SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

mod pagespeed

kuzmanin

New member
Някой пробвал ли е да сложи тоя мод от гоогле на апачи?

Споделете впечатления за промяната в скоростта
 
Re: mod pagespeed

Потвърждавам за RAM-а. Пробвано е на Amazon Elastic Cloud не върши работа изобщо. Не може модул на apache да реши проблем на кода. Същата работа върши и mod_deflate плюс някакъв APC примерно eAcelerator. Оптимизация на кода е ключа, а не инсталация на модули за apache.
 
Re: mod pagespeed

Потвърждавам за RAM-а. Пробвано е на Amazon Elastic Cloud не върши работа изобщо. Не може модул на apache да реши проблем на кода. Същата работа върши и mod_deflate плюс някакъв APC примерно eAcelerator. Оптимизация на кода е ключа, а не инсталация на модули за apache.

Много добре го каза! Чудя се за какво им беше да я правят тази глупост. То ако ставаше само с инсталиране на това-онова...
 
Re: mod pagespeed

cloxy, аз дали хубаво или лошо съм го казал няма голямо значение, но сега само гледай колко червени точки ще налапам заради това, което съм казал :D
 
Re: mod pagespeed

Изглежда нелош кеш за статичното съдържание. Не бих ползвал опциите му за "оптимизация" на html обаче. За динамичното съдържание не виждам полза.
Предимството му пред външни решения(squid,haproxy) е предполагаемо по добра интеграция с логовете на апача. Недостатъците спрямо външните са твърде много.

Ако се справя прилично със статичното съдържание може да си струва. Това е един от най големите ядове на сървъри с интензивно PHP по мой опит.

@s1yf0x не виждам връзка с обектния кеш на php. Не това е предназначен този модул да замества. Също ако го пуснеш да кешира динамични страници вероятно ще си прав, че ще заема ужасно много памет. Особено ако googlebot пробва всички възможни дубликати на страниците и тоя кеш реши да ги оптимизира :)
 
Re: mod pagespeed

Много добре го каза! Чудя се за какво им беше да я правят тази глупост. То ако ставаше само с инсталиране на това-онова...

Е как за какво, Google иска да управлява света :D
 
Re: mod pagespeed

Казах го защото всички си мислят, че като се инсталира този модул и сайтовете ще скочат по напред в google web page speed testing-a обаче уви. Не знам колко сайта със статично съдържание има при вас, но на динамичните сайтове проблема им е 90% от структурата на базата данни и учудващите заявки, които съм виждал в логовете (това едва ли трябва да го казвам на човек с твоя опит). Няма смисъл от кеширане на статично съдържание, щом при всяка импресия се зареждат related posts, tag clouds и т.н. Едва ли някой в БГ ще се нагърби да прави load balancing с haproxy и squid за без пари ;) очакванията от този модул бяха да прави оптимизация и кеширване за да се подобри времето за зареждане на сайтовете, но ресурсната му цена е твърде висока, а и спокойно може да бъде заместен с вече инсталирани модули, които Apache ползва. Според мен, RAM-а е по-добре да се използва за mysql cache отколкото за mod_pagespeed
 
Последно редактирано:
Re: mod pagespeed

@s1yf0x за много сайтове си напълно прав. На споделен хостинг особено ако имаш предвид(не че можеш да добавяш модули за апач на такъв хостинг). Там този модул е безполезен. Сървър си требе.

Има си обаче решения като самодееца с добавиго.com (или както беше), които биха имали сериозна полза от подобно решение. Над 10^6 импресии(на ден) една иконка може да срине апача, ако се вика смесено с php скриптове. Ако имаш статични ресурси с много импресии е много желателно да ползваш нещо, а това е от лесните за ползване. В 50МБ RAM що иконки,флашчета и банери могат да се кешират... и това е от най добре инвестираната памет, която може да имаш ;)

Определено обаче говоря за слагане с умисъл и идея какво се прави. Това не може "да бъде универсално решение" и "да върши реална работа" едновременно. Трябва да се избере едното.

Една добра настройка на mod_expires според мен е по-доброто решение от този mod_pagespeed.
Не си прав. mod_expires сработва за повтарящи се заявки. mod_pagespeed за всякакви. Има разлика.
 
Последно редактирано:
Re: mod pagespeed

Не си прав. mod_expires сработва за повтарящи се заявки. mod_pagespeed за всякакви. Има разлика.

Това е вярно, но ако негативите на mod_pagespeed са много, кой ще го използва? Докато аз лично без mod_expires не минавам.
 
Re: mod pagespeed

Това са различни нива на кеш. Това, че ползваш или не едното не е критерий дали да ползваш другото.

Ако имаш n*1000 заявки към статичен ресурс от различни потребители mod_expires не върши нищо. За същия случай mod_pagespeed може да ти спести всичките заявки към php натоварените нишки на апача(8-16MB всяка дори за една иконка).

На мен лично ми допада такава реализация чрез филтър. Има много предимства да се отработват такива заявки преди да са минали по каналния ред. Доколкото това реално се случва преимствата са ясно изразени в натоварен сайт с многоимпресии. Разбира се вече споменахме, че има алтернативни решения. Това обаче е простичко за пускане, което е нелошо предимство. На ползващите ВПС-и може да им свърши добра работа.
 
Последно редактирано:
Re: mod pagespeed

Покрай оптимизацията на кода разбрах, че най-важното нещо е да няма излишни/грозни заявки.
Нещо взе да се сбъгясва впс-а и изнамерих 3 проверки, които са имали някакъв смисъл, но съм пропуснал да ги разкарам и таблицата като е станала 200к реда... леееко се замазва положението. :D
След щателен преглед и оптимизиране постигнах един добър лоуд за момента.
Тук-таме и фрагмент кеш на повтарящите се неща (принт на категории и т.н.) и е екстра.
 
Последно редактирано:
Re: mod pagespeed

Ако имаш n*1000 заявки към статичен ресурс от различни потребители mod_expires не върши нищо.

Това ми е ясно, въпроса е че трябва хостинг доставчиците да си кажат тежката дума. Аз управлявам три ВПС хоста - два от Суперхостинг и един от Делта.бг - очаквам да се включат техни представители и да кажат.

Мнението на Хост България вече го чухме, но те не предлагат впс сървъри.
 
Re: mod pagespeed

...и един от Делта.бг - очаквам да се включат техни представители и да кажат.
Драго вече го написа, този модул яде мнооооооого РАМ. И го тества върху мой ВПС. В нормални дни ВПС-ът не надвишава 200 МБ РАМ. След слагането на този модул скочи на 1 ГБ. Сам си прави изводите.
 
Re: mod pagespeed

Мнението на Хост България вече го чухме, но те не предлагат впс сървъри.

Еди, мнението не е на Хост България, а мое лично - теста беше направен с виртуална машина, която няма нищо общо с физическите ни сървъри. На виртуалната машина имаше инсталиран портален сайт включващ в себе си няколко CMS-а като phpFox и Magento. Принципно подобни модули за Apache искам малко повече пипане, при интеграция със cPanel/WHM сървъри, което не е предпочитан метод за "експериментиране"
 
Re: mod pagespeed

Изпробвах модула наистина гълта много памет но съм доволен наистина доста ускори работата са сайта. Сайта ми е динамичен е паметта се вдигна но какво ми пука при 12 GB рам само за едни сайт не е болка за умиране.
 

Горе