SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Основание за ползване на .bg домейн?!

muslim

Husein
Понеже това ще ми е първия домейн в .bg разширението, виждам, че в сайта на регистър.бг има отметка за "Основание за ползване на името".

Сега аз го регистрирам като физическо лице, но в следствие имам план за създаване на фирма със същото име, но незнам кога ще стане това, трябва ли да попълвам такова основание.

И до колко време ще ми активират домейна?
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

Сега го регваш без основание. Когато е без основание не можеш да го платиш за повече от 1 година. После можеш да го прехвърлиш да е на името на фирмата и да е с основание. При мен стана за 15 мин в офиса им във Варна.
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

Имам електронен подпис, и съм в Казанлък, надявам се няма да ми се наложи да ходя по офиси?!
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

А нужно ли е въобще да се прехвърля, в смисъл какви ще са ползите ако го прехвърля на фирмата и евентуални минуси ако не го прехвърля?
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

А нужно ли е въобще да се прехвърля, в смисъл какви ще са ползите ако го прехвърля на фирмата и евентуални минуси ако не го прехвърля?

Фактура всяка година за разход и други разходи свързани със сайта.
Основанието срещу диспут, ако името на фирмата е основание в случая
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

Прехвърлянето може да стане само ако и фирмата има ел. подпис.
Ако е иправител на фирмата, няма да му е нужен друг подпис.

А нужно ли е въобще да се прехвърля, в смисъл какви ще са ползите ако го прехвърля на фирмата и евентуални минуси ако не го прехвърля?
Единственото предимство, че е на фирма, е че имаш основание и че можеш да защитиш домейна. Обаче, ако си го регнал без основание и няма друго такова на трето лице до момента за този домейн, в бъдеще нямаш нужда от защита, защото датата на регистрация на домейна ще е с приоритет преди последващо друго основание - ТМ, име на стопански субект и т.н.

Не знам дали можеш да провериш за съществуващо основание - те са 14 на брой, затова защитата на домейна в България е повече от необходима! Защитиш ли го веднъж, няма да могат да ти го вземат по никакъв начин, дори някой да е имал основанието преди теб.

Фактура всяка година за разход и други разходи свързани със сайта.
Фактура можеш и без да си го регнал на имаето на фирма, просто трябва да смениш данните на лицето за финансов контакт.
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

Не знам дали можеш да провериш за съществуващо основание - те са 14 на брой

В смисъл?

Значи знам, че в Китай има фирма с такова наименование, има и някаква руска фирма, но те са със съвсем друга насоченост, в България може ли да се провери в публичния търговски регистър?

А ако посоча основание, какво трябва да е то, че да регистрирам домейна на физическо лице, въобще възможно ли е?!
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

Аз имах подобна дилема и се консултирах с адвокат, който прочете всичките онези безумия написани на сайта на регистъра.

Та значи регваш си търговска марка с тази думичка. Цената била 240 лв твърда такса + 60лв такса за всяка категория, в която искаш да бъде. Абе общо 300 щото няма да регваш в няколко категории тая ТМ, само в една е достатъчна. Отделно такса за адвоката. Тези цени са само за българското патентно иначе можело и в ЕС да го регнеш или в международното, но там цените били дебели, но и то можело да се ползва като защита пред регистратора.

Процеса траел 1-2-3 год докато ти отговорят и ти регистрират ТМ/патент/етц. В смисъл, че доста се чакало.

Само дето веднъж имаш ли заявление, то може да се използва като основание за защита пред регистъра. Т.е. самата заявка е достатъчно условие пред регистър да се ползва при арбитраж. Евентуално откажат ли ти от патентото тогава става кофти. Или пък вече ако това го има регистрирано. Тогава този вариант няма как да сработи. Но да пък в регистъра има една клауза, че ако си ползвал 5 год. домейна тогава няма как да ти го вземат и си остава за теб.


В момента ми подготвят документите за търговска марка/патент (нямам си на идея кво е - ама нямало проблеми да е на физическо лице).


Така, че ако искаш ще държа темата в течение и мога да те свържа с адвоката.
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

Жалко немога да ви споделя репутация, но с удоволствие, ще почерпя на някоя сбирка:).

Ще се радвам да споделяш в темата как се развиват нещата.

В края на краищата може ли някъде да се провери дали има вече регистрирана търговска марка с това наименование в България или ЕС?

ЕДИТ: В допълнение да питам, таксата за регистрацията на ТМ годишна ли е?
 
