SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Въпроси за tax day на 22 януари

Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Аз като търговец не разполагам с информация ти дали си платил през микросметка или чрез карта :)
И доколкото ми е известно, системата е такава, че ти дори да плащаш с карта, парите пак минават през микросметка транзитно, тоест при мен винаги идват от микросметка.

И да, зад всяка микросметка има IBAN :)
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Зад абсолютно всички миркосметки стои IBAN, ако ще и първоначална регистрацния на физ лице от -15то ниво да е. Има и отговор от ePay.bg който гласи, че всички разплащания получени по акаунт в тяханата система се третират като банкови.
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Аз като търговец не разполагам с информация ти дали си платил през микросметка или чрез карта :)

Виж не съм сигурен, но мисля поне че за пейпал грешиш.Май има начин да разбереш дали плащането ти идва от карта или от пейпал.Но наистина не мисля че това е същественото в слъчая.Идеята е - дайте задружно да не издаваме касови бележки.Стойков цитира становището на нап за пейпал ... Може би гоелмите мобилни оператори, ток, вода и др не са се поинтересували от мнението им.Че тогава защо ние трябва.Първо те, после ние.Така и така обаче ако парите се прехвърлят направо в банката и не се харчат директно от там, ще съвпадне всичко и няма да има проблем.Вижте наистина не мисля че би имало прблем с това.

Извод!Това че някой закон не е написан ясно, не означава че винаги би трабвало да приемаме най-лошия случай.
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Това не го знаех. Според кой закон фирмата е ограничена в разпределянето на дивидент?

Фирмата не може да разпределя дивидент по средата на годината, ако дивидента не се отнася за минали години.За да можеш да разпределиш дивидент, първо трябва да прилсючиш годината, да платиш 10% и чак тогава.

За ддс:
Искате да ми кажете че когато получа фактура, за закупени домейни, на която пище VAT=0% , то би трабвало аз да внеса 20% тук?Това сериозно ли е?Аз не съм внасял до сега, а и едва ли някой го е правил до сега?
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Абе извода е то се е...алоооо ... туйто ...

Дори и да искаш да си платиш нещо първо няма кой да ти каже как точно да стане.Един едно, друг друго ти казва, и това говоря за мнения на счетоводители или адвокати.След изслушването на материала разбрах че и писмата на нап били само ала-бала.
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

За ддс:
Искате да ми кажете че когато получа фактура, за закупени домейни, на която пище VAT=0% , то би трабвало аз да внеса 20% тук?Това сериозно ли е?Аз не съм внасял до сега, а и едва ли някой го е правил до сега?
Да, трябва да го внесеш, ако фирмата, от която си купил е с произход ЕС, а ти си го купил като физическо лице. Освен това трябва да го запишеш в дневника на полупките по ДДС.

Ако си фирма, както писа Иво + и – и нищ0 не внасяш.
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Аз по-горе имах предвид не фирма в ЕС, а фирма извън ЕС.

Когато фирмата е извън ЕС и продава уеб хостинг на българско (европейско) физическо лице, което не е регистрирано по ЗДДС и не плаща ДДС, то в този случай фирмата трябва да се регистрира по ЗДДС в избрана от нея държава от ЕС и там да плаща ДДС (което начислява и взима от крайния европейски потребител).

Ако никой не плати ДДС-то единия от двамата е в нарушение. Зависи какво пише в договора. Ако в договора нищо не пише за ДДС-то, то фирмата, която продава услугата е в нарушение.

Обаче някои фирми пишат в договорите с крайни клиенти, че е отговорност на клиента да прочете данъчното законодателство и да плаща всички данъци (вкл. и данъка върху потреблението, известен като ДДС), които са свързани с транзакцията. И в този случай виновния е физическото лице, което сключва договор, който не разбира (но не е много сигурно). Със сигурност не е правилно фирма в САЩ или друга държава извън ЕС да продава уеб хостинг без ДДС и крайния (европейски) клиент да не плаща ДДС на държавата си.

