава дискусия, надявам се е и на вас :)
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

вредят ... някак си заради тях няма място да се диша, а те имат парите и властта да привличат голям процент от масовия потребител, и аз се храня с трошиците ...
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Ми сигурно една камара народ мърмори срещу google поради същата причина.. ама "през едното влязло през другото излязло". Трудна работа е да се мериш с по-големите от теб... :rolleyes:

Но пък може да се буташ между шамарите, ако се набуташ където трябва няма да ти е лошо :)
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

А за колко пари правим 1000 импресии в adwords (например) на български ? Защо трябва да се рекламира в "големите" в БГ като онова е в много пъти по-евтино ? А колко ли пъти е по-добро ... дотолкова не мога да смятам :)

Преди време гледах тарифата на пиеро97 ... 100 лева за 1000 импресии ... Без думи (добре че някой ги накара да се усетят)
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

И на мен не ми харесват, защото са окупирали почти всяка една ниша. Не ги харесвам задето навързват всичките си сайтове като броеници, и за да излезнеш от единият трябва да влезнеш в другия (например при изход от профила в aha.bg). И всеки тръгнал да чупи монопола, рано или късно бива погълнат от тях - примери много vbox7; svejo и т.н.
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Това че печелят много от Интернет реклама предполагам е вярно и това е защото големите рекламодатели предпочитат да комуникират и да рекламират с големи агенции дори и понякога това да изглежда финансово по-неизгодно а в много случаи и самата услуга по-некачествана. В крайна сметка след време чрез други фирми и поръчки парите се връщат пак обратно (а в много случаи има навързани фирми и това че от едната дават пари за реклама в другата си е техен начин на разпределяне на печалбите). Иначе процеса е същият като ЕС да отпусне пари за внедряване на прогармата S. в министерствата но да ги задължи изпълнител (или поне основен консултант) на проекта да бъде фирма X. Просто се въртят едни големи пари. А иначе за окупиране на нишите (примера с Google на Smitkata е много точен) и мултилинкването във фамилиите им от сайтове според мен е нормално. Повечето SEO го правят същото със вериги от линкове между сайтове които самите те оптимизират. Дано да е скоро времето (ще се радвам ако вече е настъпило за някой) когато рекламодатели като MTel, BTC, банки и т.н. сериозни клиенти ще рекламират в сайтовете на хората от този форум :D
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Дано да е скоро времето (ще се радвам ако вече е настъпило за някой) когато рекламодатели като MTel, BTC, банки и т.н. сериозни клиенти ще рекламират в сайтовете на хората от този форум :D

От твоите уста в божиите уши !
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Вредят и още как , но са си големи и трудно можеш да ги пребориш.
Трябва да представиш нещо ново,иновативно за което не са се сетили техните разработчици и консултанти :) .
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Вредят и още как , но са си големи и трудно можеш да ги пребориш.
Трябва да представиш нещо ново,иновативно за което не са се сетили техните разработчици и консултанти :) .
аз пък не се сещам какво ново са направили те?
Те само купуват нови неща
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Да прав си , понеже не са толкова иновативни, са принудени да купуват, за да са големи, и за да не останат извън борда, все пак кораба патува с висока скорост и те го знаят това. Лошото е че нямаме възможност и ние да купуваме ,щеше да стане интересно ...
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Ми то има вариант в който вместо да купуваме да се обединяваме.. Интересно ако се събере една инициативна разшивяваща се група хора дали ще успее да пребори някой от вече уж стъпилите на пазара. Някои определено имат нужда от изместване от някой който ако не друго поне предлага по-каествена услуга от тяхната.
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Няма ниша където да можеш да стартираш без да се съобразяваш с големите. Вариантите са два: или стартираш с много средства и ставаш бързо от техния калибър или стартираш с добра идея която големите още не са приложили ...
А иначе конкуренцията (ако я има) между големите е хубаво нещо ... Но, в рекламният ни пазар май няма конкуренция. Там, доколкото чувам, една определена личност владее пазара ...
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Ми то има вариант в който вместо да купуваме да се обединяваме.. Интересно ако се събере една инициативна разшивяваща се група хора дали ще успее да пребори някой от вече уж стъпилите на пазара. Някои определено имат нужда от изместване от някой който ако не друго поне предлага по-каествена услуга от тяхната.
Определено ;)
Всеки има по няколко сайта, можем да направим лесно реклама на собствен проект, а и от гледна точка на сео и трафик от гугъл пак можем да ги преборим лесно ;) поради това че всеки има по няколко сайт ;)
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Аз провериш, че повечето от хората тук се борят с конкуренцията на уж големите, без да омаловажавам борбата , мисля че имат частичен успех.
Ако наистина се обединим(може би не е редно аз да предлагам ,понеже съм от новите във форума), само да вметна че в нашата история има много примери на неуспехи от разединение.
Ако се навият знаещите и можещите във форума и въобще в бг , може да се организира една среща на гилдията и да се обмисли бизнес идеята(все пак това е с комерсиална цел)
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Малко офф, но мисля, че може да правите сайтове, които след това да им продавате вместо да се опитвате да се борите стях, дайте им сайт в ниша, която нямат и те най-вероятно ще го купят.

