SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Въпрос за покупка на софтуер от ebay

web.seo

web design seo
Пуснах си обява в секция Пазар че купувам Adobe Photoshop (CS2, CS3 или CS4), Adobe Fireworks или Adobe Illustrator.

Тъй като обаче се съмнявам че в България ще го намеря на добра цена Въпроса ми е: някой знае ли откъде може евтино да се купи някой от тези продукти?

Уточнявам че не ми трябват последните версии, трябва ми която и да е, без значение точно коя, не мисля че има смисъл да се плащат по 1000 долара и нагоре.

Казаха ми че в ebay има евтини подобни обяви за тях, някой купувал ли е от там нещо подобно и как стои въпроса с лицензионните права?

Ако го купя от там лиценза на продукта важи ли за България?
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

В БГ ще ти предложат само последна версия на продуктите които търсиш.
Дори много ще ти отговорят, че не може да се препродава софтуер.
За желаещите да четат от английски Директива на ЕС:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:111:0016:0022:EN:PDF
Дано ти е от полза...

За продуктите на Адобе, ако попиташ 10 дилъри в БГ, ще ти дадат 10 различни цени, и то с много голяма разлика! :D

А за лиценза на закупен софт. от чужбина дали ще важи тук,
нямам на идея, при условие, че има софт. който се продава на различни цени за различните държави :)
Успех в начинанието!
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

Друже да те питам легален ли т итрябва? Знам, че въпроса е малко крив, но ако си е за теб във вкъщи...
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

Легален, работя само с:
- безплатен
- или легално закупен

На мой компютър няма платено нищо което не съм си купил легално, та дори и да е 1-2 кб. програмка. Трябва ми за офиса на фирмата.


P.S. Ей сега видях че това ми е 600-я пост тук. Жалко че е на тема изваждане, а не събиране :)
 
Последно редактирано:
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

Малко офтопик по повод казаното за ebat - политиката на ebay застава твърдо зад купувачите. Преди време ми се случи да продам нещо, изпратих го и всичко беше ок, не знайно защо тогава, купувача пусна тикет, при който отговора ми изобщо не беше зачетен, а директно взеха парите от сметката ми и му ги върнаха. Ако не си избързал с позитивния фийдбак, винаги може да си поискаш парите за нещо неполучено/повредено/липсващо
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

yuliyan, за кой ebay говориш?

На мен ми казаха че в английския било доста по-сигурно пазаруването отколкото в американския, признавам че никога не съм си купувал нищо от там и нямам никакъв опит.
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

Да в ибеи са коректни и много рядко има проблеми. По принцип гледаш статистиката на продавача да има повече от 200 да кажем продажби и е желателно да има 100% Positive feedback. За съжаление и аз нито съм копувал нито продавал софтуер там.
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

стига да не е ОЕМ не би трябвало да имаш проблем.
софтуера може да си го купил от вън по време на каквото и да е пътуване и няма как да те задължат да си купиш лицензите за всяко място където ходиш/пребиваваш
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

Виж това:
adobe.com/products/eulas/pdfs/Gen_WWCombined-CS3-20060817_1651.pdf
точка 4. Поддточка 4.4. на българската версия. Мисля, че обяснява точно твоя случай за препродажба, по-точно за прехвърляне на правата.
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

и аз съм имал проблеми точно с флашка :) но ми върнаха парите, дори бях на печалба заради разликата в курса на долара :)
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

gogobg, какво искаш да кажеш, че който го е купил, лиценза е само за него ли? За 1 компютър, ок, ама си има документ, лепенка и тн. Можеш лесно да го свалиш и да го дадеш с диска на продукта.

Тук в офиса като съм накичил писитата с такива лепенки та какво, мога да продам компютъра барабар с уин-а и никой не може да ти каже копче. Легално е купен компа, лиценза също, но лиценза не е поименен.
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

@3dweb, не искам да навлизам в спорове, но мисля, че не си много прав в това отношение, понеже преди време имаше проблем с лиценза на едни игри в една интернет зала... оказа се, че залата въпреки, че си е плащала и има оригиналните дискове, въпросните органи не го признават и т.н. та мисля, че за някой софтуери трябва освен стандартният диск/лицензионна лепенка да имаш и документ за покупко-продажба от оторизиран дилър...

