SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Регистър.БГ напират за ".бг"

Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Наистина? co.bg нарушава стабилността, а .z.bg и пособните, не?

Да - питай ги. Вадят някакви аргументи, които са били валидни преди 20 години - домейни от второ ниво, които повтаряли вече съществуващи можело да предизвикат проблеми. (.co е за Колумбия)
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

.бг определено нарушава стабилноста на .bg значи аз съм против регистър.бг :) По добре да няма такава зона отколкото да ми я продават пак за толкова с цел да ми вземат двойно, само за да защитя един вече скъп домейн. Не че имам особено присъствие в .бг зоната, но това е една допълнителна спирачка, а не стимул за развитие.

Освен това не мога да подкрепя при никакви обстоятелства мислене като това което описва Regia. Като се сетя мисля, че го бях чувал преди време във връзка с цифрови системи...
 
Последно редактирано:
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Както пише във всички анонси на Регистър.БГ, регистрацията на име.bg и име.бг ще става срещу заплащане на една такса, не на две. Днес таксата е 70лв, ако си плащате на служебния регистратор, или по-малко ако ползвате друг регистратор. А утре може да е 50лв или по-малко. Пазар.
От друга страна, ако регистърът на .бг е друг субект, то регистрацията на едно и също име в .бг и в .bg ще изисква две такси (каквито и да са по размер), отношения с два регистъра и евентуална невъзможност да се случи, ако изискванията/възможностите на регистрите не позволяват.


Създаването на имена от рода на tld.tld МОЖЕ да създаде технически проблем. Не е задължително да го създаде. Ако техническия проблем бъде създаден обаче, последиците могат да бъдат доста трагични. По тази причина впрочем и няма "под-регистри" от рода на com.bg, net.bg и т.н.
Това ограничение има вероятност да отпадне в бъдеще, въпреки проблема. Засега обаче е валидно.

Няма никакво значение, кой е регистъра на .бг -- в момента на дневен ред е създаването на .бг като домейн.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Както пише във всички анонси на Регистър.БГ, регистрацията на име.bg и име.бг ще става срещу заплащане на една такса, не на две. Днес таксата е 70лв, ако си плащате на служебния регистратор, или по-малко ако ползвате друг регистратор. А утре може да е 50лв или по-малко. Пазар.
Първо на тази фирма понятието пазар и е много чужда дума. Факти колкото искаш. Нямаше да имаме по 50:1 чежди домейни всички в този форум ако имаше някакъв смислен пазар в бг зоната.

Второ никъде не е потвърдена такава позиция и както казаха колегите тя за момента е обявена като временна за временното решение, което има в момента.

От друга страна, ако регистърът на .бг е друг субект, то регистрацията на едно и също име в .бг и в .bg ще изисква две такси (каквито и да са по размер), отношения с два регистъра и евентуална невъзможност да се случи, ако изискванията/възможностите на регистрите не позволяват.
Конкуренция. Да се приближим към думата "пазар" малко... че нещо остаряхме докато тая фирма изобщо почне да се раздвижва. Ако не ми гарантират официално че ще получавам .бг аналог за всеки .bg домейн считам, че ме рекетират.


Създаването на имена от рода на tld.tld МОЖЕ да създаде технически проблем. Не е задължително да го създаде. Ако техническия проблем бъде създаден обаче, последиците могат да бъдат доста трагични. По тази причина впрочем и няма "под-регистри" от рода на com.bg, net.bg и т.н.
Това ограничение има вероятност да отпадне в бъдеще, въпреки проблема. Засега обаче е валидно.
Ако се считат за некомпетентни предлагам да отстъпят встрани. Проблема е решен в много по-голям мащаб(.co.uk .com.tw .com.br и още една камара) и работи и през препродавачи(godaddy.com).

Няма никакво значение, кой е регистъра на .бг -- в момента на дневен ред е създаването на .бг като домейн.
Има голямо значение кой ще ти предоставя услугата. Според мен поне.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Днес таксата е 70лв, ако си плащате на служебния регистратор, или по-малко ако ползвате друг регистратор. А утре може да е 50лв или по-малко. Пазар.

Може ли списък с регистратори, които могат да се ползват? Защото няма такива, а с предложения договор няма и да има...