Например GoDaddy правилно начислява ДДС на български физически лица, които не въведат идентификационен номер по ЗДДС (BG....). Дали внася това ДДС в държава от ЕС е отделен въпрос (вероятно го прави - иначе защо ще го взима от клиентите). Ако въведете друга държава при покупка на хостинга няма да ви се начисли ДДС. За домейните обаче никога от GoDaddy не начисляват ДДС. Не знам защо. А други доставчици на хостинг (фирмата, на които е извън ЕС) никога не взимат ДДС от клиентите (и клиентите не плащат ДДС на държавата си), което е нарушение на данъчните закони.

Облагането на услуги и стоки не винаги е еднакво. Затова когато се говори за облагане с някакъв данък трябва да се уточни за стока ли става въпрос, за услуга ли, за каква точно услуга, къде е мястото на доставка на услугата/стоката, мястото на стопанска дейност на двете лица къде се намира... И после се чудим защо има криза. И най-забавното е, че народа още не се е усетил за един от сериозните фактори, които предизвикат "кризата" - усложняването на законите (не само данъчното законодателство).
 
Последно редактирано:
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Е ясно де, за адуордс питам.КЪДЕ ГО ПИШЕ?

А плаща ли се при домейни?

Да отбележа, плаща се при регистрация по 97а, ако си на общо основание се прави начисление в + и -

ако фирмата от която съм закупил хостинг или домейни е в България и аз съм регистриран по 97а
ддс си го плаща фирмата от която съм закупил услугата нали
ето един пример от фактура за хостинг :
Размер на ДДС 20.00 %: 7.73 лв. - това предполагам си го плащат те, но
на тази фактура за хостинг от фирма в бг :
ДДС съгласно чл. 113, ал. 9 от ЗДДС: 0% 0.00 - тук не е начислено
 
Последно редактирано:
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Опитаха се да ми наложат ограничение и спрях да ползвам услугите им във връзка с плащането на осигуровки (не може да стане с Visa Electron, трябва първо да се напълни микросметката и от там да се пращат пари на НАП).
Верифицирай се като клиент първо ниво и няма да имаш огрсничения. Пускал съм плащания по над 500 лева и нямам проблеми.

Аз по-горе имах предвид не фирма в ЕС, а фирма извън ЕС.
Отговорът ми беше насочен към bdd1 :).

go6o78 каза:
ако фирмата от която съм закупил хостинг или домейни е в България и аз съм регистриран по 97а...
чл. 97а от ЗДДС касае само покупка/продажба на стоки и услуги извършени/закупени за/от друго лице в ЕС, не в България. Иначе ДДС го плащаш ти като краен клиент, а те го внсят ;).
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Верифицирай се като клиент първо ниво и няма да имаш огрсничения. Пускал съм плащания по над 500 лева и нямам проблеми.

В момента съм регистриран като:

Познат клиент - "потребителско ниво 2"

Нямам никакви лимити при плащания чрез дебитна карта. Обаче за изпращане на банков превод към НАП първо трябва да прехвърля пари от картата в микросметката (за което няма ограничения). Преди не беше така - директно можеше да пращаш банков превод към НАП през картата.

Обаче някои търговци отказват плащания с дебитна карта (например Далкия (парното) не приемат плащания с микросметка и дебитни карти Visa Electron (като това ограничение не може да се преодолее независимо кое ниво потребител си), а само с БОРИКА, MasterCard или в брой на касата на EasyPay).

На сайта има списък с търговци и начините на плащане, които приемат.

Сега ползвам банка за да пращам банкови преводи. Пращането на банков превод, чрез използване услугите на банка, излиза най-евтино (банката взима 0.70 лв за банков превод в размер на 16.80, докато ebg.bg взимат 1.70 за същия банков превод). Преди ползвах ePay/eBG за банкови преводи, защото ми се струваше по-лесно. Обаче ползването на банка не е много по-сложно (има малко повече copy/paste).
 
