SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Регистър.БГ напират за ".бг"

Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Не знам, защо се фиксирате на услугата "осигуряване на основание"... Това е нещо, което от август 2008-а не е нужно, за да регистрираш име в BG.
Че според теб, някой купува ли си домейн от регистратор.бг поради друга причина? До преди малко ми пишеш за "добавена стойност", сега защо съм се фокусирал върху нея.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Защото регистрирайки без основание не съм сигурен, че някой, някъде няма да се присети, че може да ми арбитрира домейна и понеже има по-старо основание от датата на регистрация на домейна, да спечели от моя труд по развитието на този домейн.

Малко взе да зацикля тази тема...

За зациклянето си прав. Може би просто темата трябва да бъде по-различна.

Нека задам въпроса така: защо регистрацията без основание в BG е проблем, а във всеки друг TLD не е проблем?




Например, колегите от Белгия (.BE) преди години въведоха идеята, че те ще покрият 50% от разходите на искащия арбитраж, ако той спечели. Наскоро обявиха, че ще покрият 100% от разходите му, ако успее.

Обсъждал съм този въпрос с тях безброй пъти и отговора е общо взето "дори да сме на загуба от тази процедура, а ние сме, целта е да демонстрираме, че не поддържаме злоупотребите с регистрации на чужди имена".

Е, пак да питам: в BG aрбитража е платен (макар и доста евтин, в сравнение с този из Европа). Ако имаш право, вземаш си името с поносим разход. В BE (цивилизована страна, седалището на ЕС и т.н. "важни неща" ;))) -- имаш право, искаш си името дето някой "злоумишлено" ти е регистрирал -- плащаш, получаваш си името и парите ти се връщат. Какъв точно е проблема с регистрация без основание в БГ?
 
Последно редактирано:
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Че според теб, някой купува ли си домейн от регистратор.бг поради друга причина? До преди малко ми пишеш за "добавена стойност", сега защо съм се фокусирал върху нея.

Разбира се!

Поради безброй причини. Ето някои (лично мнение, да не вземе някой да се втели). Този списък далеч не е изчерпателен.

1. Защото се казват Регистратор.БГ :)

2. Защото имитират сайта на Регистър.БГ, наели са си офис през една улица от Регистър.БГ и т.н.

3. Поради насажданото от кого ли не негативно отношение към Регистър.БГ.

4. Защото има хора, които са наясно, че ако искаш някой друг да ти свърши работата, е редно да платиш. Без значение, дали тази работа е лесна или трудна.

Сложих ти накрая най-съществената причина. Не подценявай тези хора. ТЕ са клиентите. И отношението на тези хора, към останалите постоянно расте в България.

Не случайно коментирах, че чужденстранните регистранти и регистратори са много по-изрядни от българските. Идея си нямаш, какви документи nастояват da предоставят на Регистъра.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Какъв точно е проблема с регистрация без основание в БГ?

Не говорим за злоумишлена регистрация. Говорим, че някой с основание, да речем има яхта, която се казва PPC, се сеща, че домейна му трябва и решава да го арбитрира. Бих ли рускувал да разработвам ppc.bg?

Честно, не съм чел Общите Правила за регистриране на .com, а вашите съм ги чел повече от всякакви други правила някъде в Интернет...

Хората ги е страх.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

4. Защото има хора, които са наясно, че ако искаш някой друг да ти свърши работата, е редно да платиш. Без значение, дали тази работа е лесна или трудна.
Тая "работа", която те я вършат съществува само заради правилата Ви.

И малко офтопик:
http://forums.bgdev.org/index.php?showtopic=17864&st=100
 
Последно редактирано:
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Тая "работа", която те я вършат съществува само заради правилата Ви.

Тоест, ти предлагаш, за да не се налага никой да върши нищо, да отпаднат всички правила, а персонала на Регистър.БГ и на който иска да бъде Регистратор да идем на екскурзия до Бахамите, докато банковите ни сметки се пълнят с парите на мераклиите да си "купят" домейни?

"работата" в по-голямата част от случаите се състои в това, да си попълниш грамотно заявката за регистрация.

