SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Закон за защита на потребителите - протест

Re: Закон за защита на потребителите - протест

за толкова кратко време едва ли една петиция ще даде много резултати
но все е нещо - повече хора разбират за проблема

паралелно представители на БАЕТ се занимават с комисията в парламента , а други свестни хора използват вечерите си за срещи и убеждаване на депутати .

при всички положения при кофти изход ще се сезират институциите в европа

най-простото което можем да искаме е РАВНОПОСТАВЕНОСТ

защото при закона в момента българските търговци и потребители ще бъдат неравнопоставени на европейските

потребителите няма да имат право и възможност да пазаруват от български електронни магазини но за сметка на това ще имат право и възможност да правят покупки от европейските

btw искам още веднъж да благодаря на всички които помогнаха на кампанията

пускам и ще им пускам линкове от различни места - просто защото това е страхотна гражданска позиция ... иска ми се да нямаме поводи повече за такива кампании но ако има надявам се да извлечем поуки и да ги организираме много по-добре .


Отново - сърдечни благодарности на всички
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

oggin каза:
най-простото което можем да искаме е РАВНОПОСТАВЕНОСТ

защото при закона в момента българските търговци и потребители ще бъдат неравнопоставени на европейските

потребителите няма да имат право и възможност да пазаруват от български електронни магазини но за сметка на това ще имат право и възможност да правят покупки от европейските
Равнопоставеноста е нарушена не само спрямо европейските интернет търговци но и спрямо офлайн търговците.
Май месец бях направил малък коментар по този въпрос.
http://yavorya.blogspot.com/2007/05/blog-post_18.html
Този въпрос го задавах още преди 3-4 години когато бях в 911.бг но и тогава никой не ми обърна внимание.

Та за това смятам, че трябва да има по-сериозен натиск от алабалистиките по форумите и сайтовете.
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

Ами в БАЕТ правим каквото можем по различни начини (работни групи , комисии, депутати ), но когато насреща си имаш ПОЛИТИЧЕСКО решение и дървени глави ... шанса не е голям.
Като гледам единствено уличен натиск ги стряска ... или революция ... па кой знае ... то се трупа ... да видим до кога
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

oggin каза:
Ами в БАЕТ правим каквото можем по различни начини (работни групи , комисии, депутати ), но когато насреща си имаш ПОЛИТИЧЕСКО решение и дървени глави ... шанса не е голям.
Като гледам единствено уличен натиск ги стряска ... или революция ... па кой знае ... то се трупа ... да видим до кога

Аз съм дал една идея, писах и на ПР-ката ви.
Нека пуснем 20-30 страници с техните телефони за поръчки да ги издънат от обаждания - като едно кратко предупреждение.
После ако трябва ще дадем телефоните на депутатите.
Нека им блокираме работата за да се сетят.
Пък ако и това не даде ефект дайте да спамнем пощите на кунева и другите.
То като стане скандал на запад ще се позамислят вече.
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

Явор Янков каза:
oggin каза:
Ами в БАЕТ правим каквото можем по различни начини (работни групи , комисии, депутати ), но когато насреща си имаш ПОЛИТИЧЕСКО решение и дървени глави ... шанса не е голям.
Като гледам единствено уличен натиск ги стряска ... или революция ... па кой знае ... то се трупа ... да видим до кога

Аз съм дал една идея, писах и на ПР-ката ви.
Нека пуснем 20-30 страници с техните телефони за поръчки да ги издънат от обаждания - като едно кратко предупреждение.
После ако трябва ще дадем телефоните на депутатите.
Нека им блокираме работата за да се сетят.
Пък ако и това не даде ефект дайте да спамнем пощите на кунева и другите.
То като стане скандал на запад ще се позамислят вече.
Това с пощите е добра идея.
Някой само да измисли примерен текст и всеки праща на всички по един мейл с този текст ;)
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

хубаво и революционно звучат тези неща ;)
за съжаление понякога имат обратен ефект

