SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

За някой аномалии в Google Translate

Re: За някой аномалии в Google Translate

Важното е екипа да се събере, после ще може лесно да се пусне по още 1 линк или да се промени пуснатия от всеки.

А за замислянето на нещо по-така: Давайте идеите, тая тема нали е за това - за обсъждане.
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Едно нещо и от мен по темата - пичове стига сте бомбили за щяло и нещяло.
Македонците да си живеят в Македония и да си се наричат как си искат.
Ние България да си оправим, пък те за къ'в са ни малко са ни проблемите с нашите малцинства, че и с албански да се занимаваме.
Няма да стане това обединение на България докато не станем съседи в ЕУ.
Сорри ако съм бил малко твърд :)
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Много ми е интересно в такъв случай мнението ти: ти видя ли примерите и ако да: какво мислиш, че всичкия превод на всички тези изрази е случаен ли?

То с такове мислене накрая като напишеш България в Translate ще излиза Македония. На мен ми пука и нищо не ми коства, на който не му пука си вика "тия пък кво си чешат езиците" чакай аз да гледам отстрани като по-хитър и така.
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Важното е екипа да се събере, после ще може лесно да се пусне по още 1 линк или да се промени пуснатия от всеки.

А за замислянето на нещо по-така: Давайте идеите, тая тема нали е за това - за обсъждане.

Дайте да направим едно местенце, където да влизаме, за да може да си обсъждаме тази тема като пичове, че тук винаги ще идват хора, които имат против това начинание, въпреки, че тайничко им се иска да участват, но нали трябва да изкажат мнение против другите.
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Едно нещо и от мен по темата - пичове стига сте бомбили за щяло и нещяло.
Македонците да си живеят в Македония и да си се наричат как си искат.
Ние България да си оправим, пък те за къ'в са ни малко са ни проблемите с нашите малцинства, че и с албански да се занимаваме.
Няма да стане това обединение на България докато не станем съседи в ЕУ.
Сорри ако съм бил малко твърд :)
Че кой е казвал, че я искаме Македония в пределите на България? Става дума за елементарно уважение и историческа грамотност. Формално сме били един народ - Българи.

Искат друга държава, хубаво. Искат друг език - извращение, но тяхна воля. Но да си ги вършат тия неща в къщи. На публични места е грубо и неприемливо.

То и другите ни съседи(Сърби и Румънци) имат странни претенции към историята, ама това като Македонците никъде го няма.
 
Последно редактирано:
Re: За някой аномалии в Google Translate

Дайте да направим едно местенце, където да влизаме, за да може да си обсъждаме тази тема като пичове, че тук винаги ще идват хора, които имат против това начинание, въпреки, че тайничко им се иска да участват, но нали трябва да изкажат мнение против другите.

Точно за целта направих група във Facebook, ето я: Македония е Западна България. Групата е отворена за присъединяване, всеки може да качва видео, картинки, линкове и да коментира.
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Между другото, не знам кой писа по-рано, но е прав. Дайте да направиме бомба за основното название - Македония anchor "Macedonia"
И да го класираме нагоре към някой от сайтовете на Божидар Димитров или нещо от сорта.
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Ами може всички, които държат линковете към нашето правителство с "провал" да ги сменят на Македония. :)

Мисля, че бомбата за провала вече не е нужна, а какво по-изнервящо за макетата, от това при търсене на Македония да се отваря БГ правителството. :)

А от Гугъл уж я бяха оправили тази бомба, но правителственият сайт пак излиза на първа позиция.
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Идеята ми далеч не е да се противопоставям на темата :) на мен също не ми харесва това, но главното е че според мен политически се толерира тази омраза между нас и тях. Като си седнем и се напием си личи, че сме от едно тесто, но тая пуста национална гордост и на двете страни ни кара да се отдалечаваме вместо да се събираме. Аз съм от Добрич и всички знаят къде е бил той през 1919-40 година тук също е имало румънизация на население и т.н. Според мен е глупаво да се правят тия неща, защото това с гугъл транслейта е почнало сигурно пак от някое наше изказване или жест. Не тук естествено. Ние сме им направили някаква мръсотия после те на нас и така не се знае кой е почнал пръв и кога ще спре всичко.
Извинявам се за намесата в темата ви. Няма повече.
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Ние сме им направили някаква мръсотия после те на нас и така не се знае кой е почнал пръв и кога ще спре всичко.
Ако реално се поинтересуваш, ще откриеш че провокации от българска страна почти няма. Няма друг толкова толерантен народ. Аз поне не съм виждал, а не е като да не съм гледал. Затова и ни се качват по главите. Позовавенето на факти не се брои за провокация ;)
 
