SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Регистриране на фирмен профил в AdSense

Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Щом настояваш. От известно време насам Гугъл имат доста по-рестриктивна политика за одобряване на нови акаунти. Имаше някъде писано, но сега не мога да намеря. Освен това, доста хора пишат по форумите за проблеми с ПИН-а (забавен, изгубен и т.н.), чековете се осребряват 30-45 дни след подаването им за инкасиране - изобщо все хубави неща. Може би само безплатния ДХЛ е светлина в тунела на бизнес акаунтите :).
 
Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Да чукнем на дърво всичко засега е ОК, но дали мога да помоля за потвърждение от още някой с фирмен профил от София, дали се получават чековете по DHL безплатно? Аз засега си поисках код по пощата, но защо да го мисля, ако е безплатно... Просто трябва да съм сигурен, че първо такса за счетоводител удвоена, сега и 15 евро ако ми треснат ще стане много.

Между другото, Гугъл имат ли право ей така на своя глава да си "взимат" 15 евро от приходите ти, заради доставка с DHL. Не е ли редно това да ти се води като разход, да може да си получиш фактура, съответно закона за ДДС и т.н. Според мен именно заради този основателен въпрос е по-добре и по-коректно Гугъл да не ти взимат пари, или поне доставката да е уредена по-подробно, но вие кажете :)
 
За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Във Варна съм и си получавам чековете без да ми вземат 15 евро. Не знам дали няма значение и самия размер на чека. Моите винаги са ХХХХ долара.
А за разход няма да ти се признат поради простата причина, че това ти е "спесен" приход, т.е. ще отчетеш по-малко приходи с 15 евро, което е същото като да отчетеш целия приход и 15 евро разход. А естествено гугъл си го е писал това за 15-те евро в правилата, не ти ги взема ей така за нищо. В крайна сметка мрежата си е негова, и той определя правилата. Поне ги е съобщил достатъчно ясно.
 
Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Да, но нали разбираш, че като получавам услуга "доставка на документи" мога да си изискам фактура, а това никак не е без значение за фирма регистрирана по ДДС, свързано с 20-те процента. А ако те го плащат - ами тогава да е за тяхна сметка. Поне аз така мисля. Или трябва да има фактура, ако ти плащаш, или те да си поемат разхода, ако не желаят да ти дадат фактура?! Поправи ме, ако някъде бъркам, въобще не съм по сметките, а просто си правя сайтовете...

Според мен не е коректно да ти направят услуга и да ти приспаднат от приходите. Това юридически обосновано ли е?! Нали DHL ще им издадат фактура на тях, ако не на мен. И тогава те въз основа на какъв закон ми взимат от парите, без да ми издадат документ, а пък извършената услуга е налице. И според мен това не е до описване в правилата - питам дали е законно?! Ако гледаме буквата на закона и се вгледаме в детайлите.

Съжалявам, ако въпросът ми е наивен, но поне досега съм научил, че ако работиш с дадена фирма, трябва за всяка извършена услуга да издадеш документ, а не да си "приспадаш".. това къде го пише.
 
За: Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

За: Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Просто трябва да съм сигурен, че първо такса за счетоводител удвоена, сега и 15 евро ако ми треснат ще стане много.
Има счетита, които взимат по-ниска такса, но когато дойде момент за възстановяване на ДДС, взимат по-голяма такса. Не знам как ти текат делата, но може би това е по-добрия вариант за теб.
 
Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Ами на мен ми сложиха твърда месечна такса, която включва абсолютно всичко, дори за самата регистрация по ДДС не ми взеха нищо, а с очите си видях колко бумаги са... и ми дават да питам, ако има някакви въпроси, не че няма да проверя по форумите :) А то възстановяването и внасянето не е ли месец по месец, още не съм стигнал до там...
 
За: Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

За: Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Да, но нали разбираш, че като получавам услуга "доставка на документи" мога да си изискам фактура, а това никак не е без значение за фирма регистрирана по ДДС, свързано с 20-те процента. А ако те го плащат - ами тогава да е за тяхна сметка. Поне аз така мисля. Или трябва да има фактура, ако ти плащаш, или те да си поемат разхода, ако не желаят да ти дадат фактура?! Поправи ме, ако някъде бъркам, въобще не съм по сметките, а просто си правя сайтовете...

