SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Големите уеб студия стават все по-нагли

Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Аз пък се чудя до кога ще гледате в паничката на големите вместо в собствената си.

Много съм съгласен с теб. Освен това повечето студиа като им кажеш да не слагат линк и не го слагат - например въпросното студио, за което говори Кулинаря. В крайна сметка всеки се мъчи да събере линкове и е нормално да има линк, който да казва "Ако ви кефи тоя сайт да знаете че ние сме го правили!"
И когато отношенията между студио и клиент са партньорски, обикновено няма подобен проблем, даже напротив с удоволствие го слагат и после клиентите пращат и други клиенти на студиото не само чрез линка а и с лични препоръки.

Така че, един съвет от мен към всички правещи сайтове: Правете сайтовете така, че клиентите да ви питат защо няма ваш линк на техния сайт и да ви хвалят пред всички познати и колеги.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Явно не сте разбрали и двамата идеята на първия пост. Не е проблема че има линк, проблема е какво е написано преди линка.

Собствената паница си гледаме, а това е форум да е ясно, че тук някой пуска нещо и се дава мнение.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Явно не сте разбрали и двамата идеята на първия пост. Не е проблема че има линк, проблема е какво е написано преди линка.

Собствената паница си гледаме, а това е форум да е ясно, че тук някой пуска нещо и се дава мнение.
Created by, който също се използва доста вместо Designed by. Все пак не е Powered by ;)
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Да се слага линк към уеб студиото правило дизайна е силно порочна практика...

Ах тези големи лоши уеб студиа :) Как не ги е срам ;D .

Най-малкото според закона за авторското право, авторът може да обозначи, това което е направил с линк, млинк, че и лого може да шибне. Естествено за да няма право да го прави, той трябва да се откаже от тези си права, евентуално в договора за изработка, който уеб студиото обикновено подписва.

И за да няма неясности, аз даже включвам тази точка за поставянето на линк в договорите, които подписвам с клиентите си. ;) Досега не съм имал пазарлъци на тази тема.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Аз не съм съгласен, че клиента е длъжен да търпи лого, линк към уеб студио при условие, че е платил маса пари за негов си дизайн. Ако съм платил за изработка на сайт и както говорих с едни момчета, които имат техен cms и ми казват кода на системата е наш ти получаваш уникален дизайн -> следва дизайна е мой системата могат да я внедряват и на други сто места, но когато има само един дизайн сменен не виждам, защо да слагам линк насила. Аз ако правя сео на някой може да имам линкове към клиентският сайт, за да го ползвам като портфолио, но клиента си плаща за да получава услуга, а не за да ми рекламира моите дейности ...
Ако някой дизайнер ми плати да му сложа негов дизайн и долу да стои негов линк и лого, че той е дизайнера --- ОК, иначе при условие, че аз плащам за услуга не виждам той какво ми се рекламира на мой сайт.
Все едно да извикам някой интериорен дизайнер да ми премебелира къщата и той да накове някъде една табела "Вътрешен дизайн Генка Щерева Адрес. .."
Когато някой дизайнер прави WP дизайн той работи без пари и за неопределен клиент. Потенциалните бъдещи клиенти изберат ли безплатен темплейт ->плащат с линк към дизайнерският сайт. Ако дизайнер се съгласи да направи темплейт за 200 лв, то линк към него е само в случай, че се разбере изрично с клиента дизайна да съдържа линк към сайта.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Естествено за да няма право да го прави, той трябва да се откаже от тези си права, евентуално в договора за изработка, който уеб студиото обикновено подписва.
Точно тук бъркаш. За да стои линка/логото или каквото и да е, еб студиото трябва да изиска разрешение да си плякне каквого и да е върху сайта.

И за да няма неясности, аз даже включвам тази точка за поставянето на линк в договорите, които подписвам с клиентите си. ;) Досега не съм имал пазарлъци на тази тема.
Интересно дали има казваш за твоята полза от линка? Бас ловя, че не.

Аз пък се чудя до кога ще гледате в паничката на големите вместо в собствената си.
Ще ти го напомня, при следващата ти тема за БТК, Виваком, ЧЕЗ или който и да е. Това, че са големи, не ги оправдава, които и да са. А слагането на линк от клиентски сайт като заблуждаваш клиента е повече от гадно.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Привет,

понеже съм участвал в създаването на сайта и работя във въпросното "голямо уеб студио" мога да ви уверя, че клиентът знае за линка, знае, че се ползва готова система и освен това не ни е платил нищо. това е втория сайт, който правим за същите хора и то без пари (ние сме уеб партньор).

Ся доколко е правилно да се маха линка "powered by wordpress" - в лицензната политика пише, че си свободен да правиш каквото пожелаеш по отношение на линка.