От друга страна, ако регистърът на .бг е друг субект, то регистрацията на едно и също име в .бг и в .bg ще изисква две такси (каквито и да са по размер), отношения с два регистъра и евентуална невъзможност да се случи, ако изискванията/възможностите на регистрите не позволяват.

Но ако е един субект, ще се създаде огромен монопол.

Няма никакво значение, кой е регистъра на .бг -- в момента на дневен ред е създаването на .бг като домейн.

Значението е голямо - ако регистъра на .bg и .бг е един, ще се създаде наистина монополна организация. Виж в Япония разделят регистрите само и само да не е един.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Твърдението за Япония е малко прибързано, защото нито има създаден IDN ccTLD за Япония, нито има делегиран Регистър.
Разбира се, без съмнение в Япония също има желаещи новия им домейн да бъде делегиран на организация, различна от досегашния Регистър. По какви ли не причини.
Аз лично съм скептичен към такова предложение, тъй като японците са практични хора.

"Огромен монопол" е едно доста... популистко изказване. Монопол или съществува или не, нито един монопол не е "по-огромен" от друг. В случая с регистъра на имена, може да има само ползи от това, че един и същи регистър ще регистрира в .bg и в .бг.

Докато обсъждаме "монопола", след време вероятно ще се създадат други регистри, които ще регистрират в .бул примерно (или друго харесване съчетание от букви). Те също ще са "монополисти" в този смисъл на думата.

Рegia, поддържате ли твърдение, че "един субект трябва да бъде регистър само на един TLD"?
Ако да, крайно е наложително да участвате в процесите на ICANN, за да предотвратите създаването на безброй нови "огромни" монополи, тъй като кандидатите да обслужват по няколко регистъра са доста.
И все популярни имена, като например Аfilias, Neustar.. --- които впрочем вършат това и в момента -- те "огромни" монополисти ли са?

Предполагам, ако не сте доволни от договора който са ви предложили от Регистър.БГ, бихте могли да го обсъдите с тях? Едва ли могат да ви задължат да го подпишете, щом не ви допада.
Както изглежда, има доста регистратори на .bg, вероятно ще има доста и на .бг.


Пък за "bg и .бг заедно" --- сума ти хора са получили писмо от Регистър.БГ където се твърди, че начина на предлагане ще е такъв. Вероятно всичките им клиенти. Пише го и на сайта им.
Колко по-официално? :confused:

Колкото до tld.tld това едва ли има нещо общо с компетентност, по-скоро с наследство (с каквото се борят доста регистри по света). А най-малкото от всичко е заслуга на GoDaddy ;)
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Твърдението за Япония е малко прибързано, защото нито има създаден IDN ccTLD за Япония, нито има делегиран Регистър.
Разбира се, без съмнение в Япония също има желаещи новия им домейн да бъде делегиран на организация, различна от досегашния Регистър. По какви ли не причини.

Абонирани ли сте за Internet Governance list? Там имаше доста подробна дискусия за Япония.

Рegia, поддържате ли твърдение, че "един субект трябва да бъде регистър само на един TLD"?

Да, за малки държави и национални домейни. Големите компании могат да управляват колкото искат gTLD.

Както изглежда, има доста регистратори на .bg, вероятно ще има доста и на .бг.

А вие поддържате ли твърдението на проф. Славов от преди година, че имало "стотици регистратори в .bg"?
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Аз лично съм скептичен към такова предложение, тъй като японците са практични хора.
Изглежда не знаеш много за Япония обаче ;)

"Огромен монопол" е едно доста... популистко изказване. Монопол или съществува или не, нито един монопол не е "по-огромен" от друг.
Ако не разбираш смисълът на казаното да ти преведа: Монопол с голяма значимост, засягащ доста хора.

В случая с регистъра на имена, може да има само ползи от това, че един и същи регистър ще регистрира в .bg и в .бг.
Аз горе съм мотивирал обратната теза. Нещо да кажеш в защита на своята или да се осланяме на безкрайния ти авторитет?

Докато обсъждаме "монопола", след време вероятно ще се създадат други регистри, които ще регистрират в .бул примерно (или друго харесване съчетание от букви). Те също ще са "монополисти" в този смисъл на думата.
Не мисля, че някой наоколо би възразил ако Регистър.БГ се напъваха за някой по неформален монопол.... Даже и подкрепа щеше да има доста.

