SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

С всяка покупка трябва да пращаш касов бон и тогава ти трябва някаква фирма.
чудя се как тогава работи амазон например. Купувал съм си книги от там са ми доставени в БГ. Касова бележка няма. Има една разпечатка, да кажем че е фактура. Дори да е фискална, и с нея да си плащат данъците (мисля че беше амазон германия, независимо че си купих през .ком) в Грмания, пак, няма касова бележка и за БГ не плащат нищо.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Едиствено законодателството на България приравнява плащанията с карта на касови.
Навън се водят за банкови преводи, съответно не се изисква касова бележка.
аха
по същата логика ако хостваш магазина извън БГ, тогава какво става,
в случай че:
получаваш плащания с карта
или
наложен платеж
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

azsym, в Блъгария сме. Ако нямаш страница в магазина на която да пише данните на фирмата може да отнесеш и глоба от КЗК. Знам такива реални случаи. Друг е въпроса как те ще успеят да открият магазина ти ако той е чисто нов.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

А как стои въпроса с Онлайн аукциона тогава? При него собственика на аукциона не продава нищо, печели евентуално от комисиоони или от ползвани екстри.
До колкото знам фатурата от PayPal върши работа в България за данаци.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

azsym, в Блъгария сме. Ако нямаш страница в магазина на която да пише данните на фирмата може да отнесеш и глоба от КЗК. Знам такива реални случаи. Друг е въпроса как те ще успеят да открият магазина ти ако той е чисто нов.
да в БГ сме, ама какво имаш впредвид?
Магазина може да има адрес и този адрес да не е в БГ, но да продава и в БГ. Тука виждам много хора дават мнение че трябват фирми за да имаш магазин и тн. Но никой не казва как международните магазини работят тук.
Не става въпроса за криене на данъци - те си плащат в държавата където са регнати.
Според мен в всяка друга държава е в пъти по-лесно да имаш фирма от в БГ.
А, как ще го открият - ами лесно, що да не го открият?
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

да в БГ сме, ама какво имаш впредвид?
Магазина може да има адрес и този адрес да не е в БГ, но да продава и в БГ. Тука виждам много хора дават мнение че трябват фирми за да имаш магазин и тн.
Изисква се по закон.

Но никой не казва как международните магазини работят тук.
НАП не са стигнали до тях, иначе няма да е далеч момента, в който ще ги погнат да регистрират място на стопанска дейност. А както сме в ЕС, хич няма да им е трудно.

Не става въпроса за криене на данъци - те си плащат в държавата където са регнати.
Законодателството на държавите в които оперират също трябва да се спазва. И те го спазват, поне в по-големите държави, нашия пазар още е смешен, а НАП още не са решили да ги накарат да го спазват.

Според мен в всяка друга държава е в пъти по-лесно да имаш фирма от в БГ.
Като изключвам офшорните зони, смея да не се съглася с теб. Можеш да се опиташ да разбереш английската данъчна система или немската. Ще ти се сторят като ядрена физика в сравнение с нашата.
Разликата обаче е, че навън всеки собственик на фирма си плаща както трябва на счетоводител, адвокат и т.н. и не се занимава. В БГ всеки иска да мине метър и после се оплаква, че нещата били сложни, че държавата е скапана, че не знам си какво.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Можеш да се опиташ да разбереш английската данъчна система или немската.
Живея в Англия. Нека ти кажа за системата.
Най-простия вариант се нарича ЕТ или на английски self employed (SE).
С него можеш да развиваш абсолютно всяка дейност - от кенефочистене до програмиране през търговия.
Регистрираш се само в данъчното (online) и това е. Няма фирми и тн.
Имаш задължение да си плащаш данъка по прогресивна скала и също здравни осигуровки (5-6 лири на седмица).
Издаваш фактури за всяка сделка - няма касови бележки. Фактурата трябва да има номер и може да е на салфетка.
Това е.
Ако си направиш сайт за продажби, естествено можеш да продаваш на всеки, навсякъде.
И понеже е ЕС ако продаваш в БГ няма как да те накарат да плащаш данъци в БГ тъй като вече си платил в УК.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Живея в Англия. Нека ти кажа за системата.
Най-простия вариант се нарича ЕТ или на английски self employed (SE).
С него можеш да развиваш абсолютно всяка дейност - от кенефочистене до програмиране през търговия.
Регистрираш се само в данъчното (online) и това е. Няма фирми и тн.
Имаш задължение да си плащаш данъка по прогресивна скала и също здравни осигуровки (5-6 лири на седмица).
Издаваш фактури за всяка сделка - няма касови бележки. Фактурата трябва да има номер и може да е на салфетка.
Това е.
Ако си направиш сайт за продажби, естествено можеш да продаваш на всеки, навсякъде.
И понеже е ЕС ако продаваш в БГ няма как да те накарат да плащаш данъци в БГ тъй като вече си платил в УК.
Нека аз ти кажа системата, понеже ми се струва, че съм се занимавал и изучавал английската (и българска) данъчна система малко по-дълго и задълбочено.

