SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

ЕТ и нелегалният софтуер

dns334

New member
Как стоят нещата , правят ли се проверки за нелегален софтуер
(питам специално са адобе продукти ...предполагам че голяма част от уеб дизайнерите ползват нелегален софтуер :rolleyes: , но как стоят нещата когато имаш регистрирана фирма)
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

Смяташ, че като си ЕТ имаш по-голямо право да ползваш нелегален софтуер?

Размера винаги има значение - колкото повече нелагелн софтуер ползваш и колкото по-голяма дейност развиваш, толкова по-голям е шанса да ти направят проверка (тоест конкуренцията да ти я прати..)
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

Смяташ, че като си ЕТ имаш по-голямо право да ползваш нелегален софтуер?

Размера винаги има значение - колкото повече нелагелн софтуер ползваш и колкото по-голяма дейност развиваш, толкова по-голям е шанса да ти направят проверка (тоест конкуренцията да ти я прати..)


Мисля да правя ЕТ ама знам ли ако дойдат на проверка за софтуер и ЕТ-то ще потъне като рибарска лодка :p
(а и не мога да си позволя оригинелин уин боз и Адобе)

Между другото данъчните ли правят тези проверки за софтуера или друга агенция.
Ако регистрирам фирмата на някъв адрес имат ли право да проверяват и в НАС какъв софтуер ползвам .
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

Ако ще правиш ЕТ ще трябва освен лицензите и патент ще трябва да плащаш всяка година, поне до колкото знам. Нека някой по запознат да потвърди. Май най - добре ще е да си направиш дружество...
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

освен лицензите и патент ще трябва да плащаш всяка година
Как всяка година нали като купиш уин боз и адобе го копуваш еднократно като продукт (даже може да го пишеш като разход) защо всяка година :confused:
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

Не става дума за windows и adobe, а за патент за извършване на определена дейност. Питай някой счетоводител. Аз преди заради това се отказах да правя ЕТ и направих ООД. При ООД-то не се налага да плащаш патент за извършване на дейността. Уеб-а не го ли водеха към рекламната дейност?
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

Уеб-а не го ли водеха към рекламната дейност?
Е да ама аз искам да правя и сайтове по поръчка.
Иначе при ЕООД как стоят нещата , какви са минималните разноски за здравни осигуровки и т.н. и кво става ако нямам приходи в началото (ще трябва да си плащам само осигуровките или ?)
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

ЕООД е по-изгодно. Със сигурност данъците са много по-малко. Направи конултация със счетоводко :)
Данъците са едни и същи, има две съществени разлики:
- ЕТ - физическото лице отговаря за задълженията на фирмата с цялото си имущество. В ЕООД-то до размера на капитала (пр. 2 лева, 100 лева и т.н.). Сиреч ако данъчни, банки и т.н. погнат ЕТ, могат да вземат колата на човека, ако погнат ЕООД, могат да вземат каквото има дружеството (ако има нещо). Има и разни моменти при умишлени злоупотреби на управителя (на ООД) да носи отговорност, но е доста по-малко вероятна.
- По-трудно можеш да докажеш в ЕТ, че собственика (физическото лице зад ЕТ-то) не извършва трудова дейност, отколкото в ЕООД. Разликата е, че ако може да се докаже това - не се дължат осигуровки (освен здравни при определени случаи). В крайна сметка обаче ЕТ/ЕООД, което се състои от 1 човек (собственика), има дейност, но няма служители, много трудно може да се докаже, че той не извършва трудова дейност.
Но това няма много общо с нелегалният софтуер - той си е нелегален винаги и последствията ако мога да ги обобщя са следните:
- Ако си ЕТ, ползваш нелегален софтуер, вземат та те хванат и решат и да те съдят за пропуснати ползи. Вземат та те осъдят за 30,000 лева (примерно) и ти ги нямаш - съвсем спокойно могат да ти вземат лично имущество, за да ги покриеш (кола, жилище).
- Ако си ЕООД, могат да вземат каквото има фирмата.
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

