SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Връзка между посещения и продажби

peternn

New member
Привет,

продавам софтуер през сайта си.
Днес ми хрумна да съпоставя посещенията на сайта и продажбите по месеци, и изненадващо открих, че няма никаква смислена зависимост между двете - което ми изглежда доста странно.

Има примерно месец с 5000 уникални посещения и Х продажби, следващия е с 5000 посещения и 3*Х продажби, после 10000 посещения с Х продажби.
Съотношението посещения/продажби варира в огромни граници, разликата между мин. и макс. му стойности е над 8 пъти, и подскача нагоре-надолу произволно.

Софтуера се продава и през други сайтове (shareware, affiliates etc.), но тези продажби са много малко в сравнение с директните и не оказват влияние.

На какво може да се дължи това? Как е при вас?
Благодаря за всякакви мнения.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

За какъв период имаш данни? Помисли за спецификата на продукта и търси други зависимости-конкурентни продукти, вариации в ценови равнища, реклама, сезонност на търсенето и предлагането, влиянието на кризата и др.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

Може да се дължи на доста фактори. От сезони, през кризата та до конкуренти. Нещо по конкретно ще трябва да кажеш.

Единствено мога да предположа, че посощенията не ти идват по еднакъв начин... в което има вероятност и да греша.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

Благодаря за отговорите.

Данни имам отдавна, но разглеждах от началото на 2008 - 21 месеца.
Софтуера е най-общо свързан с уеб дизайн, не мисля че има сезонност в търсенето. Би могло да се очаква спад в летните месеци, но няма такъв.
Няма и промени в цените, моите и на конкуренцията. Не ползвам платена реклама защото в търсачките се класирам добре. Конкурентите чат-пат ползват Adwords.
Кризата разбира се усеща под формата на намаляване на общия брой продажби примерно за първите 9 месеца на 2009 спрямо 2008. Но не мисля че има общо с големите разлики в съотношението посещения/продажби, защото то се мени в пъти в последователни месеци както в периода преди кризата, така и след това.

Сигурно посещенията не идват по еднакъв начин, но все пак в дългосрочен период би трябвало да има някакво усредняване. А излиза, че някои месеци сайта се посещава от цели стада случайно попаднали които вдигат броя посещения без това да се отрази на продажбите, а в други месеци стадата липсват. Не знам откъде биха могли да дойдат.
В ордер формата имам въпрос 'Откъде научихте за..?' - от тези които си правят труда да отговорят, 80+ % казват search engine.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

В ордер формата имам въпрос 'Откъде научихте за..?' - от тези които си правят труда да отговорят, 80+ % казват search engine.
Това е показателно за конвертираните, но не и за целия трафик.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

Може и да има връзка между броя посещения и продажбите, но със сигурност не е строго определена и има толкова други фактори влияещи на човек, за да избере даден продукт, че едва ли има смисъл да търсим такава връзка. Чудесно би било да знаем, какво точно иска клиента, за да му го предложим и той веднага да натисне кошницата.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

Аз се занимавам професионално с такива анализи. Всъщност с обратното - как даден сайт да има сравнително постоянна и планируема конверсия. За да ти се отговори на въпроса трябват бая бая данни. Но обикновено всичко се базира на анализ на отделните източници на трафик поотделно и неговото качество.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

На последната лекция на уебита, човекът от Гугъл каза много интересни наблюдения за продажбите през интернет. Например, че от първото влизане да търси някакъв продукт до крайното решение за покупка, минават 27 дни, през които клиентът минава поне 7 пъти през сайта, от който е купил като междувременно браузва и сред конкуренцията. Примерът беше за травел пакет, но Гугълецът рече, че за другите ниши не се различава особено. С други думи, трафикът към продажбите няма линейна зависимост.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

най-точно наистина е липса на линейна зависимост при продажбите
различни хора с различни нужди. може трафика да е в определени граници като брой но това не значи че всеки човек пазарува еднакво
 
Re: Връзка между посещения и продажби

Пълни глупости според мен. Както казвам, сеото е само 20% от работата. Ако спреш до там - ще наблюдаваш гореспоменатите зависимости и нищо не можеш да направиш по въпроса. Един сайт за да има равномерна конверсия се нуждае от още 4 оптимизации, а това сеотата не го могат.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

баси, явно съм назад с материала.
Под 'конверсия' предполагам разбирате превръщането на посещения в продажби. Интересно какви още оптимизации трябва да направя и какво точно се постига чрез тях, чак пък още 4 ми се струват множко.
В това за 27-те дена има някаква логика, сигурно е така. Но дори да съпоставя продажбите с посещенията от предишния месец, пак няма никаква връзка. Разбирам нелинейна зависимост, ама мойта е някаква свръхсупернелинейна :)
 
Re: Връзка между посещения и продажби

баси, явно съм назад с материала.
Под 'конверсия' предполагам разбирате превръщането на посещения в продажби. Интересно какви още оптимизации трябва да направя и какво точно се постига чрез тях, чак пък още 4 ми се струват множко.
В това за 27-те дена има някаква логика, сигурно е така. Но дори да съпоставя продажбите с посещенията от предишния месец, пак няма никаква връзка. Разбирам нелинейна зависимост, ама мойта е някаква свръхсупернелинейна :)

