SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Отказаха на България домейна "бг"

Re: Отказаха на България домейна "бг"

Абе доймени на кирилица...
Интернет е на английски. (точка)
Който не го разбира или да го научава или да оди да копа.
Ако ми измислят .бг, как ще обяснявам
дир дот бе ге ама на латиница, не дир дот бг ама на кирилица?

П.П.
Чисто любопитство ама при положение, че .бг приличало визуално на .br И .bf, на принципа на елементарната логика, не следва ли че и .br прилича на .bf?
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Чисто любопитство ама при положение, че .бг приличало визуално на .br И .bf, на принципа на елементарната логика, не следва ли че и .br прилича на .bf?

Заварено положение сигурно :D Така е положението с още доста други неща при ICANN :)
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Аз път точно на това се надявам :) Възможно най-зачуканото да ни дадат, че никой да не го купува и на никой да не пречи.

трион: така могат да говорят само глупави спекуланти на домейни, притеснявайки се, че ще им паднат цените на смешните инвестиции
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Заварено положение сигурно :D Така е положението с още доста други неща при ICANN :)

Другият пример е с .li / .lt

А от ICANN бяха лаконични на тази тема - "това, че в миналото са допускани грешки не значи, че трябва да се правят нови"...
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Както вече предложих на няколко места, да предлагаме .еБъ и точка.

.еБъ идва от еБългария, а не от друго... и символизира условията и улесненията, които създава държавата за развитието на високите технологии в страната. ;D
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Добре де, а какво става с тези, които сме си купили ".бг"? :)

При УНИНЕТ (uninet.bg) е "загатнато" какво, повече информация - когато отпадне и последната възможност за .бг (за това споменах да не се отписва).
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Според мен най правилното си е .бг, но някак си не съм разочарован от отказа... защо ли?

Не мисля, че е необходим такъв домейн. Вижте една стандартна транслитерация би била много удобна. Пишете си целия домейн на кирилица, а основния се транслитерира... Да е удобно на хората, а не на някви нещастни регистри. Предвид произхода на кирилицата не е проблем за нормалният българин да прочете обратното.
 
  • Like
Реакции: n00p
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Според мен най правилното си е .бг, но някак си не съм разочарован от отказа... защо ли?

Не мисля, че е необходим такъв домейн. Вижте една стандартна транслитерация би била много удобна. Пишете си целия домейн на кирилица, а основния се транслитерира... Да е удобно на хората, а не на някви нещастни регистри. Предвид произхода на кирилицата не е проблем за нормалният българин да прочете обратното.

Мен също ме зарадва факта, че няма да има домейн на кирилица.

Иначе съм за транслитерация в домейните директно в браузъра, но това едва ли ще се случи със съществуващи домейни кирилица.com
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Мен също ме зарадва факта, че няма да има домейн на кирилица.

Иначе съм за транслитерация в домейните директно в браузъра, но това едва ли ще се случи със съществуващи домейни кирилица.com
Аз не съм казвал, че ме радва, че няма такова развитие, просто не смятам, че плана за него е добър. Регистър.бг е големият проблем.. другото са подробности. А както казаха колегите по горе няма вариант да се минава без него. Добър вариант беше да се предлагат кирилица и латиница, като комплект на цената на един. Това би било полезно за потребителите. Да имаме обаче кирилица и латиница на отделни собственици е спекула на едно или друго ниво и няма полза от това за нормалните потребители. В случая за мен има явни подозрения, кой саботира процеса, но не мисля, че имат желание да подобрят услугата.
 
Последно редактирано:
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Унинет разпраща анкета и моли да я попълнем:
Свързваме се с Вас, тъй като на 19 май 2010 г. Министерството на
транспорта, информационните технологии и съобщенията съобщи, че заявката
за домейна .бг е отхвърлена от ICANN. На 20 май 2010 г. УНИНЕТ пусна
анкета, с чиято помощ да определи следващите си действия. Молим да
разгледате и да попълните анкета, намираща се на следния адрес:


http://anketi.uninet.bg/index.php?sid=44427
Пратих своя вот.
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Това би било полезно за потребителите. Да имаме обаче кирилица и латиница на отделни собственици е спекула

Напротив - би означавало, че имаш някакви специални права върху дадено име, което не е вярно. Аз имам еднакви с теб права върху всички твои домейни, които и да са те, ти просто си ги взел първи. Въвеждането на домейните на кирилица е и чудесно средство да се повъзпитат малко гражданите на това законово положение, а не да се мисли с комунистически манталитет, когато всички от БКП бяха специални и над останалите хора.
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Напротив - би означавало, че имаш някакви специални права върху дадено име, което не е вярно. Аз имам еднакви с теб права върху всички твои домейни, които и да са те, ти просто си ги взел първи. Въвеждането на домейните на кирилица е и чудесно средство да се повъзпитат малко гражданите на това законово положение, а не да се мисли с комунистически манталитет, когато всички от БКП бяха специални и над останалите хора.
Не. Нямаш никакви права върху никой от моите домейни. Просто се размечта ;) И да имам много специални права върху домейните си. Нарича се собственост. Тези волни дефиниции, които изкара, също не са полезни за никой, освен че са неверни. Замисли се малко...

