SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Регистър.БГ напират за ".бг"

Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Впрочем, по отношение на "монопола" нека бъдем прецизни, според уточнение направено от Комисията за Защита от Конкуренция по време на делата срещу Цифрови Системи ООД (тогава изпълняващ дейността по регистрация на имена в BG), става въпрос не за монопол, а за господстващо положение на пазара. Което е нещо съвсем различно. Но ако не правиш разлика, ще разбера...

Ами аз, понеже съм тъп, не правя разлика... Някой ще ме светне ли как така Регистър.бг не са монополисти?
Или това е важало за Цифрови Системи само? ;)
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Не се смятам за достатъчно компетентен, да коментирам методологията на КЗК.

От друга страна, наскоро срещу ICANN беше заведено дело за създаване на картелна структура.
(успокойте се, това не касае ccTLD, тоест Регистър.БГ)

Все пак, да предположим, че всички не харесваме гадните монополисти Регистър.БГ направим възстание и им отнемем собствеността. Дадем регистъра на "нашите хора".

Тогава, "нашите хора" какви ще се явяват? Антимонополисти ли?
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Ей не вдяна тоя човек... Тук никой не иска да ви взема монопола. Всички са доста наясно с понятието "заварено положение", за разлика от вас очевидно. Просто искаме нормални условия, а не "ВИПажийски" изпълнения. И ако майка ти(на danby) не ти е казвала - да се тръшкаш всеки път щом нещо не ти е по свирката е детинско... порасни малко и стига мъкна вода от празни кладенци да си доказваш калпавата теза. Услугата ви НЕ Е на приемливо ниво. Никога не е била. Но се надявам някой ден да стане! Засега признаци няма.

П.П. Монопол по дефиниция е не когато владееш пазара а когато другите нямат възможност да участват на него. Купи си тълковен речник и не се прави на по умен отколкото си. Въпросната комисия тълкува въпроси свързани господстващо положение, защото и е такава юрисдикцията, а не защото това е вашия случай.

П.П.2 Върни се назад. Попрочети малко съвети. Посъветвай се с експерти и ще вземеш да понаправиш парички и добро на всинца ни. Писнало ми е да обяснявам на клиенти и приятели защо .bg е толкова насран за регистрация(последно преди дни). Отговорът за мен е ясен, ама белкем попиеш нещо най накрая.

П.П.3 Апък ако вземете и пример от норвежците... ама сте много далеч от тяхното мислене опасявам се.
 
Последно редактирано:
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

nikoladd, нека ти го кажа така: докато ти съветваш клиентите си, че условията за регистрация на BG са "ВИПаджийски", то "будалите" просто си регистрират имената които са им нужни.

Процедурите по регистрация стават "по-удобни" не защото Регистър.БГ може да направи кой знае какво по този въпрос, а просто защото обществото ни малко по малко се цивилизова в боравенето с документи. Момченцата "разбирачи" порасват, понатрупват опит и т.н.

Когато мастит съветник на мастит министър не може дори да си напише името във формата за заявка, в полето където пише "Име:" почваш да се чудиш, да се смееш ли или да плачеш!

ПП: А норвежците са готини. Имат много мераци. Един от тях е, да имат някой ден правила за регистрация, като тези които Регистър.БГ въведе преди година. Представяш ли си, какви будали?!
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

nikoladd, нека ти го кажа така: докато ти съветваш клиентите си, че условията за регистрация на BG са "ВИПаджийски", то "будалите" просто си регистрират имената които са им нужни.
Ти за моите клиенти и приятели не бери грижа. Аз съм обяснил какви са предимствата на БГ домейна и какви са условията. Извода за засраната регистрация не им го натрабвам, а сами си стигат до него и ме питат - защо?

Това, че си необходим не значи, че си важен. Във вашия случай това, че ми е необходима услугата ви и я ползвам, не значи че е удобна.

Процедурите по регистрация стават "по-удобни" не защото Регистър.БГ може да направи кой знае какво по този въпрос, а просто защото обществото ни малко по малко се цивилизова в боравенето с документи. Момченцата "разбирачи" порасват, понатрупват опит и т.н.
Е то 20г си е бая стаж вече за пенсия трябва да мислите, а ти ми говориш за натрупване на опит... Относно боравенето със закона виждал съм резултати много отвъд вашите и знам, че се справяте зле. Това, че не го виждате е проблем за всички нас и за вас самите.

