SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Кой линукс да си инсталирам?

irgy.net

Senior Member
Време е да разкарам Windows и да се меткам на Linux.
Тъй като де сега съм си нямал вземане даване с Линукс,
коя дистрибуция ще ми препоръчате?

Трябва да е лесна за ползване и инсталация.


Благодаря!
 
Re: Кой линукс да си инсталирам?

Ако ти е първа и избираш само между тези две: Убунтуту :)

Иначе Мандрива е може би най-доброто особено за начинаещи, ама я забатачиха последната година...
 
Re: Кой линукс да си инсталирам?

Fedora и Ubuntu са страхотен избор за начинаещ *nix потребител(доста приятели имам които ги ползват не защото са простички, а заради факта, че много неща стават с един клик).

Fedora е RPM базирана дистро на RedHat
Debian е DEB базирана дистро на Debian

И двете ползват готови компилирани пакети(rpm/deb) т.е. много правилно са те насочили колегите.


О сетих се че преди доста години бях писал статия за начинаещ Fedora потребител(за FC 4):
Линукс? Да той е чудесен за работна станция ver. 1.0

Статията е стара, но можеш да придобиеш малко информация за какво иде реч(какви приложения има). ОТНОВО да напомня това е стара публикация от времето на FC4(Fedora Core 4) или около 2005-2006 година.
Други статии които съм писал аз и един приятел можеш да намериш тук:
http://dhstudio.eu/articles.html
http://www.kakvo.org/statii/kompiutri (Голяма част от тези са от един семинар които проведохме пак преди доста години)

Успех.
 
Re: Кой линукс да си инсталирам?

сложи си virtual box и на него си сложи няколко линукса да видиш дали ще ти хареса.
Защо да го прави, може да ползва напълно пълноценно Лайв ЦД.

Последно : Убунто или Федора , или няма значение кое ще избера.
Аз лично избрах Федора, защото Убунтуто ми се скапа на два компа, които и до днес си чегъртат на Федора.

Убунту работи и без суперюзър, което казват било известен риск за сигурността. Е, можеш да си добавиш СЮ, но трябват малко познания.
 
Re: Кой линукс да си инсталирам?

Мъча в момента това проклето убунту. Да попитам дадох инсталация на c: с формат и swap na e: без формат.

Къде ми изчезна e: , там имам стотици снимки.
 
Re: Кой линукс да си инсталирам?

НЕ трябваше да слагаш суапа върху виндовс дял. Мисля, че си загубил снимките.

Трябваше да кажеш, че ще правиш инсталация, в която искаш да запазиш някаква информация.
 
Re: Кой линукс да си инсталирам?

swap-а не повече от гигабайт трябваше да го дадеш, не цял дял... друг е въпросът доколко има нужда от swap...

иначе за снимките: арихивирай!!
 
Re: Кой линукс да си инсталирам?

Сега се връщам към Вин. Линукса съкс, става само за сървъри.
Сума ти време се мъча да си инсталирам драйвер за видеокартата, щото повече от 800 по 600 не ми пуска.
Съжалявам че утрепах няколко часа да се занимавам с тази боза!
 
Re: Кой линукс да си инсталирам?

По темата: + за ubuntu. Служебните щайги са на тази ОС и няма засечка поне от близо 3 години! Домашния е боза, но за да не се забрави как се работи с нея :)

Сега се връщам към Вин. Линукса съкс, става само за сървъри.
Сума ти време се мъча да си инсталирам драйвер за видеокартата, щото повече от 800 по 600 не ми пуска.
Съжалявам че утрепах няколко часа да се занимавам с тази боза!
На калпава ракета и космоса и пречи. Ще събереш търпение, ще изгубиш малко време да попрочетеш и нещата ще станат. Линукс - боза .... да, бе да!?
 
Re: Кой линукс да си инсталирам?

Хм, и кое му е по-лесното?
Първо докато си подкарам нета изхарчих не малко нерви.
А преди това в инсталацията не пишеше чеслагането на swap ще ми затрие дяла (редно беше да предупредят)
След това тази резолюция дето не можах да променя, а рових сума време да видя как се инсталира драйвера и пак нищо не се получаваше.

Следващия след мен, който има желание да мигрира, да си инсталира линукса на друга машина докато му свикне. Определено не е юзър френдли.
 

Горе