SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Въпроси за tax day на 22 януари

Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Хайде сега всички дружно да проверим в тълковния речник както означава думата "търпение"?!? - Имаше създадена организация, която нищожно количество хора уважиха, а след провеждане на събитието всички почнаха да критикуват и да дават зор, да се качи това или онова. Някой се извиниха с така важните за нациналната сигурност обективни обстоятелства, които са им попречили да присъстват... ок де, но както вие не можехте да присъствате на събитието, така и организатора е възпрепядствам да качи звукозаписа "ВЕДНАГА". На някой да му е минавало през ума, че организаторите не се занимават само с конвертиране и качване на звукови файлове, може пък да имат друга работа? На път съм да заключа темата и само това, че още не е публикуван линк към материала ме спира. Ако мрънкането продължава, ще има катинар, а когато Иво прати линк към ресурса ще го публикувам аз и пак връщаме катинара.
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Извинявам се за забавянето:
http://dox.bg/files/dw?a=e9c927f81a
http://dox.bg/files/dw?a=32a7dbe0b7

Ще са на тези адреси до 23.02, до тогава ще гледам да ги кача някъде, където могат направо да се слушат.
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Ех сега да се извиняваш пък :) Много ти благодаря за инфото.Доста полезно.

Но да ви кажа съвсем ме объркахте по няколко точки.Става въпрос за ддс.Предлагам да продължим коментарите по темата, защото е наистина важно да се знае за какво става въпрос.

Прослушах файловете само един път, може и да не съм разбрал правилно, но първия важен въпрос е дали се начислява ддс, когато ползваш реклама от гугъл например.Е тука направо ме разбихте... По силата на кой закон смятате че ддс се дължи?Значи в даличната 2009, наистина по тогавашния чл.21, имаше няколко изредени случая, в които попадаше и рекламата и си спомням че тогава наистина плащах ддс, въпреки че не бях регистриран.Да кажем плащам 1 лев на гугъл и още 20 ст тук в бг.Обаче от 2010 нещата се промениха.Казаха ми че би трабвало вече да се регистрирам независимо от услугите, които ползвам, но ддс НЕ СЕ ПЛАЩА !Т.е за какви начисляванки от адуордс ми говорите?По кой закон и член?

Другото нещо, което ме шокира е задължителната регистрация, ако получаваш пари от трети държави?Че нали би трабвало да се регнеш само ако получаваш пари от европа, както и ако плащаш към цял свят.Нали това е логиката на 97а?Ти предоставаш услуги на трети страни, и получаваш пари.За каква регистрация говориме?Ако това е вярно, нали се сещате че над 90% от форума са изгърмяли.От кой член е пък това?

Аз лично имам ддс рег все още по 97а, но съм имал плащания и преди да си направя регистрацията.

И още нещо да ви попитам.Какво бихте ме посъветвали да правя когато дойдат 50 000?Парите са само от трети страни.Ще трабва ли обща регистрация?

Колеги дайте да изкоментирам тези важни въпроси.
 
Последно редактирано:
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Иво, уважавам те за това което си направил но за едно нещо не мога да се съглася с теб.Нямам икономическо образование и не мога да съм компетентен по въпроса, но да ми твърдиш че бг фирмите са си проличали много на офшорите ми се вижда пълен АБСУРД!От известно време ми се поналожи да попрочета някои закончета по различни причини и трабва да кажа че разбрах една от основните причини, поради която инвеститорите не идват тук, въпреки ниските ни данъци.Говори се че една от основните причини била престъпността (дали е така не мога да кажа), но тази безмислена бумащина, на която е подложен всеки бизнесмен тук, различното тулкувание на уж "ясно" записани закони, очеизвадната тромаваст на системата ни би спрява доста хора, които са проучавали държавата ни.Аз лично не бих инвестирал посмъртно тук, ако бях чужденец.Ще си плащам високите данъци в чужбина и ще си спа спокойно.Сега за офшорките сигурно има и други проблеми, но там не съм наясно.Примерно мога ли да попитам защо американски фирми ллц (аналог на нашето оод), НЕ ВОДЯТ СЧЕТОВОДСТВО ако са от един човек?Че то реално като се замислиш и за какво им е?Прилкючват си годината (при тях тримесечието) и пей сърце?Защо като са толкова ниски данъците тук, толкова много хора имат английски и ирландски фирми?За да плащат по-големи данъци там ли?
 
Последно редактирано:
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Ето и другия абсурд, който отбелязахте.Невъзможност да се разпределят дивиденти.Имало там някъде измежду законите че държавата не можела да се меси в фирмените истории, имало неща, които били САМО от компетенцията на събранието на фирмата?На забраната да се разпределят дивиденти ако не и кажете ГРУБА, ГРУБА, ама ГРУБА намеса от страна на държавата в личната ви фирма ... вече незнам.Бих добавил само и напълно безмислена.Ще си имам аз пари, ама ще трабва да чакам до края на годината да си ги тегля.Поне да го бяха направили на 3 или 6 месеца.Пак щеше да е много нечесно, но поне по щеше по да се ядва.Ако някой получава милиони, как ще се вземе аванс с обяснението че са за листи и химикали?

