SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Sitemap - актуални линкове

BornToDrink

Active member
Понеже сам си генерирам sitemap-а, се чудя дали е удачно да държа в него линкове, които на сайта вече няма как да се достъпят. Примерно по-стари от 2 месеца и т.н.
Самите линкове са достъпни директно от сайтмапа, но при евентуален crowl, не могат да бъдат достигнати.
Да ги махам ли или...? :)
 
Re: Sitemap - актуални линкове

Защо правиш така, че по-старите от 2 месеца линкове не могат да бъдат достигнати от паяка, каква е целта? Може би ще е по-удачно да направиш карта на сайта в html формат. Няма смисъл със xml sitemap-а да линкваш към страници-сираци.
 
Re: Sitemap - актуални линкове

Принципно, сайтмапа е и за това - ако робота не може да достигне всички страници, да ги индексира през Сайтмап-а. Ако смяташ, че тези страници не са важни може да ги изтриеш от там.
 
Re: Sitemap - актуални линкове

Не мисля, че има въобще някакъв смисъл да се слагат страници в сайтмапа, които не са линкнати поне веднъж от някъде другаде из сайта. Поне на мен ми звучи логично.
 
Re: Sitemap - актуални линкове

Ами по-старите не ги листвам, понеже не са и актуални.

Става въпрос.. пречи ли че ги има, и да, не са важни.
И идеята ми беше, дали Гугъл може да реши, че го спамя със сайтмапа, при положение, че от сайта не може да се достигнат... Но пък и както каза man0l, тва е една от идеите на сайтмапа.
 
Re: Sitemap - актуални линкове

Загубата на съдържание е глупав ход от гледна точка на СЕО. Може да са стари, но ако се ранкират добре, защо да ги "хвърляш на боклука"? Подходи иновативно. Запазваш ги като слагаш линк и описание към подобни "пресни" страници, а тази маркираш като стара.
 
Re: Sitemap - актуални линкове

Я кажете -към сайтмапа трябва ли да има линк на главната страница задължително, за да бъде достигнат от паяците?
 
Re: Sitemap - актуални линкове

ОК, не, но светни ме още малко ако може?
Значи аз си имам xml сайтмап на главната директория. Какво трябва да направя - в робот текста ли трябва да я напиша или...?
 
Re: Sitemap - актуални линкове

ОК, не, но светни ме още малко ако може?
Значи аз си имам xml сайтмап на главната директория. Какво трябва да направя - в робот текста ли трябва да я напиша или...?

Има два варианта:
1. в robots.txt директивата:
Код:
Sitemap: http://mysite.ru/site_structure/my_sitemaps1.xml

2. Ръчно във вебмастер центр на всяка търсачка, която има такъв.
 
Re: Sitemap - актуални линкове

Пичове, някой да има голямо забавяне при събмитването на сайтмап?
От вчера ми е на "Pending", до сега не се беше случвало.
А може би изчаква, понеже 4-5 дена не ми беше качвало сайтмапа и аз ръчно го натиках..
 
Re: Sitemap - актуални линкове

Пичове, някой да има голямо забавяне при събмитването на сайтмап?
От вчера ми е на "Pending", до сега не се беше случвало.
А може би изчаква, понеже 4-5 дена не ми беше качвало сайтмапа и аз ръчно го натиках..

GWT веднага ми го изяжда.
Виж целия файл дали е качен.

Мисля че с един ресабмит ще се оправи.
 
Re: Sitemap - актуални линкове

Resubmit-нах го вчера и нищо... Сега го изтрих и качих наново.
Да не би да е много голям? Ама ме съмнява. Иначе като го отворя с Firefox не ми дава грешки... и не би трябвало.
 
Re: Sitemap - актуални линкове

Малко UP на темата.
От вчера още ми седи на Pending, след като изтрих старата и качих нова...
Само при мен ли е така и някой има ли идеи какво мога да направя по въпроса?

Едит:

Проблема е бил при мен, т.е. имах един невалиден линк и хтаксес-а е водел към индекса, т.е. имал съм 2 линка към индекс...
Махнах го и се оправи.
 
Последно редактирано:
Re: Sitemap - актуални линкове

Едит:

Проблема е бил при мен, т.е. имах един невалиден линк и хтаксес-а е водел към индекса, т.е. имал съм 2 линка към индекс...
Махнах го и се оправи.

Тъкмо щях да питам дали е ок всичко вътре във файла :)
 
Re: Sitemap - актуални линкове

То проблема във вайла не е самия xml, ами като тегля от базата имам 2 ID-та, които трябва да ги скипна, ама съм скипнал само едното. :D
Тъпо, че не ми казва за грешка ми си седи на Pending...
 

Горе