SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Регистриране на .bg

Re: Регистриране на .bg

Подлежи на арбитраж и подлежи на взимане са различни неща, винаги подлежи на арбитраж.
При арбитража се изяснява кой какви претенции и права има над него.
 
Re: Регистриране на .bg

Мисля че въпроса беше дали ако се ползва име, което е на местност или дума от речника, която е често използвана. Та ако регистрираш домейн с такова име, например крава.бг или село.бг някой може да ти го вземе
 
Re: Регистриране на .bg

А лично/фамилно/бащино-име.bg - основание ли е ? Примерно ако се казвам Ivan. Мога да си взема спокойно ivan.bg ? Или ако има фирма Ivan Eood , то тя е винаги с предимство?
 
Re: Регистриране на .bg

Арбитража е ясен, само да не се стига до него. Питах, тъй като ми бе интересно в какъв случай може да се стигне до там, ако домейна е например rekite.bg. Към датата на регистрация приемаме, че няма фирма с подобно име, но пък има домейн rekite.com.
 
Re: Регистриране на .bg

А лично/фамилно/бащино-име.bg - основание ли е ? Примерно ако се казвам Ivan. Мога да си взема спокойно ivan.bg ? Или ако има фирма Ivan Eood , то тя е винаги с предимство?

Можеш да си купиш само име-фамилия.бг или нещо от сорта
На мен за lazarov.bg ми казаха, че трябва да взема mtlazarov.bg или martin-lazarov.bg и тн. Но само име или фамилия не става. Тоест не става за основание, но без основание може да го регистрираш.
 
Re: Регистриране на .bg

Причината за въвеждане на регистрация без основание е, да могат да се регистрират общите думи, които не могат да бъдат регистрирани като марки.
Ако името което сте регистрирали съвпада с нечия марка, то така или иначе потенциално нарушава правата му, респективно той има възможност да ви преследва според закона -- това няма нищо общо с регистрацията на име в Интернет.

Ако регистрираш rekite.bg а някой друг регистрира rekite.com то един към друг не може да имате претенции, освен ако единия от вас притежава запазена или търговска марка или бизнес (което пак в форма на марка -- понятието "фирма" всъщност значи точно това). Което, отново е извън сферата на домейните.

Въпрос към mlazarov -- защо във форума не си се регистрирал lazarov?
 
Re: Регистриране на .bg

Въпрос към mlazarov -- защо във форума не си се регистрирал lazarov?
Защото преди да си купя lazarov.bg си купих mlazarov.com ... може би трябваше да се регистрирам във форума като marto.lazarov ? Какъвто е към момента адреса на блога ми:)
 
Re: Регистриране на .bg

Арбитража е ясен, само да не се стига до него. Питах, тъй като ми бе интересно в какъв случай може да се стигне до там, ако домейна е например rekite.bg. Към датата на регистрация приемаме, че няма фирма с подобно име, но пък има домейн rekite.com.

Ако имаш сериозни намерения и инвестираш пари и време в сайта (да кажем rekite.bg), то най-добре е да го защитиш, а начина е:

- регистрираш РЕКИТЕ ДЗЗД
- пускаш нова заявка от името на ДЗЗД-то за rekite.bg с основание "Смяна на регистранта"
- правиш си договор за прехвърляне на собствеността от физ. лице на ДЗЗД-то (заверява се нотариално)
- отиваш в Регистъра или изпращаш по пощата (тогава всичко трябва да е нотариално заверено освен ако нямаш електронен подпис)

Но това не е всичко:
След смяната на регистранта пускаш заявление за смяна на основанието за регистрация от "Без основание" на "Име на регистранта"

Сега вече дори и да има запазена марка, друга фирма или каквото и да е друго - ти вече си ОК, защото правото е на страната на първия с основание, който е регистрирал домейна без значение дали той хронологически е първи при придобиване на правото за регистрация.


Е това е! Лесно, а :)
 
Re: Регистриране на .bg

danbi, spy, благодаря ви за отговорите.

Да приемем, че регистрирам домейна без основание - т.е. нямам Реките ДЗЗД или каквато и да било друга фирма с такова име. Към момента на регистрация няма никакви дружества, фирми, марки и т.н. с такова наименование. Тъй като регистрирания от мен домейн по отношение на времето ще бъде регистриран по-рано от каквито и да било дружества възникнали след регистриране на домейна, мисля че те няма да имат основание, с което да поискат арбитраж. Или бъркам?
 
Re: Регистриране на .bg

danbi, spy, благодаря ви за отговорите.

Да приемем, че регистрирам домейна без основание - т.е. нямам Реките ДЗЗД или каквато и да било друга фирма с такова име. Към момента на регистрация няма никакви дружества, фирми, марки и т.н. с такова наименование. Тъй като регистрирания от мен домейн по отношение на времето ще бъде регистриран по-рано от каквито и да било дружества възникнали след регистриране на домейна, мисля че те няма да имат основание, с което да поискат арбитраж. Или бъркам?