Рegia, поддържате ли твърдение, че "един субект трябва да бъде регистър само на един TLD"?
Ако да, крайно е наложително да участвате в процесите на ICANN, за да предотвратите създаването на безброй нови "огромни" монополи, тъй като кандидатите да обслужват по няколко регистъра са доста.
И все популярни имена, като например Аfilias, Neustar.. --- които впрочем вършат това и в момента -- те "огромни" монополисти ли са?
Между национални и общи имена правите ли разлика? Аз да.

Предполагам, ако не сте доволни от договора който са ви предложили от Регистър.БГ, бихте могли да го обсъдите с тях? Едва ли могат да ви задължат да го подпишете, щом не ви допада.
Както изглежда, има доста регистратори на .bg, вероятно ще има доста и на .бг.
НЕ няма доста регистратори на .bg. Именно затова се нарича монопол. Именно затова .me струва в пъти по евтино от .bg и именно затова монопола е незаконен в много отношения. Плащаш си на съответните хора или не получаваш. Т.е. същото като при корупцията.


Пък за "bg и .бг заедно" --- сума ти хора са получили писмо от Регистър.БГ където се твърди, че начина на предлагане ще е такъв. Вероятно всичките им клиенти. Пише го и на сайта им.
Колко по-официално? :confused:
Официално изявление няма. Ако ти си изровил покажи моля! Между "сумати хора са получили писмо" и "ICANN препоръчва да са отделни" и повече пари с второто според теб кое надделява? Рекет с легитимна препоръка или обещание отпреди изборите?

Колкото до tld.tld това едва ли има нещо общо с компетентност, по-скоро с наследство (с каквото се борят доста регистри по света). А най-малкото от всичко е заслуга на GoDaddy ;)
Тук не се разбра какво казваш. Искаш да кажеш че бремето на собствената им некадърност е твърде тежко? Или какво?

godaddy са просто препродавач и там за разлика от много други, .bg домейни НЯМА! Заслугата за това със сигурност не е на GoDaddy нали?

П.П. Ако идеята ти за присъствие тук е лобизъм, явно те предупреждавам че ще нанесеш повече вреда отколкото ползи на регистър.бг. С най добри чувства го казвам.
 
Последно редактирано:
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Когато IDN ccTLD за Япония стане факт, може да заявите твърдението си отново. Това което пишем ние тук сега или други хора другаде, няма да повлияе.

Не случайно дадох за пример NeuStar и Аfilias. Те в момента са регистър на доста ccTLD. В бъдеще, да са живи и здрави, ще станат и на още.
Впрочем, за малко да станат регистър и на .bg преди три години.

Не познавам проф. Славов, но подозирам, че регистраторите в .bg са поне десетки. Вашата компания не се ли рекламира като такъв? Рекламират се и други. Всички те заблуждават клиентите си ли?
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

@nikoladd - предполагам знаеш, че danbi e Даниел Калчев от РегистърБГ? :)
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Честно казано, предвид факта, че нито едните, нито другите казват колко ще струва.
Както и факта, че според мен домейните на кирилица и домейните .бг са напълно излишни, по-добре регистратор да е досегашния.
Супер криви са, имат голяма бюрокрация, но не може да се отрече, че точно поради тези причини и високите цени, .bg пространството е относително чисто и нека си го кажем направо, в него почти няма малоумни сайтове (което определено кара сайт завършващ с .bg да изглежда сериозен, дори само заради името).
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Не случайно дадох за пример NeuStar и Аfilias. Те в момента са регистър на доста ccTLD. В бъдеще, да са живи и здрави, ще станат и на още.
Впрочем, за малко да станат регистър и на .bg преди три години.

Някои хора (ВМ) още си мечтаят за това.

Не познавам проф. Славов, но подозирам, че регистраторите в .bg са поне десетки. Вашата компания не се ли рекламира като такъв? Рекламират се и други. Всички те заблуждават клиентите си ли?

http://www.iana.org/domains/root/db/bg.html
Едва ли ще пишеш с ник danbi, ако не си Даниел Калчев. А Драгомир Славов последно беше професор.

Имаме три акредитации, за които сме поставили съответните "картинки" на сайта ни. Другите домейни се препродават, включително и .bg.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Не случайно дадох за пример NeuStar и Аfilias. Те в момента са регистър на доста ccTLD. В бъдеще, да са живи и здрави, ще станат и на още.
Впрочем, за малко да станат регистър и на .bg преди три години.
жалко, че не са.

