SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Два въпроса за Гоогле адс. (Данаци. и приходи.)

dudura

New member
Значи първата ми питанка е във България трябва ли да плащаме някакви данаци на приходите от адс и ако да къде? И втората питанка Гошко има ли някакво ограничение на парите който могат да се вземат за един месец? Примерно имам 3000$ а те само по 1000$ могат да дават на месец. ;D
 
Re: Два въпроса за Гоогле адс. (Данаци. и приходи.)

1. Да, задължително е. Данъкът се изчислява по следния начин:

2. Няма ограничение.
 
Re: Два въпроса за Гоогле адс. (Данаци. и приходи.)

bgkulinar Би ли бил така добър да кажеш каде и как се плаща тоя данЪк.
 
Re: Два въпроса за Гоогле адс. (Данаци. и приходи.)

Данъкът е по Закон за данъците върху доходите на физическите лица и се плаща по сметка или на каса в НАП (Национална агенция по приходите). От 2008-ма година данъкът е 10%, независимо от дохода. За да платиш данък, първо трябва да подадеш декларация за получените доходи до 15 април на годината, следваща годината, в която си ги изкарал. Т.е. за доходите изкарани през тази година се подава декларация до 15 април 2009-та. Плащането става до 30 дни след подаване на декларацията, след което започват да текат лихви.

Ако се водиш някъде на трудов договор, ще трябва своевременно да осведомяваш счетоводителката за текущия си доход, за да може да изчисли текущия ти данък.

П.П. Декларацията се подава за всички доходи, различни от трудово правооотношение като: лихви от акции; наеми; ренти и аренди на земя; покупко-продажба на недвижим имот (ако е бил твоя собственост по-малко от 5 години); доходи от спекулация с акции на фондови и стокови борси (загубите не се поемат като разход!), включително форекс пазара; както и доходи по граждански договори (по тях данъците са удържани при приходоизточника, но е задължително да се декларират!)

Хайде стига толкова, че изядохме хляба на счетоводителите.
 
Re: Два въпроса за Гоогле адс. (Данаци. и приходи.)

bgkulinar Много ти благодаря за точния отговор :)
 
Re: Два въпроса за Гоогле адс. (Данаци. и приходи.)

Ако изкарваш до 200 лева на месец или до 2400 на година от АС, не се притеснявай. Това е необлагаемата годишна сума.

Не съм сигурен само дали трябва да подадеш декларация ако си изкарал под тази сума. Май трябва, нищо че не дължиш данъци.

10% е от тази година. Сега се подават декларациите за миналата година, така че са валидни старите проценти.
 
Последно редактирано:
Re: Два въпроса за Гоогле адс. (Данаци. и приходи.)

а ако примерно сумата на чека е 200 лева и банката за осребряването ти е взела такса 50 лева, колко трябва да напишеш в данъчната декларация?
200 или 150?
 
Re: Два въпроса за Гоогле адс. (Данаци. и приходи.)

Ако питаш за мниналата година, пишеш 200 лева, защото имаш право на 35% необходимо присъщи разходи (НПР), които вадиш от дохода преди облагане. А, бе дай на някой счети 50 кинта да ти попълни декларацията.
 
Re: Два въпроса за Гоогле адс. (Данаци. и приходи.)

Не видях да се споменава за осигуровките - те са много повече от плоския данък 10%...

Данъкът върху доходите 10% се плаща на всяко тримесечие (и в началото на следващата година се плаща за последното тримесечие и евентуално се доплаща още нещо), а осигуровките се плащат всеки месец (за тези на трудов договор - до края на същия месец работодателят ги плаща, а самоосигуряващите се - до началото на следващия месец трябва сами да си ги платите, ако не са удържани от източника на доходи какъвто е случая с Google).

Аз смятам да си платя на счетоводител да ми каже какво точно се попълва и какво се плаща (осигуровките са ми много неясни)...

Вж. http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=2351
 
Re: Два въпроса за Гоогле адс. (Данаци. и приходи.)

Гугъл адс не са доходи от трудова дейност, така че осигуровки върху тях доколкото ми е известно не се дължат. Само 10% плосък данък.
 
Re: Два въпроса за Гоогле адс. (Данаци. и приходи.)

а какъв е проблема да не плащам данък в/у приходите от адсенс те са макс по 100$ на месец

Защото има много хора, които правят доста над 100$ на месец...
 

Горе