а и в БАЕТ определено няма воля за такива действия ... но това не пречи група бдителни граждани да проведат и подобни инициативи :D

при всички положения ако приемат закона смятам да инициирам инициатива в която всеки който поръча нещо по интернет веднага да сезира КЗП

Ако те не вземат мерки , ще сезираме съда че КЗП не си вършат работата и европа че има неравнопоставеност

просто на мен поне ми писна да пипам с декларации и меки ръкавици

верно ... сигурно почти всички сериозни сайтове по света ще резнат България но не виждам иначе как ще покажем олигофреничността на член 53
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

oggin каза:
хубаво и революционно звучат тези неща ;)
за съжаление понякога имат обратен ефект

Ето тук си в голяма грешка.
Таксиджиите като блокираха парламента клекната ли?
Докторите като излязоха на улицата свалиха ли борда?
Гърците, като блокират цяла Гърция дават ли им каквото искат?

Даскалите само като си приказват някой обръща ли им внимание?

Бебето ако не реве ще го нахранят ли???


Давайте мейлове от европарламента, еврокомисията и т.н.
Нека чуят, че тука има член 53!
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

infocenter-at-parliament.bg - Народно събрание
http://ec.europa.eu/europedirect/write_to_us/index_bg.htm
Това дали ще помогне ?
Никой ли няма мейловете на всички депутати ;) или поне списък с Имената им , че не ги знам поименно тия мушмороци и да пусна няколко Search-a ?
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

ZzZaPyr каза:
infocenter-at-parliament.bg - Народно събрание
http://ec.europa.eu/europedirect/write_to_us/index_bg.htm
Това дали ще помогне ?
Никой ли няма мейловете на всички депутати ;) или поне списък с Имената им , че не ги знам поименно тия мушмороци и да пусна няколко Search-a ?

Трябват служебни e-maili на конкретни комисари и евродепутати.
Трябва да се напише и на английски кратък текст от PR-ката.
И да го постнем на едно място и всеки да праща от всеки възможен e-mail който има.
Това с онфоцентъра ще задръстим работата на някой секретарка, която и без това скучае и служи за филтър на такива като нас.
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

моля не поствайте живи емейли, никой не обича спамботове
извинявам се че ти редактирах поста
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

подписах и ще пусна линка където мога. интересно ми е, какви са доводите за този текст от страна на депутатите. от какво точно си мислят, че 'защитават' потребителите?
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

Явор Янков каза:
Ето тук си в голяма грешка.
Таксиджиите като блокираха парламента клекната ли?
Докторите като излязоха на улицата свалиха ли борда?
...
Давайте мейлове от европарламента, еврокомисията и т.н.
Нека чуят, че тука има член 53!

сам разбираш че като член на БАЕТ не мога да изказвам много по различно мнение (освен вътре в БАЕТ) от официалното
аз наистина си имам и лично мнение което мога да споделя неофициално , както и лични виждания как да се борим с члена на Меглена .
Но да говорим за протестите

Виж разликата между типовете протести - едните социални и водени от определенa социална група хора
Всеки от нас ще подкрепи протест на социално слаби или природозащитници или рискова група (малко смешно звучи за таксиджии ама убийството си е убиство) ... друг е въпроса какво получиха таксиджиите и как се гаврят с пирогов (новините от снощи)

Но колко хора ще подкрепят протест на бизнесмени ? търговци ?

А и колко всъщност може да се организираме за да превземем парламента ? :D
Ако има 50 човека - чудо ще е

Тук беше и нашата (според мен) грешка.
Трябваше от самото начало да покажем че този закон не убива електронната търговия , а правата на потребителите
Кой ли му пука за електронната търговия всъщност ?

