SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

КЗП и контактни данни на сайт

Re: КЗП и контактни данни на сайт

Не съм гениален. Просто има противоречие в законите. Данните за вписване в търговският регистър съдържат лични данни. Изискването за публично публикуване на такива противоречи на закона за защита на личните данни.
Поради което всеки тълкува както иска въпросният член цитиран по-горе.
Ти определено го тълкуваш както си искаш...
Закона за защита на личните данни разглежда случая, когато трета страна публикува твои лични данни. В случая има на лице изискване сам да ги публикуваш. Разликата е доста съществена и като пример може да погледнеш фирмения регистър където също има подобно изискване. Формално WHOIS е същия казус.

П.П. Уточнение търговския регистър е публичен, защото всяко вписване в него се ОБНАРОДВА по силата на търговския закон т.е. не е под юрисдикцията на ЗЗЛД.

Да не говорим, че там става дума за услуги, които обичайно са възмездни (но не е задължително), тоест касае всеки сайт, който примерно предлага коментари. Идеята е, че в съд подобна глоба ще падне. Да не говорим, че е много трудно да се докаже, че някой е доставчик на подобни услуги (освен ако не се занимава пряко с продажби онлайн).
И аз мисля така. В случаите на възмездни услуги си има основание за подобно изискване най малкото защото има търговец. За сайтовете с коментари(вкл. всички блогове) определено има конфликт но не с въпросния закон за защита на личните данни. Конфликта е със здравия разум.
 
Последно редактирано:
Re: КЗП и контактни данни на сайт

Въпросът е дали КЗП ще приеме този линк за достатъчно информативен. В смисъл ако собственикът на сайта е ю.л. тогава не предоставяш данните по т. 5, евентуално 6, 8 и дори 9. Освен това информацията в Whois не е на кирилица, а това също би могло да се окаже проблем.

Един въпрос: каква е ползата да пренасоча потребителите към Whois страницата, а не просто да сложа същата информация в сайта си? Ако просто искам да е грозно и объркващо, като в whois.domaintools, бих могъл да постигна същия успех и на своя сайт
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

Един въпрос: каква е ползата да пренасоча потребителите към Whois страницата, а не просто да сложа същата информация в сайта си? Ако просто искам да е грозно и объркващо, като в whois.domaintools, бих могъл да постигна същия успех и на своя сайт

Определено си прав, на мен така ми се врътна идейката за по-мързеливите или хората с по 50-тина сайта за временна употреба.
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

Ти определено го тълкуваш както си искаш...
Закона за защита на личните данни разглежда случая, когато трета страна публикува твои лични данни. В случая има на лице изискване сам да ги публикуваш. Разликата е доста съществена и като пример може да погледнеш фирмения регистър където също има подобно изискване. Формално WHOIS е същия казус.
Може би си прав. Не претендирам да съм наясно със ЗЗЛД.
Просто ми изглежда безумно ЗЕТ да изисква да си публикувам ЕГН и какви ли не други неща в сайта, които са лични данни.
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

Може би си прав. Не претендирам да съм наясно със ЗЗЛД.
Просто ми изглежда безумно ЗЕТ да изисква да си публикувам ЕГН и какви ли не други неща в сайта, които са лични данни.
Стига да не си търговец(т.е. извършваш такава дейност) е безумно, определено. Би могло да се разглежда като нарушаване на личното пространство на гражданите и да се тълкува от конституционен съд :) Мисля, че се пада в неговата компетентност. Ама като гледам управляващите там акъла идва късо навсякъде тия дни.
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

добрее, а какво става със сайтове от типа на
ибей
амазон
глобет
покерстар
и тн
те всички са регистрирани в територии като Гибралтар, остров Man и тн.
(не съм търсил адресите им в БГ, не казвам 100% че ги няма)
В този случай КЗП духа ли?
 
Последно редактирано:
Re: КЗП и контактни данни на сайт

Мен ми се струва вече, че просто искат да останат само големите и малките рибки да ги фалират тотално. То това не прилича на държава вече направо че кумунизма се връща.
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

Целия проблем според мен е, че в ЗЕТ се приравняват физ. с юридически лица и няма ясна дефиниця за "услуга предлагана на информационото общество", а в закона за ДДС много ясно са изброили кои "услуги в интернет" подлежат на облагане.
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

В закона ясно е посочено, че всички сайтове, които са публични, трябва да съдържат информация за физическото или юридическото лице.

За физическо лице задължителните данни са:

- Име
- Постоянен адрес
- Адреса, на който упражнява дейността си
- Телефон
- Електронна поща

(Не пишат нищо за ЕГН).

Електронна търговия (според закона) е да имаш публичен сайт. Няма нужда да продаваш нещо за да извършваш електронна търговия по смисъла на този закон.

Например могат да глобят собственика на сайт за запознанства (и са го направили).

Закон за електронната търговия

Законът е достатъчно точен за да могат да глобят собственика на всеки публичен сайт (вкл. и уважаемите съфорумници, които имат блогове - нали не сте си написали адреса и телефона?):

Чл. 1. (1) Този закон урежда обществени отношения, свързани с осъществяването на електронна търговия.

(2) Електронна търговия по смисъла на този закон е предоставянето на услуги на информационното общество.

(3) Услуги на информационното общество са такива услуги, които обикновено са възмездни и се предоставят от разстояние чрез използването на електронни средства след изрично изявление от страна на получателя на услугата.