Това за, което говорех по горе е ясна миграция на адресите от кирилица на латиница и обратно. Което е полезно за крайния потребител българин и чужденец. И предотвратява спекула и дребни тарикатлъци нищо повече. Разбира се не е толкова печелившо за регистратора(поне на пръв поглед). Къде според теб се явява БКП в схемата?
 
Последно редактирано:
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Не. Нямаш никакви права върху никой от моите домейни. Просто се размечта ;) И да имам много специални права върху домейните си. Нарича се собственост. Тези волни дефиниции, които изкара, също не са полезни за никой, освен че са неверни. Замисли се малко...

Да не спорим, но грешиш. Законово ще имаш някакви повече права от мен, ако не им плащаш годишна такса например и т.н. Просто си най-обикновен наемател. От там ти идва объркването, че имаш повече права.

Аналогично ако си наемател на магазин на Витошка, разговорно казваш "моят магазин", но законово не си собственик.
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Да не спорим, но грешиш. Законово ще имаш някакви повече права от мен, ако не им плащаш годишна такса например и т.н. Просто си най-обикновен наемател. От там ти идва объркването, че имаш повече права.

Аналогично ако си наемател на магазин на Витошка, разговорно казваш "моят магазин", но законово не си собственик.
Мда от ония наематели, които могат да препродават имота и никой не може да ги изгони от имота. Бъркаш понятията, а и думите. Най близката аналогия на домейн в правен аспект е търговска марка. Там също са наематели :) ходи си ползвай имагинерните права върху кока кола ;D
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Мда от ония наематели, които могат да препродават имота и никой не може да ги изгони от имота. Бъркаш понятията, а и думите. Най близката аналогия на домейн в правен аспект е търговска марка. Там също са наематели :) ходи си ползвай имагинерните права върху кока кола ;D

Това не е вярно - между марките и домейните няма нищо общо и от там ти идва заблуждението, че подобно на марките имаш някакви особени и специални права върху аналогични домейни. Съвсем спокойно за пример - ще направя копие на твой сайт - примерно ти имаш .com, аз .net и с подобен дизайн и с близка или еднаква информация и ти не можеш да ме съдиш за нищо, колкото и да ти се иска. Можеш само да се опиташ - за дизайн.

При марките въобще не е така, а ако малоумника дето ми е лепнал анонимна червена точка завърши някаква качествено образование ще е наясно с това.

Въобще спирам пак да се обаждам в тоя форум - може да си живеете с заблудите колко сте компетентни.
 
Re: Отказаха на България домейна "бг"

Има нещо вярно в дупликата на vha777 - всичко зависи от покритието на марката. Ако "Лимонада" е търговска марка с покритие в БГ е нормално да има претенции над limonada.bg и лимонада.бг но има еднакви права върху регистрацията на limonada.com с всеки един потребител в Интернет. Ако обаче търг. марка е регистрирана в световен мащаб, дори и limonada.bf няма да може да регистрира, въпреки, че е ccTLD. И да, наистина всички сме наематели на домейните - реалните собственици са тези, които имат собственост над TLD-то, не зависимо дали домейна е от 1-во ниво, второ ниво и т.н. Правата на всеки един регистрирал .com да речем се определят от nic.com и вярвайте, решат ли да ви вземат домейна, го вземат без да се замислят и без да връщат пари - минавал съм по този път с друго tld. Границите на собственост винаги се разглеждат субективно (колкото и да искаме арбитражната процедура да е обективна) и винаги потребителя е в минорна позиция.

Както nikoladd спомена - транслитерацията е добър вариант, но трябва да става на ниво browser защото премине ли на ниво DNS тогава вече думата има ICANN, а точно транслитерацията ще избегне проблема със спекулирането. Но всички сме наясно, че транслитерация означава по-малко продадени домейни и съответно никакъв икономически интерес. А схемите за съботажа са малко пресилени, но аз съм си наивен оптимист - Демби влез и разкажи за какво иде реч.
 

Горе