SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

rel=canonical и вътрешните връзки.

mgrozdanov

New member
Имам едно чудене за rel=canonical и конкретно за странициране. Когато сме на втора страница на дадена категория Google вижда ли връзките от тази страница. Демек, имаме ли вътрешни връзки към продуктите или сме ги загубили заради rel=canonical.
 
За: rel=canonical и вътрешните връзки.

За: rel=canonical и вътрешните връзки.

Сложил си rel canonical от всички страници на категоирята към първата ли? Това е грешно. Така ги губиш самите страници. Прави се със rel prev и next. Обяснено е точно това тук във видеото: Official Google Webmaster Central Blog: Video about pagination with rel=“next” and rel=“prev”
 
Re: rel=canonical и вътрешните връзки.

Да, явно със страниците си губя и вътрешните връзки към продуктите. Един тул за SEO ми ревеше, че имам дублирани съдържание и ми препоръча rel=canonical. От тогава продуктите започнаха да губят стремглаво позиции. Scoobydoo мерси за линка, заемам се да оправя бозата, която съм сътворил. Дано продуктите някой ден се завърнат на челните страници.
 
За: rel=canonical и вътрешните връзки.

За: rel=canonical и вътрешните връзки.

Принципно може и да ги направиш всички без първата с meta noindex,follow, но с rel prev и next е най-модерно и правилно. То точно това е идеята на rel prev и next. Аз тъкмо днес го разкарвах от един wp сайт дето явно по подразбиране е наслагано на всяка статия. Все едно всяка статия е част от едно огромно странициране. Не мога да разбера защо са го направили така.
 
Re: rel=canonical и вътрешните връзки.

А всъщност rel=canonical за какво мога да го ползвам, че не се сещам? Излиза, че това е един абсолютно ненужен и вреден таг! Аз лично се зачудих къде може да се ползва, и не се сетих. Ако някой може да даде пример, в който това чудо ще е от полза, ще ви бъда много благодарен.
 
Re: rel=canonical и вътрешните връзки.

Скуби, прев и некст би трябвало да се ползват за статии с голямо съдържание, разделени на страници. За автоматизирано генерирано съдържание Гугъл препоръчват noindex. follow. Tова препоръчват Гугъл, доколко е вярно и успешно, мога леко да споря.

мгрозданов, каноникхъл е доста полезен атрибут, особено ако ЦМС-ът ти генерира дублирани страници. За друго наистина няма за какво да се ползва, но и това не е малко.
 
Re: rel=canonical и вътрешните връзки.

След като сложих rel prev и next при страницирането, Seomoz ми казва, че имам дублирани тайтъли. Означава ли, че rel prev и next служи само за контента, и трябва ли да ме притеснява репорта на seomoz за Duplicate Page Title?
 
Re: rel=canonical и вътрешните връзки.

След като сложих rel prev и next при страницирането, Seomoz ми казва, че имам дублирани тайтъли. Означава ли, че rel prev и next служи само за контента, и трябва ли да ме притеснява репорта на seomoz за Duplicate Page Title?

Най-вероятно всичко ти е наред, просто от SEOMoz не се съобразяват с релациите. Пробвай да сложиш и noindex,follow на страниците от 2 нататък. Аз лично така правя и всичко работи.
 
За: rel=canonical и вътрешните връзки.

За: rel=canonical и вътрешните връзки.

Кои се дублират, на страниците ли? Може да направиш в заглавието да пише на края " - страница X". Така няма да ти се дублират.
 
Re: За: rel=canonical и вътрешните връзки.

Re: За: rel=canonical и вътрешните връзки.

Кои се дублират, на страниците ли? Може да направиш в заглавието да пише на края " - страница X". Така няма да ти се дублират.

Да, това е правилния начин според Google. В тайтъла трябва да пише на коя страница си.

<head>
<link rel="prev" href="http://www.example.com/article?story=abc&page=1" />
<link rel="next" href="http://www.example.com/article?story=abc&page=3" />
<title>My article, page 2</title>
</head>
 
Re: rel=canonical и вътрешните връзки.

Сега в webmastertools ми казва, че имам duplicate content на всички страници, на които съм ползвал странициране с rel "next" и "prev". Нещо явно не правя като хората, но според мен всичко е точно.
 
Последно редактирано:

Горе