Чл. 4. (1) Доставчикът на услуги на информационното общество е длъжен да предоставя безпрепятствен, пряк и постоянен достъп на получателите на услугите и на компетентните органи до следната информация:

1. името или наименованието си;

2. постоянния си адрес или седалището и адреса си на управление;

3. адреса, на който упражнява дейността си, ако е различен от адреса по т. 2;

4. данни за кореспонденция, включително телефон и адрес на електронна поща, за осъществяване на пряка и навременна връзка с него;

5. данни за вписване в търговски или друг публичен регистър;

6. информация за органа, осъществяващ контрол върху дейността му, когато тази дейност подлежи на уведомителен, регистрационен или лицензионен режим;

7. когато осъществява регулирана професия - информация за камарата, професионалния съюз или организацията, в която доставчикът членува или е регистриран, професионалното звание и държавата, в която то е предоставено, както и препратка към приложимите разпоредби относно правото на упражняване на занаята или професията и указания за достъпа до тях;

8. съответно указание, ако е регистриран по Закона за данък върху добавената стойност;

9. друга информация, предвидена в нормативен акт.


Само за това "изрично изявление от страна на получателя на услугата" може да се спори дали го има. Ако сайтът е форум (например този форум) потребителят се регистрира и се съгласява с някакви общи условия. Това го разбирам като изрично изявление от страна на получателя на услугата. Ако сайтът е блог, "гостът", който публикува коментар също извършва изрично изявление от страна на получателя на услугата (получава услугата "писане на коментар в блог").

А какво точно означава "изрично изявление от страна на получателя на услугата" според съда - това не мога да коментирам. Съветвам пострадалите да обърнат внимание на това когато се консултират с адвоката си.
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

По принцип, ако в who.is е посочена вярната информация за физ. или юридическо лие, БИ ТРЯБВАЛО да признаят задълженията съгласно ЗЕТ за изпълнени. Проблемът е, че в КЗП не знаят как се проверява това и пишат актове безпочвено :)

иначе наистина, ако имаш блог с личен домейн, трябва да си публикуваш и инфо за теб, но ако е на безплатен блог-сайт- напр. блог.бг или блогър, то тогава трябва да има техните данни, тъй като ти си потребител и за теб няма такова изискване.
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

А някой има ли идея защо на сайта на КЗП няма обявен подобен акт, нито за тази, нито за последните 2 месеца на миналата година? А само в този форум имам спомен за няколко подобни случая?
Или поне аз не го намерих - тук са актовете?!?
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

А дали "актове" и "Заповеди за налагане на принудителни административни мерки" е едно и също? Предполагам, че това са различни неща.

Когато ползваш безплатен хостинг пак извършваш електронна търговия по смисъла на закона. Това, че си потребител няма значение (при платения домейн/хостинг пак си потребител).
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

Акт е документ за констатация (Примери: Нотариален акт, Акт за раждане, Смъртен акт - това са по общо известните).
Катаджиите ти пишат акт в който констатират, че си говорил по телефона докато си шофирал (на мен лично преди 1 час :() и после ти се съставя наказателно постановление с наказанието (глоба и/или нещо друго).

Тука логиката е същата.

Много хора не правят разлика и наричат акт всички документи с които се налага глоба например.
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

Горният линк, посочен от мен, се намира вдясно долу на страницата на КЗП, под заглавие "АКТОВЕ НА КЗП", изброени по години, така че не виждам какво друго би могло да бъде.
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

Нов ден, нов закон. Ако почна да ги спазвам всичките скоро ще имам пропуснати загуби за мноо кеш :D
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

А дали "актове" и "Заповеди за налагане на принудителни административни мерки" е едно и също? Предполагам, че това са различни неща.

Когато ползваш безплатен хостинг пак извършваш електронна търговия по смисъла на закона. Това, че си потребител няма значение (при платения домейн/хостинг пак си потребител).

Уточнение: говорих ако имаш блог в сайт за блогове, тогава не си длъжен, тъй като сайта дефакто не е твой, ти си ползвател на услуга. но ако имаш твой сайт с отделен домейн вече трябва.

и пак - целта на who.is и register.bg е именно да те намират, и ако те намират - значи си изпълнил изискванията на ЗЕТ и няма за какво да те обвинят, че си нарушил закона, нъл тъй?
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

Уточнение: говорих ако имаш блог в сайт за блогове, тогава не си длъжен, тъй като сайта дефакто не е твой, ти си ползвател на услуга. но ако имаш твой сайт с отделен домейн вече трябва.

и пак - целта на who.is и register.bg е именно да те намират, и ако те намират - значи си изпълнил изискванията на ЗЕТ и няма за какво да те обвинят, че си нарушил закона, нъл тъй?

Не е така.

Ако приемем, че имайки блог ти предостаяш услуга (въпросния спорен казус), то независимо дали е в wordpres.com, blogspot или някъде другаде, пак ти я предоставяш услугата - като в случая използваш една услуга от блогспот и чрез нея предоставяш друга на твоите потребители. При собствен хостинг и домейн е същото само че си плащаш за услугите хостинг и домейн и отново предоставяш услуга на потребителите си. Но и в двата случая е едно и също за крайния потребител.

Съвсем друг е въпроса дали могат да те открият и глобят затова, че нямаш данни, но ако правиш зулуми бъди сигурен, че пак ще те открият ама с БОП-аджиите ;)
 
Re: КЗП и контактни данни на сайт

Регистраторите, предлагащи прайват хуис, ще ядат много хляб от БГ :).

Въпреки, че е private, whois остава открит за административни цели, така че КЗП може да получи достъп до него ако упражнява правата си дадени от закона.
 

Горе