SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Данъци?

Re: Данъци?

Малко сложно се смята, добре е да го уточниш със счетоводител. Иначе базовият процент в БГ е 10%.

Редакция: изпревариха ме.
 
Re: Данъци?

На мен ми трябва доста време, за да направя каквото и да е постъпление. Като дойде, трябва да ходя да се регистрирам ли някъде? Или някакви малки суми минават под радара?
 
Re: Данъци?

bgkulinar подробно и добре е обяснил тази неприятна процедура:)
а някакви доп. документи прилагате ли при частния случай за доходи от Г.?
 
Последно редактирано:
Re: Данъци?

Данъка е 10%, но осигуровките са големи: 13% ДОО, 5%ДЗПО и 8% здравно /за самоосигуряващи се/ - тавана за тази година е 2000 лева на месец, над тази сума месечно не се плащат осигуровки.
Ако имате друг доход, по който са ви внесени осигуровки, внасяте само върху разликата от сумата с осигуровки и 2000 лева. А ако вече ви осигуряват върху 2000 лева месечно /дай боже всеки му/ дължите само 10% данък върху дохода, за него таван няма ...
В зависимост от статута Ви (физическа лце, ЕТ, ООД, свободна професия) можете да скатаете някой лев от дохода като разход, но за това е нужен счетоводител.

Ако дохода Ви е от чужбина има някой разлики, за по сигурно пак консултация със счетоводител ....

Имайте в предвид, че в края на годината всяка фирма подава в НАП справка на сумите които е изплатила на физически лица различни от заплати, с код на дейността и ЕГН на получателя.
Ако имате доход от фирма у нас винаги подавайте данъчна декларация в края на годината, вече всичко е компютъризирано и рано или късно ще излязат разликите, а глобите са големи ...
 
Последно редактирано:
Re: Данъци?

Ако дохода Ви е от чужбина има някой разлики, за по сигурно пак консултация със счетоводител ....

и /или с адвокат.........
 
Последно редактирано:
Re: Данъци?

ок, например ако до момента човек халхабер си е нямал, че трябва да отчита суми как е добре да започне и от кога?
За WU въпроса също е интересен, става дума за адсенс нали ?

Лично аз ставам доста придирчив, когато трябва да дам нещо на държавата, имайки предвид всичките подсечки, които ми прави.
 
Последно редактирано:
Re: Данъци?

Данъчна декларация се подава след края на отчетната година в периода 1.2-31.03 през следващата година.

Осигурителните вноски и данъка се внасят текущо, до 10 число на месеца за предишния месец.

До 20 число на месеца се подава справка за внесените осигуровки. Има начин за еднократно подаване на такава справка, ако сте избрали да се осигурявате на равни суми през годината и в края на годината да направите изравняване, но това трябва да стане със справката за месец януари - до 20.02 ... вече е късно за това.

Това е най-обща информация по въпроса. За конкретни казуси намерете подходяща счетоводна къща и направете консултация.
 
Re: Данъци?

Всички тук дават съвети как трябва да се прави :)

Аз ще изкажа няколко неща като лично мнение (искам да кажа че не съветвам никой да не плаща данъци и осигуровки защото е такова нещо е незаконно, но си е право на личен избор :))

1. За момента WU са непроследими (почти) и нямат връзка с държавата. Имайки предвид всички измами, които се правят посредством WU рано или късно от EU ще измислят как да следят и транзакциите през WU.

2. Няма как някой да проследи вашите кеш пари, които се си взели вече от WU :)

3. Когато отидете да внасяте пари в банка (да си захранвате сметката или да си правите влогче да речем) ако внасяте голяма сума (преди беше за суми над 10К ама сега не съм сигурен) ви искат да подпишете декларация за произхода на парите. Всъщност това е дори и ако теглите. Всяка голяма трянзакция се следи от "радара" както се изрази някой по-горе. :) и там могат да изникнат проблеми, но докато става въпрос за по-дребни суми няма как да се проследят на този етап.

А в крайна сметка ако си играете с такива суми със сигурност е най-изгодно и чисто да си направите фирма и да си вземете счетоводител и той ще ви казва какво и как да правите.

За дребните суми по 200-300 лв някак ми се струва скъпо да си плащате на счетоводител освен ако нямате близък такъв. Ама ако си имате няма да четете тук нали :)
 
Re: Данъци?

Май ставаше въпрос за частния случай когато имаме доход от афилиейт програми . Ако има законово основание , че се дължи данък за приходи от такава дейност предпочитам да си подам данъчната декларация и да си платя данъка дори и да ме глобят за някоя пропусната хартийка от колкото да ме гонят за неплатени данъци. Друг е въпроса дали в момента могат да ни изловят по някакъв начин ако не сме декларирали афф. доходи и дали има давност ........
 
Последно редактирано:
Re: Данъци?

Колкото повече хора като теб толкова по-бързо ще ни се оправи държавата. :)

Както казах въпроса е на личен избор и аз само споделих и другата страна на нещата защото всички започнаха да говорят за счетоводители % и т.н.
А според мен за 100-200 лв. на месец не си заслужава разправията а и към момента държавата не е направила нищо за мен и предпочитам тези пари да ги дам за частен лекар или клиника отколото да ги давам на държавата и дачакам след 180 години за моите пра-пра-пра-пра-пра внуци нещата да се оправят.

Но пак казвам, че въпроса е на личен избор и колкото повече хора като теб, толкова по-малко стават въпросните 180г. и боря на "пра"-тата :)
 
Re: Данъци?

@ yellowdino за личния избор съм съгласна :)
безмислено е да спорим по въпроса на темата както по между си така и със закона
 
Последно редактирано:

Горе