SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Защо WordPress е толкова бавен?

cloxy

Super Moderator
Екип
Имам един блог на WordPress с около 600 уникални посещения на ден и между 1300 и 1900 импресии. На superhosting е и взе да изразходва по 30 CPU минути на ден - нормално. Сложих му wp-super-cache и паднаха до 16-17, но след два месеца, блогът си има същите импресии, а натоварването пак се качи на границата от 30 CPU минути.

Днес гледам, че на началната страница й отнема 1,5 секунди да се зареди - ужас. Страниците на публикациите на падат под 0,6 секунди.

Използвам следните разширения:

Без шльокавица
Dagon Design Sitemap Generator
DoFollow
Google XML Sitemaps
Header and Footer
Platinum SEO Pack
WordPress Database Backup
WP Super Cache

Повечето са известни и не вярвам да правят проблем. Въпреки всичко сайтът, според мен, се генерира много бавно. Някакви идеи?
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Виж ако искаш провери в логовете на суперхостинг какво се зарежда, дали не дава някакви грешки и затова да се забавя при зареждането... да не би да има злонамерен код, както беше се случило веднъж на блога на един познат. И аз ползвам супер хостинг, нямам толкова посещения, но не съм имал проблеми.
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

A от къде се гледа това за CPU минутите? (и аз съм на суперхостинг)

Иначе според мен, пробвай да деактивираш един по един плъгините и виж дали ще има промяна и на кой точно.
Но като цяло, wordpress с всичките му надграждания в един момент си става бозав. Не за пръв път чувам, че сайтове на WP с няколко плъгина работят бавно и не се препоръчват за големи сайтове.
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Много често плъгините се пишат с левия крак, от хора, които преди два месеца са чули за php. За съжаление, някои от тези плъгини стават популярни. И популярността на един плъгин не може да е аргумент, за това колко добре работи. С две думи - започни от плъгините.

Аз принципно избягвам да слагам повече от абсолютно необходимите плъгини, но това е друга тема.
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Поиграх си малко с настройките на WP-Super-Cache. Каквото мога като модул съм пуснал. Ще видя за няколко дни как ще е положението. След това започвам да изключвам разширения. Ако и тогава не се оправи - ще изпробвам db-cache.

И аз се стремя разширенията да са малко, но пък има такива, без които просто не може.

П.С. Не мога само да разбера как страница от моя CMS се зарежда за 0,002 секунди, независимо от броя страници, а на WP няма как да сведа зареждане под половин секунда (0,5). Тия от WP толкова ли не могат малко да се постараят с оптимизацията или са много заети с поредния редизайн на панела си?
 
Последно редактирано:
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Еми целите на WP са доста по-широки от тези на твоя CMS. :)

А за плъгини без, които не може, не мога да се съглася. Повечето SEO плъгини могат да се заменят с добре изпипан темплейт. Поне аз не ползвам и не възнамерявам да ползвам плъгини които модифицират тайтъл, слагат meta robots и други елементарни за правене неща в темплейта. Предпочитам да прекарам 1/2 час по тунинговане на темплейта, вместо да мисля да ъпдейтвам нек'ъф измислен плъгин.

Плъгини за разни сайтмапс... тук си е пак въпрос на мнение. :)
 
Последно редактирано:
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Знам, че WP е много повече от моето скромно CMS, ама все-пак разликата в скоростта е доста драстична.

Под незаменими разширения нямах предвид такива са SEO, а примерно имам сайтове, където се налага да се модифицират правата на различните потребители. Ако махна разширението - всеки ще започне да прави каквото си иска ;)

Плъгини за сайтмапс - те се стартират веднъж, когато публикуваш. Колкото и зле да са написани не трябва много да товарят. Дано се стартират само при публикуване де...

Сега видях, че в темата на въпросния блог имах следното:

Код:
<meta http-equiv="Cache-Control" content="no-cache" />

Не е нещо сериозно, но все-пак не дава шанс на браузъра да си запазва кеш и зарежда страницата всеки път.

И в този ред на мисли се сетих да видя как стой положението с връщаната директива за кеш на HTTP ниво. При три блога, резултатите са различни:

Код:
Cache-Control: max-age=60
Cache-Control: max-age=300
Cache-Control: no-store, no-cache, must-revalidate

Предполагам WP не задава нищо и стойностите зависят от настройките на сървъра. Ами ако се направи разширение, което да връща хедър, примерно браузъра да пази кеша 1 час? Тогава май разширенията за кеширане ща отпаднат.
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Сега видях, че в темата на въпросния блог имах следното:

Код:
<meta http-equiv="Cache-Control" content="no-cache" />

Не е нещо сериозно, но все-пак не дава шанс на браузъра да си запазва кеш и зарежда страницата всеки път.

Хм, не знам какво имаш предвид под "сериозно", но сайта от подписа кеширан се зарежда точно 3 пъти по-бързо от варианта с ctrl+F5. (като съм изключил адсенса за пробата, че бави)
 
Последно редактирано:
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

е браузъра кешира картинки и други статични неща, но не й резултатите базата, или нещо греша??
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Май ще излезе, че е много сериозно :)
Но не решава проблема с бавно зареждащите се за пръв път WP страници.
Пробвай с изключен JS за да нямаш адсенс(ако има такъв) и виж има ли разлика, дори един банер бави много.
Ако не е това.. варианта с изключване на плъгини остава най-добрия според мен.

е браузъра кешира картинки и други статични неща, но не й резултатите базата, или нещо греша??

SQL заявките не ги кешира, но пък някои скриптове си ги кешират сами на сървъра и после вместо да ги изпълнява, просто пуска кеширания html, например phpBB и други подобни съм виждал.

Отдавна съм се замислил над такава къстъм опция, но ще видим кога. :)
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Според мен за всеки файл си зависи от HTTP хедъра какво е зададено и браузърът си действа спрямо зададеното. За HTML страници виждам, че май може и с метатаг да се зададе, друг е въпросът дали всеки браузър го поддържа това. Не смятам, че има значение какъв е файла - HTML, PHP или картинка - би трябвало за всички да важи.

Сега търся начин да накарам WP да връща cache-control на HTTP ниво. Ако му задам за пази всичко по 1 час (3600 секунди), примерно, направо ще се родя :)

Код:
Cache-Control: max-age=3600, must-revalidate
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

А случайно да имаш аналитикс?! При мен в началото, когато сложих на един от сайтовете си аналитикс имаше бая проблеми с зареждането :(
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Имам, но проблемът ми не е в зареждането, а в товаренето на сървъра. Ако кода на аналитикс се ложи непосредствено пред </body>, няма как да ти прави проблеми със зареждането.

Ето какво сглоби болният ми мозък като решаване на проблеми с кеширане при различни хостинги:

Код:
<FilesMatch "\.(php|html|htm)$">
Header set Cache-Control "max-age=3600, must-revalidate"
</FilesMatch>
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Това си е безумие и няма да свърши никаква работа - едвали има човек, който да ти цикли в блога (да посещава едни и същи страници по-често от веднъж на час).
Подобен кеш се слага на статични неща, а не на php.

Това, което трябва да направиш най-напред е да установиш кое точно създава натоварването - да разбере конкретният скрипт.
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Всъщност, WP не е CMS и не е бил проектиран от авторите си да бъде CMS - може би точно поради тази причина не издържа на по-големи натоварвания
 
Re: Защо WordPress е толкова бавен?

Най-лесният вариант за това да разбереш кое ти прави толкова циклаж като се свържеш с съпорта. При мене винаги помагат :)
 

Горе