Някой си регва РЕКИТЕ ДЗЗД за 2 часа и жълти стотинки (нотариус + булстат). Пуска един арбитраж и гориш. Вържи си гащите освен ако не си сигурен, че домейна е толкова смотан, че никой няма да прояви интерес, а ти няма да развиеш бизнес на домейна и няма да има и апетити от страна на конкуренцията...
 
Re: Регистриране на .bg

Някой си регва РЕКИТЕ ДЗЗД за 2 часа и жълти стотинки (нотариус + булстат). Пуска един арбитраж и гориш. Вържи си гащите освен ако не си сигурен, че домейна е толкова смотан, че никой няма да прояви интерес, а ти няма да развиеш бизнес на домейна и няма да има и апетити от страна на конкуренцията...

Мисля, че бъркаш и заблуждаваш човека.

11.3. Заявителят за АРБИТРИРАНЕ може да претендира заличаване на регистрацията на ДОМЕЙН само ако ИНТЕРНЕТ ИМЕТО на регистрирания ДОМЕЙН съвпада с пълното име, за което той има основание за ползване (т.5.5.2.1.).

11.4. В резултат на АРБИТРИРАНЕТО регистриран ДОМЕЙН може да бъде отнет в полза на заявител, предизвикал процедура за АРБИТРИРАНЕ в следните случаи:

11.4.1. ДОМЕЙНЪТ е НЕЗАЩИТЕН и заявителят, предизвикал процедурата за АРБИТРИРАНЕ, притежава основание за ползване на това ИНТЕРНЕТ ИМЕ с по-ранен приоритет от РЕГИСТРАНТА.

Когато РЕГИСТРАНТЪТ няма или не предостави на РЕГИСТЪРА основание за ползване на ИНТЕРНЕТ ИМЕТО до изтичане на срока по т.11.12., при АРБИТРИРАНЕТО за приоритет се ползва датата на неговата заявка за регистрация на ДОМЕЙНА.
 
Re: Регистриране на .bg

...ти вече си ОК, защото правото е на страната на първия с основание, който е регистрирал домейна без значение дали той хронологически е първи при придобиване на правото за регистрация.
Да не говорим, че първоначалната дата за регистрация се ползва с приоритет, когато няма друго основание към момента на регистрацията (виж какво точно е цитирал ilieff), ами и набутваш човека да прави ДЗЗД, а за дружество са нужни поне двама. Утре вторият съдружник ще предяви претенции и си е..ло майката.
 
Re: Регистриране на .bg

Обадих се в Регистъра и наистина не съм прав. Все пак с едно уточнение - трябва към датата на регистрация да няма друг с основание (както уместно е отбелязал Кулинарят).

Аз лично се застраховам винаги, защото няма как да съм сигурен, че няма да се появи РЕКИТЕ ЕООД, ДЕТСКИ ХОР 'РЕКИТЕ', ГЕЙ СДРУЖЕНИЕ 'РЕКИТЕ' или местност 'РЕКИТЕ' край Бусманци
 
Re: Регистриране на .bg

Смисълът е, че ДЗЗД отнема 10 минути при нотариус и 10 минути за Булстат и струва около 50 лева.
 
Последно редактирано:
Re: Регистриране на .bg

Смисълът е, че ДЗЗД отнема 10 минути при нотариус и 10 минути за Булстат и струва около 50 лева.

минуса е, че изисква 2-ма души за да се направи ДЗЗД, по простата причина, че няма как да направиш Договор сам със себе си ;)

Ако греша ме поправи...
 
Re: Регистриране на .bg

Ако имаш сериозни намерения и инвестираш пари и време в сайта (да кажем rekite.bg), то най-добре е да го защитиш, а начина е:

- регистрираш РЕКИТЕ ДЗЗД
- пускаш нова заявка от името на ДЗЗД-то за rekite.bg с основание "Смяна на регистранта"
- правиш си договор за прехвърляне на собствеността от физ. лице на ДЗЗД-то (заверява се нотариално)
- отиваш в Регистъра или изпращаш по пощата (тогава всичко трябва да е нотариално заверено освен ако нямаш електронен подпис)

Но това не е всичко:
След смяната на регистранта пускаш заявление за смяна на основанието за регистрация от "Без основание" на "Име на регистранта"

Сега вече дори и да има запазена марка, друга фирма или каквото и да е друго - ти вече си ОК, защото правото е на страната на първия с основание, който е регистрирал домейна без значение дали той хронологически е първи при придобиване на правото за регистрация.


Е това е! Лесно, а :)

Доста елегантно решение. :) Въпросът е дали ДЗЗД ще може да мине, защото посления път когато бах в офиса ми казаха, че било най-сигурно с ООД и ЕООД. Ако описаното от SPY е възможно се улесняват доста нещата. Все пак най-малкото разликата в данъците за които се абонираш ще е голяма. :)
 

Горе