Не познавам проф. Славов, но подозирам, че регистраторите в .bg са поне десетки. Вашата компания не се ли рекламира като такъв? Рекламират се и други. Всички те заблуждават клиентите си ли?
Глупости, хиляди са, трильони регистратори има. Хайде стига говори глупости. Има един регистратор и още един, който според мен е свързан с първия, но дава някаква сигурност, като за това цоца още пари.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Не случайно дадох за пример NeuStar и Аfilias. Те в момента са регистър на доста ccTLD. В бъдеще, да са живи и здрави, ще станат и на още.
Впрочем, за малко да станат регистър и на .bg преди три години.
Не би ли било прекрасно? :) Аз лично изобщо не държа да плащам двойно и тройно на някой местен джигит.

Пък и за тях .co.bg няма да е мисия невъзможна...
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Не виждам нищо лошо в по-високата такса. Все пак, както някой вече каза, пази донякъде пространството от малоумни сайтове, създаващи се само за "спорта". Пък какво са 70 лв. за какъвто и да е бизнес? Предпочитам да има избор между 2 или 3 фирми, който да регистрират .бг, за да има някаква конкуренция.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

"ICANN препоръчва да са отделни"

Това къде го пише?

По отношение на "монопола" мисля бъркате регистър и регистратор. Регистъра е един (производител) а регистраторите много (търговци, или посредници тъй като това е и услуга).
В случая с .me, регистъра пак е един (Afilias) а регистраторите много. И т.н.

Или казано с други думи, "монопола" и в случая с .bg и в случая с .me е един и същ. Разликата е, че в единия случай "монополиста" е чужда компания, в другия случай българска.

GoDaddy всъщност са акредитиран от ICANN регистратор. Това означава, че е автоматично регистратор на всички създадени от ICANN gTLD. Отношенията им с ccTLD, какъвто е .bg са на двустранна основа и вината да не са регистратор на .bg е както на Регистър.БГ така и тяхна. От друга страна, кой знае -- може пък вече и да са подписали договор да са регистратор на .bg.

Тук съм, за да коментирам някои от небивалиците, които се разпространяват напоследък на DNS, регистри и регистратори.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Не виждам нищо лошо в по-високата такса. Все пак, както някой вече каза, пази донякъде пространството от малоумни сайтове, създаващи се само за "спорта". Пък какво са 70 лв. за какъвто и да е бизнес? Предпочитам да има избор между 2 или 3 фирми, който да регистрират .бг, за да има някаква конкуренция.
Веднага ти отговарям.

Първо обем не се прави с цена а с оборот. Резултата е, че всички имаме по 20 сайта за България на български и с чуждестранни домейни и по 1-2 с бг домейни. Междувременно българинът се научи и да търси по чужди думи и на латиница, нещо което не прави никой европеец. Това е също до голяма степен заслуга на същите сладури.

Второ 70 лв е отскоро, приблизително откакто има и пейпал в БГ. Преди това беше 200лв + екстри. Хората които правят сайтове от 10 години няма да се юрнат да ги местят сега защото видиш ли вече няма нужда от основание. Щетата е нанесена. А връзката на намалението от 200 на 70 лв с още-по-лесния достъп до чужди регистратори за мен е много явна. Аз не искал да плащам 2*70лв в следващите 20г а вие? Особено за некомерсиални проекти. Факт е, че почти всеки .бг домейн към момента си върви към фирмата със съответното име нещо, което не е съвсем нормално помоему. В общи линии народа го огрява колкото и от вип брадър..

"ICANN препоръчва да са отделни"

Това къде го пише?
Чети отначало.

По отношение на "монопола" мисля бъркате регистър и регистратор. Регистъра е един (производител) а регистраторите много (търговци, или посредници тъй като това е и услуга).
Когато едровата цена(от регистърът) е безобразно висока и пазарът е свит и няма кандидати за търговци(регистратори) проблемът е именно в регистърът! И стига се опитва да разцъкваш с формални понятия. Тук не пасем трева все пак!

В случая с .me, регистъра пак е един (Afilias) а регистраторите много. И т.н.
Именно! Там липсва проблемът с калпавия регистър и нещата работят.

Или казано с други думи, "монопола" и в случая с .bg и в случая с .me е един и същ. Разликата е, че в единия случай "монополиста" е чужда компания, в другия случай българска.
Пак се връщаме на местния джигит с ниското КПД.