Когато мастит съветник на мастит министър не може дори да си напише името във формата за заявка, в полето където пише "Име:" почваш да се чудиш, да се смееш ли или да плачеш!
Еми аз се чудих и като ти четох интерпретациите за монопол. Ти като не знаеш какво е, кой да знае?!?

А норвежците са готини. Имат много мераци. Един от тях е, да имат някой ден правила за регистрация, като тези които Регистър.БГ въведе преди година. Представяш ли си, какви будали?!
Тук си в тотално грешка според мен. Вашите практики са несъвместими с техния манталитет и ценности. Следователно грешиш. Нещо пак не си разбрал, като новината за увеличението на цените им...
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Ето, виждаш ли, пак се оказва, че дори "новината за увеличение на цените в NO" не си разбрал!

Новината не се състои в това, че са увеличили цените си (всички го правят -- все пак, монополисти са ;) ).

Новината се състои в това, че имат финансови проблеми! Че имат нужда да разработят и инвестират в неща, които колкото и да не ти се вярва, регистъра на BG вече е внедрил.

Предубеждението никога не е било добър съветник.

А аз случайно съм се запознал с не една дефиниция на "монопол". Защото, оказва се, дефинициите са доста различни според това, кого питаш.

Колкото до несъвместимостта на "нашите" практики с "техните" ценности, нека припомня нещо, което съм писал тук и преди:

Процедурата за регистрация в BG в момента, както и системата за регистрация, платформата ако щеш, е по-съвършена от всичко, с което който и да е друг регистър разполага. Говоря за всички неща заедно, не за някой отделен компонент.

Колкото и да не ти се вярва, Регистър.БГ е част от обществото на регистрите на националните кодове и сред това общество се ползва с голямо уважение и респект. Именно заради постигнатите неща. Предполагам, че ако са наясно с какъв труд и усилие сме ги постигнали, ще бъдат още по-впечатлени. Но това не е приоритет на Регистър.БГ.

Конкретно колегите от NORID, или по-точно колежките, дълги години разработват едни сравнителни таблици, в които оценяват правилата за регистрация. Разумни хора са, в таблицата им няма понятие "по-добри" или "по-лоши". В годините, в тези таблици сме били на различни позиции -- но откакто имаме последната версия на правилата, със защитените и незащитените домейни -- тези дами твърдят, че се налага да ни разположат "навсякъде" в таблицата си, защото тя не е достатъчно съвършена да опише регистър, който е намерил начин да отговори на всички нужди.

Ние публикувахме тези правила преди година и нещо. В края на миналата година, вече имаше някои от колегите (европейските регистри) които са внедрили част от идеите ни в своите правила. Трудно ще внедрят всичко скоро, защото на много места нещата са невероятен батак.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

В края на миналата година, вече имаше някои от колегите (европейските регистри) които са внедрили част от идеите ни в своите правила.

Пак те моля да дадеш поне един пример - ако е "конфиденциално" - на лични съобщения.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Става дума не за доверието към мен, а за недоверието към демби.

Освен това, ако не беше спрял анкетата точно в най-активния й период, резулатът щеше да е по-различен ;).
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Освен това, ако не беше спрял анкетата точно в най-активния й период, резулатът щеше да е по-различен ;).

Ема, почти го обърнахте на турски сериал тука. Как да не я спра? :D
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Аз не съм политик, че да се интересувам от това, дали ми вярват.
Това което ме интересува е, да си върша работата, с която съм се заел. Резултатите са налице, за всеки който може да види малко по-далече от носа си.

