SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Какво значи да ти вземат домейна ...

Kompota

New member
Значи като чат-пат фен на Формула 1 следя най-популярния в България сайт по тематиката www.clubf1.net. Каква ми беше изненадата когато вместо нашия български сайт се отвори www.formula1.com. Да, забелязах, че е редиректнат и, че в whois вече стои Formula One Management Limited. Загрях какво е станало ...

Начело на комерсиалната организация на Формула 1 е един алчен чичко-паричко. Няма да му споменавам името, може да не е по правилата. Ще кажа само, че фигурираше в някаква си там класация на британските милиардери ! Него от край време го гони параноята на тема защита на търговските права. Трият се от youtube 2-минутни клипчета, които не виждам по какъв начин ощетяват него и организацийката му (не става дума за цели състезания). Затварят се лайв стриймове с тренировки и състезания, без особен успех между другото, защото те си никнат като гъби - на мястото на един затворен се появяват примерно 2 нови.

Явно на този чичко са му свършили стотинките за семки и бонбонки, за да посегне на 9-годишния домейн на популярно българско списание (което в крайна сметка популяризира "неговата" Формула 1, т.е. работи в полза на неговия бизнес), развит, с няколко десетки хиляди беклинка (естествени), с няколко хиляди индексирани страници, с постоянна аудитория в т.ч. и форум с огромно количество индексирано съдържание,

написано именно от тази аудитория. И съм сигурен, че не е платил нищо, просто така е заплашил нашите с търговски права и адвокати.

Предполагам аргументацията в случая е, че домейнът clubf1.net съдържа "f1", което е запазена марка на Formula One Management. Сега - предполагам също, нямам си понятие от патентно право - лиценза за марката "f1" покрива единствено спорта Формула 1 във всичките му там аспекти (а именно такава е тематиката на списанието и сайта). В противен случай по тази логика могат да ни искат и лицензна такса за използването на клавиша F1 на клавиатурите. Вероятно това означава и, че ако примерно домейнът беше мой и на учтивата им "молба" да им прехвърля домейна дам отговор от типа "Ок господа, на този домейн повече няма да има сайт посветен на спорта Формула 1, реших да направя онлайн магазин за детски играчки", чичко-паричко вече нищо не може да ми каже.
 
Re: Какво значи да ти вземат домейна ...

"на този домейн повече няма да има сайт посветен на спорта Формула 1" и да го използваш като аргумент за защита е все едно (съвсем примерно) да убиеш някого и да протестираш с агрументи ама що ме арестувате - аз няма повече да правя така.
Нормалният път за правене на сайт за формула 1 е да се свържеш с тях и да поискаш разрешение, вероятно ще ти датат, след като платиш лицензионна такса за ползване на марката и сключите договор за това. После вече може да се посветиш на популяризирането на този спорт, ако щеш безплатно, ако щеш комерсиално. Право на притежателя на марката е да определя финансовите условия при които тя може да бъде използвана, например - да поиска да му отчисляваш 95% от всички приходи (не печалба). Ти естествено ако не си съгласен, няма да сключиш такъв договор, но не може да правиш обратното - да принуждаваш притежателя на марката да се съгласява да получава някаква неизмерима финансово и имагинерна полза, срещу което ти получаваш финансови приходи от ползването на марката.
 
Re: Какво значи да ти вземат домейна ...

F1 в домейн clubf1.net е като f1 във alabala-f1.com. Никой не може да накара собственика да го продаде или прехвърли безвъзмездно на някого! Надявам се собственикът на сайта да го е продал защото така му е било изгодно а не защото някой го е принудил.
 
Re: Какво значи да ти вземат домейна ...

По принцип не е коректно, но реално всичко е според закона, след като си има запазена марка, може да има претенции. Доколкото разбрах въпросната личност има 3 запазени марки f1, formula one, formula1 и честно казано ако ми го направят тоя номер, бих им го върнал многократно, като регистрирам търговска марка formulaedno и да регистрирам домейни под тази марка, но все пак се изискват доста нерви и харчове
 
Re: Какво значи да ти вземат домейна ...

По принцип не е коректно, но реално всичко е според закона, след като си има запазена марка, може да има претенции. Доколкото разбрах въпросната личност има 3 запазени марки f1, formula one, formula1 и честно казано ако ми го направят тоя номер, бих им го върнал многократно, като регистрирам търговска марка formulaedno и да регистрирам домейни под тази марка, но все пак се изискват доста нерви и харчове

Напротив-съвсем коректно е. И болшинството Европейци и Американци също ще го намерят за коректно и затова имат и високи доходи - пазят и уважават частната собственост, както и е по закон.
 
