SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Опън соурс CMS базиран на MS SQL? Кой и защо?

nikkola

Member
Имам да пиша един проект на тема отворен CMS базиран на SQL Server. Има такива доста и на php и java или самия .Net . Още като оформяхме темата аз изхождах от идеята, че когато една фирма си купи SQL Server, който не е никак евтин тя си го ползва и за уеб страницата си. Само че гледам, че това на практика не е така.
Та защо, аз когато трябва да си избирам нов CMS, за сайта бих си избрал някоя CMS за МS SQL сървър. Имам точка в плана „интеграция и миграция“ и не мога нищо да измисля, или поне нищо смислено. :)
 
Re: Опън соурс CMS базиран на MS SQL? Кой и защо?

Като цяло комбинацията ASP.Net и MS SQL Server (още от версия 1.1) мисля, че бие като производителност всички останали web технологии. (да видим ще ме подкрепите или....).
MS SQL Server има и безплатен вариант (Express Edition), така че още една причина да се използва за CMS. Също последния Web Platform Installer на Microsoft позволява много лесна инсталация на целия web server + приложения + самия sql SERVER EXPRESS EDITION.
 
Re: Опън соурс CMS базиран на MS SQL? Кой и защо?

http://www.comentum.com/php-vs-asp.net-comparison.html

Интересно четиво според мен, което показва много от плюсовете и минусите.
Загледайте се долу в табличката със сайтовете, не е ли показателна?
Отделно има компилатори за PHP, които големите сайтове ползват (например Hip-Hop на FB), както и NoSQL бази.

В този ред на мисли - "ASP.net + MsSQL бие всички останали" за мен не е верния отговор. :)
 
Re: Опън соурс CMS базиран на MS SQL? Кой и защо?

Имаше един виц "Тате, тате тия чичковци защо програмират на PHP? Защото нямат пари за ASP.NET, мойто момче!" Макар че както спомена и entwickler с Express версиите може напълно безплатно да се работи и на ASP.NET
 
Re: Опън соурс CMS базиран на MS SQL? Кой и защо?

Имаше един виц "Тате, тате тия чичковци защо програмират на PHP? Защото нямат пари за ASP.NET, мойто момче!" Макар че както спомена и entwickler с Express версиите може напълно безплатно да се работи и на ASP.NET

Това са ви някакви вътрешно заводски вицове, които само вие си ги разправяте за да не се чувствате тъпо като ви покажат нещо добро...

Като гледам таблицата от линка на BornToDrink излиза, че само Microsoft си ползват ASP ;)
 
Re: Опън соурс CMS базиран на MS SQL? Кой и защо?

Идеята ми обаче беше по-различна без да пренасям на темата майрософт срещу опън соурс. Сценария , който разработвах беше една фирма си купува един пълно функциониращ MS SQL Server. Тука говорим за вътрешно фирмени задачи, не за интернет, бази данни, access, excel с power pivot и други подобни. И фирмата решава в един хубав момент, че ѝ трябва една малка интернет страница, тип брушура без особенни функтионалности и решава да си ползва ресурсите на вече закупения сървър. Тук идва проблема, че това ми се вижда доста нереалистично.
Аз мисля да пиша, че основна причина е наличието на познания. Ако сайта се прави и поддържа вътрешно и има една стая с C# програмисти ще ползват това. Ако трябва по някакъв начин да е интегриран с останалата част от фирмата, например за анализи тогава да. Ако имах да напиша още една две причини щеше да е мноогооо добре.
Също и идеята за това да е php базиран сайт на IIS сервер става.
А иначе кой е по-добър е един вечен спор. Тоя виц със тия дето нямат пари, не знам пича дето го е писал от кога намира за смешно да си беден. Друг е въпроса,че вече има достатъчно възможности да се ползва, който и де е език за без да дадеш 11000 евро за среда за разработване. За ASP.NET има освен всичките express tools, дават на малки стартиращи фирми до 10 човека лиценз за Microsoft Visual 2010 Professional, един Web Server и Windows Server 2008 r2 за без пари. И ако на човек и това не му стига има системата Mono на Novell, там пишеш C# и ASP.Net на линукс и ги качваш на линукс сървърчета. Друг е въпроса дали само цената е най-важна и дали само една технология я ползваш за интернет. Вчера четох за лондонската стокова борса, че са на линукс защото един път през 2008 им крашнал уиндоуския сървър, по-точно фермата. И освен това в наши дни на брокерите им трябвало по-бързо информация и няколко секунди закъснение били много и бизнеса го въртели в милисекунди :)
 
Последно редактирано:
Re: Опън соурс CMS базиран на MS SQL? Кой и защо?

Идеята ми обаче беше по-различна без да пренасям на темата майрософт срещу опън соурс. Сценария , който разработвах беше една фирма си купува един пълно функциониращ MS SQL Server. Тука говорим за вътрешно фирмени задачи, не за интернет, бази данни, access, excel с power pivot и други подобни. И фирмата решава в един хубав момент, че ѝ трябва една малка интернет страница, тип брушура без особенни функтионалности и решава да си ползва ресурсите на вече закупения сървър. Тук идва проблема, че това ми се вижда доста нереалистично.


Ами нереалистично е поради факта, че нямат професионални условия за хостване в офиса.

Все пак дата центровете имат няколко подсигурени връзки, от 2 места вземат ток, примерно. Имат генератори, бла, бла, гарантирани канали, етц ...

Не че не могат да си хостват сайт в офиса. Ама ще има доста downtime.
 
Re: Опън соурс CMS базиран на MS SQL? Кой и защо?

Просто като стане въпрос за тия "спорове" кое е по и се сещам за този виц. Иначе лично аз не твърдя абсолютно нищо, всеки е свободен да ползва това, което смята за добре :)

Това са ви някакви вътрешно заводски вицове, които само вие си ги разправяте за да не се чувствате тъпо като ви покажат нещо добро...

Като гледам таблицата от линка на BornToDrink излиза, че само Microsoft си ползват ASP ;)
 
Re: Опън соурс CMS базиран на MS SQL? Кой и защо?

Сега като се зачетох в заглавието, едва ли ще намериш оупън сорс ЦМС, който да работи с продуктите на микромеките. По-скоро ще да е freeware.
 
Re: Опън соурс CMS базиран на MS SQL? Кой и защо?

Сега като се зачетох в заглавието, едва ли ще намериш оупън сорс ЦМС, който да работи с продуктите на микромеките. По-скоро ще да е freeware.

Е за това изобщо не се бях сетил. Чист опен соурс проект като друпал или джумла е едно, а фрееуеара, орязаната версия на платения. Мерси :D
 

Горе