SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Има нови кодове за плащане в НАП

Re: Има нови кодове за плащане в НАП

Тези кодове са променени от началото на тази година, т.е. вече една година се използват. Може би имаш предвид въвеждането на единно платежно нареждане, което влиза в сила от 01.01.2013 г.?
 
Re: Има нови кодове за плащане в НАП

Упс :eek:
Изложихме се :clap:
Казаха ми нещо за промяна на кодовете и като влязох и видях това за новите кодове директно сметнах, че е това, което си мисля.
А и си го оставих за по-късно да го чета по-подробно.
Та това, което казваш е djidja83.

Тоест сега какво, няма вече кодове, така ли?
 
Последно редактирано:
Re: Има нови кодове за плащане в НАП

Копирам писмото от НАП:
МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

1000 София, бул. “Княз Дондуков” № 52 Информационен център: 0700 18 700

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

От началото на 2013 г. в сила влизат важни промени в начина за
плащане на данъчни и осигурителни задължения.
От 2013 г. плащането на данъци и осигурителни вноски (с
изключение на тези за допълнително задължително пенсионно осигуряване
- ДЗПО) ще става по една банкова сметка. От 1 януари на 2013 г.:
• Съществено се променят редът и начинът за разпределяне на
постъпилите средства от данъци и осигурителни вноски по
съответните бюджети и фондове.
• Автоматично ще се обвързват постъпилите плащания с
вписаните в сметката задължения по реда на възникването им.
• Променят се сроковете за внасяне на осигурителни вноски – до
25-то число на месеца, следващ месеца, в който са начислени
заплатите.
• Банкови сметки за плащане на данъци и осигуровки:
o Запазва се съществуващата банкова сметка за
републиканските данъци по териториални дирекции на
НАП, по която ще се плащат данъци и осигурителни
вноски, ревизионни актове, лихви.
• Запазват се съществуващите банкови сметки в териториалните
дирекции на НАП за ДЗПО, а по тях ще се превеждат само и
единствено сумите за ДЗПО.
• По различна сметка ще се превеждат средствата, които
постъпват от принудително събиране, тоест когато има
образувано изпълнително дело за събиране на публични
вземания.
• Открива се нова сметка за превеждане на дивиденти, която ще
се администрира от ТД на НАП „Големи данъкоплатци и
осигурители”.
• Остават и сметките за Търговска несъстоятелност и Частни
държавни вземания.
• Невлезлите в сила ревизионни актове няма да са част от
механизма на единната сметка
• Самоосигуряващите се лица получават възможност да изберат
да платят здравни вноски, независимо от други по-стари

задължения, като подадат заявление в НАП преди плащане на
здравноосигурителни вноски
• Задълженията, които не са за данъци и осигурителни вноски, и
са установени от органи, различни от НАП (глоби към КАТ,
Регионални здравни инспекции и др.), се превеждат по
сметката за принудително събиране.
• За неплатените публични задължения, срокът за плащане, на
които е изтекъл преди 1 януари 2008 г., новият принцип се
прилага след 1 януари 2014 г.

ВАЖНО! Всеки клиент на НАП може да провери платените и
дължими от него суми за данъци и осигурителни вноски.

Електронната услуга „Справка за задължения” изисква електронен
подпис или персонален идентификационен код, издаден от НАП.
Колко са задълженията им към хазната, клиентите на
администрацията могат да проверят и в офиса на агенцията по постоянен
адрес или по регистрация на дружеството, което представляват.
Екипът на НАП призовава всички свои клиенти да проверят дали
имат непогасени или неуточнени задължения възможно най-скоро.
При възникнали въпроси или неуточнени суми в данъчно-
осигурителната сметка, клиентите на администрацията могат да се
обръщат към съответния офис по постоянен адрес или по регистрация на
дружеството, което представляват.

ЕКИП НА
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ

Никъде не се споменава за кодовете, но ако се запазят, се губи смисъла от единната банкова сметка.
 
Re: Има нови кодове за плащане в НАП

и това е важна промяна

Променят се сроковете за внасяне на осигурителни вноски – до 25-то число на месеца, следващ месеца, в който са начислени заплатите.

досега беше 10-то число.
 
За: Re: Има нови кодове за плащане в НАП

За: Re: Има нови кодове за плащане в НАП

Никъде не се споменава за кодовете, но ако се запазят, се губи смисъла от единната банкова сметка.

От написаното по-горе ми стана ясно, че ако се ползва многоредово платежно нареждане, може да се направи плащане на данък върху дохода, пенсионна осигуровка и здравна осигуровка с едно платежно. Другата пенсионна осигуровка (ДЗПО) - с друго платежно. По този начин се пестят две платежни нареждания (вместо четири - само две). С отделно платежно ще се плаща данъка върху дивидента (защото сметката е друга).