А за високите заплати.Това може и да е вариант, но идеата на заплата не е да се точи фирмата, а човек да си получи месечно възнаграждение.

И да ви пусна една муха тук на всички счетоводители.Високите заплати не биха ли могли да бъдат ударени по чл 16 ЗКПО?

За пайпала съм съгласен че не трабва да се издават бележки.Тук едно съветче и от мен.Не правете разходи от виртуалната си пейпалска сметка, теглете парите колкото се може по бързо за да има съвпадение с банковата ви сметка.
 
Последно редактирано:
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Когато българско физическо или юридическо лице получи доходи от фирма извън ЕС за реклама или други подобни услуги не се плаща ДДС и няма нужда от регистрация само защото се получават пари от чужбина (ако оборотът надвиши 50 000 лв може и да се наложи регистрация, но дори и фирмата да е регистрирана пак няма да плаща ДДС за доходите с източник извън ЕС и основание реклама).

Това е свързано с мястото на изпълнение при доставка на услуга (вж. чл. 21 от ЗДДС). Мястото на изпълнение на доставката на реклама е мястото на стопанска дейност на получателя на услугата.

(5) Мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където получателят е установен или има постоянен адрес или обичайно пребиваване, когато са налице едновременно следните условия:

1. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) получателят е данъчно незадължено лице, което е установено или има постоянен адрес или обичайно пребиваване извън Европейския съюз;

2. доставяните услуги са:

а) предоставяне или прехвърляне на права върху лицензия, патент, авторско право, търговска марка, ноу-хау или друго подобно право на индустриалната или интелектуалната собственост, както и прехвърляне на права върху програмен продукт, различен от стандартен софтуер;

б) рекламни услуги;

в) услуги, извършвани от консултанти, инженери, консултантски бюра, счетоводители, юристи и други подобни услуги, включително услугите по изработка, преработка или доработка на софтуер;

г) обработка на данни или предоставяне на информация;

д) банкови, финансови, осигурителни, застрахователни и презастрахователни услуги с изключение на отдаването под наем на сейфове;

е) осигуряване на персонал;

ж) отдаване под наем на движими вещи с изключение на всички видове превозни средства;

з) електронни съобщителни услуги;

и) услуги по разпространение на радио и телевизия;

к) услуги, извършвани по електронен път;

л) (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) услуги по осигуряване на достъп до система за природен газ, разположена на територията на Европейския съюз, или до мрежа, свързана с такава система, до електроенергийната система или до топлофикационните или охладителните мрежи, или услуги по пренос или по разпределение чрез тези системи или мрежи и доставката на други услуги, пряко свързани с тях;

м) поемане на задължение за неизвършване на действия или неупражняване на права по букви "а" - "л";

н) посреднически услуги, извършени от лице, действащо от името и за сметка на друго лице, във връзка с услугите по букви "а" - "м".

Чл. 86. (1) Регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, като:

1. издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред;

2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период;

3. посочи документа по т. 1 в дневника за продажбите за съответния данъчен период.

(2) Данъкът е дължим от регистрираното лице за данъчния период, през който е издаден данъчният документ, а в случаите, когато не е издаден такъв документ или не е издаден в срока по този закон - за данъчния период, през който данъкът е станал изискуем.

(3) Не се начислява данък при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.

В обратния случай, когато чужда компания (извън ЕС) продава услуги на български (ЕС) лица (напр. уеб хостинг), трябва някой да плати ДДС (това може да е чуждата компания, когато продава реклама на физически лица, нерегистрирани по ЗДДС). Ако българска фирма плаща за услугата трябва българската фирма да плаща ДДС-то в България. Офшорните фирми, които продават услуги, извършвани по електронен път и подобни (изброени по-горе в цитирания закон - напр. уеб хостинг) на физически лица от ЕС, които не са регистрирани по ЗДДС (и затова не могат да платят ДДС) трябва да се регистрират по ЗДДС в избрана от тях държава от ЕС и да плащат на тази държава ДДС! Това важи не само за офшорните фирми (.... с преференциален данъчен режим), но и за всички фирми, регистрирани в в държави извън ЕС. Например HostGator, LunarPages и др. американски фирми, които продават уеб хостинг без ДДС на физически лица (нерегистрирани по ЗДДС) в България са в нарушение, защото не са се регистрирали, не начисляват и не плащат ДДС.

Разбира се не давам гаранция, че правилно тълкувам закона, четете това на свой риск.
 
Последно редактирано:
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Бих добавил само и напълно безмислена. Ще си имам аз пари, ама ще трабва да чакам до края на годината да си ги тегля.Поне да го бяха направили на 3 или 6 месеца.Пак щеше да е много нечесно, но поне по щеше по да се ядва.Ако някой получава милиони, как ще се вземе аванс с обяснението че са за листи и химикали?