Последно редактирано:
Re: За някой аномалии в Google Translate

Като се стигне до тук винаги питам: а вие сигурни ли сте с това, което пише в учебниците ни?:)
Всички знаем, че виждането ни за историята се различава и с турци, и с гърци, както и с македонци. Истината е, че всеки народ/държава изкарва историята както му е угодно. Ако македонците приемат това, което пише в учебниците, то трябва да махнат границата между двете държави.

Всички тия глупости ще отпаднат, когато границите и държавите станат фиктивни - сега ние сме европейци от България. Македонците са си македонци, някой ден ще станем братя - европейци. Тогава цялата история ще изглежда супер смешна ;)
В крайна сметка нека не забравяме какъв натиск има върху Македония от страна на Сърбия и Албания.

Някой виждал ли е какво пише в учебниците им по история? Както ние вярваме в учебниците си, така и те го правят...
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

темата събуди някой съмнения в мен. поради тази причина се "допитах" до световната енциклопедия с въпрос кои аджеба са братята Кирил и Методи?!
мисля, че отговора на wiki е малко ..... хммм, странен
всъщност, странното е, че само в руската уикипедия се споменава за произхода на братята
"..известно, что Кирилл и Мефодий были болгарами[3][4][5]. Так как в IX веке Первое Болгарское царство было многонациональным государством, то определить точно, являлись ли они славянами или протоболгарами,.."

на български
на руски
на македонски(демек па на български)
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

За произхода на братята дълго се е спорило и ще се спори. Най-малкото е съмнително, високопоставеният византийски военен управител Лъв да е българин. ;)

Трудно ще се установи дали са българи, славяни или гърци, но едно поне е сигурно - не са македонци. :)
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Като се стигне до тук винаги питам: а вие сигурни ли сте с това, което пише в учебниците ни?:)
Като не вярваш на нашите учебници, чети в източниците на чужденците. Аз съм си направил труда да чета. Ти щом питаш по този начин обаче се съмнявам да си го сторил. За да питаш този въпрос обаче, би било добре да си попрочел... щото звучиш някакси поучително и някои ще ти се вържат. Факт е, че нашите учебници са доста близки с позициите на чуждите учени... все пак са базирани на същите източници.

Всички знаем, че виждането ни за историята се различава и с турци, и с гърци, както и с македонци. Истината е, че всеки народ/държава изкарва историята както му е угодно.
Формално разликите в официалните позиции за миналото с турци и гърци са минимални и се свеждат до отказът им да признаят геноцида, който са прилагали в териториите населени с българи. Гърците официално си го признаха наскоро, но в "формално ограничен вид". Турците си държат на деменцията. По тези въпроси има доста в библиотеката на конгреса на USA, щом се съмнявате в БГ източниците.

Със сърбите като цяло нямаме различия, само дето се заиграват с един период от <30г наречен "Велика Сърбия" и това им вреди на връзките с околните. Прочетете за него и ще усетите смешката.

Румънците си имат и те една фикс-болежка наречена "Велика Румъния", която си е била само идея и е била частично реализирана за по-кратко и от сръбската. Но пък са много горди как се се включили като четвърта страна срещу България във междусъюзническата(като стана дума за Добрич...) и са успели да ни победят даже.

Та накратко никой от съседите не ни обича особено, с пълно основание всъщност... били сме им кошмар при война и основна цел в амбициите им в региона през миналия век. Обаче държавата Македония е уникално образувание... просто една второстепенна провинция през цялата история на региона, но с претенции за "център на света".

