SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

Sdimo

New member
Здравейте, предварително се извинявам ако има такава тема (използвах търсачката, но не открих).

Става въпрос за новия закон за мобилните оператори, който беше приет на 20 Декември 2011.

Ще важи 3 дни след като бъде публикуван в Държавен Вестник, първата информация беше, че ще бъде публикуван до края на 2011 г.

Така като гледам не е публикуван още, някой може ли да даде някаква информация кога ще бъде публикуван ?

Пропуснах едно предизвестие, но по новия закон ще мога да си прекратя договор с М-тел, еййй драпат до последно, 2 лв. ако могат да вземат още, гледат да ги вземат, щото ние сме прости и не четем договори ... или ако четем, пак сме прости щото не понимаем, а те са умни щото морал нямат ...
 
За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

Много си назад с информацията, вместо да се жалваш като типичен българин, по-добре седни да прочетеш повече информация по-въпроса:

Цитирам: изм. ДВ. бр.105 от 29 Декември 2011г.

Успех на Държавен вестник

В търсачката използвай вълшебните думички "Закон за електронните съобщения", не журналистическата интерпретация "закон за мобилните оператори"
 
Re: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

Тенкю пийпъл ! :wink:
 
Re: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

Може да е полезно и за някой друг... това чаках:

"Чл. 229а. (1) Срочен договор може да бъде продължен само при изрично писмено съгласие на абоната относно условията за продължаване. При липса на такова съгласие след изтичане срока на договора той се преобразува в безсрочен при същите условия. Абонатът има право да прекрати безсрочния договор с едномесечно предизвестие, без да дължи неустойки за това.
(2) Нищожни са всички уговорки, които противоречат на ал. 1."
 
За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

A това което разправят, че това важи само за нови договори?
 
Re: За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е

Re: За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е

A това което разправят, че това важи само за нови договори?

(2) Нищожни са всички уговорки, които противоречат на ал. 1

Така както е написано, означава, че ще важи и за старите.
 
За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

Важи за договори скл след 04,04,2011 за Мтел. Предизвстие може да се пусне още в деня в който е скл. договора. В този случай може да бъде прекратен без неустойки по всяко време след като изтече (12м или 24).
На питащият тук ще отговоря, че без предизвестие не може да бъде прекратен договора дори да предстои да изтича. За това е договор - права и задължения за двете страни.
Има няколко начина да си пусне предизвестие- в търговски обект, с обаждане на *88 с клиентска парола или чрез личния си конултант, ако има избран такъв.
Липсата на едно от трите от страна на потребителя не го прави в положението, да има претенции.


За другите коментари- към момента само един оператор превърна всички договори с клауза след изтичане да следват безсрочни. Останалите два са ако единият от тях не премахне клаузта, остават и при него.

Към закл. договори скл. с клауза за автоматично подновяване могат да останат и такива и през 2012,2013 и т.н докато потребителя не преподпише нов срочен договор с новите условия.
 
Re: За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е

Re: За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е

Важи за договори скл след 04,04,2011 за Мтел

Защо така ?

Нали пише:

""Чл. 229а. (1) Срочен договор може да бъде продължен само при изрично писмено съгласие на абоната относно условията за продължаване. При липса на такова съгласие след изтичане срока на договора той се преобразува в безсрочен при същите условия. Абонатът има право да прекрати безсрочния договор с едномесечно предизвестие, без да дължи неустойки за това.
(2) Нищожни са всички уговорки, които противоречат на ал. 1."

Срокът на договора изтича на 2 Февруари 2012 (сключен е на 2 Февруари 2011), значи след 2 Февруари 2012 --> "след изтичане срока на договора той се преобразува в безсрочен" и "Абонатът има право да прекрати безсрочния договор с едномесечно предизвестие, без да дължи неустойки за това" ...

И накрая за по-сигурно: "(2) Нищожни са всички уговорки, които противоречат на ал. 1."

Нещо да не би да не съм разбрал ???

ПС: За дата 4 Април 2011 не видях нещо да е писано.
 