Според мен не е коректно да ти направят услуга и да ти приспаднат от приходите. Това юридически обосновано ли е?! Нали DHL ще им издадат фактура на тях, ако не на мен. И тогава те въз основа на какъв закон ми взимат от парите, без да ми издадат документ, а пък извършената услуга е налице. И според мен това не е до описване в правилата - питам дали е законно?! Ако гледаме буквата на закона и се вгледаме в детайлите.

Съжалявам, ако въпросът ми е наивен, но поне досега съм научил, че ако работиш с дадена фирма, трябва за всяка извършена услуга да издадеш документ, а не да си "приспадаш".. това къде го пише.

На мен никога не са ми удържали 15 евро за да ти кажа как го документира гугъл. Ако на някой са му удържали той да каже. Дали е законно ще кажат ирландските власти - гугъл работи по ирландското законодателство.
Във всеки случай не си ощетен от това, че не вземаш фактура за тези 15 евро. Ако не разбираш, че не си ощетен, значи наистина е добре да не се занимаваш със сметки, а да си оправиш сайтовете и да оставиш сметките на друг.

Според българските закони (ЗДДС) не е правилно, но когато правиш бизнес често се налга да правиш леки компромиси със закона, а някой път и не толкова леки. Това е част от бизнеса. Важното е да преценяваш правилно кога и къде може да се правят такива компромиси и да не прекрачваш границата между нарушение (глоба) и престъпление (затвор). Ако се опитваш да спазваш всички простотии записани в законите постояно ще ти се налага да понасяш загуби, а отделно от това ще губиш и клиенти.
 
Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Да, прав си, благодаря за отговора, а относно това защо не схващам - все пак всяка фактура, която взимаш ти намалява генерираната печалбата от фирмата, нали така (а върху нея се плаща данък)?! Наистина не разбирам къде е уловката :) Така и така ти взимат тези 15 евро, защо да не си вземеш фактурата...

Въпросът е в това, че ако ми вземат 15 евро аз като опериращ в България имам пълното право да им поискам фактура, и тогава ми е много интересно операторчетата свикнали с набора готови отговори какво ще кажат :) Но ако е някой по-злобен може направо да ти изтрие профила, така че по-добре да не опитвам :D Пък и без това не са взели 15 евро, аз дори и не съм избрал плащане с експресна доставка..... Така че пак се връщам на началото на темата - ако някой е от София и е взел пари по DHL без да му удържат 15 евро, ще съм благодарен да каже :)
 
За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Ще се опитам да ти обясня защо не си ощетен.
Да кажем имаш да вземаш от Г. 1000 лв., обаче той като ти ги праща ти удържа 15 лв. за поща и получаваш 985 лв. Даакжем, че нямаш никакви други разходи - плащаш данъци върху 985 лв.
Да речем, че искаш фактура за тези 15 лв. разход. За да получиш фактура трябва и да я платиш.
Гугъл не ти удържа нищо. Изпраща ти 1000 лв. Ти плащаш на куриера 15 лв. той ти дава фактура. Приспадаш си разгхода и пак ти остава печалба 985 лв.
Просто пропускаш факта, че ако искаш да получиш фактура трябва и да я платиш. Някак си не е нормално да очакваш фактурата да бъде на твое име, а Г. да я плати за негова сметка.
 
Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Е да, тук вече спорът излиза от рамките на темата, защото де факто доставчикът не е Гугъл, все пак те не са куриери, а DHL... в този смисъл мога да си получа фактурата безплатно от тях ;) Ако намесим и ДДС и 20%, сметките стават още по-сложни ;)

Но аз за себе си разбрах защо Гугъл не взимат тези 15 евро и надали съм първият "умник", който се сети за този въпрос... но е добре, че го написах публично, та да продължат да не взимат тези 15 евро, ако действително е така :)
 
За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Кешаут, наистина ли не разбираш? Гугъл вземат (ако изобщо вземат) 15 евро от твоята сума (само ако искаш експресна доставка), с които плащат на DHL да ти доставят чека. DHL издава фактура на Гугъл за 15 евро (тъй като Гугъл са ползвател на услугата по пращането, а не ти), а Гугъл ти пуска фактура и чек за сумата минус 15 евро. Счетоводно става както акаунт-бг ти го е обяснил. Когато си взимах парите с чек, фактурата и чекът бяха за сумата минус доставката (24$ беше тогава) т.е. дори счетоводно не виждам да нарушаваш какъвто и да е БГ закон.