Надявам се да не съм прав, но споделям преди време пред какви дилеми съм попадал :)
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

Не съм прочел подробно цялата лицензия, но когато купувах Photoshop преди 5-6 години, нямахме право да го продаваме. Не съм се интересувал, дали има и вариат за препродаване. Мисля, че би получил по ясен отговор тука: http://www.prepressbg.com/forum/
Мен също ме интересува, въпроса за закупуване директно от сайта на Адобе. Ако тръгна да си поръчам от сайта им преди години ме прехвърляше в страницата с дилъри, а сега в страницата Чекаут.
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

gogobg, какво искаш да кажеш, че който го е купил, лиценза е само за него ли? За 1 компютър, ок, ама си има документ, лепенка и тн. Можеш лесно да го свалиш и да го дадеш с диска на продукта.
Нищо не казвам. Дадох връзка към лиценза на Фотошоп Това е официалния документ, а не преразказан. В цитираната от мен точка пише, че може да се препродава (по-точно да се прехвърлят правата), доколкото го разбирам. Прочети я по-подробно, аз само я прегледах. А как ще си сигурен, че продавача, че не си е оставил при себе си работещо копие не знам. Сигурно ще пише в договора за продажба.

Ако тръгна да си поръчам от сайта им преди години ме прехвърляше в страницата с дилъри, а сега в страницата Чекаут.
В този лиценз ми се мярна, че е описано точно как стоят нещата при изтеглане от сайта на Adobe
 
Последно редактирано:
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

@3dweb, не искам да навлизам в спорове, но мисля, че не си много прав в това отношение, понеже преди време имаше проблем с лиценза на едни игри в една интернет зала... оказа се, че залата въпреки, че си е плащала и има оригиналните дискове, въпросните органи не го признават и т.н. та мисля, че за някой софтуери трябва освен стандартният диск/лицензионна лепенка да имаш и документ за покупко-продажба от оторизиран дилър...

И аз самия не знам дали съм прав и не съм го правил, затова и питам тук, за да дадат мнение хора които имат някакъв опит.

Това не отговаря на въпроса ми когато купуваш от чужбина такъв софтуер и си го плащаш като поп какво се случва. Няма значение дали съм го купил за 1 лев, дали за 1000 или просто са ми го подарили защото съм им симпатичен :)

Та на въпроса: като софтуера е купен от чужбина какъв документ ще искат тия съответни органи в България? Мисля си защо ли не отида направо да ги питам, въпроса е обаче: къде в България да отида?

Естествено най-точна информация може да ми даде точно проверяващия орган.


P.S. Virosss, На въпроса ти за документ: за всичкия софт в офиса например има фактура и касов бон от мост компютри освен дисковете и лепенките - от там са купени уиндоус-ите и другото, направо комплект с копютрите още когато някога отваряхме офиса. Но това няма нищо общо с покупката от чужбина.
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

В България има една организация, която се занимава с авторските права на софтуера. Тях ако ги питаш, ще ти кажат, че лицензите важат само, ако са купени в България, защото ще защитават българските си членове, които продават софтуера многократно по-скъпо у нас.

Истината е какви са лицензионните права, които дават Адобе - ако лицензът, купен в УК (т.е. ЕС) покрива ЕС, значи нямаш проблем. Ако е само за УК, значи имаш проблем. Просто трябва да зачетеш и да си го изтълкуваш.
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

bgkulinar, мерси. Представителите на Адобе ще питам, вярно е че проверяващите със сигурност ще ми кажат това което им изнася.
 
Re: Въпрос за покупка на софтуер от ebay

При пазаруване от ebay, независимо от кой почти винаги купувача има право. Аз продавам, аз и често купувам от там. Трябва да ви кажа, че съм имал случай, б който американка си купува маша за коса от мен и след 1 месец иска да и върна парте. Причината за връщането (забележете) е че машата е счупена на две. Не е изгоряла или неработеща, а е счупена. И знаете ли какво направиха от PayPal? Върнаха и парите дори без да ми върне стоката обратно за да я видя. Изобщо не те слушат какво говориш, особено като те видят от България. Сега имам отворвн диспут с друг, който иска да си вземе парите з аяке което казва, че не му става. Казах да го върне и ще му върна парите, но той не иска да плати транспортни разходи. В момента тече диспута но мисля, че PayPal пак ще му платят с моите пари. Въпреки изришно описаните условия за връщане в описанието на търга.
Та в ebay винаги продавача го яде, поне 95% от случаите.
 

Горе