SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Кога един сайт попада под БГ законите

mathematician

New member
Питах в темата за КЗП, но не получих отговор. Та нека да го разнищим този въпрос тук и сега. ;)

Знаем, че Интернет няма граници. ;)

Но все пак кога един уеб сайт попада под юрисдикцията на дадено законодателство (в случая българското)?

1. Когато е само на български (звучи логично).

2. Когато има версия и на български език (не звучи много логично - Фацебук имат версия на български - ама едва ли някой там е чувал за България и нейното законодателство).

3. Когато собственика му има българско гражданство или българско физическо лице (не звучи много логично - все пак може да работиш само на САЩ пазара и е логично да спазваш законите на САЩ).

4. Когато се хоства в някой дата център, който се намира на територията на България (лесно се определя - има някаква физическа граница - но пък не звучи логично, защото можеш да работиш само за САЩ пазара).

5. Когато завършва на .bg (що годе звучи логично - въпреки, че може да е като Google.bg - просто преведена страница)

6. Когато предлага услуги, които са реални и са на територията на БГ (най-логично ми звучи това). Примерно е-магазин с доставка и на територията на България.

7. ...


Или нещо друго.
 
Re: Кога един сайт попада под БГ законите

Питах в темата за КЗП, но не получих отговор. Та нека да го разнищим този въпрос тук и сега. ;)

Знаем, че Интернет няма граници. ;)

Но все пак кога един уеб сайт попада под юрисдикцията на дадено законодателство (в случая българското)?

1. Когато е само на български (звучи логично).

2. Когато има версия и на български език (не звучи много логично - Фацебук имат версия на български - ама едва ли някой там е чувал за България и нейното законодателство).

3. Когато собственика му има българско гражданство или българско физическо лице (не звучи много логично - все пак може да работиш само на САЩ пазара и е логично да спазваш законите на САЩ).

4. Когато се хоства в някой дата център, който се намира на територията на България (лесно се определя - има някаква физическа граница - но пък не звучи логично, защото можеш да работиш само за САЩ пазара).

5. Когато завършва на .bg (що годе звучи логично - въпреки, че може да е като Google.bg - просто преведена страница)

6. Когато предлага услуги, които са реални и са на територията на БГ (най-логично ми звучи това). Примерно е-магазин с доставка и на територията на България.

7. ...


Или нещо друго.

по точка 3 със сигурност влизаш в полезрението на НАП :)
 
Последно редактирано:
Re: Кога един сайт попада под БГ законите

Питах в темата за КЗП, но не получих отговор. Та нека да го разнищим този въпрос тук и сега. ;)


6. Когато предлага услуги, които са реални и са на територията на БГ (най-логично ми звучи това). Примерно е-магазин с доставка и на територията на България.

7. ...


Или нещо друго.

това звучи нереално поне колкото другите нереални. примери: ла редут, ибей, асос, амазон и др магазини с доставака до БГ.

Друго, аз лично бих се замислил много преди да купя от сайт по БГ законодателство. Не за друго ами защото БГ зак. е пълно лай.но.
Доста по-добре се чувствам ако купя от амазон и ако не ми хареса просто пращам обратно и ми връщат парите.
 
Re: Кога един сайт попада под БГ законите

по точка 2 със сигурност влизаш в полезрението на НАП :)

това как ще го докажеш?
Кой голям неБГ сайт с версия на БГ плаща данъци в БГ?
 
Re: Кога един сайт попада под БГ законите

Принципно се гледа мястото, където е разположен сайта. Има тънки моменти...например, ако пазаруваш в ebay за място на сделката се счита мястото, където е разположен сървъра и са в сила местните закони при някакви претенции.
Ако водиш блог, сървъра е в Германия и реално мястото на възникване на събитието/статията е в Германия. Тук, ако се повдигне обвинения заради някаква статия в повечето случай трябва да се случи в Германия :)
 

Горе