Вероятно, ако искаш сам да платиш, сумата за ДХЛ няма да е 15, а 25 евро, с други думи си на чиста далавера.
 
Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Аз разбирам bgkulinar, но ти разбираш ли, че всяка операция трябва да бъде осчетоводявана, а за това взимане няма някакъв писан закон. Защото Гугъл взима ХХ процент от рекламодателите и оставя ХХ процент на издателите. DHL им издават фактура на тях, съответно това им е разход НА ТЯХ. А те взимат парите ОТ МЕН. Можеш ли да ми кажеш дали това е законово правилно?

Иначе си прав за таксата, че вероятно има отстъпка за количество при Гугъл. Но въпросът тук е принципен и защо според мен те нямат право да ти взимат нещо от парите, без да ти издадат документ за това.

Съжалявам, ако пак нещо не чаткам :)
 
За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Аз не разбрах някой виждал ли е такава фактура и реално дали е с данните на Гугъл, или просто DHL имат изискване доставката на документи да става с предварително плащане на таксата за услугата.... ? Лесно се проверява - четят се съответните параграфи от договора с Google, четат се и условията на DHL за доставка на документи (в частност платежни документи) и съответно се правят изводи. ИНформативно питам: като си фирма и като имаш акаунт в AdSence, кое фактурираш на Google INc - начислените приходи в акаунта или реално полученото?
 
За: Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

За: Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Но въпросът тук е принципен и защо според мен те нямат право да ти взимат нещо от парите, без да ти издадат документ за това.
Според БГ законите няма нарушение - получаваш 100 евро, пускаш фактура за 100 евро. Разбирам да получаваше 100 евро, а да те карат да издаваш фактура за 120, да се кахъриш...
 
Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Като се замисля, прав си.... и все пак в момента Гугъл черно на бяло пишат, че плащат за нещо с твоите пари, но както и да е. Явно малцина са се регнали по ДДС и не се знае в края на краищата за всякакви градове и суми ли не се приспадат тези 15 евро...
 
За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

ДДС-то има връзка с фактурата,... аз пак питам - ти какво фактурираш - начисления доход или реално получения?
 
Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Ами трябва да се фактурира това, което те ще ти пратят с чек. А те вадят 15 евро преди да ти калкулират сумата, ако въобще вадят. Така че bgkulinar е прав, тъй като де факто в документацията не става ясно, че са ти взели 15 евро. Така че единствено ирландските данъчни могат да се произнесат ::) Явно е много либерално там... от Гугъл не искат ДДС номер на партньорите си, правят подобни операции... въобще... :)

Въпреки това, ако някъде в панела при финализирането на приходите от предходния месец има графа "разходи за доставка на чек", мисля човек може да си потърси правата... но те ще кажат - получавайте си чека по пощата, тогава. Така че... карай, нека си взимат тези 15 евро, но дано някой каже дали въобще то правят ::)
 
За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

ДДС-то има връзка с фактурата,... аз пак питам - ти какво фактурираш - начисления доход или реално получения?
Шефе, това е доставка на услуга по чл.21. ако не се лъжа, и тук не се дължи ДДС. Какво става в Ирландия не е ясно. Иначе се фактурира реално полученото, не вярвам кешаут да фактурира друга сума, защото няма основание да го направи.
 
За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

За: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Именно това се опитвам да му кажа, че фактурира реално полученото - т.е. сумата след приспадането на въпросните 15 евро. Google си ги вземат по силата на споразумението между фирмата му и тях.
 
Re: Регистриране на фирмен профил в AdSense

Добре, прави сте, така е.... Ако Гугъл могат да имат някакви проблеми, то е в Ирландия, но предвид, че дори ДДС номер не ти искат... :D Явно Ирландия много си цени подобна голяма фирма, като Гугъл. Или са много либерални законите. Или както счетоводителят ми каза, "Тези, които досега ни ги даваха за пример, те закъсаха". Имаше предвид лошото финансово състояние и в Ирландия. Така че и те може да се постегнат и в един момент Гугъл да не може да си взима парички хей така, пък те да получават фактурите. Или пък да плаща на "неидентифицирана" фирма... но това са хипотези, ще видим.
 

Горе