SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Счетоводен въпрос

Re: Счетоводен въпрос

Фирма А пише фактура на фирма Б за стойността на сделката.......
Забравете фирмите, сложете частни лица.
Продавач и купувач са частни лица
Посредник е фирма по ДДС
напр. (това е само пример) продавачът продава 10 годишния си телевизор за 50лв, купувачът го купува.
Аз съм направил площадка, където съм ги събрал и за целта взимам напр 10%
Каква цена трябва да види купувачът?
P.S.
Забравих да напиша, че парите минават през сервиса.
т.е. купувачът плаща, а аз от сервиса плащам на продавача, като си удържам комисията.
 
Последно редактирано:
Re: Счетоводен въпрос

В това което съм писал по-горе къде видя фирми. Той принципа е еднакъв и за фирми и за физ. лица. Единственото важно е кой има регистрация по ДДС в схемата.
Според мен продавач трябва да види 20 % по-висока цена от тази, която иска купувача.
 
Re: Счетоводен въпрос

точно това е лошото. парите минават през теб и законово ти трябва да издадеш документ и да сложиш ДДС.

май най-лесно излиза с ново юридическо лице, което не е регистрирано по ДДС. то може дори само парите да върти.
 
Re: Счетоводен въпрос

ОК, нека са физически лица - ти имаш площадка (сървис) , ако линковете на собственика на сайта (комитента) струват 10 лв, купувача на линкновете вижда цената при тебе, която е 12 лв. При този начин на опериране, т.е. парите да минават през сървиса няма как да го избегнеш това, не съм чул договор за "преносител на пари"
 
Re: Счетоводен въпрос

Виж как ще си направиш общите условия за ползване на услугата и можеш вместо комисионна операция, т.е. да действаш от свое име за чужда сметка, да го предоставиш като посредническа сделка, т.е. да действаш от чуждо име и за чужда сметка. Този тип доставки трябв да са с нулева ставка, ако лицето предоставящо услугата не е регистрирано по ДДС (т.е доставчика ти). Руския ми е чужд език, но мисля че договора, който ти цитира в началото е точно аналог на договора за посредничество.
 
За: Счетоводен въпрос

За: Счетоводен въпрос

Здравейте,искам да попитам моята фирма не е рег.по ддс, .Ако клиента който иска фактура е рег. по ддс ,как трябва да изглежда фактурата ми.Ако стоката струва да речем 20 лв.Може ли да се ползва онлайн платформата invoice pro
 
За: Счетоводен въпрос

За: Счетоводен въпрос

"Здравейте,искам да попитам моята фирма не е рег.по ддс, .Ако клиента който иска фактура е рег. по ддс ,как трябва да изглежда фактурата ми."

Както би изглеждала и ако издавахте фактура на клиент който не е регистриран по ЗДДС, няма разлика. Може да ползвате всяка програма за фактуриране стига фактурата да отговаря на нужните изисквания. И ако стоката ви струва 20 лв. във фактурата вписвате 20 лв. и не начислявате ДДС.

Относно предходната дискусия посредникът може да извършва продажбите на стоки и от чуждо име и за чужда сметка
 
За: Счетоводен въпрос

За: Счетоводен въпрос

Здравейте,искам да попитам моята фирма не е рег.по ддс, .Ако клиента който иска фактура е рег. по ддс ,как трябва да изглежда фактурата ми.Ако стоката струва да речем 20 лв.Може ли да се ползва онлайн платформата invoice pro

Като всяка друга фактура, която издаваш. Това как те ще си я опишат в ДДС дненвниците не те късае. Можеш да използваш всяка една онлайн платформа, пример Електронни фактури онлайн | Fakturi.com
 

Горе