GoDaddy всъщност са акредитиран от ICANN регистратор. Това означава, че е автоматично регистратор на всички създадени от ICANN gTLD. Отношенията им с ccTLD, какъвто е .bg са на двустранна основа и вината да не са регистратор на .bg е както на Регистър.БГ така и тяхна. От друга страна, кой знае -- може пък вече и да са подписали договор да са регистратор на .bg.
Не. Вината е само и единствено в неконкуретноспособноста на регистър.бг. Пазар, както каза по рано...

Тук съм, за да коментирам някои от небивалиците, които се разпространяват напоследък на DNS, регистри и регистратори.
Верно? Давай! Ще помагаме където трябва ... :)
 
Последно редактирано:
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

По отношение на "монопола" мисля бъркате регистър и регистратор. Регистъра е един (производител) а регистраторите много (търговци, или посредници тъй като това е и услуга).
Изброй ги тези десетки регистратори, дай да видим различни цени, конкуренция?

Или казано с други думи, "монопола" и в случая с .bg и в случая с .me е един и същ. Разликата е, че в единия случай "монополиста" е чужда компания, в другия случай българска.
Факт е обаче, че .me може да се регистрира по-лесно, от почти всички сайтове, на различни цени. Има конкуренция. За .bg няма.

GoDaddy всъщност са акредитиран от ICANN регистратор. Това означава, че е автоматично регистратор на всички създадени от ICANN gTLD. Отношенията им с ccTLD, какъвто е .bg са на двустранна основа и вината да не са регистратор на .bg е както на Регистър.БГ така и тяхна. От друга страна, кой знае -- може пък вече и да са подписали договор да са регистратор на .bg.
Дали? Те работят с една камара национални домейни и точно в при преговорите с Регистър.БГ са виновни. Айде стига.
А дали са подписали няма вече голямо значение, защото проблема е в някой от безумните правила на регистър.БГ, едва ли дори годеди или друг да предлага домейните, малоумията ще намалеят.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Отношенията им с ccTLD, какъвто е .bg са на двустранна основа и вината да не са регистратор на .bg е както на Регистър.БГ така и тяхна. От друга страна, кой знае -- може пък вече и да са подписали договор да са регистратор на .bg.

Когато подписахме договор с COCCA, веднага поставиха линк до нас на сайта си. Вие ще го направите ли , за да повярваме, че някой е подписал договор с вас?

Тук съм, за да коментирам някои от небивалиците, които се разпространяват напоследък на DNS, регистри и регистратори.

Ще си позволя един коментар, че не мога да вися повече по форуми:

# Към настоящия момент Регистър.БГ притежава изключително модерна и пълна система за регистрация на домейни, работеща на принципа Регистър-Регистратор-Регистрант и е в състояние веднага да започне регистрацията на домейни в новата област .бг;

"Изключително модерна"? В момент когато повечето регистри минават към EPP, да говорите за RRP протокол?
И УНИНЕТ (чрез I-DNS), и ПИР (чрез Affilias) могат да предоставят далеч по-модерна система за регистрация.
Системата на УНИНЕТ е изградена изцяло по EPP протокол, имат трима регистратори и работи без никакъв проблем вече над две години, поддържайки няколко хиляди домейна.

УНИНЕТ и в момента осъществява експеримернална регистрация, така че ако .бг бъде делегиран на тях, могат да започнат регистрация за часове. Нито един от аргументите ви не е уникален за РегистърБГ.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Не съм тук да правя реклама никому. Предполагам може да се потърси в Интернет "регистрация в .bg", "регистратор в .bg" и т.н. Тези които предлагат на клиентите си такава услуга какви са?
Ако не са регистратори, значи са мошеници?

В Интернет има над 250 ccTLD. На колко от тях са регистратор GoDaddy?
Тези на които не са и те ли са виновни, както Регистър.БГ?

Кое от правилата на Регистър.БГ е безумно? Искаш име, заявяваш го, плащаш го и е твое.
Какво друго?

Не признават автоматично всеки акредитиран в ICANN регистратор? Колко български компании са акредитирани като регистратори? Аз доколкото знам, няма нито една!

Преди години било друго. Ами то преди години и GoDaddy нямаше.

Цената 30 Евро (70лв) е от три години. Учудвам се, че чак сега сте разбрали.
 

Горе