Последно редактирано:
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Колеги схванах ви доре-долу идеите, но пак ме заболя главата ... днеска пак няма да спа.То толкова простотии и пак май всичко съм оплескал.

Ще пробвам да задам още няколко въпроса, след още доста четене на законите.

ЗА ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА
Значи, първо съм закупувал домейни и хостинги от фирма (не я знам къде е), но фирмата предлага да се въведе ддс номер(Това не означавало че фирмата е в европа, можело и да е извън, но да е регната тук по ддс).Прегледах си сега фактурите и установих, че при първите фактури са ми начислили ддс, а при последните няколко има vat 0%.Значи искате да ми кажете, че тук имам нарушение, така ли?

После, ползвал съм услуги от американски фирми.На въпросните фактури гледам няма никакъв vat.Интересува ме тук, би ли трябвало да плащам ддс?Не би ли трабвало те да ми го начисляват?Дори и да имат клаузите, за които Стойков говори, то не излиза ли че пак са в нарушение?Че аз мога да си пиша в един договор каквоти си искам.Мога да си напиша, няма да спазвам никакви закони, ако искате подписвайте ...

По отношение на чл21.Четох го подробно, но защо ми цитирате ал5, вижте какво пише в ал1.По нея излиза, че мястото е при доставчика.

Да, трябва да го внесеш, ако фирмата, от която си купил е с произход ЕС, а ти си го купил като физическо лице. Освен това трябва да го запишеш в дневника на полупките по ДДС.
Физическите лица имат ли дневници за покупки?

ЗА ФИРМИ

Значи фирмата ми е регната по 97а в момента.И ако купувам от адуордс реклама, означава ли че ще плащам?

Ако си фирма, както писа Иво + и – и нищ0 не внасяш.
Това не го разбрах точно.Значи това при всяка регистрация ли важи или само при общата?Как стоят нещата в моя случай?

И кажете моля ви какво правите след 50к?От 97а на обща ли се минава?
 
Последно редактирано:
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Прегледах си сега фактурите и установих, че при първите фактури са ми начислили ддс, а при последните няколко има vat 0%.Значи искате да ми кажете, че тук имам нарушение, така ли?
Ако фактурата е от ЕС, да в нарушение си, трябва да начлиш ДДС и да го внесеш.

После, ползвал съм услуги от американски фирми.На въпросните фактури гледам няма никакъв vat.Интересува ме тук, би ли трябвало да плащам ддс?Не би ли трабвало те да ми го начисляват?Дори и да имат клаузите, за които Стойков говори, то не излиза ли че пак са в нарушение?Че аз мога да си пиша в един договор каквоти си искам.Мога да си напиша, няма да спазвам никакви закони, ако искате подписвайте ...
Щом фирмата е извън ЕС и не е начислила ДДС, не си длъжен да начисляваш и внасяш.

Физическите лица имат ли дневници за покупки?
Ако извършват търговска дейност и са регнати по ДДС - да тряба да попълват всеки месец дневниците и да подават ДДС и ВИЕС деклараци.

ЗА ФИРМИ

Значи фирмата ми е регната по 97а в момента.И ако купувам от адуордс реклама, означава ли че ще плащам?
Да, точно това означава, както и това, което съм писал в предния абзац, нищо че питането ти е за физическите лица - презумпцията е еднаква.

Това не го разбрах точно.Значи това при всяка регистрация ли важи или само при общата?Как стоят нещата в моя случай?
+– се прави само когато си по обща регистрация, не по чл.97а.

