SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Сайт за музика и закони

Статус
Not open for further replies.

Sergei-Cho

New member
Здравейте.
Купих си преди няколко седмици едно сайтче от Пазара...
Сега един познат ми вика, че е незаконен сайт.
В него има възможност да се слуша и да се тегли музика, като фактически на хостинга няма нито един mp3 файл. Всичко се тегли от други места.

Тоя познат малко ме уплаши с истории за ГДБОП и какво може да стане.

Може ли да ми кажете дали нарушавам нещо с този сайт ?
Какво трябва да направя? Да спра тази възможност за слушане/теглене? да намеря хостинг извън Бг? Може ли някаква информация от знаещи хора.

Мерси )
 
Последно редактирано:
Re: Сайт за музика и закони

на теория е незаконно, даже да слагаш снимки е незаконно ... и още много неща
на практика ... докато не станеш 'голям' няма проблми
 
Re: Сайт за музика и закони

Да, по принцип това е незаконно и винаги съществува риск да ти дойдат на гости едни момчета с черни качулки и да ти вземат компютъра. Може и малко шамари да се ядат. Едва ли нещо по-лошо от това ще се случи. Ще те покажат по телевизията като организиран престъпник. И ще те принудят да си закриеш сайта и да създадеш нов. Сигурно и някаква глоба ще ти лепнат, затова сега гледай да изкараш малко пари от реклама. Но преди това направи поне 10-12 000 посещения дневно...
 
Re: Сайт за музика и закони

та и аз мисля да пускам такъв сайт :) пълно е с такива сайтове като mp3-ките са по 4storing dox.bg и така нататък. В правилата си пишеш, че нямаш нищо общо с тези песни и не отговаряш за нарушаването на авторските права :) това правят всички.
 
Re: Сайт за музика и закони

Здравейте.
Купих си преди няколко седмици едно сайтче от Пазара... 7nup.net
Сега един познат ми вика, че е незаконен сайт.
В него има възможност да се слуша и да се тегли музика, като фактически на хостинга няма нито един mp3 файл. Всичко се тегли от други места.

Тоя познат малко ме уплаши с истории за ГДБОП и какво може да стане.

Може ли да ми кажете дали нарушавам нещо с този сайт ?
Какво трябва да направя? Да спра тази възможност за слушане/теглене? да намеря хостинг извън Бг? Може ли някаква информация от знаещи хора.

Мерси )

Ти си го хоствай в чужбина, пък нека ходи ГДБОП да ти зима сервера за линкове...
 
Re: Сайт за музика и закони

та и аз мисля да пускам такъв сайт :) пълно е с такива сайтове като mp3-ките са по 4storing dox.bg и така нататък. В правилата си пишеш, че нямаш нищо общо с тези песни и не отговаряш за нарушаването на авторските права :) това правят всички.

Този текст е юридически безсмислен и по никакъв начин не те спасява.
 
Re: Сайт за музика и закони

Този текст е юридически безсмислен и по никакъв начин не те спасява.

А юридически ако нямам никакви качени файлове, какво нарушавам? Същите vbox разпостраняват кво ли не. Сайта само показва място откъде могат да се вземат файлове. Ако сега това мнение ще пусна някакъв линк на data.bg с някаква песен, форум става ли незаконен?

Не споря, просто питам, че тотално се обърках :(
 
Re: Сайт за музика и закони

Този текст е юридически безсмислен и по никакъв начин не те спасява.
Ти от кога стана и адвокат?
При регистрация в сайт се съгласяваш с условията ...
Щом все още съществуват всички free hostove, data.bg, zamunda ... значи не е толкова не законно ...
 
Re: Сайт за музика и закони

Ти от кога стана и адвокат?
При регистрация в сайт се съгласяваш с условията ...
Щом все още съществуват всички free hostove, data.bg, zamunda ... значи не е толкова не законно ...

Абе не е много така :) Тези си плащат, а малките опират пешкира. Но за линкове абсурд да се случи нещо, и би било закононарушениеда дойдат да ти зимат сервер. Защото ти не разпространяваш филми или музика нелегално, а индексираш мрежата.

По същия начин може да ме арестуват че казвам "На Славейков има филми" за разпространение на филми незаконно.

Но, понеже сме в БГ - всичко може да се случи. Те на всички матрици им взеха компютрите и ги дуржаха 2-3 години абсолютно незаконно. Оказа се, че няма такава точка за лиценза, и все пак им ги зеха.

Така, че най-сигурно е на чужд хостинг. Защото сме във великата България и тук закона няма значение. Виновен, не виновен, законно, незаконно, ако решат да го ядеш - го ядеш.
 
Re: Сайт за музика и закони

А юридически ако нямам никакви качени файлове, какво нарушавам? Същите vbox разпостраняват кво ли не. Сайта само показва място откъде могат да се вземат файлове. Ако сега това мнение ще пусна някакъв линк на data.bg с някаква песен, форум става ли незаконен?

