SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Joomla или Drupal?

Re: Joomla или Drupal?

Drupal определено е по-стабилния CMS, обаче е много труден за работа от начинаещ. Ще трябва доста да почетеш преди да направиш читав сайт, особено медия.

Joomla-та е доста по юзер френдли.
 
Re: Joomla или Drupal?

Коя система бихте препоръчали за изграждане на сайт за автомобилни новини? Joomla или Drupal? Или нещо друго?

Тотален ОФФТОПИК: Сайта ще го изградиш ти и ще го поддържаш и ти. Двете системи са еднакво добри за подобна цел. Проблема се свежда до това, ти с коя би предпочел да работиш и ще ти е по-лесно. Нормално е като пуснеш такава тема да не получиш срванителна характеристика коя система е по-лесна за употреба защото така и така се прави и еди какво си (по възможност с примери на този който ти дава тази сравнителна характеристика за сайтове изградени на Dr или Jl за автомобилни новини). Темата ще се превърне в спор между новопоявилите се drupal.bg и joomla-bg.com докато по-умния не отстъпи.... Понеже и двамата (Динко и Иво) имате достатъчно акъл в галвата просто посочите на човека поне един сайт изграден на съответната система и коментирайте с какви модули би могло да се постигне това или ако трябва да се прави custom да му предложите оферти ;)
 
Re: Joomla или Drupal?

Такам нека подходим разумно:
1. Сайта можеш да го направиш и на WP. Пример: www.tuning.bg
2. И Друпал и Джумла стават за тази работа, зависи от кое разбираш повече или кое ти харесва повече.
3. Портал за автомобилни новини (ако ще е само за новини) по нищо не се различава от портал за каквито и да е други новини, освен по дизайна. Няма никакви специфични модули/компоненти, които да се препоръчват.
4. От гледна точка на дизайн: за Джумла! има много повече безплатни теми, отколкото за Друпал и в пъти повече платени (според мен и значително по-качествени). От същата гледна точка за WP има най-много безплатни, за платените като брой са вероятно от мащаба на Джумла!, за качество нещата са съпоставими.
5. Ако човек, който не познава темплейт енджините на нито една от трите системи, но познава HTML и CSS, личното ми мнение е, че на Джумла! е най-лесна, най-мощна и най-изчистена (разбира се тук другите могат да имат друго мнение).
6. Ако търсиш много просто и бързо решение - избери WP, ако търсиш по-сложно решение с повече възможности за надграждане - избери Joomla!, ако търсиш безплатен CMS по който да хвърлиш или много време или много пари, избери Друпал.

До тук с разумната част. Неразумната:
1. Сравненията между трите системи със заключение: Тая е най-добрата, оная е най-стабилната, а пък третата е най-яката са нелепи.
2. Всичко зависи от заданието, бюджета и целите. В единия случай везните ще се наклонят в едната посока, в другия в другата.
3. Единственото по-стабилно нещо в Друпал, което признавам да работи по-добре as designed and as expected е кеширането. Въпреки това нещата на ниво API като тежест на зареждане са почти еднакви.
4. Таргета на трите системи:
Друпал е много добра система, ако искаш много custom проект, при който да не си зависим от този, който ще ти го напише. Тоест да можеш да го смениш в последствие ако искаш, без да рухне всичко. Там е таргета на самата система и на хората, които се занимават с него. Ако го сравним с мебелна услуга, това е като да отидеш в мебелна фабрика, да им разгледаш каталога и да кажеш: искам тази маса, ама с по-ниски крака, комбинирана с тоя диван, ама ако може да е с 30 см по-дълъг и т.н.
Можеш и да си направиш нещо "Направи си сам" с Друпал, както в Джумла, обаче ще ти отнеме много време, защото да сложиш крака на масата от горната част на плота изглежда нелогично, но тази маса е направена точно така да върши най-добре работа.

При Джумла! е по-различно: Направи си сам. Можеш да сглобиш хубава холска маса сам, която ще изглежда добре, ще върши прекрасна работа и ако си я лакирал сам, никой няма да предположи, че е от пакетите "направи си сам". Можеш разбира се да си дадеш и custom поръчка, както в Друпал, но хората, които се занимават с Джумла! не целят този пазар.


При WP мебелния аналог е като магазин, в който се продават какви ли не мебели и ти си избираш кои готови да си купиш, как да им комбинираш цветовете и как да ги подредиш вкъщи. Можеш дори ако решиш да пребоядисаш някоя мебел, за да паснат по-добре. В крайна сметка всичко ще изглежда добре, но от далеч ще му личи от кой магазин е купувано. Разбира се и тук можеш да си поискаш маса с по-къси крака и по-дълъг диван, но малко са хората в магазина, които ще искат да се занимават с това и ако ги има, много вероятно е накрая резултата да не е точно както си си го представял или цената да не е точно тази, която си целял.

В обобщение: С всяка една от трите системи може да се постигне крайния резултат, въпроса е какво и как го целиш. Всяка е много добра, но работят по различен начин, бизнес моделите край тях са на различен принцип и... всяка си има и кусурите.
 
Re: Joomla или Drupal?

За да не бъдем голословни ...

Drupal със следните модули:

CCK (за форматиране на полетата със съдържание)
CCK fieldgroup Tabs (за таб полета)
Imagecache (за форматиране на изображения, комбинира се с Lightbox и/или Thickbox)
Taxonomy menu - за автоматично форматиране на менюта от речници и термини.
Nice menus - за dropdown и flyout менюта.
Jquery update
Views - за много неща :)
Views slideshow - за слайдшоу базирано на Views.
XML sitemap - за автоматично генериране на sitemap/sitemaps.
CKeditor - WYSIWYG едитор
Lightbox 2
Pathauto - пренаписване на всички адреси с цел SEF.

Може да си избереш готова тема от сайта на Друпал, да си пригодиш някоя или да си коднеш сам ако имаш опит с php templating.
Това е от мен.
Успех!
 
Re: Joomla или Drupal?

Благодаря на всички за изчерпателните отговори и особено на Иво Апостолов. Имам обаче още едно питане. Ако реша да се спра на Wordpress като платформа, с кои добавки сайта ще стане функционален за целта, за която ми трябва? Иска ми се да е на Wordpress, защото с него имам по-голям опит и мисля, че ще се справя.
 
Re: Joomla или Drupal?

С WordPress по скоро ще ти е нужна подходяща тема от колкото пъгин.
 

Горе