И кажете моля ви какво правите след 50к?От 97а на обща ли се минава?
Задължително!!! И пак независимо дали си фирма (ЮЛ) или физическо лице.
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Нямаш право да не знаеш фирмата, от която купуваш къде е. Това си е пране на пари и финансиране на тероризма. Ами ако фирмата е на Обама Бин Ладен (грешката е вярна)? Ставаш съучастник на терористи, че даже ги финансираш... Освен това не си дал коректни данни на твоята фирма (която купува услугата) и затова са ти начислили ДДС (те от къде да знаят, че ти си регистриран по ЗДДС и трябва ти да платиш ДДС-то? изобщо каза ли им, че продават услуга на фирма или те си мислят, че продават услуга на физическо лице, което не плаща ДДС в държавата си, защото не е регистрирано по ЗДДС?). После им казваш, че си регистриран по ЗДДС и те не ти начисляват ДДС, защото ти си длъжен да го платиш, а ти не го плащаш.

Ако първо платиш за услугата преди да си я получил това се води доставка на услуги, които не са реално предоставени и следва да платиш данък 10%, ако доставчикът на услугата, която не е реално предоставена е установен в юрисдикция с преференциален данъчен режим (т.е. с ниски или никакви данъци). Тъй като фирмата не я знаеш къде е не можеш да докажеш, че не се намира в такава юрисдикция (според данъчните закони си виновен до доказване на противното).

Кой ги купува тези услуги - твоята фирма ли? Или ги купуваш като физическо лице? Регистриран ли си по ЗДДС?

Ако фактурата е от ЕС, да в нарушение си, трябва да начлиш ДДС и да го внесеш.

В този случай си в нарушение също и за това, че не знаеш коя е фирмата (къде е мястото на стопанска дейност на фирмата).

Щом фирмата е извън ЕС и не е начислила ДДС, не си длъжен да начисляваш и внасяш.

Когато американска фирма продава уеб хостинг на физическо лице, което не е регистрирано по ЗДДС, американската фирма е длъжна да си хареса една европейска държава и там да внася ДДС (което събира от клиента). Ако не го прави - нарушава данъчните закони. Това важи само за някои услуги. Обаче важи за всички фирми, които не са регистрирани в ЕС и нямат място на стопанска дейност в ЕС (напр. офшорните фирми, американските фирми, индийските фирми и т.н.).

Ако извършват търговска дейност и са регнати по ДДС - да тряба да попълват всеки месец дневниците и да подават ДДС и ВИЕС деклараци.

Физическите лица, които не са еднолични търговци откога имат право да извършат търговска дейност по занятие? Защото аз си мисля, че е забранено да вършат търговска дейност по занятие.
 
Последно редактирано:
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Намерих и един друг текст в закона, според който всички уебмастери са за затвора.

Отклонение от данъчно облагане: начисляването на възнаграждения или обезщетения за услуги, без те да са реално осъществени.

Това важи, ако фирмата, на която плащате за услуги не се намира в юрисдикция с преференциален данъчен режим и затова не сте начислили данък 10%. Следва да лежите в затвора, защото не можете да докажете, че услугата е реално извършена.

Много ми е интересно как един уебмастер ще обясни на данъчните, че е извършил услугата "SEO" или "уеб дизайн" и как ще го докаже?

Цветан Цветанов: "За мен това, което е много важно е: младите хора днес използват прекалено много Интернет".
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Фирмите с които работя си имат договори на техните сайтове, където пише от къде са.Тук обаче идва един много важен въпрос.До колко може да се вярва на тези адреси.Това е проблем на всички ни, защото значи ли че ако една фирма има посочен адрес на сайта, то той е верен?