Не споря, просто питам, че тотално се обърках :(

Не съм адвокат, но съм плащал на такъв за становище точно по темата.
---
Повечето сайтове ги гонят за съдействие за разпространяване на нелегално съдържание, а не че го държат на техни сървъри. По тематиката обаче на какво основание точно ги гонят не съм запознат в детайли.
 
Re: Сайт за музика и закони

темата ме върна няколко години назад....
поводът беше статия на 24 часа (поръчкова) с гръмкото наименование че през интернет се точи държавата (по памет), ставаше дума за рекламирането на хазартни игри, или по-точно чл.10(1) от закона за хазарта[Забранява се прякото рекламиране на хазартни игри чрез средствата за масово осведомяване.]
та, тогава дори бяха взели сървъра на един колега, като държавен враг N1, макар и всички да сме виждали реклами на еврофутбол по медийте.
извода: ако можеш да си платиш, или имаш протекций - няма от какво да се притесняваш
 
Re: Сайт за музика и закони

Не съм адвокат, но съм плащал на такъв за становище точно по темата.
Можеби е добре да потърсиш и второ такова. Има съществено значение целия контекст. И такова становище не е пряко преносимо.
Повечето сайтове ги гонят за съдействие за разпространяване на нелегално съдържание, а не че го държат на техни сървъри. По тематиката обаче на какво основание точно ги гонят не съм запознат в детайли.
Има един чл 142 от закона за МВР по който имат право да ти искат всякакви справки, свързани с водено разследване. Естествено са длъжни да ти ги поискат официално. Т.е. запитване по номер на преписка с подпис и печат. Имал съм 5-6такива запитвания заради разни идиоти писали глупости(заплахи за бомби, изнудване и подобни) в мой сайт. По принцип е работа на ГДБОП(БОП звената в РПУ-тата) да правят такива проучвания. Понеже в интернет всичко е организирано и под строй ;)

Та за музиката е спорен въпроса. Ако не са само връзки, а съдържението се излъчва в рамката на твой сайт, то извършваш престъпление. Това е моето виждане и не е трудно да се докаже.
 
Re: Сайт за музика и закони

А какво правим в случаите на доброволно качване на музика от потребител (без да може да се сваля, а само да се слуша)? Въпросният потребител може да си я е купил песента? С това запознати ли сте? :)
 
Re: Сайт за музика и закони

Като виждам то толкова е сложен въпроса, че не си заслужава в тази тематика да се рискува... Май ще го продавам, или ще преправям... Голямо мерси на всички за мнения. Виждам, че въпроса е доста спорен
 
Re: Сайт за музика и закони

А какво правим в случаите на доброволно качване на музика от потребител (без да може да се сваля, а само да се слуша)? Въпросният потребител може да си я е купил песента? С това запознати ли сте? :)

Е, това не го прави. Ще оттечеш, защото си собственик на сайта и евентуално сървъра, на който физически е качена.

Като виждам то толкова е сложен въпроса, че не си заслужава в тази тематика да се рискува... Май ще го продавам, или ще преправям... Голямо мерси на всички за мнения. Виждам, че въпроса е доста спорен

Въпроса не е сложен - отговора е прекалено прост:

Нищо не могат да му направят за линкове. Какато виждаме те арената и дата.бг не пипат, камо ли него. Но тези си плащат - всички знаят, дори и държавата. Та някой трябва да опере пешкира за да има новини, "заловени нелегални разпространители на музика"

Законите са ни толкова зле, че според примера горе за сайтове за залози, аз ако аправя 1 сайт с афилиат програмата на спортинг бет и 1 голям баннер - по закона който е бил (не знам дали още) ме осъждат като стой та гледай.

Защо са зле законите и не ги оправят и са пълни с неточности и двусмисля ?!? Сещате се.. за да големите плащат, а аз да гния 5 години зад решетките.

Таз юидическа пародия ми напомня новините от 2 седмици "Хакери крадат данните ви и парите" по ТВ и гласяха следното: "Специално разработената от хакери система за изпразване на кредитни карти и сметки онлайн се нарича фишинг...." съсипах се да се смея.... пълна олигофрения.

Та момчето със сайта за музика - пускай го на сървър извън БГ, на ХостГатор или някой друг. Имай си линове само и ще доживееш старини.....

И да приключваме темата, че няма сми...
 
Re: Сайт за музика и закони

В случая важи закона на джунглата. По-голямата гад изяжда по-малката.
И ако ви е страх от мечки не ходите в гората.

Също така важат и правиалта на форума:
Нежелано съдържание и дискусии във форумите:
  • Варез, пиратски софтуер или други които нарушават авторски права.

EOD
 
Статус
Not open for further replies.

Горе