Няма да намериш безплатна информация по въпроса. Това е една от най-скъпо предлаганите услуги. Замисли се какви са заплатите на топ мениджерите и какви премии получават в процент от печалбите. Ако можеш да свършиш и знаеш защо дадена оптимизация може и трябва да се прави, ти на практика играеш ролята на главен помощник мениджър.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

е, информация за всичко може да се намери.
Въпроса е струва ли си да се търси. Иначе аз и сега играя ролята на главен помощник мениджър, и дори на мениджър :)
 
Re: Връзка между посещения и продажби

е, информация за всичко може да се намери.
Въпроса е струва ли си да се търси. Иначе аз и сега играя ролята на главен помощник мениджър, и дори на мениджър :)

Ами ако някой ще оцени труда ти и ще ти вдигне премиите или заплатата... що не. Най сладко е да получаваш допълнителен бонус под форма на процент от продажбите.
Убеди шефа да ти направя безплатен одит на дейността, осигури ми всякаква нужна за целта информация която поискам, след това - разработвам стратегия с колко и на каква цена и в какъв обем може да се постигне увеличението и за какъв срок и как да се задържи, после делиме процента от печалбата който отпуска шефа - като ти работиш аз давам акъл. Не мисля, че е лошо предложение а и ще научиш занаята.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

Не, не, стига с тия одити....тия заровени по 2000 лв. за одити, полза няма. Напълни се с консултантски фирми, които претендират, че знаят повече за собствения ми бизнес от мен. Обикновено препоръките са им такива, че трябва да инвестираш куп пари, без да е сигурно, че ще се възвърнат - модерни ала-балистики. То ако беше надеждна работа, щяха да се обвързват по друг начин - като реализираш благодарение на промените еди колко си печалба, тогава ще има и за консултанта. :)

По темата , не търси зависимост между посещения и продажби. Единственото сигурно нещо е, че трябва да имаш посещения, за да имаш и продажби.

Имаше един виц, за един дето все искал да спечели шестица от тотото, и се молел и молел на Господ.Накрая на Господ му писнало и му казал - "Абе, поне пусни веднъж фиш де." :D
 
Re: Връзка между посещения и продажби

понеже аз съм и шефа, може и да се разберем :)

Между другото и за мен ползата от одитите е най-малкото спорна. Работил съм във фирма където се правеха два пъти годишно и един човек се занимаваше почти само с това. Струваше бая пари, ползата беше кръгла нула. Даваха се някакви препоръки, които бяха или безумни, или толкова мъгляви, че каквото и да направиш може да се каже, че си ги изпълнил. Или пък че не си ги изпълнил. На другия ден след отегчителното литературно четене на препоръките с монотонен глас, никой не помнеше нищо.
 
Re: Връзка между посещения и продажби

@yellowdino - не говоря конкретно за човека писал преди мен, а принципно. ;)
 
Re: Връзка между посещения и продажби

Не, не, стига с тия одити....тия заровени по 2000 лв. за одити, полза няма. Напълни се с консултантски фирми, които претендират, че знаят повече за собствения ми бизнес от мен. Обикновено препоръките са им такива, че трябва да инвестираш куп пари, без да е сигурно, че ще се възвърнат - модерни ала-балистики. То ако беше надеждна работа, щяха да се обвързват по друг начин - като реализираш благодарение на промените еди колко си печалба, тогава ще има и за консултанта. :)

По темата , не търси зависимост между посещения и продажби. Единственото сигурно нещо е, че трябва да имаш посещения, за да имаш и продажби.

Имаше един виц, за един дето все искал да спечели шестица от тотото, и се молел и молел на Господ.Накрая на Господ му писнало и му казал - "Абе, поне пусни веднъж фиш де." :D

ми аз/ ние точно така работим - одита е безплатен, плаща се, но яко, като има финансов резултат. Затова и сме затрупани с поръчки - знаем какво правим и не ни е страх да има отложено плащане и от авансова работа. От друга страна ако не си съгласен с хонорара ни, разходите по труда за одита и за стратегията са си за наша сметка,но досега не се е случвало. Това ще рече че даже знаем и какъв хонорар и как да си поискаме:)
 
Re: Връзка между посещения и продажби

абе не е точно така. Ако дадеш "експертен съвет, безплатен" за инвестиция от 50к, и не се получи....ти ли връщаш 50-те хиляди, или просто казваш, консултацията е безплатна. Винаги ми е било много интересно, как хората оценяват парите на другите. То е лесна работа да кажеш на някой да постигне нещо с пари....и то без да има риск за теб. Не го приемай лично, говорим като цяло за бизнеса.

Но вече много офтопик стана :eek:
 
Re: Връзка между посещения и продажби

абе не е точно така. Ако дадеш "експертен съвет, безплатен" за инвестиция от 50к, и не се получи....ти ли връщаш 50-те хиляди, или просто казваш, консултацията е безплатна. Винаги ми е било много интересно, как хората оценяват парите на другите. То е лесна работа да кажеш на някой да постигне нещо с пари....и то без да има риск за теб. Не го приемай лично, говорим като цяло за бизнеса.

Но вече много офтопик стана :eek:

Прави си, но ако инвестираш и не знаеш как. После се убедиш, че не го правиш по правилния начин, логично е да потърсиш консултация от професионалист. Иначе си оставаш с "голямата" инвестиция и нищо насреща.
 

Горе