Освен това не си дал коректни данни на твоята фирма (която купува услугата) и затова са ти начислили ДДС (те от къде да знаят, че ти си регистриран по ЗДДС и трябва ти да платиш ДДС-то? изобщо каза ли им, че продават услуга на фирма или те си мислят, че продават услуга на физическо лице, което не плаща ДДС в държавата си, защото не е регистрирано по ЗДДС?). После им казваш, че си регистриран по ЗДДС и те не ти начисляват ДДС, защото ти си длъжен да го платиш, а ти не го плащаш.
Значи, не случайно разграничих въпросите си за фирми и физ лица.Защо да съм им дал неверни данни?Давам им моите истински данни.Аз си купувам и като физ и като юр лице.Това са си два различни случая.Като физ лице естествено че не съм регнат по никакво ддс, и въпросът е тогава какво правим?Те ми дават някакви фактурки с нулево ддс, което чак сега разбирам че е трябвало да се плати от мен.
А като фирма, казах вече, имам 97а, и си купувам домейни, на които не съм плащал никакво ддс.А тук какво правим?

Означава ли че ако физ лице от бг, си купи нещо или ползва някаква услуга от европа, би трабвало да начисли ддс тук?

Когато американска фирма продава уеб хостинг на физическо лице, което не е регистрирано по ЗДДС, американската фирма е длъжна да си хареса една европейска държава и там да внася ДДС (което събира от клиента). Ако не го прави - нарушава данъчните закони. Това важи само за някои услуги. Обаче важи за всички фирми, които не са регистрирани в ЕС и нямат място на стопанска дейност в ЕС (напр. офшорните фирми, американските фирми, индийските фирми и т.н.).
Е изглежда че моите американски фирми не са го направили, и тука какво правим?

Това за тези офшорни сделки не го разбрах.Първо има ли списък с тези държави (говоря офицеален, описан в закони).После, какво означава това услугата да не е реално предоставена?

В моя случай.Разходите, които съм правил са за хостинг, услуги от фриилансери, разходи за какви ли не неща от физ лица и фирми.

Кажете все пак и вие как процедирате.Предполагам повечето от вас имат сходни случаи?
 
Последно редактирано:
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Когато американска фирма продава уеб хостинг на физическо лице, което не е регистрирано по ЗДДС, американската фирма е длъжна да си хареса една европейска държава и там да внася ДДС (което събира от клиента). Ако не го прави - нарушава данъчните закони. Това важи само за някои услуги. Обаче важи за всички фирми, които не са регистрирани в ЕС и нямат място на стопанска дейност в ЕС (напр. офшорните фирми, американските фирми, индийските фирми и т.н.).
E, това е проблем на фирмата, не на БДД1.

Физическите лица, които не са еднолични търговци откога имат право да извършат търговска дейност по занятие? Защото аз си мисля, че е забранено да вършат търговска дейност по занятие.
Защо? Ако са на граждански договор и имат ЕИК или упражняват свободна професия?
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Защо? Ако са на граждански договор и имат ЕИК или упражняват свободна професия?

Така да, тогава е ясно.Моя случай е че аз не съм нито своб пр, нито имам ЕИК, като такава.И тогава като си купя нещо от европа или трети страни, то би ли трябвало да се плаща нещо?

А и тези плащания на ддс, кога би трабвало да се извършват?Само когато получа фактура с нилева ставка ли?Ако например не ми издадат фактура, или ми издадат фактура, на която липсва информация за ддс?

(А ако ми издадат фактура и аз кажа за пред данъчните, че не са ми издали ;) )
Изобщо как данъчните ще те хванат за такива неща?
 
Re: Въпроси за tax day на 22 януари

Така да, тогава е ясно.Моя случай е че аз не съм нито своб пр, нито имам ЕИК, като такава.И тогава като си купя нещо от европа или трети страни, то би ли трябвало да се плаща нещо?
Когато купуваш за лична употреба (некомерсиално, с нетърговска цел) от ЕС продавачът е длъжен да ти начисли ДДС и ти нищо не трябва да правиш, нито да се регистрираш, нито да вкарваш ДДС. Ако купуваш от САЩ, то дори имаш право да купиш без ДДС (пак като ФЛ и некомерсиално), но тогава на митницата ще ти начислят ДДС, акцизи и мита, независимо дали си го платил или не, ако стойността надвишава 15 евро с доставката.
 

Горе