SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Вредят ли големите на българския интернет?

Re: Вредят ли големите на българския интернет?

И аз съм на мнение че са вредни за бг интернет средата, и не защото са големи, а защото са затворен кръг. Където не се допуска кой да е, което е меко каза сдухано за новите играчи на пазара.

А това че тъпите маркетингови или рекламни отдели на фирми като мтел, кока-кола и т.н. отделят бюджет си и го пръскат по такива сайтове си е изцяло техен проблем. Повече от сиурен съм че в този форум хората са по-таргетирани в купуванте на бира, отколкото някой ползващ abv пощата си и генерира едни бързи 100 импресий за отрицателно време. нали?! :)

И в заключение бих добавил, че при появата на нов силен и уникален играч повечето големи играчи започват да мислят начини да го купят или просто да го изкопират, но само че с поече наляти пари в идеята.
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Тъй като съм работил достатъчно време за Инвестор, при това почти от самото им начало като истинска уеб група (2004), мога да ти кажа, че ако не бяха Инвестор като иновативност и на останалите големи - НетИнфо и Дир.бг (тогава) - като привличане на рекламен ресурс и реклама на Интернет рекламата сред големите рекламодатели, интернет щеше да си остане място за сваляне на филми и музика и нищо повече. Или най-малкото щяхме да сме 2-3 години назад. Благодарение на тези фирми интернет е това, което е в момента, рекламодателите увеличават всяка година бюджетите си за реклама и интернет като цяло се развива.

А големите рекламодатели винаги ще търсят големи агенции и големи сайтове, защото иначе имат твърде много overhead - паричен, времеви, процедурен и т.н.. За да похарчат 20 000 лв. за реклама с 1-2 големи рекламодателя ще имат 2-3 000 овърхед, и ще имат, да речем, възвращаемост 40 000 лв. Общо 17 000 напред. Ако ги похарчат в 20 малки сайта овърхеда им ще е минимум 10 000 лв., и дори ROI от самата реклама да е по-голям, накрая едва ли ще са много по-добре...
 
  • Like
Реакции: blez
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Всичко си има и хубава и лоша страна от там насетне зависи от каква гледна точка мислим. А относно съединението съм с 2 ръце ЗА, но за съжаление по вечето българи сме с доста закостеняло мислене. Пример мога да дам с един млад сайт social networking собственика явно момченце което още пита мама дали може да иде да се изпишка написал, че търси спонсори направих му предложение с което имах впредвид, че бих поел всякакви разходи относно сайта /реклама, хостинг/ дори и някакви негови разходи като за целта исках някакъв % от сайта. О УЖАС, само да знаете каква беше реакцията и отговора ... искал съм да му открадна сайта да го излъжа и какво ли още не в крайно смехотворна форма, дори и заплаха с някакви адвокати. Въпросното сайтче е пуснато с безплатен софт и има не по вече от 200 потребителя. Та каква ми е мисълта малко хора осъзнават думата инвестиция и как като са ти плитки джобовете а голяма главата можеш да съумееш да се възползваш от съединение с друг чиято сметка е доста натежала. Поне съм чувал и виждал, че хората в развитите страни така процедират.
 
  • Like
Реакции: blez
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Аз не мога да се сърдя на големите, че са достигнали този етап. На гърба на някой от тях съм изкарал много парички и не са се оплакали. Така че като не може да ги победите използвайте ги :)
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

И големите, и малките си имат място на пазара. Ако си малък, вместо да се конкурираш с големите, може да подхванеш нещо което допълва техният бизнес (т.е. да не си им пряка конкуренция) и за което те нямат време да го разработят от нулата. След време като се разрастнеш може да си продадеш бизнеса при добри условия. Разбира се може и да не го продаваш :) - зависи от офертите които ще получиш и разбира се от това дали имаш амбиции и дългосрочни планове за собственият си бизнес :)
 
Последно редактирано:
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Принципно да притежаваш процент от голям бизнес е по-добре от това да притежаваш 100% от малък бизнес. Ако нямаш финанси, време, сили да разработиш сам малкият си бизнес, по-добре се кооперирай с някой за да се разрастне бизнеса.



Всичко си има и хубава и лоша страна от там насетне зависи от каква гледна точка мислим. А относно съединението съм с 2 ръце ЗА, но за съжаление по вечето българи сме с доста закостеняло мислене. Пример мога да дам с един млад сайт social networking собственика явно момченце което още пита мама дали може да иде да се изпишка написал, че търси спонсори направих му предложение с което имах впредвид, че бих поел всякакви разходи относно сайта /реклама, хостинг/ дори и някакви негови разходи като за целта исках някакъв % от сайта. О УЖАС, само да знаете каква беше реакцията и отговора ... искал съм да му открадна сайта да го излъжа и какво ли още не в крайно смехотворна форма, дори и заплаха с някакви адвокати. Въпросното сайтче е пуснато с безплатен софт и има не по вече от 200 потребителя. Та каква ми е мисълта малко хора осъзнават думата инвестиция и как като са ти плитки джобовете а голяма главата можеш да съумееш да се възползваш от съединение с друг чиято сметка е доста натежала. Поне съм чувал и виждал, че хората в развитите страни така процедират.
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

@secretko Така е това го знам и съм го осъзнал въпроса е че има още хора със закостеняло мислене тръгнали са да правят бизнес, но не могат да поемат никакъв риск и отговорност. Света така е устроен винаги ще има малки и големи, но също така да не забравяме, че всеки голям е бил малък ;)
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Свят голям, хора много :) Като не стане с един да се прави бизнес, ще се намери друг и така :) Варианти винаги има :) Между другото - днес ти четох поста с поясненията за разходите при откриването на фирма - за ДЗЗД-то, ЕООД-то и т.н. - великолепен пост, на мен лично ми беше много полезен !!! От доста време се мъча да си ги изясня тези неща, като говоря със счетоводители трудно ги разбирам, но твоят пост го разбрах. Хареса ми че си изложил материята точно и ясно и най-вече на база на личен опит с разбираеми думи.

@secretko Така е това го знам и съм го осъзнал въпроса е че има още хора със закостеняло мислене тръгнали са да правят бизнес, но не могат да поемат никакъв риск и отговорност. Света така е устроен винаги ще има малки и големи, но също така да не забравяме, че всеки голям е бил малък ;)
 
Re: Вредят ли големите на българския интернет?

Радвам се, че съм помогнал / дигам карма ;) / , доста хора споделиха същото мнение. Ако ме хване музата ще драсна една темичка в блога си за да могат и други да се ориентират когато тази мъка стигне и до тях.
 
Последно редактирано:

Горе