Само че ние поехме по твърде съмнителния път на работни групи в Министерството , културни срещи с КЗП и потребителските организации ... отвсякъде получавахме подкрепа ... или почти отвсякъде

Даже Меглена Кунева се усмихна и ни потупа по рамото :eek:

Потънали в дебрите на тоталната неизвестност , точно по времето на смяната на Р.О. МС прие някакви поправки в закона за които никой дълго не беше информиран и го прати в НС
А в НС както е известно почти никой няма понятие за какво става дума и гласуват по политическо нареждане
Особено в този парламент
Те наистина нямат идея какво гласуват

ето и пример
http://www.parliament.bg/?page=ns&lng=bg&nsid=5&action=show&Type=cmSteno&SType=show&gid=174&id=285

Но стига за това

Може би единствения разумен ход на този етап е паралелно с БАЕТ (които си имат свои виждания за нещата) , група вбесени граждани да пишат протести до ЕС, там всякакви комисии и так далее

Хубаво беше ако е възможно и да създадем тотална подкрепа чрез безкрайно много поддържащи сайтове на идеята

За съжаление Парламента тихомълком реши да приеме закона за отрицателно време точно когато всички са в отпуск и вниманието е заето от други проблеми - пирогов, миньорите и так далее

Да прави сте - имахме предостатъчно време , вярвахме че има умни глави в Министерството и в правителството , успокоихме се като големият бизнес - БТПП и БСК застана зад нас , играхме честно и почтенно ... всъщност с 1 дума ... заспахме

... и ни прецакаха ...

сега сме в zeitnot (надявам се така се пише) и общо взето се молим на всички богове само и само някой да прояви грам разум
ако ли не ... последствията са ясни

Но хайде да не говорим как някой се е провалил ... не можем да върнем нещата назад

Дайте ако има свестни идеи да ги подхващаме , време няма ...
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

oggin каза:
Да прави сте - имахме предостатъчно време , вярвахме че има умни глави в Министерството и в правителството , успокоихме се като големият бизнес - БТПП и БСК застана зад нас , играхме честно и почтенно ... всъщност с 1 дума ... заспахме
... и ни прецакаха ...
сега сме в zeitnot (надявам се така се пише) и общо взето се молим на всички богове само и само някой да прояви грам разум
ако ли не ... последствията са ясни

Но хайде да не говорим как някой се е провалил ... не можем да върнем нещата назад

Дайте ако има свестни идеи да ги подхващаме , време няма ...

Дълбоко се съмнявам, че БСК или БТПП стоят зад вас.
Всъщност може и да стоят, но в другия смисъл ;)
Тези две организации стоят много близо до парламента и правителството и ако искаха да помогнат щяха да го направят.

Според мен, има конфликт на интереси а не липса на желание.
Кой има интерес от спъване на Интернет търговията?
Замисли се и ще разбереш.
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

Според един приятел Мегленчето пробва разни политики, които, ако не дай биже проработят, ще може да каже в Европа: "Вижте, това работи в България, значи може да проработи и при вас". С една дума трупа точки на гърба на крехкия български онлайн бизнес.
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

bgkulinar каза:
Според един приятел Мегленчето пробва разни политики, които, ако не дай биже проработят, ще може да каже в Европа: "Вижте, това работи в България, значи може да проработи и при вас". С една дума трупа точки на гърба на крехкия български онлайн бизнес.

:)
Искрено ме развесели, честно!

Ако знаеш само колко си далеч от истината само...
Първо, тази политика няма как да проработи. Тя противоречи на всякаква нормална търговска практика. Второ - такава практика никога няма да успее да се наложи в развити страни дори и със силови методи. Просто, този който се опитва да я наложи ще си отиде много бързо.
И трето - никакви точки не печели Кунева от това положение.
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

Явор Янков каза:
Дълбоко се съмнявам, че БСК или БТПП стоят зад вас.
Всъщност може и да стоят, но в другия смисъл ;)
Тези две организации стоят много близо до парламента и правителството и ако искаха да помогнат щяха да го направят.

