SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Как се справяте с freelancer-ите?

Re: Как се справяте с freelancer-ите?

Някой едва ли е предявявал претенции да му баде платено преди да е свършил работата. Относно така наречените freelancer-и между които съм и аз ангажимента да се пишат по 3 статии всеки божи ден не е малко нещо. Според автора на обявата това са "повярвай ми статиите са изключително лесни, които искам да се пишат."

Едва ли е толкова лесно да се направи анализ на журналистическо ниво на ситуацията в българския футбол, или на ромската криза... Извинявайте, но тези така наречени много лесни статии изискват много предварителна подготовка, така наречения подробен ресърч, сравнения между различните мнения и коментари по темата и след това оригиналност на мисълта, която да надминава средно-интелектуалното ниво... не мислите ли че всичко това не си заслужава за ниско заплащане. Предполагам, че това е основната причина за разочарованието ти от фрилансърите. Лично на мен ми е тежко да впиша това в ежедневието си особено всеки ден. Като писател с подходящо образование, мога да ти кажа, че не е възможно да искаш повече от една подобна статия на ден - и те да са на необходимото ниво. А що се отнася до журналистите, те пишат дори и много по-рядко
 
Последно редактирано:
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

Сетих се нещо смешно в контекста. Най-много цигани са умрели след фразата "гле'й ся к'во ще напра'а", а най-много фрилансъри са били завлечени с фразата "ей ся ти пращам парите" :)
 
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

С първия коментар на 3-тата страница се доказва едно нещо. Всеки иска да взима пари и всеки като се разбират за пари с работодател казва - да мога и ще го направя, но като стане време за работа - не се получава.
 
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

Да се плати предварително на един фрийленсър никога не е добра идея:
1. Може да изникнат, непредвидени промени в цената.
2. Фрииленсъра се обезсърчава, тъй като заплащането е един вид като награда.
3. Вдига напрежението и за двамата тъй, като човека си е платил предварително и очакванията и от единия и от другия са по-високи от нормалното.

Правилния начин да се тества фрийленсър е като се започне от малко.
В никоя фирма почти в бранша, не приемат по "диплома", а проверяват какво можеш, след което вече постепенно ти възлагат по-сложни и отговорни задачи.
 
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

Тестването е важно и за изпълнителя и възложителя и отнема време. И при постоянна заетост, в работа на трудов договор и за поръчка и за каквато и да било друга дейност. И двете страни когато се срещнат за първи път не се познават и им трябва време, за да си изградя представа за модела на работа и начина на действие на отсрещния човек. Всеки трябва да поеме своята отговорност и е длъжен да прояви разбиране към другата страна, поне за известно време. След това на база на създадените впечатления вече сам си преценява дали да продължават тези взаимоотношения или не.

Ползвал съм услугите на поне десетина човека от форума и съм им възлагал някаква работа, и поне още толкова са отговаряли на мои обяви. Читавите хора си проличават още първия път и втория само си затвърждават позициите. Но аз си поемам риска и не изключвам разочарованието като изходен вариант от взаимоотношенията ни, както и те от своя страна. Не е правилно да се изкарва все другата страна крива, има обективна истина и тя е над субективната.

Според мен успеха в такива взаимоотношение се корени в Коректно зададени параметри на заданието:
1. Ясно формулирана задача.
2. Уточнени, реално достижими срокове.
3. Уточнена сума, срокове и начин за плащане.

и нещо, което се пропуска почти винаги, но за мен е много важно

4. Разпределен риск между страните. - Не може да се очаква, че някой ще свърши работа за 500 лева, на напълно непознат човек, като плащането е уговорено да стане на края. Третият път може, но първият и вторият ще си е тръпка :)
 
Последно редактирано:
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

traki, в крайна сметка те са си избрали да работят по този начин. Ако не искат да е така - отиват и кандидатстват за работа в някоя по-голяма фирма и няма да има проблем с тръпката ;)
 
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

traki, в крайна сметка те са си избрали да работят по този начин. Ако не искат да е така - отиват и кандидатстват за работа в някоя по-голяма фирма и няма да има проблем с тръпката ;)
Ако ще се сравнява с големите фирми, в тях първо се подписва договор и се плаща кеш, при неясен краен продукт. ;)
При фрийленса плащаш доста по-малко за краен тестван от теб продукт който харесваш.