В България също всеки може да си регистрира ЕТ, ЕООД, ЕАД, каквото си иска онлайн. С тях също можеш да развиваш каквато искаш дейност. "Фирма" е термина за търговското име, с което ще се представяш официално. Не означава търговско дружество.
В Бъгария също имаш задължение да плащаш данък, тук скалата не е прогресивна, а плоска. Освен това, в България е значително по-опростено (друг е въпроса дали е по-изгодно), признаването за данъчни цели на капиталовите разходи. В Англия да кажем закупуването на нов автомобил за целите на корпоративното им данъчно облагане може да има 20 варианта как да се признае, включително от емисиите, които бълва колата. Да не говорим за опциите да си купиш кола с ниски емисии на 30 декември и да я признаеш цялата като разход за годината. За да ги правиш тези неща обаче трябва да си плащаш на счетоводител.

Касовата бележка се изисква само за КАСОВИ продажби. Същата се изисква и според английският закон за ДДС. Основната разлика обаче е, че в БГ разплащанията с карта се водят касови, докато във ВБ не (което според мен е доста малоумно в БГ). За това специално спор няма, че има разлика и системата във ВБ е по-добра.

След това, относно данъците, във ВБ има така наречените overseas операции (примерно в БГ) и когато ти продаваш в България и си данъчно задължен тук, ВБ ти признава платените данъци, за да се избегне двойно данъчно облагане. Това, че ти си мислиш, че можеш да продаваш всичко навсякъде и да плащаш само във ВБ е съвършенно невярно. Както и във ВБ, така и в България има изискване при извършване на търговска дейност от чуждестранни дружества, да се регистрира така нареченото "място на стопанска дейност", което директно те задължава да плащаш и данъци тук. Същото нещо го има и във ВБ, нарича се permanent establishment. Тоест ако БГ дружество извършва дейност във ВБ, трябва да плаща там.

Друг е въпроса доколко могат да те хванат. Практика показва, че данъчните имат някакво ниво под което просто не се занимават, защото нямат ресурс. Но в моята практика съм се сблъсквал със солени глоби на пишман бизнесмени (а и много сериозни компании), които си мислят, че могат да си развяват байрака ей така. Рано или късно, когато големия бизнес се нормализира в тази страна, данъчните ще погнат и дребните рибите, защото нивото на същественост ще падне.
 
Последно редактирано:
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

След това, относно данъците, във ВБ има така наречените overseas операции (примерно в БГ) и когато ти продаваш в България и си данъчно задължен тук, ВБ ти признава платените данъци, за да се избегне двойно данъчно облагане. Това, че ти си мислиш, че можеш да продаваш всичко навсякъде и да плащаш само във ВБ е съвършенно невярно.
виж са, аз не се занимавам със СЕ и бизнес.
Но въпроса е като как така, ще плащаш данъци на 2 места - в БГ и ВБ? Ами ако продаваш в цялия ЕС?
Малоумно ми се вижда особенно за онлайн магазин.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Не плащаш на две места. Плащаш там където е се извършва търговската дейност (продажбата). След което нашия НАП ти издава бележка, че си платил данъците тук и с нея си приспадаш данъците, които имаш да плащаш в UK.
Плюс това ДДС се дължи винаги от крайния купувач и на територията към която се извършва доставката.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Не плащаш на две места. Плащаш там където е се извършва търговската дейност (продажбата). След което нашия НАП ти издава бележка, че си платил данъците тук и с нея си приспадаш данъците, които имаш да плащаш в UK.
Плюс това ДДС се дължи винаги от крайния купувач и на територията към която се извършва доставката.
Значи на теория трябва да събираш бележки от 25 НАП-а, поне и после с тях в НАП-а на страната дето си.
Сигурен съм че това не е така за ЕС.
Това за ДДС е лесно да се направи.
Ако можеш дай текстове от закони.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Това, че ти си мислиш, че можеш да продаваш всичко навсякъде и да плащаш само във ВБ е съвършенно невярно. Както и във ВБ, така и в България има изискване при извършване на търговска дейност от чуждестранни дружества, да се регистрира така нареченото "място на стопанска дейност", което директно те задължава да плащаш и данъци тук. Същото нещо го има и във ВБ, нарича се permanent establishment. Тоест ако БГ дружество извършва дейност във ВБ, трябва да плаща там.

