SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

mod_rewrite page load time

nf1

New member
Как според вас, ще се отрази mod_rewrite на page load time в следния случай.
Начална база
1. Многоезичен сайт
2. Всеки потребител бива пренасочен към "неговия" език на базата на mod_rewrite & mod geo ip

Ако след това добавим за всеки език да имаме и различно лого. Например logo.png за българи да бъде logo-bg.png, за англичани logo-en.png и т.н.

Ще се увеличи ли page load time, или няма да се усети разлика?
 
Re: mod_rewrite page load time

по принцип mod_rewrite няма връзка с page load time.
иначе тия неща зависят как точно ще си ги изпълнеш.
load time-а ще ти зависи най-вече от големината на страниците, скриптовете вътре дали ги кешираш добре и още повече как бачка самия сайт с базата си и как си върти скриптовете.
 
Re: mod_rewrite page load time

Съгласен съм с теб. Може би мога да конкретизирам малко като попитам дали в конкретния случай, потребителя ще трябва да изпрати заявка за 2 файла (logo.png & logo-bg.png) или просто ще изпрати заявка за logo.png като сървъра му върне logo-bg.png вместо него и толкова.
Т.е. може ли да стане така, че броя заявки от страна на потребителя да не се промени чрез този rewrite?
 
Re: mod_rewrite page load time

Не би трябвало да се променя броя на заявките към сървъра.
Зареждането на страницата се забавя с _всяко_ правило, което се добави.
Друг е въпроса, че това забавяне е от порядъка на няколко ms (в зависимост от натоварването и ресурсите на сървъра хостващ сайта)
 
Re: mod_rewrite page load time

Имай предвид, че ако в правилата слагаш [R], то ще се правят две заявки!
Да, идеята е да е без redirect, само rewrite.
Извинете ме, ама и двамата пишете глупости. Когато има флаг R се извършва т.нар "външен" редирект. Т.е. пренасочването става видимо в браузъра. С по просто думи, когато напишеш едно УРЛ в браузъра, то се сменя с друго (външен редирект) и когато напишеш едно УРЛ, то се запазва в браузъра, но се зарежда друго УРЛ (вътрешен редирект). По принцип mod_rewrite товари сървъра и теоретично забавя зареждането на страниците, които го ползват, макар наистина да говорим за милисекунди. Т.е. би трябвало повече да се притесняваш за това сървърът дали ще "издържи", отколкото за времето за зареждане.

А, дали е външен или вътрешен, действието е едно.
 
Re: mod_rewrite page load time

Хубаво, ама глупостите ги пишеш ти;)
С вдигнат флаг R заявките са ДВЕ, а не една!
R е равносилно на hedaer Location: edi_si_kyde.html

Тоест, ако имаме следната конфигурация:

RewriteRule one.html two.html [R]

то браузера ще направи две заявки:
1. поисква one.html, mod_rewrite го редиректва (към two.html)
2. поисква two.html
 
Re: mod_rewrite page load time

RewriteRule one.html two.html [R]

то браузера ще направи две заявки:
1. поисква one.html, mod_rewrite го редиректва (към two.html)
2. поисква two.html
Язък ми за програмисткото образование! Така е. Прав си, заявките към сървъра са две, когато има външен редирект, но всичко останало, което съм писал е вярно.
Когато има флаг R се извършва т.нар "външен" редирект. Т.е. пренасочването става видимо в браузъра. С по просто думи, когато напишеш едно УРЛ в браузъра, то се сменя с друго (външен редирект) и когато напишеш едно УРЛ, то се запазва в браузъра, но се зарежда друго УРЛ (вътрешен редирект). По принцип mod_rewrite товари сървъра и теоретично забавя зареждането на страниците, които го ползват, макар наистина да говорим за милисекунди. Т.е. би трябвало повече да се притесняваш за това сървърът дали ще "издържи", отколкото за времето за зареждане.
 
Re: mod_rewrite page load time

Току що направих тест. Определено заявката е една когато не се използва R. За rewrite cond ползвах %{REQUEST_FILENAME} и след това в Rule замених единия файл с другия. В access logа изобщо не се появи някъде втора заявка. Просто върна единия файл вместо другия.
 
Re: mod_rewrite page load time

браво, стигнахте до мирен консенсус + тва че технологията се изпълни максимално оптимално :rolleyes:
Кво повече да искаме :)
 
Re: mod_rewrite page load time

Язък ми за програмисткото образование! Така е. Прав си, заявките към сървъра са две, когато има външен редирект, но всичко останало, което съм писал е вярно.

Съгласен съм!
 
Re: mod_rewrite page load time

Съгласен съм!
За кое от двете?:p Държа да спомена, че дипломата ми е за Ц++ и Паскал, а не за ПХП ;).
 

Горе