SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Съвет за онлайн услуга

BornToDrink

Active member
Имаме идея с мой познат за следното нещо.
Има фирми в областта, в която сме се насочили, които извършват дадени услуги.
Ние правим сайт, който е добре оптимизиран и носи клиенти.
Клиента си прави поръчка при нас, ние се свързваме с фирмата и тя извършва всичко останало, като ни дават комисионна.
Същото като афилиейт програма, но ние ги навиваме да направят такава. :D
Въпросите са:
1. Какъв документ е нужно да им издадем при получаване на комисионна?
2. Как може да се олекоти максимално от бумащина счетоводство.. какъв вид услуга се води това и трябва ли да имаме фирма?

И като се има предвид, че нещата се развиват в Англия, се усложнява още повече. :)

Някой с опит и съвет?

Благодаря.
 
Re: Съвет за онлайн услуга

По пътя на логиката от сумата която получава фирмата им се отдържа ддс и с останалата суме те ви плащат комисионната, а от нея вече е одържано ддс така че не виждам проблем, но пък за това че е в Англия вече не знам.
 
Re: Съвет за онлайн услуга

Ами нямам идея с какво се обременяват те в този случай, понеже реално ние им предлагаме услуга, а после ще трябва да ги уговаряме да осчетоводяват и тая сума...
Иначе звучи доста примамливо, не знам обаче дали ще се приеме от тях като практика. :)
 
Re: Съвет за онлайн услуга

Според мен фирмите, които обслужвате и получавате доход от тях ще искат да получават фактура от вас за извършените услуги, така че да могат да си осчетоводят разхода.
Задължително ще трябва да имате фирма щом упражнявате търговска дейност.
Аз имам подобна идея за България, но тук не сме свикнали да плащаме за подобни услуги и посредничество.
Определено в цивилизования свят /и големия пазар, какъвто е Англия, за разлика от България/ подобна услуга би имала много по-голям потенциал за успех.

Ще се радвам да споделите до къде сте стигнал с проекта.
 
Re: Съвет за онлайн услуга

единствения начин да минеш без фирма е да се пишеш като консултант - т.е. свободна професия (това не те освобождава от данъци и осигуровки). Всичко останало попада под чл.1 на търговския закон - независимо дали го отчиташ като рекламна дейност - т.е. рекламираш фирмата изпълнител, или комисионна дейност - т.е. имаш договор с фирмата изпълнител след успешно сключена сделка с тях да ти заплатят комисионна. Иво Апостолов ще ме поправи ако греша.
 
Re: Съвет за онлайн услуга

Кое се развива в Англия? И твоята фирма и тяхната или само тяхната?

Във Великобритания има т.н. Sole proprietorship/Sole trader (нещо като нашето ЕТ).
Кажи какъв точно е случая, за да не разглеждам всички възможни варианти.
 
Re: Съвет за онлайн услуга

Фирмите ще са повече от една.. нямам идея като какви са регистрирани.
Те предлагат услуги на клиенти, ние им носим клиенти - те плащат процент.

Сега разбрах, че моя човек там имал "тамошното" ЕТ, което вероятно ще ни помогне.
Предполагам трябва да им издаваме фактури за услуга или нещо такова и после да се осчетоводяват...
Тук идва въпроса, трябва ли ни договор с тях. :)

ps - идеята е не да избягваме данъците, а да минем с възможно най-малко бумащина и документи.
 
Re: Съвет за онлайн услуга

Фирмите ще са повече от една.. нямам идея като какви са регистрирани.
Те предлагат услуги на клиенти, ние им носим клиенти - те плащат процент.

Сега разбрах, че моя човек там имал "тамошното" ЕТ, което вероятно ще ни помогне.
Предполагам трябва да им издаваме фактури за услуга или нещо такова и после да се осчетоводяват...
Тук идва въпроса, трябва ли ни договор с тях. :)

ps - идеята е не да избягваме данъците, а да минем с възможно най-малко бумащина и документи.

това за което говориш се урежда в стандартния договор за комисионна. Как той се третира данъчно в uk е въпрос за задаване към местен счетоводител.
 

Горе