SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

dudura

New member
Това ми е питането към запознатите. Трябва ли да регистрирам фирма за онлаин магазин?
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Естествено че трябва.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Нали за всяка продажба трябва да издадеш фискален бон! Освен ако не ползваш някоя фирма на приятел :)
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

И аз доколко знам, си трябва. Само ми е интересно аукционите как са се справили с този проблем?!
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Разбира се, че може и без да притежаваш фирма.
Зависи дали ще продаваш твои продукти или ще си посредник в продажбата на чужди продукти, както и от още много неща.
Поясни си въпроса, че така е неясен.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Разбира се, че може и без да притежаваш фирма.
Зависи дали ще продаваш твои продукти или ще си посредник в продажбата на чужди продукти, както и от още много неща.
Поясни си въпроса, че така е неясен.

Човека говори за онлайн магазин, а не за афилиет сайт. Дори да е дропшипър, пак ще се наложи да изпраща фактури при желание на клиента, което си изисква фактура.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

ако там от където ти идват продуктите не ти искат да имаш фирма за да подпишете договор или да ти издават фактури, може да си ги спестиш едни 1000 лева в началото и по около 240 лева на месец.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Значи там от където ще получавам стоката не ми искат фирма. Но след като продавам стоката в нета без фирма ООД или ЕТ няма ли да ме погнат данъчните.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

кви данъчни кви 5 лева :), данъчните са толкова спрели ... може да имаш проблеми само с КЗП
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

И как ще издаде фискален бон като няма фирма? На мен като клиент каква ми е гаранцията за закупения продукт, ако нямам документ? Въобще си мисля, че без да имаш фирма просто няма законен начин да продаваш каквито и да било стоки.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

магазин дали ще е онлайн или не за да го имаш ти трябва фирма
ако продаваш нещо от твое име то ти трябва да си регистриран търговец , не съм сигорен само ако си производител на продуктите в сайта как стоят нещата дали има там вратичка , но най-вероятно пак си трябва
(наскоро глобиха сайт че няма телефон и адрес до колкото си спомням какво остава да продаваш без фирма ;) )
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Реално ако знаеш какво правиш и имаш едни 20-30 хиляди да започнеш бизнес няма да имаш нужда да си задаваш въпроса дали ти трябва фирма.

В случая мисля, че човека иска да продава картинки, поради тази причина според мен в началото може да се спестят тези пари (за фирма). Като няма касови бележки голяма работа.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Реално ако знаеш какво правиш и имаш едни 20-30 хиляди да започнеш бизнес няма да имаш нужда да си задаваш въпроса дали ти трябва фирма.

В случая мисля, че човека иска да продава картинки, поради тази причина според мен в началото може да се спестят тези пари (за фирма). Като няма касови бележки голяма работа.

А бе голяма работа си е да ти кажа ;) Има няма няколко хилядарки, ако не се лъжа. Аз лично бих предпочел да си спестя ядовете и да си регистрирам фирма, която вече излиза сравнително евтино. Мисля около 200-300 лв. излизат всичките бомащини+някой лев за счетоводство.

Както е написал един от колегите, те за липсата на един контакти, бумкат актове, пък кво остава за продажба, без да имаш фирма.

Аз лично, бих си ушил гащите :)
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Мисля около 200-300 лв. излизат всичките бомащини+някой лев за счетоводство.
толкова струва най - евтиния касов апарат + договор за поддъжка без който не можеш да минеш.

Както е написал един от колегите, те за липсата на един контакти, бумкат актове, пък кво остава за продажба, без да имаш фирма.

бумкат актове КЗП и то обикновенно някой като те натопи и то не за данъчки неща. до сега не съм чул някой да онлайн магазин да санкциониран от данъчните за това, че не издава касови, напротив ако имаш фирма по вероятно да те накацат данъчните. (имаше тема не ми се търси).

п.с. не оставайте с погрешно впечатление, че съм против нешата да са легални, просто от опит казвам, че в началото могат да се спестят тия разходи докато леко тръгнат нещата.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Нека питащия, да уточни какво ще се продава, в случая дали ще го препродава. По смисъла на Търговския закон чл. 1 може и физическо лице да се нарече търговец. Това, че няма фирма не го освобождава от данъчни задължения. Такива се дължат и от физическите лица. По мои стари спомени, касов апарат може да притежава и физ. лице. Ако е такъв проблем с разходите около касовия апарат може да пусне само банкови плащания.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Фирма - трябва.
Каква е по-интересния въпрос. По ДДС или не.

Да се регистрира ДЗЗД струва 15 лв. Касов апарат може да не се купува - като се плаща по банка. Проблема е че само осигуровките на месец за 1 лице са 120 лв. + счетоводител = 200 лв. на месец и това за най миниатюрната фирма.

Чудя се само не може ли да се спести ежемесечния разход за счетоводител. Сам да си попълваш елементарните счетоводни документи, а да платиш само на края на годината да ти направят приключването.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Фирма - трябва.
Каква е по-интересния въпрос. По ДДС или не.

Да се регистрира ДЗЗД струва 15 лв. Касов апарат може да не се купува - като се плаща по банка. Проблема е че само осигуровките на месец за 1 лице са 120 лв. + счетоводител = 200 лв. на месец и това за най миниатюрната фирма.

Чудя се само не може ли да се спести ежемесечния разход за счетоводител. Сам да си попълваш елементарните счетоводни документи, а да платиш само на края на годината да ти направят приключването.

На първия въпрос - гражданско дружество, не е много удачно тук, освен ако единия от съдружниците не е търговец. Разбира се, не разбрах какви картинки ще се продават. Ако са собствено производство, не е необходима търговска регистрация, поне докато не се разрастне дейността.

На втория въпрос, може да се спести ежемесечния разход ;-) Не е никакъв проблем. Просто е препоръчително преди да се почне една такава дейност да се поговори със счетоводител по какъв начин е най-подходящо да се оформят документите, пък ако е възможно и един и същ софтуер да се ползва. Разбира се, може и да не се прави такава среща, но пък тогава ще скочи цената в края на годината ;-)
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Всичко зависи от вида на E-Commerce сайта. Например Amazon няма никакви правоотнощения при покупки от Marketplace, освен комисионна при продажбата. В твоя случай може да се договориш с производитела/доставчика за ексклузивен договор за търговско представителство и комисионна при продажба на техните продукти, заедно с директна доставка от тях до крайния клиент.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Фирма не ти трябва до момента в който нямаш реална покупка в онлайн магазина. С всяка покупка трябва да пращаш касов бон и тогава ти трябва някаква фирма.

- можеш да работиш с фирма на приятел или роднина
- може и да си направиш онлайн магазин, докато ти дойде първата поръчка ще имаш време да направиш фирмата. Конкуренцията в БГ вече е доста голяма, при повечето магазини първата поръчка идва след не по-малко от месец.
 

Горе