Това не го знаех. Според кой закон фирмата е ограничена в разпределянето на дивидент?

А за високите заплати.Това може и да е вариант, но идеата на заплата не е да се точи фирмата, а човек да си получи месечно възнаграждение.

И да ви пусна една муха тук на всички счетоводители.Високите заплати не биха ли могли да бъдат ударени по чл 16 ЗКПО?

Колко да е голяма заплатата решава управителя на фирмата. Няма никакъв проблем заплатата да се увеличи до максимум, така че печалбата на фирмата да намалее до нула (защото заплатата е разход на фирмата). И после ще се плати данък само 10% + осигуровки (което прави по-малко от 14,5% при достатъчно високи разходи за заплата (и свързаните със заплатата осигуровки) - напр. 15 000 лв месечно).


Отклонение от данъчно облагане

Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато една или повече сделки, включително между несвързани лица, са сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане, данъчната основа се определя, без да се вземат под внимание тези сделки, някои техни условия или тяхната правна форма, а се взема под внимание данъчната основа, която би се получила при извършване на обичайна сделка от съответния вид по пазарни цени и насочена към постигане на същия икономически резултат, но която не води до отклонение от данъчно облагане.

(2) За отклонение от данъчно облагане се смята и:

1. значителното превишение на количествата на влаганите материали и суровини за производство и други производствени разходи над обичайните за извършваната от лицето дейност, когато превишението не се дължи на обективни причини;

2. договорите за заем за послужване или друго безвъзмездно предоставяне за ползване на материални или нематериални блага;

3. получаването или предоставянето на кредити с лихвен процент, отличаващ се от пазарната лихва към момента на сключване на сделката, включително в случаите на безлихвени заеми или друга временна безвъзмездна финансова помощ, както и опрощаването на кредити или изплащането за своя сметка на кредити, несвързани с дейността;

4. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) начисляването на възнаграждения или обезщетения за услуги, без те да са реално осъществени.

(3) Когато чрез привидна сделка се прикрива друга сделка, данъчното задължение се определя при условията на прикритата сделка.

Изплащането на заплата не е сделка. Или поне така си мисля. Това не е отклонение от данъчно облагане, защото данък върху заплатата се плаща, даже и осигуровки! Вярно е, че данъчната тежест ще е по-малка, но няма закон, според който фирмите са длъжни да организират дейността си по начин, който ще доведе до възможно най-голямата данъчна тежест. Фирмата, ако иска може да намали дължимите данъци до нула - напр. като прекрати дейност. И държавата не може да направи нищо за да предотврати това.

За пайпала съм съгласен че не трабва да се издават бележки.Тук едно съветче и от мен.Не правете разходи от виртуалната си пейпалска сметка, теглете парите колкото се може по бързо за да има съвпадение с банковата ви сметка.

PayPal казва, че услугата, която предоставя не е банкова сметка (независимо дали имат лиценз за банка или не). Една банка има право да предоставя и услуги, различни от банкова сметка (например сейф под наем).

Следователно трябва да се издава касов бон, защото плащането не е по банков път (сметката в PayPal не е банкова сметка).
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Добър въпрос.

Нали от НАП бяха писали, че за плащания през PayPal трябва да се чука касов бон?

След като няма дефиниция за "банков път" може да си го тълкуваме както го тълкува и НАП - не е достатъчно доставчикът на финансови услуги да има лиценз за банка, трябва услугата, която предоставя да е "банкова сметка".

Би трябвало да можем да го тълкуваме и по другия начин, обаче кой начин е правилен си мисля, че може да го каже само съда...

До сега някой пробвал ли е късмета си в съда по този казус?
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Мисля не :)
По-скоро данъчните не са си пробвали късмета.

Тълкуванията на НАП са изцяло за вътрешни цели. Те не вървят пред съд.
Другото е, че според НАП и при плащанията през ePay трябва фискален бон. Уви, зад всички микросметки стои реален IBAN в ЦКБ и си е 100% банково.
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Не съм убеден, че зад всички сметки стои IBAN. Имаше някакви нива, колкото по-високо ниво си, толкова повече услуги ползваш, като IBAN мисля, че беше за клиентите от най-високо ниво. Иначе може да има IBAN и за всички останали, но да не го казват (да го пазят в тайна). Което е все едно, че няма.

Освен това плащанията в ePay не минават през микросметката във всички случаи. Аз например винаги си плащам с картата през ePay без да пълня предварително микросметката. Опитаха се да ми наложат ограничение и спрях да ползвам услугите им във връзка с плащането на осигуровки (не може да стане с Visa Electron, трябва първо да се напълни микросметката и от там да се пращат пари на НАП).

Дали подобни плащания са по банков път е въпрос на тълкуване, а такова към момента (в закона) няма.
 

Горе