Данъците са едни и същи, има две съществени разлики:
- ЕТ - физическото лице отговаря за задълженията на фирмата с цялото си имущество. В ЕООД-то до размера на капитала (пр. 2 лева, 100 лева и т.н.). Сиреч ако данъчни, банки и т.н. погнат ЕТ, могат да вземат колата на човека, ако погнат ЕООД, могат да вземат каквото има дружеството (ако има нещо). Има и разни моменти при умишлени злоупотреби на управителя (на ООД) да носи отговорност, но е доста по-малко вероятна.
- По-трудно можеш да докажеш в ЕТ, че собственика (физическото лице зад ЕТ-то) не извършва трудова дейност, отколкото в ЕООД. Разликата е, че ако може да се докаже това - не се дължат осигуровки (освен здравни при определени случаи). В крайна сметка обаче ЕТ/ЕООД, което се състои от 1 човек (собственика), има дейност, но няма служители, много трудно може да се докаже, че той не извършва трудова дейност.
Но това няма много общо с нелегалният софтуер - той си е нелегален винаги и последствията ако мога да ги обобщя са следните:
- Ако си ЕТ, ползваш нелегален софтуер, вземат та те хванат и решат и да те съдят за пропуснати ползи. Вземат та те осъдят за 30,000 лева (примерно) и ти ги нямаш - съвсем спокойно могат да ти вземат лично имущество, за да ги покриеш (кола, жилище).
- Ако си ЕООД, могат да вземат каквото има фирмата.
Че при тези условия всеки ще избере ЕООД....пък едва ли някой започва с легален софтуер (карат на магия докато могат да си позволят легален такъв ..поне така си мисля де....иначе за еоод можеш ли да пишеш адрес на офиса там където живееш)
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

пък едва ли някой започва с легален софтуер
И защо така мислиш? Ако нямаш пари за платен софтуер ползвай безплатните алтернативи.
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

И защо така мислиш? Ако нямаш пари за платен софтуер ползвай безплатните алтернативи.
И кои са безплатните алтернативи на адобе (ако ми кажеш такива ще черпя :p)
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

хммм добър въпрос,

по принцип знам че за нелегален софтуер идват от нсбоп, но дали и данъчните имат такива правомощия?някой знае ли?
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

А на здраве :D
Ще взема аз да ги пробвам една по една (ти ползвал ли си такива).

Въпреки, че не съм уеб дизайнер работя еднакво добре, както с Photoshop, така и с Gimp. И не, не ги ползвам като заместител на Paint ;) Двете приложения имат почти едни и същи функции, просто имат различни менюта и клавишни комбинации :)
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

Въпреки, че не съм уеб дизайнер работя еднакво добре, както с Photoshop, така и с Gimp. И не, не ги ползвам като заместител на Paint ;) Двете приложения имат почти едни и същи функции, просто имат различни менюта и клавишни комбинации :)
Я препоръчай няква сносна векторна и няква за флаш (може и за линукс да са ...то така или иначе само адобе продуктите са ме спирали да мина на линукс)
За векторна в момента пробвам Inkscape (ама нянам кой знае какви наблюдения върху нея)
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

пич, я кажи как се казваш и как ще ти е фирмата.
Честно, малко ми е странно да се изкарваш про и да не знаеш какво е налично като софт за твоята област (платено и опенсорс).
 
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

пич, я кажи как се казваш и как ще ти е фирмата.
Честно, малко ми е странно да се изкарваш про и да не знаеш какво е налично като софт за твоята област (платено и опенсорс).

Е не съм про някъде между про и default съм ....с тенденция да вървя към про :D
Иначе питам и разпитвам защото ме навяват мисли за бъдеща фирма
и трябва да съм информиран преди да реша да правя нещо като фирма :rolleyes:
 

Горе