SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

С кое да започна PHP или Javascript ?

dns334

New member
В момента най общо казано привършвам (преговарям) HTML и CSS и се чудя с кое да започна дали с PHP или Javascript ...или е най добре да започна с двата езика .
Препоръчайте някакви сайтове на български в който мога да се запозная добре с материята.
 
Re: С кое да започна PHP или Javascript ?

Странен въпрос.
Ако ще се занимаваш с уеб, то JS-а със сигурност ще ти трябва.
Вече дали ще пишеш на PHP, .net, Python и т.н. си е твой избора.

Т.е. неправилен ти е въпроса. :)
 
Re: С кое да започна PHP или Javascript ?

Странен въпрос.
Ако ще се занимаваш с уеб, то JS-а със сигурност ще ти трябва.
Вече дали ще пишеш на PHP, .net, Python и т.н. си е твой избора.

Т.е. неправилен ти е въпроса. :)
Питам кое да започна да УЧА първо.

офт

между другото как се сменя заглавието на темата наистина е подвеждащо
 
Re: С кое да започна PHP или Javascript ?

Определено първо JavaScript.
Първо е HTML, той е основата.
После CSS, с него контролираш характеристиките на HTML-а.
После JavaScript, с него можеж да контролираш и HTML и CSS.
После PHP, с него можеш да контролираш HTML, CSS и JavaScript.
После MySQL.
 
Re: С кое да започна PHP или Javascript ?

Аз пък не мисля така. :D

- динамичен сайт (бази, регистрации и т.н.) без JS може, но не и без PHP
- JS-а по принцип го избягвам за основните неща, щото Г-бота, въпреки многото му "качества", надали се справя на 100% с него
- JS/PHP/MySQL/HTML/CSS са неща, които трябва да се знаят накуп, те просто работят в комплект. Не в като да научиш C и после C++...

Пък и реално погледнато, той няма да седне и да изрине JS-а, че тогава да мине на следващия език. Ще попрочете основните неща, ще разцъка 3-4 туториала и продължава. Като му потрябва нещо - научава го.
 
Re: С кое да започна PHP или Javascript ?

- динамичен сайт (бази, регистрации и т.н.) без JS може, но не и без PHP

В днешно време вече не е така. Можеш да направиш напълно функционално приложение базирано на node.js например и е много вероятно като перформанс да бие аналогично приложение на PHP. Разбира се, това че можеш не значи че трябва или че винаги има смисъл.

А инак по темата - няма да се разминеш без някое от 2те, така че не се чуди ами давай и учи :)
 
Re: С кое да започна PHP или Javascript ?

Човека не пита кое е по-важно и по-използвано, а кое да научи първо от гледна точка на самия процес на изучаване. Поне аз така гледам на въпроса. :rolleyes:

ЕДИТ: @червено: Как успях да си помисля че човека го интересува дали ще научи нещо както трябва и дали ще му е по-лесно... Явно темата трябва да бъде преименувана на "Кое е по-важно и по-разпространено PHP или Javascript" :rolleyes:
 
Последно редактирано:
Re: С кое да започна PHP или Javascript ?

Благодаря на всички отговорили :) (две страници за половин ден! :eek: ...по другите форуми за уеб дизайн е умряла работа)

Реших да почна с Javascript, но да я уча по отгоре и после да мина на обстойно изучаване на PHP.

(Днеска си сложих една готова галерия lightbox 2.04 и не ме затрудни да си сменям изображенията,
а иначе ако ме накарат да направя работеща логин форма с PHP ще гледам като теле в железница :D )

Дайте някакви сайтове за запознаване с Javascript и с PHP
(не че мързи да търся в гугъл просто не ми се избират произволни сайтове ...така направих когато учих HTML и после си чуках главата у стената)
(извинявам се за заглавието на темата, не намерих и как да го сменя)
 
Последно редактирано:
Re: С кое да започна PHP или Javascript ?

...по другите форуми за уеб дизайн е умряла работа)

Реших да почна с Javascript, но да я уча по отгоре и после да мина на обстойно изучаване на PHP.
Ама на теб за уеб дизайн ли ти трябва PHP и JS? Ако да, не се тормози, не ти трябва да вършиш програмистка работа, за да си добър дизайнер.
 
Re: С кое да започна PHP или Javascript ?

Ама на теб за уеб дизайн ли ти трябва PHP и JS? Ако да, не се тормози, не ти трябва да вършиш програмистка работа, за да си добър дизайнер.
Ама как без PHP ...по принцип съм решил да изучавам всичко което е необходимо за изработката на сайт било то статичен или динамичен ...отделно се уча да работя и на графични програми (макар че графичният дизайн си е повече до талант отколкото до учене :D )
 
Re: С кое да започна PHP или Javascript ?

Нали се сещаш, че уеб дизанът е част от изработката на сайта. Добр е да си наясно какво искаш точно да правиш, преди да си изучил Дважа без скрипт!
 

Горе