Проблемът е, че рядко някой прави сайт с идеята да го продаде, няма търпението да го развие и наложи. Ако можете да инвестирате времето си (защото едва ли са нужни пари за развитието на бг сайт (освен хостинг и домейн)) убедена съм, че след 2 години ще има купувач.

Ще дам пример с моя фитнесинструктор - за него имам 2 идеи за монетизация - или го продавам след няколко години или го използвам за безплатна реклама на някакъв платен сървис, който ще пусна (само да намеря начин за онлайн плащане в бг).

Мислила съм и за трети вариант за "продаване на реклама" - имам си любими български марки, за които с кеф бих писала и препоръчвала. Сигурна съм, че мога да гу ибедя да рекламират при мен, но само след като им покажа какво съм направила за тях. Така че първо покажете, после ревете ;)
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

И всеки тръгнал да чупи монопола, рано или късно бива погълнат от тях - примери много vbox7; svejo и т.н.

Мислиш ли че тези проекти са тръгнали да чупят монопола ? Хайде за свежо няма да говоря, просто там тепърва ще стане ясно накъде се отива (за тях смятам че направиха възможно най добрия ход с привличането на инвеститор).

Но vbox7, host.bg и доста други проекти са създадени единствено с цел да бъдат продадени. Както и бяха.

Тук, почти всички сме влюбени в собствените си проекти и хич , ама хич не ни се разделя с тях. Едва напоследък се вижда някаква тенденция да се създават неща които да се развият и продадат. И после да се създадат други които пак да се продадат. Въобще цялата тази привързаност към проектите, май ни играе лоша услуга.

И защо обсъждаме дали големите вредят? Защо да вредят ? Те купуват ... ако сме направили нещо толкова добро че да си заслужава да се купи
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Уф ... Руми ме изпреварила :)
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

От една страна изглежда добре,създаваш нещо ново(което е най трудното в днешно време),развиваш го и го продаваш.Донякъде е добре,след което търсиш нова идея и пак и пак. Да ама не :). Защо някой друг да печели от твоята идея, след като можеш ти да почелиш, докато се изчерпи самата идея. Мисля ,че ако бъркаш дълго време в кацата с мед ,ще изядеш доста по-голямо количество.Така че според мен ако искаш да се развиваш не е редно веднага да продаваш, ами те google са искали да си продадът идеята, добре че не са я продали :) .

А хубаво е в бг големите да имат коректив.
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

..., дайте им сайт в ниша, която нямат и те най-вероятно ще го купят.

Това не е точно така, казвам от опит ;)

Ми то има вариант в който вместо да купуваме да се обединяваме.. Интересно ако се събере една инициативна разшивяваща се група хора дали ще успее да пребори някой от вече уж стъпилите на пазара. Някои определено имат нужда от изместване от някой който ако не друго поне предлага по-каествена услуга от тяхната.

На мен идеята страхотно ми допадна :) WebmasterBGInvestment ;D
 

Горе