Иначе че сайтът е създаден от Нетейдж (created by Netage.bg) е без всякакво съмнение. Въобще не мисля, че трябва да изброяваме всички инструменти, с които сме го направили във футъра. Защото Wordpress е инструмент също както Photoshop или Word.
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: Slav
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Е, щом клиентът няма против, халал да ви е линка.

Изобщо не съм споменал премахването на кредит линка, прав си, че всеки може да го махне.

Защото Wordpress е инструмент също както Photoshop или Word.
Я тогава да ти направя аналогия с темата. Трябва ли на всяка картинка обработена с фотошоп да има уотърмарк created by photoshop? Или във всеки word документ - powered by MS? Да не говорим, че от гледна точка на СЕО, не печелите от линка created by, тъй като вече има ваш линк (към същото УРЛ) по-горе.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Аз пък скоро бях лошо изненадан, че един от хората с които работя, без да пита беше платил сумата от 1500-2000 лева ( Не знам с точност ) за направата на медиен сайт ( тип magazine ). Е, чакахме, чакахме, докато не стана готов. Какво да видим - линк към админ панел на Wordpress и един .док файл на който е обеснено със снимки и по едно изречение на снимката какво се прави и как. Като се влезнеше в админ панела, съответно и в сайта, да видиш какво са направили - черна тема, сложено тук таме някоя друго бутонче, меню и снимка. Не повече от 90 лева, работа за 14 годишен ученик от Бургас. ( да речем ) Та, за това 1500-2000 лева, хубавото поне в случая, че фирмата не бяха сложили логото си тип created by, че щях да изпадна в шок.

Равносметката е, че човека който е поръчал сайта е виновен, че не разбира, а има хора които подлъгват за уникални пари, такива хора, за да им правят сайтовете, и то какви сайтове.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Аз пък скоро бях лошо изненадан, че един от хората с които работя, без да пита беше платил сумата от 1500-2000 лева ( Не знам с точност ) за направата на медиен сайт ( тип magazine ). Е, чакахме, чакахме, докато не стана готов. Какво да видим - линк към админ панел на Wordpress и един .док файл на който е обеснено със снимки и по едно изречение на снимката какво се прави и как. Като се влезнеше в админ панела, съответно и в сайта, да видиш какво са направили - черна тема, сложено тук таме някоя друго бутонче, меню и снимка. Не повече от 90 лева, работа за 14 годишен ученик от Бургас. ( да речем ) Та, за това 1500-2000 лева, хубавото поне в случая, че фирмата не бяха сложили логото си тип created by, че щях да изпадна в шок.

Равносметката е, че човека който е поръчал сайта е виновен, че не разбира, а има хора които подлъгват за уникални пари, такива хора, за да им правят сайтовете, и то какви сайтове.

Мнението ти е грешно.
Колко струва да се научиш да инсталираш wordpress? Колко струва да се научиш че ИМА wordpress? Да убедиш някого че му трябва сайт и да го наравиш наистина?

Няма смисъл да се повдига спор/темата отново.
Познанието е безценно.
Безценно е загубеното време, дори ако си правил сайтове и за 500 лв.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Няма проблем да направиш сайт на WP и да искаш не 2000, а и 5000 лв правил съм сайт на WP за тия пари, дори не съм правил нова тема, а преработена безплатна, но съм оставил линк към оригиналният дизайнер (макар темата да не прилича въобще на оригинала) не видях хейтването в цялата работа и тези раздраващи анонимните червени точки мога само да им кажа надявам се да се чувстват по-мъже с това.
Аргументирал съм всяко мое изказване и да виждам червени точки по тях ме кара само да се чудя какви бастуни се навъдиха във форума.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Няма проблем да направиш сайт на WP и да искаш не 2000, а и 5000 лв правил съм сайт на WP за тия пари, дори не съм правил нова тема, а преработена безплатна, но съм оставил линк към оригиналният дизайнер (макар темата да не прилича въобще на оригинала) не видях хейтването в цялата работа и тези раздраващи анонимните червени точки мога само да им кажа надявам се да се чувстват по-мъже с това.
Аргументирал съм всяко мое изказване и да виждам червени точки по тях ме кара само да се чудя какви бастуни се навъдиха във форума.

Не е от мен точката.

По тази част от темата - но последно пишеш ли Managed by, Web solutions by "теб/фирма" или не?

И защо да не го напишеш, като естествено си оставил линкове към: платформата, добавките(ако има) и дизайна на темплейта(ако е задължително).

Сам по себе си всеки софтуер е непотребен. Системата(без съдържание), темплейта(без система)...
Оптимизатор-а без добър темплейт(добре преработен) и т.н.

Погледни около теб и виж първият диск - сигурно има нещо записано на него. Ако някой не отдели време(познание) да обучи клиента/приятеля диска ще хваща прах и после ще потъне в кофата...

