SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

непоискано търговско съобщение

tovidebne

New member
По цял свят изпращането на рекламни писма (СПАМ) е нежелателно и ограничено само до тези, които изрично са го пожелали. Българският закон за електронна търговия обаче разреши изпращането на рекламни писма до всеки, стига да са означени като "непоискано търговско съобщение".

Твърде скоро всеки се оказа абониран за нещо без да го е поискал. За да реши проблема, изменение на закона въведе регистър на фирмите, които не желаят да получават СПАМ. Нормалните хора обаче бяха изключени от регистъра. Трябваше да поправим това.

От тази седмица рекламните писма до непоискали това потребители на Mail.bg вече официално са забранени: всички адреси в mail.bg са вписани в регистъра. Нашите потребители вече имат избор: да се абонират за нечии търговски съобщения или не!
+1 за mail.bg
 
Re: непоискано търговско съобщение

Ще има интересно развитие този казус, защото те най-вероятно са регистрирали целия домейн mail.bg в регистъра като търговско дружество, но реално предлагат тази услуга на трети лица и един вид решават вместо тях. Интересно ми е мнението на КЗП по този въпрос... но те явно ще умуват мноооого дълго време.
 
Re: непоискано търговско съобщение

А в самия закон не е ли предвидено по-принцип че физ. лица не трябва да получават СПАМ и без да са в списъка? Тогава каква е целта на упражнението?
 
Re: непоискано търговско съобщение

Целта е спамърите като си филтрират списъците, всички мейли от mail.bg да бъдат премахвани автоматично. На пръв поглед ми се струва добро и умно решение. Със сигурност ще намали спама към mail.bg
 
Re: непоискано търговско съобщение

Е, да но нали по принцип не трябва да се праща на физическо лице по какъвто и да е повод непоискано съобщение според закона затова и няма списък за физически лица. Защо тогава mail.bg да прави списъци и.т.н. след като ако физическото лице се оплаче така или иначе закона го защитава и без да е в списък? Ако спамърите почнат да си фитрират списъците, тогава защо е закона.
 
Re: непоискано търговско съобщение

Проблемът е, че физическите лица не си знаят правата и не подават жалби. Иначе аз съм светнал няколко човека как става процедурата и работи успешно и при физ. лица.
 
Re: непоискано търговско съобщение

Това че те не си знаят правата не значи че закон няма и ако някой толкова му е проблем не може да се позове на него.
 
Последно редактирано:
Re: непоискано търговско съобщение

Е, да но нали по принцип не трябва да се праща на физическо лице по какъвто и да е повод непоискано съобщение според закона затова и няма списък за физически лица. Защо тогава mail.bg да прави списъци и.т.н. след като ако физическото лице се оплаче така или иначе закона го защитава и без да е в списък? Ако спамърите почнат да си фитрират списъците, тогава защо е закона.

Малко противоречиво е написано (ал.1 и ал.4), но минава според чл.6 ал.1 ако е отбелязано като непоискано.
Излиза, че потребителите са само юридическите лица вписани в регистъра.

Код:
Чл. 6. (1) Доставчик на услуги, който изпраща непоискани търговски съобщения по
електронната поща без предварително съгласие на получателя, е длъжен да осигури ясното
и недвусмислено разпознаване на търговското съобщение като непоискано още с
постъпването му при получателя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 24.12.2006 г.) Комисията за защита на
потребителите води електронен регистър на електронните адреси на юридическите лица,
които не желаят да получават непоискани търговски съобщения, по ред, определен с
наредба на Министерския съвет.
(3) Забранява се изпращането на непоискани търговски съобщения на електронни адреси,
вписани в регистъра по ал. 2.
(4) Забранява се изпращането на непоискани търговски съобщения на потребители без
предварителното им съгласие.
 
Последно редактирано:
Re: непоискано търговско съобщение

чл 6 ап 1 изобщо не отменя чл 6 ал 3 и 4. Това че има реквизит посочен в чл6 ал1 не отменя забраната в ал 3 и 4. Като 4 се отнася мисля до физ.лица. Трябва да видя точно какво значеше "Потребителите".
 
Re: непоискано търговско съобщение

"Потребител" е потребител по смисъла на § 13, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за защита на потребителите.

13 т.1 от Допълнителните разпоредби на ЗЗП: "Потребител" е всяко физическо лице, което придобива стоки или ползва услуги, които не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, и всяко физическо лице, което като страна по договор по този закон действа извън рамките на своята търговска или професионална дейност.

Според това излиза че просто е забранено и това е. Ако греша някой моля да ме поправи.
 
Re: непоискано търговско съобщение

Регистрирали са целия домейн mail.bg в регистъра. Умно.

Аз имам проблем с imotite dot com в mail bg
Получавам там един бюлетин който не искам. Писах им, отказвах се, търся ги по скайп .... и пак си го получавам.
 

Горе