Последно редактирано:
За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

В приложеието ти към договора, какво пише в точките за прекратяване и т.н Виж погледни хубаво там. Ако са верни цитираните дати, означава, че ти си с договор със старите условия, което означава: трябва да е пуснато предизвестие за прекратяване преди 02,01,2012, а след тази дата се пуска молба за спиране на договора.
Ако договора ти беше с новите условия за безсрочност след изтичане, означава че след датата 02,02,2012 може да бъде прекратен с двумесечно предизвестие.
Това, че е безсрочен не отпада задължението към потребителя, за предизвестие към оператора.

Надявам се, че съм ти бил полезен. И тъй като не адвокатствам в случая, може да си провериш нещата директно с връзка с оператора.
 
За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

Понятието "заварено положение" говори ли нещо на някого :D Четете преходни и заключителни разпоредби към последното изменение на закона, конкретно чл. 212

Цитирам:
"За сключените към деня на влизане в сила на този закон договори по реда на глава четиринадесета се прилагат разпоредбите на чл. 229а."

Т.е. би трябвало да важи за всички договори, сключени преди датата 29.12.2011.
 
За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

Мисля, че съм подвел човека със стара информация. Проверих и видях, че неговия договор след изтичане на датата, става безсрочен. Но нека пак провери.
 
За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

Мисля, че съм подвел човека със стара информация. Проверих и видях, че неговия договор след изтичане на датата, става безсрочен. Но нека пак провери.

няма проблем бе федерален, само насочвам къде да се чете..... въздържам се от тълкувание на закона. За това си има юристи :)
 
Re: За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е

Re: За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е

Надявам се, че съм ти бил полезен.

Много благодаря момчета, че се включихте, много ми помогнахте, за пореден път се убеждавам, че това е форумът с най-висока концентрация на потребителски интелект и информираност в България и то не само в web-seo сферата - може сладникаво да ви се стори, защото сте по-често и сте го приели като даденост, но си е така. :p

Ангажирам се да ви държа в течение по казуса, за да е полезна и за други хора темата.

За протокола: не съм от хората дето все се жалват и оплакват, обаче тука ще ги подгоня леко ... :rules:
 
За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

Мисля, че съм подвел човека със стара информация. Проверих и видях, че неговия договор след изтичане на датата, става безсрочен. Но нека пак провери.
Аз пак не разбрах, за всички ли важи?
 
Re: За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е

Re: За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е

Аз пак не разбрах, за всички ли важи?

Така както е написан закона, би трябвало да важи за всички договори, на които срокът е изтекъл след 30 Декември 2011 (27 Декември публикуване в ДВ + 3 дни за да влезе в сила).

В смисъл, че те се подновяват като безсрочни, дори да има клауза в договора, че се подновяват със същите условия и срок и могат да бъдат прекратени с едномесечно предизвестие, по желание на абоната.
 
Последно редактирано:
Re: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

За протокола:

Изпратиха ми днес писмо, че ми прекратяват договора, на база само жалба, в която писах, че искам да го прекратя, въпреки, че съм изтървал 1-месечното предизвестие, явно им е ясно, че след 2-ри феруари можех да го прекратя сам, на базата на новите промени, можеха да остържат още 40 лв., но не го направиха.
Иначе в два офиса и по телефона, направиха всичко възможно да ме накарат да сключа нов договор, като бях "информиран", че това е най-добрия вариант в "моята ситуация" ... въпреки, че действието се развива, след като законът е влязъл в сила.

Не съм се позовавал на новия закон, не се наложи, но всеки договор, чийто срок е изтекъл след 30 Декември 2011 и по сила на клауза е трябвало да се поднови автоматично за съшия срок е нищожен и според новия закон би трябвало да можете да го прекратите с 1-месечно предизвестие.

Благодаря още веднъж, надявам се темата да е полезна за някого, успех !
 
За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

За: Новият закон за мобилните оператори - кога ще бъде публикуван в ДВ, ако не е ?

Брех, че си бърз.... темата ще стане четена... усещам...
 

Горе