SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

angareva

New member
Здравейте,
опитвам се да стартирам работата си в областта на SEO и ми е любопитно да разбера малко повече за On-page Optimisation. Какво е важно да се гледа в структурата на един сайт, съдържанието, ключовите думи? Бих чела интересни статии и по темата, начини да се постигнат добри резултати? Някой от по-напредналите ако иска да сподели малко опит, ще бъда изключително благодарна.

Съжалявам ако темата е оф топик :(
 
За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Eдно от най-важните неща е избягване на дублирано съдържание.
 
Re: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Ако в някоя статия за on-page SEO прочетеш колко важни са мета-таговете, по-добре спри да я четеш. Или е стара, или ако е нова е писана от някой, който хабер си няма.
Иначе сериозно:
Най-важното е да разполагаш с хубави, интересни, уникални текстове - такива, каквито веднага да ти харесат и да искаш да ги прочетеш от началото до края.
 
Re: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Ако в някоя статия за on-page SEO прочетеш колко важни са мета-таговете, по-добре спри да я четеш. Или е стара, или ако е нова е писана от някой, който хабер си няма.

Не съм съгласен с теб - метатаговете са абсолютно важни, според мен за да говориш така по-скоро ти не разбираш!
 
За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Страннико, кои мета тагове са важни?
 
Re: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Сори, не видях, че питаш за онпейдж.
Важни са линковете, по-важни са линкове в сферата и най важни са многото линкове. Всичко друго е бла-бла.
 
Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Страннико, кои мета тагове са важни?

Просто и логично е - всички метатагове са важни, ако не са важни няма да ги има. Някой казват, че keywords не бил важен и Гугъл не го ползвал. Аз пък си го ползвам и ще продължавам да го правя докато за този метатаг от Гугъл изрично не кажат, че няма да го вземат предвид и не го забранят. Но пък не е само Гугъл - има и други търсачки!

Няма да изброявам всички метатагове, много дълго ще стане, само дадох пример с keywords, като ме питаш явно не знаеш какво са, за това вземи и попрочети малко това-онова.
 
Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Просто и логично е - всички метатагове са важни, ако не са важни няма да ги има. Някой казват, че keywords не бил важен и Гугъл не го ползвал. Аз пък си го ползвам и ще продължавам да го правя докато за този метатаг от Гугъл изрично не кажат, че няма да го вземат предвид и не го забранят. Но пък не е само Гугъл - има и други търсачки!

Няма да изброявам всички метатагове, много дълго ще стане, само дадох пример с keywords, като ме питаш явно не знаеш какво са, за това вземи и попрочети малко това-онова.
Те изрично казаха, че няма да го взимат предвид > Google doesn’t use the keywords meta tag in web search
 
Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Те изрично казаха, че няма да го взимат предвид

Добре, значи не би трябвало да го ползвам и грешката е моя, че не съм разбрал това навреме. Но защо тогава съм срещал да се пише, че другите търсачки го използват, виждал съм даже мнения и че и Яндекс го използват? Щом го използват - и аз ще го ползвам.

Обаче не мога да се съглася с мнението, че метатаговете вече не са важни. Едни от най-важните метатагове са заглавието и описанието: title и description. Който ги разбира и ги ползва разумно може много неща да направи.
 
За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Уважаема angareva,
има супер много материал за четене по темата. Разбира се, както казаха и колегите по-горе можеш да четеш всякакви неща и да се объркаш тотално.
Според моите скромни познания за онпейдж оптимизацията са важни следните неща (в разбъркан ред):
1. Структура на сайта - по тази тема има много добри статии на български писани от колеги
2. От таговете и различните части на уеб станицата са важни следните:
- title tag
- meta description - кой каквото и да ми говори с кадърно направен дискрипшън е направо песен ;)
- meta keywords - супер спорен таг - дали/или ... аз го сетвам, както си трябва пък ако ще да е важен
- H1 text - това са различните заглавия поставени в <h1>
- Body text - важен като количество думи и като % на ключовата дума/фраза използвана в него
- Bold text - най-кратко и просто казано - ако е болд дадената дума/фраза/изречение - значи е по-важно от останалото, което не е болд
- Anchor text - накратко казано изходящите линкове от страницата
- image alt text - alt текста на снимките
3. Сайтмап - ето кратко описание на сайтмапа и неговото значение - Какво е сайтмап
Мисля, че за кратко описание т'ва са основните неща ;)
Успех - ако имаш още въпроси а съм сигурен, че ще имаш - питай за да ти кажем ;)
 
Последно редактирано:
Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Уважаема angareva,
има супер много материал за четене по темата. Разбира се, както казаха и колегите по-горе можеш да четеш всякакви неща и да се объркаш тотално.
Според моите скромни познания за онпейдж оптимизацията са важни следните неща (в разбъркан ред):
1. Структура на сайта - по тази тема има много добри статии на български писани от колеги
2. От таговете и различните части на уеб станицата са важни следните:
- title tag
- meta description - кой каквото и да ми говори с кадърно направен дискрипшън е направо песен ;)
- meta keywords - супер спорен таг - дали/или ... аз го сетвам, както си трябва пък ако ще да е важен
- H1 text - това са различните заглавия поставени в <h1>
- Body text - важен като количество думи и като % на ключовата дума/фраза използвана в него
- Bold text - най-кратко и просто казано - ако е болд дадената дума/фраза/изречение - значи е по-важно от останалото, което не е болд
- Anchor text - накратко казано изходящите линкове от страницата
- image alt text - alt текста на снимките

Точно така машини, съгласен съм с почти всичко с теб. Който разбира и може, ако си направи както трябва тайтъла и дискрипшън-а е "направо песен", почти всичко може да постигне.