Можеше да го направят още по-просто. Да има само една банкова сметка за всички плащания към държавата (не само данъци и осигуровки, но и глоби и каквото още се сетите) и да се подава една декларация (с електронен подпис), в която да пише какво точно се плаща. И който няма електронен подпис да може да упълномощи счетоводителя, който го обслужва да подпише данните с неговия подпис.

Колко реда максимум е едно многоредово платежно? Четири ли е максималния брой?
 
Re: Има нови кодове за плащане в НАП

Колеги, непременно си проверете задълженията. Аз си внасям всичко в срок и снощи от чисто любопитство влязох в системата за справки за задължения. Оказа се, че в НАП са "забравили" за плащанията ми за цели 2 години и днес цял ден тичам да събирам стари документи и да доказвам, че не съм камила! :mad: С още няколко познати говорих - и при тях има такива грешки.
 
Re: Има нови кодове за плащане в НАП

Такива "грешки" се случват много често. Просто служителите от НАП не си вършат работата. "Забравят" да обвържат плащанията с подадената информация.
 
Re: Има нови кодове за плащане в НАП

Аз до колкото разбирам остават същите сметки като се ползва само кода 11 11 11 вместо всички стари (за ДЗПО е друг) -> Преглед на новина, предстоящо
А това за 25-ти да е срока за социалното, за всички ли важи?
 
Re: Има нови кодове за плащане в НАП

OFF: ифрейм ли ползват НАП :)
На началната страница има javascript линкове, които отварят малко прозорче с новините. Ето виж, там дето пише Актуално в ляво: Начало
 
Re: Има нови кодове за плащане в НАП

Такива "грешки" се случват много често. Просто служителите от НАП не си вършат работата. "Забравят" да обвържат плащанията с подадената информация.

Мисля, че е проблем в системата им. Точно тези двете години при мен бяха изчистени - преди години пак имаше техническа грешка и още в края на 2007 носих всички платежни, писах куп заявления и всичко досега беше ОК. Грешката се е появила с новите промени. Интересното е, че според все още действащата система за актуална справка за осигуровки в сайта на НОИ всичко ми е наред.

Обаче и служителите явно или нищо не разбират, или ги мързи даже да дишат! След като е ясно, че проблемът е при тях, защо ние трябва пак да си губим времето и парите, за да го доказваме?
 
Re: Има нови кодове за плащане в НАП

ха, ха
и аз така
за 2006 и 2007 ми е празно
1300 лв ми напукали
та копирай бележки, и мъкни папки в НАП
:mad:

Изглежда точно тези двете години са им слабото място. Тогава, доколкото си спомням, пренасяха информацията от НОИ в НАП и сигурно още оттогава има бъгове в системата.

Ако ти си си заверил вече осигурителната книжка за тези години, консултирай се с някой счетоводител - май може да ги отсвириш и направо да си пуснеш искане за заличаване на задълженията по давност след 1 януари. Това е по-бързо, отколкото да им събираш пак платежни документи, пък и нищо няма да струва.

На мен онзи ден ми поискаха да занеса не копия от платежните нареждания, ами референции от банката за всяка отделна бележка. А банката от своя страна ми иска по няколко лева (май 20!) за всяка референция от толкова стари дати!

Моля, ако някой вече е минал по тоя път, да казва има ли други начини, че ако наистина трябва да им занеса отделни референции за всички вноски за 2 години и ако всяка е по 20 лв., това са към 1000 лв. само за документите!
 
За: Има нови кодове за плащане в НАП

За: Има нови кодове за плащане в НАП

Затова от НАП призовават всички да си проверят данните в тяхната система и да им съобщят за грешките. Тоест прехвърлят си работата на своите "клиенти". Честито на печелившите.

Справка за задължения

Екипът на НАП призовава всички свои клиенти да проверят дали имат непогасени задължения и да ги платят до края на 2012 г., за да могат да се възползват от облекчения режим на плащане на задължения през 2013 г.

Проверка на дължимите данъци и осигурителни вноски може да се направи чрез е-услугата на НАП – „Справка за задължения”. Достъпът до електронната услуга става или с електронен подпис, или с персонален идентификационен код, издаден от НАП.

Колко са задълженията им към хазната, клиентите на администрацията могат да проверят и в офиса на агенцията по постоянен адрес или по регистрация на дружеството, което представляват.

При възникнали въпроси или неуточнени суми в персоналната данъчно-осигурителна сметка, клиентите на администрацията могат да се обръщат към съответния офис по постоянен адрес или по регистрация на дружеството, което представляват.
 
Последно редактирано:

Горе