Според мен, има конфликт на интереси а не липса на желание.
Кой има интерес от спъване на Интернет търговията?
Замисли се и ще разбереш.

http://www.bcci.bg/bulgarian/infobusb/year2007/number09/item1.htm
хайде да избегнем този безсмислен спор ? занимавам се с проблема достатъчно дълго и съм направил доста повече грешки от теб ... може би просто защото съм се мъчил да направя нещо нали ? явно е било грешно и неправилно.

Ако ти обаче обясниш кой има интерес от спъване на е-търговията ще ти бъда безкрайно задължен.
Поне аз нямам никаква представа кой нормален човек може да има такъв интерес.
И може би точно това ще даде отговора ... кой има интерес ?

btw противно на твоето мнение за казаното от bgkulinar , аз смятам че може да има истина в това
Кунева е безкрайно амбициозна , но има лоши съветници

Какво ще стане в края на краищата ... ще видим , ако можем да променим нещо към по-добро - нека го променим , ако не можем - да седим и да гледаме сеир поне.

Затова Явор, те моля , ако можеш с нещо да помогнеш ... имаш теория или предложение ... давай ги , но да ходим да се обясняваме кой къде бил и какво свършил и кой откъде ще му влиза ... няма никакъв смисъл .
 
Re: Закон за защита на потребителите - протест

oggin каза:
Ако ти обаче обясниш кой има интерес от спъване на е-търговията ще ти бъда безкрайно задължен.
Поне аз нямам никаква представа кой нормален човек може да има такъв интерес.
И може би точно това ще даде отговора ... кой има интерес ?

Затова Явор, те моля , ако можеш с нещо да помогнеш ... имаш теория или предложение ... давай ги , но да ходим да се обясняваме кой къде бил и какво свършил и кой откъде ще му влиза ... няма никакъв смисъл .

Ами гледай сега. Сам знаеш, че декларацията е на-лесния начин да се измъкнеш от отговорност и положение. Сам виждаш, че решенияте не се вземат в следствие на декларации.

Надявам се си прочел какво съм писал тук:
http://yavorya.blogspot.com/2007/05/blog-post_18.html


Но ще извадя само конкретното:
Когато чета подобни неща винаги изпадам в потрес.
Очевидно е, че има определени лобита, които са против електронната търговия в България.
Защо ли?
Много просто, при електронната търговия създаването на монопол е много по-трудно, да не кажем НЕВЪЗМОЖНО. Под благовидния повод за защита на потребителите някой господа отново искат да си направят далаверката. Всеизвестно е, че в България най-лесния начин да се забогатее е чрез далаверата, а далаверата е на-добре развита за монополиста. Справки - Чистота, Топлофикация и т.н.

Според мен лобистите против е-търговията трябва да се търсят в 2 направления.
1. Едрия бизнес. Тези които имат офлайн вериги от магазини, но въпреки това не продават онлайн.
Все пак тези едри структури трябва да се издържат - наеми, кредити за построяване, заплати, осигуровки на хиляди служители и т.н. Тези едри бизнесмени нямат интерес да няма свобода на пазара, защото влизат в реална конкурентна борба с по-малки но по-гъвкави играчи.
2. Държавата има сметка да има повече заети, макар и по-ниско ефективни и по-ниско платени хора.
Балгарския пазар е малък и ако се влезне в сериозни рационални отношения много хора ща останат на улицата, тъй като няма да са квалифицирани за новия бизнесмодел.
Това ще донесе до много голямо напрежение на социалната сфера и много силно социално напражение. А знаем какво се случва после.
Парадоксално е но именно държавата има интерес икономиката да работи зле, и прави всичко възможно да спъва бизнеса.
3. Определени фигури, които държат бизнеса да остане в сивата икономика (ДДС лобита). Разплащането през Интернет осветява максимално оборотите на фирмите и укриването на ДДС става все по-трудно, да не кажем невъзможно. Защо не попиташ например финансовия министър защо не натиска фирмите да плащат изключително през Интернет и по този начин да се увеличи ДДС събираемоста? Формално погледнато той е най-заинтересования от Интернет търговията.

Надявам се разбираш с какво сме се захванали :)
 

Горе