Според мен не е точно така - ако е задължително да имаш регистрация във всяка страна в която доставяш стоките си (респективно услуги) - това прави международната онлайн търговия във вида в който я познаваме днес невъзможна.

Твърдението също означава че всяка българска (или каквато и да било) фирма която има фирма контрактор извън българия трябва да има и търговско представителство в съответната страна - а това също не е така.

Като обикновен лаик в тази област мисля разковничето се крие в дефиницията на развивам търговска и стопанска дейност в дадената страна. А доставянето на стоки и услуги както е в случаят с онлайн търговията не попада задължително в тази категория. Защо мисля така: преди няколко години ми се наложи да се запозная обстойно с немското законодателство относно тези неща и си спомням че имаше строго дефинирани случаи в които отварянето на търговско представителство беше задължително, както и такива в които не е.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Плюс това ДДС се дължи винаги от крайния купувач и на територията към която се извършва доставката.

Това също не е точно така. ДДС се дължи от продавача в случай че купувача е физическо или юридическо лице което не е регистрирано по закона за ДДС.
ДДС се дължи от купувача (а продавача е освободен) само ако купувача е юридическо лице и регнат по ДДС в страната получател. Това поне в ЕУ де :)

сори за апострофите
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Според мен не е точно така - ако е задължително да имаш регистрация във всяка страна в която доставяш стоките си (респективно услуги) - това прави международната онлайн търговия във вида в който я познаваме днес невъзможна.
Българското законодателство е синхронизирано с европейското.
http://lex.bg/laws/ldoc/2135514513
5. "Място на стопанска дейност" е:
в) трайно извършване на търговски сделки с място на изпълнение в страната, дори когато чуждестранното лице няма постоянен представител или определено място.

Дефиниция за трайно няма.


Твърдението също означава че всяка българска (или каквато и да било) фирма която има фирма контрактор извън българия трябва да има и търговско представителство в съответната страна - а това също не е така.
Има огромна разлика между търговско представителство и място на стопанска дейност.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Това също не е точно така. ДДС се дължи от продавача в случай че купувача е физическо или юридическо лице което не е регистрирано по закона за ДДС.
ДДС се дължи от купувача (а продавача е освободен) само ако купувача е юридическо лице и регнат по ДДС в страната получател. Това поне в ЕУ де :)

сори за апострофите
Само дето според новия закон за ДДС от 2010, при почти всякакви сделки с дружества от ЕС трябва да регистрираш по ДДС :)
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

задължен или не твърдението че купувача е длъжен да плати ДДС в страната получател не е 100% вярно.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

задължен или не твърдението че купувача е длъжен да плати ДДС в страната получател не е 100% вярно.
Съгласен съм, има изключения (определени тристранни сделки и т.н.). В общия случай обаче това е така.
 
Re: Трябва ли да имам фирма за онлаин магазин?

Съгласен съм, има изключения (определени тристранни сделки и т.н.). В общия случай обаче това е така.

В случая ддс е най-малкия проблем.
Но пак ти казвам, че се бъркаш за данъците и място на дейност.
Да си чул амазон, ларедут, спортс директ и много други да плащат данъци в БГ.
Освен това по БГ закон те са в нарушение, че не издават касова бележка.Нали?
Но това не ги спира да работят и в БГ.
 

Горе