За големи суми, да се поемат рискове още повече с българи, мойте уважения... ;D
 
Последно редактирано:
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

Ако ще се сравнява с големите фирми, в тях първо се подписва договор и се плаща кеш, при неясен краен продукт. ;)

Като настъпи лошия краен резултат последва вратата в изпитателния срок :p
 
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

Викторе, не знаех, че в големите фирми дават парите кеш преди да си свършил продукта :)
Изготвят се договори, с които си връзват гащите, или се плаща предварително.
Никоя фирма не работи на доверие, както и сам спомена по-горе къде да ходят фрийленсърите да бацат... ;)

Като настъпи лошия краен резултат последва вратата в изпитателния срок :p
Ако има такава врата в договора, а договорите са изпипани като цяло в полза на фирмата,
иначе всеки втори може да отиде да си поръча сайт и да не плати и стотинка дори и при качествен продукт.
 
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

С първия коментар на 3-тата страница се доказва едно нещо. Всеки иска да взима пари и всеки като се разбират за пари с работодател казва - да мога и ще го направя, но като стане време за работа - не се получава.


Никой не може да прецени каква ще е същността на работата докато не я е почнал. Като напишеш три статии и ти става ясно какво представлява. Особено като ти казват че са супер лесни, а излиза обратното....

Тези статии струват по 10 лв минимум, имай го в предвид за следващия писател. Иначе постоянно ще получаваш по 1, 2 или 3 безплатни статии. Между другото неплатени статии не могат и да се публикуват от чуждо име...
 
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

Може и да си права, не говори за мен, все едно аз съм публикувал твоя статия, която не съм ти платил ;)

Дано всичко се оправи един ден, та да можем да си намираме добри писатели и хора, които да вършат качествено работа. Все пак за това си даваме парите.
 
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

Може и да си права, не говори за мен, все едно аз съм публикувал твоя статия, която не съм ти платил ;)

Дано всичко се оправи един ден, та да можем да си намираме добри писатели и хора, които да вършат качествено работа. Все пак за това си даваме парите.

ДА де, това се опита да ти обясни мадамата по-горе. Заплащането определя срока и качеството на извършената работа. Всичко може да се оправи и сега, не "един ден". Пробвай с граждански договор, може да ти е от полза.
 
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

s1, мерси - това го бях мислил, но се зачудих колко от хората като чуят какъвто и да било договор ще се навият. Тъй като хората, които са фриилансъри, повечето са около 18 години. Като чуят договор и дават задна, изпробвано е, за друг вид услуга.
 
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

s1, мерси - това го бях мислил, но се зачудих колко от хората като чуят какъвто и да било договор ще се навият. Тъй като хората, които са фриилансъри, повечето са около 18 години. Като чуят договор и дават задна, изпробвано е, за друг вид услуга.

това не са твоите копирайтъри, ориентирай се към друга група от хора, които се занимават само и единствено с това. Журналисти на свободна практика, публицисти, анализатори на печата. Каквото и да си говорим, договора означава сигурност и за двете страни и начин да се даде веществена форма на споразумението между вас. Това защитава интересите и на двете страни.
 
Re: Как се справяте с freelancer-ите?

s1, мерси - това го бях мислил, но се зачудих колко от хората като чуят какъвто и да било договор ще се навият. Тъй като хората, които са фриилансъри, повечето са около 18 години. Като чуят договор и дават задна, изпробвано е, за друг вид услуга.

за грубо какви пари говорим на месец, щото ми се струва, че тука се опитваш да ловиш маймуни с трици. и проблема идва от там - бачкаш с пубери. А това никога няма да сработи за сериозна работа.
 

Горе