Даваш ми идея впрочем, да помоля някое съседско хлапе да я попълни на компютъра си, да видим един средно статистически ученик за колко време се справя с тази "работа".
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Хич не е това работата и много добре го знаеш :)
Тоест, ти предлагаш, за да не се налага никой да върши нищо, да отпаднат всички правила, а персонала на Регистър.БГ и на който иска да бъде Регистратор да идем на екскурзия до Бахамите, докато банковите ни сметки се пълнят с парите на мераклиите да си "купят" домейни?

"работата" в по-голямата част от случаите се състои в това, да си попълниш грамотно заявката за регистрация.

Даваш ми идея впрочем, да помоля някое съседско хлапе да я попълни на компютъра си, да видим един средно статистически ученик за колко време се справя с тази "работа".
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

От немския регистратор Key Systems в крайна сметка потвърдиха, че ще сключат договор с РегистърБГ и до втората четвърт на 2010 ще предлагат домейни .bg за своите риселъри.

Много добра новина за хора, които искат да предлагат .bg, но не искат да дадат 2000 евро и да спазват някои условия по договора с РегистърБГ.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

nbsp, не бих могъл да знам, какво ще реши Арбитражната комисия при такъв случай.
Досега, за малко повече от година, откакто има арбитраж, подобен случай е нямало.

Моето лично мнение е, че ако си направя сайт, който да е важен за мен, то бих взел мерки да бъде защитен. Един от елементите на защитата е да предотвратя нечии претенции към домейна. Аз лично бих си регистрирал запазена марка. Но това съм аз.

Практиката показва, че повечето които регистрират имена без основание, всъщност си имат основанието, просто не имс е занимава да го предоставят. А не е и нужно! Би им потрябвало само при евентуален арбитраж. След като изтече давностния срок, дори и това не им е нужно.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Във връзка с проблема който Иво установи при подписване със сертификат на Инфонотари, след разговори с издателя, вече имаме решение с което да го заобиколим. Вероятно ще бъде активно в началото на другата седмица. Надявам се да позволи на повече хора да ползват сертификатите си.
Проблема съществува само при подписване с Internet Explorer.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Във връзка с проблема който Иво установи при подписване със сертификат на Инфонотари, след разговори с издателя, вече имаме решение с което да го заобиколим. Вероятно ще бъде активно в началото на другата седмица. Надявам се да позволи на повече хора да ползват сертификатите си.
Проблема съществува само при подписване с Internet Explorer.

:)
Дам, днес след няколко мейла с регистъра и Инфонотари, вече мога да подписвам с FF :)
Надявам се да не се сърдиш, че апликацията ми е за изчакване на домейна register.bg ;)
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Ех, едно оправихте , друго развалихте.

Нямам никакъв достъп до Register.bg със сертификат на Info Notary, валиден до края на март 2010.

"Другата страна на SSL отказва вашия сертификат като с изтекъл срок."

Трябва да чакам до понеделник...
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Всъщност, не сме оправяли нищо -- нямаме практика да правим промени в края на работната седмица. Промените ще бъдат правени идващия понеделник.

Възможно ли е сертификата ти.. просто да е изтекъл? Или да е попаднал в списъците с прекратени сертификати на издателите?

Прати ми някакви данни за сертификата (примерно сериен номер) за да проверим.
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

175238.jpg


:)
 
  • Like
Реакции: gvv
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

Винаги съм се чудел, как събират толкова много йероглифи, само на една клавиатура? :rolleyes:
 
  • Like
Реакции: teo
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

.бг изглежда няма да има, заради приликите му с .br

За ново разширение, можете да гласувате на:

http://www.mtitc.government.bg/vote_bg.php

Това дали .бг прилича на нещо друго може да го каже само ICANN.

Според специално проектиран за целта софтуер, приликата е доста по-голяма между .bf и .бг
 
Re: Регистър.БГ напират за ".бг"

.бъ ще е гарантирано уникално, но също толкова неефективно.

Опаааа, аз нямаше да пиша повече в тази тема. Извинявам се!
 
Последно редактирано:

Горе