Последно редактирано:
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

таксата е за 5 години, след това можеш да я подновиш

В сайта на патентното ведомство има търсене, ама не работи bpo.bg
там някъде има линк към европейското търсене
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

Значи знам, че в Китай има фирма с такова наименование, има и някаква руска фирма, но те са със съвсем друга насоченост, в България може ли да се провери в публичния търговски регистър?
Не, говорим за основание САМО и единствено в България. Та, сега видях, че основанията са 18 на брой:

Име на регистранта
Име на регистрирана марка или географско означение
Име на заявена за регистрация марка или географско означение
Регистрирано име на издание с ISSN или ISBN
Име на категоризиран туристически обект
Име, свързано с франчайзингов договор
Име, свързано с временен франчайзингов договор
Име на медийна програма
Име на лиценз
Име на проект на държавната или общинска администрация
Име на културно, спортно или научно събитие
Име на коалиция
Име, използвано от кандидат при избори
Наименование на артистична група
Име на строеж
Име на плавателен съд
Име на туристически обект с временна категоризация
Име на заявено за регистрация дружество

https://public.brra.bg/CheckUps/Verifications/VerificationPersonOrg.ra Тук проверяваш за фирми в Булстата, a тук за ТМ:
http://www1.bpo.bg:8080/bpo_online/jsp/start.jsp

А ако посоча основание, какво трябва да е то, че да регистрирам домейна на физическо лице, въобще възможно ли е?!
Възможно е ако физическото лице има едно от горните основания. Единствено личното име НЕ може да бъде основание!

Аз имах подобна дилема и се консултирах с адвокат, който прочете всичките онези безумия написани на сайта на регистъра.
Вариантът със ТМ е скъп, бавен и сравнително ненадежден (ако ти откажат ТМ, например). Освен това излиза 600 лева за един клас, а не както е казал адвокатът. 300 лева са таксите само в началото, след одобрението на марката доплащаш още 300! Тео, таксата е за 10 години!

С ДЗЗД защитата става бързо и евтино. Така съм защитил 3 домейна. Чувал съм, че изкарване на ISSN струвало 20-тина лева, което е доста по-евтино, но не съм тествал. Tuk http://www.issn.org/2-22666-National-Centres.php?id=13 можеш да питаш.
 
  • Like
Реакции: teo
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

Добре, ако имаш фирма не трябва ли всяка година да ходиш да подаваш някви документи в данъчното. Т.е. бумащината и разправията после с поддържането на фирмата не излиза ли по-скъпо.

Щото тука плащаш 600 лв (примерно - въпреки че 600 лв са доста пари) и 10 год нямаш проблеми, нямаш такси, нямаш разправии, нямаш нищо. Проблем става ако ти откажат ТМ. След 5 год. домейнът е твой и няма да се разправяш повече с нищо.
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

С фирмата, ако така или иначе действа, ти си плащаш масрафите.

За ЗДДС, ако не го ползваш, подаваш само нулеви данъчни декларации, което е макс 20 лв на счети да ми сглоби една годишно.

И май, можеш да премахнеш основанието след като защитиш домейна. И той ще си остане защитен. Но за тази теза не съм съвсем сигурен.
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

Това ЗДДС какво значи?

В интерес на истината на мен ми предложиха като първи варианти или фирма или сдружение между поне 2 човека (това предполагам е ЗДДС). Като най-евтини варианти.

Ама таксата от 300 лв за ТМ не ми се видя висока, сега като ти казваш 600 - си е доста и май ще ходя на вариант със сдружение.
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

Това ЗДДС какво значи?

В интерес на истината на мен ми предложиха като първи варианти или фирма или сдружение между поне 2 човека (това предполагам е ЗДДС). Като най-евтини варианти.

Ама таксата от 300 лв за ТМ не ми се видя висока, сега като ти казваш 600 - си е доста и май ще ходя на вариант със сдружение.

ДЗЗД = Дружество по закона за задълженията и договорите
 
Re: Основание за ползване на .bg домейн?!

В интерес на истината на мен ми предложиха като първи варианти или фирма или сдружение между поне 2 човека (това предполагам е ЗДДС). Като най-евтини варианти.
Да, това е. Иво е дал добър линк. Лошото на ДЗЗД е, че трябват поне 2 лица и ако едното е физическо, то трябва да се самоосигурява като управител.

При ЕООД отпада неудобството с 2 лица, но управителят пак трябва да се самоосигурява.
 

Горе