Малко не съм съгласен с болднатия текст в статия - за мен това е много грозно, а и в моите проекти никога не го ползвам и не мога да се оплача от лоши резултати. Просто всеки има стил на работа, аз в моята работа не го ползвам.

Машини - Благодаря, че обясни метатаговете вместо мен на bgkulinar и особено на Kompota. Като гледам колко мнения има тук във форума и как пише направо не мога да повярвам защо все още bgkulinar-а не знае кои са важните метатагове за On-page.
 
Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Едни от най-важните метатагове са заглавието и описанието: title и description.

Title е абсолютно задължителен, обаче не се води точно мета таг. Иначе keywords и аз слагам, ама колкото за бог да прости, нищо особено не променят.
 
Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Title е абсолютно задължителен, обаче не се води точно мета таг. Иначе keywords и аз слагам, ама колкото за бог да прости, нищо особено не променят.

За keywords има спорове, и аз го ползвам, а както излиза, доста хора от тук го ползват все още, нищо, че от Гугъл са казали, че няма да го вземат предвид. Колкото до тайтъла - той присъства навсякъде, но според мен трябва да се научи как се ползва. Един неправилно сложен тайтъл може да попречи на една статия.
 
За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Ами хайде и аз да се изкажа тогава :)

В onpage оптимизацията има 2 основни фактора, които помагат на сайта да се класира добре. Това са името на домейна и заглавието на сайта. И разбира се, както каза Пламен - липсата на дублирано съдържание.

Всички останали фактори като алт на снимка, болдване, накланяне, h1, h2 ... h6 са фактори, чиято тежест клони от минимална към нулева. Meta Description и meta keywords ги отписвам тотално от списъка.

Всичко останало е набавянето на външни линкове от авторитетни и релевантни страници.

Положителният ефект който ще получим от болдване, alt-ване, вкарване на заглавия от h1 до h6 ще бъде в пъти по-малък от колкото ако получим дори само един външен линк - например от някоя по-авторитетна директория за статии (axeny.com, inarticle.info) или по-стар блог.

И все пак, това на което трябва да се държи що се касае до onpage оптимизацията това са URL адрес на отделните страници, както и rel="canonical".

В профила на Oggin в slideshare, могат да се намерят полезни неща.
 
За: Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

За: Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Един неправилно сложен тайтъл може да попречи на една статия.

Какво имаш предвид? Как по точно може да попречи?
 
Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Всичко останало е набавянето на външни линкове от авторитетни и релевантни страници.

Тук говориш за Off-page seo. А въпроса беше зададен ясно - жената пита за On-page SEO. Това са две различни неща.
 
За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Така и не видях обаче някой да и бе казал, че само с onpage не става. Поне не в конкурентна ниша.

А ти ако го можеш това вече е друг въпрос :)
 
Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Така и не видях обаче някой да и бе казал, че само с onpage не става. Поне не в конкурентна ниша. А ти ако го можеш това вече е друг въпрос :)

Прав си, никой не го и е казал, но пък и тя не го пита и предполагам за това никой не и го спомена. Иначе съм на мнение, че двете комбинации са добри, но без да се прекалява с тях. Защото както е вярно, че с линкове можеш да изкараш на първо място всичко, то е вярно и другото - с линкове може да изкараш на първо място пълна "боза". А в този пример къде остава съдържанието и полезността на сайта / страницата? А пък знаеш мнението ми - не харесвам разни "сео майстори" които единствената им заслуга е да налеят "един тон" линкове и по този начин да изкарат сайт / страница на първо място.

До въпроса ти с тайтъла - ползвам само Уордпрес и не знам как е при другите системи, но при Уордпрес както знаеш има плъгини за автоматично добавяне на тайтъл, дескрипшън и кейуордс. Също така обаче може и ръчно да си го добавиш - понякога това може да помогне. Но ако се добавя автоматично тайтъла - то в този случай заглавието на статията влиза в тайтъла. И ако заглавието подсказва за едно а самата статия не подкрепя заглавието и не пише по темата - ето това е за мен неправилно използван тайтъл.
 
За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Ако дадена страница се оптимизира за една дума и тя присъства като съдържание на самата страница няма абсолютно никакво значение дали в тайтъла има само текущата дума или + други думи.

Има значение ако страницата се оптимизира по две или повече думи, тогава би трябвало и в тайтъла да се прибавят.

Но ако страницата се оптимизира само по една дума не виждам как тайтъла би навредил.

Например, ако имаш страница за бисквити. Няма значение дали тайтъла ти е "бисквити", "вкусни бисквити" или "вкусни и евтини бисквити".

Може би (не съм правил тестове) има значение позицията на ключовата дума в тайтъла. И тъй като доста колеги повтарят, че има значение съм склонен да се съглася с това.

А моите тестове са базират на броят думи в тайтъла и изводите ми са, че няма значение. Следователно е по-добре да има повече думи в тайтъла, които все пак са релевантни на текста.

Е, може би някой няма да се съгласи с това, но все пак това е моето мнение.

Хубаво е да се спомене и т.н. канибализъм (мисля, че GVV го беше използвал като термин). Това е когато две или повече страници се оптимизират по една и съща дума.
 
За: Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

За: Re: За: Има ли кой да помогне на начинаещи в On-page SEO?

Няма да изброявам всички метатагове, много дълго ще стане, само дадох пример с keywords, като ме питаш явно не знаеш какво са, за това вземи и попрочети малко това-онова.
E, дай инфо къде да четем. :)
 

Горе