Нищо против нямате да казвате/чувате нещо относно MS Office, но имате против положениете усилия, въпреки смешно ниските цени, да не бъдат възнаградени с 1% пиксели от сайта.

п.с. black hat, неразбрали клиенти и клауза в договор за обратен линк не ги коментирам/симпатизирам и т.н.

Както и да е. Мисля че сме на едно мнение? Точките ще покажат.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

....
понеже съм участвал в създаването на сайта и работя във въпросното "голямо уеб студио" мога да ви уверя, че клиентът знае за линка, знае, че се ползва готова система и освен това не ни е платил нищо. това е втория сайт, който правим за същите хора и то без пари (ние сме уеб партньор).....
И спама ли вие сте го правили? Баси безочието да ми пращате спам да ви дам 300 кинта.

Ако искате да се запознаете лично с директорите на Белла България,
Елана Финансов Холдинг, Киров АД, Асарел Медет АД, Сирма Холдинг,
Софарма Трейдинг, ВМ Финанс Груп и 60к АД се регистрирайте за участие
сега на http: // mysuccess . bg/ ?page_id=9&ref=21! - само за 245лева без ДДС.

Аман от "големи" уеб студия, които и маркетинг не знаят как да правят.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Ах тези големи лоши уеб студиа :) Как не ги е срам ;D .

Най-малкото според закона за авторското право, авторът може да обозначи, това което е направил с линк, млинк, че и лого може да шибне. Естествено за да няма право да го прави, той трябва да се откаже от тези си права, евентуално в договора за изработка, който уеб студиото обикновено подписва.

И за да няма неясности, аз даже включвам тази точка за поставянето на линк в договорите, които подписвам с клиентите си. ;) Досега не съм имал пазарлъци на тази тема.

Толков дребно въпросче ми отне много време за проверка по проблема с линка. Ти си правият в случая (почти), нещо което знаех предварително. Съвсем теоретично, не може да сложиш линк, ако не е упоменато в договора изрично, но може да слагаш текстов етикет с името на сайта ти или името ти - ако няма точки в договора касаещи собствеността върху произведението (дизайна и т.н) или договор, защото с поставяне на линк нанасяш вреда на собственика на сайта, което вече по презумция в ЗАПСП не може да правиш когато обозначаваш правата върху произведението, както и по други закони .. ясно ти е. При готовите темплейти линка е "законен" , ясно защо.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Не претендирам да съм юрист и, че тълкуването ми на закона е 100% правилно, и се извинявам, ако съм подвел някой :)

П.С. Хубаво е да се види, че има тук таме във форума хора, които не говорят наизуст и проверяват това, за което пишат.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Не претендирам да съм юрист и, че тълкуването ми на закона е 100% правилно, и се извинявам, ако съм подвел някой :)

П.С. Хубаво е да се види, че има тук таме във форума хора, които не говорят наизуст и проверяват това, за което пишат.

Слав, ти този слав ли си, за когото си мисля?
Аз съм Кристиян Иванчевски.
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

Слав, ти този слав ли си, за когото си мисля?
Аз съм Кристиян Иванчевски.
Аз съм бай Митьо асансьорния техник, дето боза пие. :D За такива работи има лични съобщения ;)
Аргументирал съм всяко мое изказване и да виждам червени точки по тях ме кара само да се чудя какви бастуни се навъдиха във форума.
Още преди години, първите постове като писах, пак се възмущаваше и обиждаше наляво надясно! Добре, че си още тука, форума няма да е същия!

Относно въпроса има морална има и законова гледна точка. Закона не е нарушен. Най-малкото този wp някой трябва да го администрира и да го махне линка ако го дразни.

От морална гледна точка, някой отгоре беше написал design by. Мисля че това е подходящото. Като голяма фирма си имат договор и това би трябвало да е опоменато. При фотографите които снимат разни модели си има по една камара клаузи, кой има право какво да прави с продукта. Когато фотографа иска да си сложи снимките на собствения сайт, прави отстъпка в цената.

Иначе аз не намирам за нищо лошо да се ползват готови CMS. По-интересното е защо фирма от тоя ранг седи да прави wp сайтчета. Още по-интересно е че в тази компания има човек, който е USABILITY DESIGNER на пълен работен ден. Интересно ми е какво е неговото мнение по въпроса.

Поздрави,
Никола
 
Re: Големите уеб студия стават все по-нагли

GPL позволява Created by...
Не позволява да твърдиш, че ти си автора на приложението, което задвижва сайтът. Много е тънка границата.

Излиза, че е по добре да пишеш "дизайн от ... ", но не и "програмиране от ..."

Но, да ... тънка е границата, защото, за да е етично ... поне целия темплейт следва да се го направил сам.
 

Горе