Regia, не ми е останало време да събирам такава статистика. Но като събера, а най-вероятно просто ще изчакам следващата среща, когато колегите наговоро ще ми дадат исканата от теб информация -- ако не са я маркирали като вътрешна, ще споделя.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Става дума не за доверието към мен, а за недоверието към демби.
Това дали чашата е наполовина пълна, или половина празна е въпрос на гледна точка, но отговора винаги е по средата... ;D

Аз не съм политик, че да се интересувам от това, дали ми вярват.
Това което ме интересува е, да си върша работата, с която съм се заел. Резултатите са налице, за всеки който може да види малко по-далече от носа си.
Е, пряко или коствено представяш дадена оргарнизация, към която доверието не трябва да бъде изобщо под въпрос... ;)

И все пак нека се върнем на темата, да не я обръщаме пак на "турските сериали"... ;D

Като цяло не съм против това което от register.bg предлагат, двата домейна на една цена и да вървят в пакет. Така и трябва да бъде, но не съм и очарован от процедурите по регистрация, администрация и т.н. и считам, че би било добре услугата да се делегира на трети доставчик на услуги който да е "противовес на така наречения монопол", дори и да не предлага подобно високо качество на услугите.
Лично аз съм против домейните на кирилица като цяло, но това е друга тема на дискусии.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Всъщност, идеята е двата домейна да се регистрират по едни и същи правила.

Това, което много хора пропускат да отбележат е разликата между Регистър и Регистратор. Регистъра е този, който определя правилата и извършва фактическото регистриране. Регистратора е този, който комуникира с крайния клиент за ежедневните дейности.

Конкуренцията по същество е между регистраторите. Конкуренция има между регистрите също така, например, между EU и BG.

Дали управлението (дейността Регистър) за домейна на кирилица ще бъде делегирана на Регистър.БГ или не, не е важно. Ролята на Регистър.БГ в случая е да спомогне за това този процес да протече смислено -- като единствения субект в България с някакъв опит в тази дейност.

Ако домейна бъде делегиран на друга организация, и тя не си върши адекватно работата, то потребителите ще продължат да регистрират IDN в управлявания от Регистър.БГ домейн BG.

В края на краищата, важно е името, не суфикса му - който и в двата случая индицира България. Просто процента IDN регистрации в BG ще нарастне.

Дори ако трябва да спекулираме малко, може пък за Регистър.БГ да не е изгодно да му бъде делегиран новия домейн, защото така ще трябва да изпълнява предложението си, да извършва две услуги за цената на една. ;-)
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Ролята на Регистър.БГ в случая е да спомогне за това този процес да протече смислено -- като единствения субект в България с някакъв опит в тази дейност.

Хайде пак...

Вие може да имате "сериозен опит", но "НЯКАКЪВ опит" имат и едни други... ;)
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Regia, на територията на България няма друга организация която да има какъвто и да е опит като регистър на TLD.

Разликата в работата на Регистър и Регистратор е съществена. И техническото обслужване на регистъра също е част от дейността му.

Регистър.БГ всъщност е и един от най-старите регистри в Европа. В много от другите страни, където TLD са били създадени преди BG, регистрите са били сменяни по няколко пъти, като новите обикновено са почвали доста "на чисто".

Знам ти за какво говориш, но аз не говоря за това.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Regia, на територията на България няма друга организация която да има какъвто и да е опит като регистър на TLD.

Разликата в работата на Регистър и Регистратор е съществена. И техническото обслужване на регистъра също е част от дейността му.

Регистър.БГ всъщност е и един от най-старите регистри в Европа. В много от другите страни, където TLD са били създадени преди BG, регистрите са били сменяни по няколко пъти, като новите обикновено са почвали доста "на чисто".

Знам ти за какво говориш, но аз не говоря за това.

Сещам се, че знаеш за какво говоря. И е така.
Но където няма опит, има консултанти. ;)
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Дано не са само като консултантите на Правителството .........

Пък и, консултантите искат $$$, а дали те самите имат някакъв опит е друга тема.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Заявката за регистрация на име на българския интернет адрес на кирилица и методиката за избор на администратор на регистъра, ще бъдат представени пред медиите на 25 февруари, четвъртък, от 11 часа, в сградата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, ул. „Дякон Игнатий”9.

Министър Александър Цветков ще връчи сертификати за електронни подписи на изтеглените с жребий през януари участници в две анкети на МТИТС за име на българския интернет адрес на кирилица и за регистър на новия домейн.

http://www.mtitc.government.bg/page.php?category=498&id=4018
 

Горе