SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Задачка с редиректи "Смяна на структура"

gvv

+Gennadiy Vorobyov
Падна ми се задачка предизвикана от смяна на структура на един сайт.

Имаме:
Три домейна с по 1k индексирани страници:
testbg.com
test.bg
test.ru

На всеки от трите има една и съща информация

Схемата на работа на трите домейна е следната

testbg.com/bg/* <-> test.bg/*
testbg.com/ru/* <-> test.ru/*
testbg.com/en/* <-> testbg.com/


test.bg/ru/* <-> test.ru/*
test.bg/en/* <-> testbg.com/*
test.bg/bg/* <-> test.bg/*

test.ru/en/* <-> testbg.com/*
test.ru/bg/* <-> test.bg/*
test.ru/ru/* <-> test.ru/*

Легенда: втория урл е оригинала, първия на същия ред - дублираното му копие. Може и обратно - зависи от гледната точка.

Във формулировката на задачата не се интересуваме, защо така работи сайта, нито до какви последствия е довело/ще доведе.

От структурата ясно, че сайта е на три езика(английски, български, руски) като се дублира върху три домейна.

Задача: намерете неправилния подход в структурата на сайта и предложете своята.

Мое решение:
Неправилното е - дублиране

Предложение:

Кратко: всеки домейн да отговаря за свой език.

Не кратко:
Всеки домейн отговаря за свой език. Махаме променливите /en/, /ru/, /bg/ от УРЛ'овете. По този начин намаляме брой нива подстраници.

Сега какво да правиме със старите страници от сорта: testbg.com/bg/bla-bla/, test.ru/en/bla-bla/, test.bg/ru/bla-bla/?

Щях да тръгна да редиректвам всички стари урл с 301 към нови по следната схема:

testbg.com/bg/* -> test.bg/*
testbg.com/ru/* -> test.ru/*
testbg.com/en/* -> testbg.com/*

за останалите домейни логиката е ясна.

За какво? Да предам тежест на старите.

Благодарение на един хинт (;)) стигаме до въпрос: дали всички стари страници имат тежест, като предположим, че са второ/трето/четвърто ниво?

Отговор: не. Само няколко от второ и трето ниво са листнати в дмоз, имат беклинкс.

Съответно само тях ще ги редиректнем с 301 по горната схема, а всичко останало - с 302 за две-три седмици докато се преиндексират.

Също ще направим сайтмап със всички линкове, след което ще премахнем "леки" страници, т.е. тези без тежест.


Ваши решения, предложения и критика на моето, господа?
 
Последно редактирано:
Re: Задачка с редиректи "Смяна на структура"

Аз бих направил отделните езикови версии на поддомейни на най-читавия домейн, а останалите ще пренасоча по езици към съответните версии. Или
тест.бг (о)става БГ версия, ен.тест.бг става английската и ру.тест.бг - руската и сайтуайд взимно се налинкват.
 
Re: Задачка с редиректи "Смяна на структура"

Мерси за отоговора.

Аз обичам симетрията обаче, а и трите домейна са читави.

За налинкване мисля да направя превключател между езиците, само че няма да е сайтуайд, а ще превключва между езиковите версии на заредената страница.
 

Горе