Re: Какво значи да ти вземат домейна ...

има и едно друго право по което домейна се смята за fair use ако е фенски сайт
малко от сайта на ICANN:


c. How to Demonstrate Your Rights to and Legitimate Interests in the Domain Name in Responding to a Complaint. When you receive a complaint, you should refer to Paragraph 5 of the Rules of Procedure in determining how your response should be prepared. Any of the following circumstances, in particular but without limitation, if found by the Panel to be proved based on its evaluation of all evidence presented, shall demonstrate your rights or legitimate interests to the domain name for purposes of Paragraph 4(a)(ii):

(i) before any notice to you of the dispute, your use of, or demonstrable preparations to use, the domain name or a name corresponding to the domain name in connection with a bona fide offering of goods or services; or

(ii) you (as an individual, business, or other organization) have been commonly known by the domain name, even if you have acquired no trademark or service mark rights; or

(iii) you are making a legitimate noncommercial or fair use of the domain name, without intent for commercial gain to misleadingly divert consumers or to tarnish the trademark or service mark at issue.

http://www.icann.org/en/dndr/udrp/policy.htm


при такива случаи е въпрос на желание да им се опреш а те ако искат да пускат ICANN диспут
 
Re: Какво значи да ти вземат домейна ...

Именно, в случая това малко или много си е фенски проект. Друг е въпроса доколко един сложен Адсенс и друга реклама го прави комерсиален. През всичките тези години той е работил в полза на носителя на търговските права, популяризирайки спорта. Всичко идва от манията на чичкото за пълен контрол.
Отделно ако си говорим за търговски права, в конкретния случай нещата много смърдят. Чичкото ги взе за 100 години напред ! (къде има такова нещо ?) без да има конкурс и конкуренция. Ти остави това, ами по силата на не знам какви правила, правата са ретроактивни, т.е. простират се и върху стари видео и снимкови материали - от времена когато Formula One Management още не е съществувала даже в сънищата му.
 
Re: Какво значи да ти вземат домейна ...

в случая съм сигурен че е доброволно предаване. и в WIPO не намерих арбитраж
аз доброволно сдадох един домейн ама там наистина си беше ... използване на марката :)
 
Re: Какво значи да ти вземат домейна ...

Арбитражите са 6 на брой. Ще е глупаво, ако не ги вкараш малко в разноски преди да ти вземат домейна.
 
Re: Какво значи да ти вземат домейна ...

Арбитражите са 6 на брой. Ще е глупаво, ако не ги вкараш малко в разноски преди да ти вземат домейна.

Точно затова според мен е неразумно да се занимаваш с арбитраж - харчиш пари вместо да печелиш. Винаги бих посъветвал приятел а и всеки, да действа съдебно, защото в общият случай си И на печалба.
 
Re: Какво значи да ти вземат домейна ...

Именно, в случая това малко или много си е фенски проект. Друг е въпроса доколко един сложен Адсенс и друга реклама го прави комерсиален. През всичките тези години той е работил в полза на носителя на търговските права, популяризирайки спорта. Всичко идва от манията на чичкото за пълен контрол.
Отделно ако си говорим за търговски права, в конкретния случай нещата много смърдят. Чичкото ги взе за 100 години напред ! (къде има такова нещо ?) без да има конкурс и конкуренция. Ти остави това, ами по силата на не знам какви правила, правата са ретроактивни, т.е. простират се и върху стари видео и снимкови материали - от времена когато Formula One Management още не е съществувала даже в сънищата му.

А бе пич, съвсем хипотетчно, ако имаш красива сексапилна приятелка, желана от всички (аналог на твоя собственост - нищо обидно или сексистко не влагам към жените и използвам написаното само за аналогия) и някой дойде един ден и поиска да спи с нея (монетизира аналог) само защото две години бил разправял на всички че била страшна в леглото, и аргумента му е че я е направил известна, как ще реагираш? Или да ти искащият да каже - само 2..3 минутки с нея (това ако е сериозно е...е)(аналога ти с Адсенс). Същото е и с формула 1 и няма никаква разлика. Няма какво да се сърдиш на човека, само защото е решил да си защитава собствеността.
 
Re: Какво значи да ти вземат домейна ...

Списанието вече май се казва клуб С1.
Интересно как не са взели и formula1.bg

Сигурно са се опитали да разучат правилата на регистър.бг и адвокатите им са се видяли в чудо и са били отбой.
 

Горе