SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Таблица за транслитерацията ?

Sp0oN

Anno Zero LTD
Някой има ли който да знае как възприема всички символи ?
готино ще е да имаме една такава таблица тук, защото аз например незнам как да напиша Ш и Щ и Ц и т.н. че да си ги транслитерира правилно гугльото :)
 
Re: Таблица за транслитерацията ?

Още нещо, което може да помогне в заплетени случаи; особено когато се касае за имена на местности, имена и др.

http://transliteration.mdaar.government.bg/trans.php
 
Последно редактирано:
Re: Таблица за транслитерацията ?

bgkulinar а ние дето си го четем без да се записваме може ли да си го четем за забвлението и информацията само ;)

относно таблицата от линк-а - много полезна определено лично си направих няколко проверки по случая 100% актуална и работеща имам си я на bookmark да не я загубя ;D
 
Re: Таблица за транслитерацията ?

Лошото е, че тази транслитерация не работи по правилата на Гугъл, а по БДС.

В случая не Гугъл е авторитета, а БДС. Така, че би следвало да се съобразят. Естествено биха могли да правят и по широки интепретации. Като транслитериране и по други, и допълнителни начини за удобство на потребителите. Но за да твърдят че поддържат транслитерация, трябва да поддържат БДС.
 
Re: Таблица за транслитерацията ?

bgkulinar а ние дето си го четем без да се записваме може ли да си го четем за забвлението и информацията само ;)
Не може!:p

В случая не Гугъл е авторитета, а БДС.
Те направо си го вкараха в закона за транслитерацията.
 
Re: Таблица за транслитерацията ?

Някой тествал ли е с имена на домейни изписани по гугълска и по БДС транслитерация? В крайна сметка, гугъл съобразяват ли се с БДС стандарта или си карат по тяхната си схема. В гугъл мапс гледам, че се използва БДС, обаче при търсенето не съм сигурен.
Според вас, при равни други условия, кой домейн ще се класира по-лесно за "желязо" - jelyazo.com или zhelyazo.com?
 
Последно редактирано:
Re: Таблица за транслитерацията ?

Правилното е jelyazo ;).

Редактирах го, мерси :)

....при равни други условия, кой домейн ще се класира по-лесно за "желязо" - jelyazo.com или zhelyazo.com?
 
Re: Таблица за транслитерацията ?

Аз винаги си купувам домейна с правилна транслитерация, обаче практиката показва, че когато има буквата Я, хората пишат на латиница масово ia. Т.е. ако търсиш някакъв директен трафик или класиране по мистайпинг, то по-добре да вземеш jeliazo. В случая се търси около 10 пъти повече от правилно траслитерирания вариант.
 
Re: Таблица за транслитерацията ?

Да, и аз така разсъждавам. Проверявам количествено как са търсенията и през двата или по някога и трите възможни варианта на изписване, но по ме блазни да добия някакво предимство директно за "желязо" Хрумна ми, че ако гугъл взема под внимание БДС-а ще ми е по-лесно да мина през него и следователно домейна да бъде zhelyazo
 
Re: Таблица за транслитерацията ?

Редактирах го, мерси :)

....при равни други условия, кой домейн ще се класира по-лесно за "желязо" - jelyazo.com или zhelyazo.com?

От къде е тази информция, защото ж е zh по БДС. Провери си източника.
 
Re: Таблица за транслитерацията ?

Споко, frozzen, който е разбрал е разбрал :)
Не си видял какво ми е посочил, в момента виждаш редактирани постове. Бележката на кулинар е за ia - ya, не за j - zh
 

Горе