Ако македонците приемат това, което пише в учебниците, то трябва да махнат границата между двете държави.
Не знам защо стигна до този извод? Никой не е искал да ги завладява или присъединява. Българите са се борили да ги освобождават. Строили са училища. Създавали са институции. Не е имало никаква идея за полза от това. За разлика от всичките ни съседи.
Формално това, че Македония е отделна държава е считано като решение на проблема с освобождаването им според много хора, мен включително. И наистина смятам, че някакво признание би било в реда на нещата, дори да не са чувстват Българи. Формално им се размина гражданската война в Сърбия. Някой задава ли си въпросът - как така стана?

Ако като население са решили да са отделна държава, държавата България не може да има никакви претенции по този въпрос. Но пренаписването на родова памет си е обидно в най лекия случай.

Относно споменаването на името Македония в историята(особено не-българската) се има предвид област и народи, които нямат нищо общо с територията и народа на днешната държава Македония. Тя се пада встрани всъщност ;)

Всички тия глупости ще отпаднат, когато границите и държавите станат фиктивни - сега ние сме европейци от България. Македонците са си македонци, някой ден ще станем братя - европейци. Тогава цялата история ще изглежда супер смешна ;)
Аз единственото, което виждам за отпадане са куп измислици и машинации на Македонци. Т.е. проблема си е изцяло техен. Европейски съюз и НАТО скоро няма да видят. Не си прав обаче, че проблемите биха отпаднали при такъв случай. Първо ще трябва да се решат тези проблеми.

В крайна сметка нека не забравяме какъв натиск има върху Македония от страна на Сърбия и Албания.
Мисля, че е редно да има и натиск от наша страна. Например под формата на защита на паметниците и затягане на пропускателния режим(както се изисква от ЕС). Все пак не виждам изброените да имат по-големи основания, че да им се дава предимство а ние да подкрепяме сляпо неблагодарните макита.

Някой виждал ли е какво пише в учебниците им по история? Както ние вярваме в учебниците си, така и те го правят...
О да. Ако ви е слаб стомаха или лесно се захласвате от смях не четете. Ако сте любители на повърхностното фентъзи, може и да ви хареса.
 
Последно редактирано:
Re: За някой аномалии в Google Translate

За произхода на братята дълго се е спорило и ще се спори. Най-малкото е съмнително, високопоставеният византийски военен управител Лъв да е българин. ;)
Най правдиво е да се приеме, че са византийци, което е принципно различно от гърци, в общия случай. Но има голяма вероятност да са си били гърци. По-малко вероятно е да са били славяни. Българи е много-малко вероятно да са били.

Трудно ще се установи дали са българи, славяни или гърци, но едно поне е сигурно - не са македонци. :)
ДА. За македонци може да се изключи на 100% струва ми се. Поне във всякакъв смисъл, който може да се вложи в понятието "Македонец", към този период.
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Очаквах подобен коментар - всеки си има виждане по въпроса, фактически и двамата сме прави само дето аз не изпадам в крайностите ти.

Чел съм и знам как точно нашите учебници се разминават в много факти с учебниците на другите страни. Разни дребни факти, които за нас нямат значение, но за гърци и румънци не изглеждат толкова дребно. Няма спор македонските учебници са повече от преувеличени, а и не точно преувеличени, а по-скоро силно измислени.

Относно турският геноцид - на много места съм чел как България е била малка лоша провинция, която често не си плащала данъците. Интересни текстове има и в крепостта/хълма от битката при Одрин.

Един топъл пример: от къде е Орфей? :)
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Очаквах подобен коментар - всеки си има виждане по въпроса, фактически и двамата сме прави само дето аз не изпадам в крайностите ти.
Къде видя крайности? Аз съм мирен човек

Чел съм и знам как точно нашите учебници се разминават в много факти с учебниците на другите страни. Разни дребни факти, които за нас нямат значение, но за гърци и румънци не изглеждат толкова дребно.
Наистина бих искал да си по конкретен и да посочиш пример в който нашите учебници(събирателно понятие, което доста се поизмени напоследък) лъжат. Особено за румънците... и както казах чети на английски като не ти се четат български учебници. То всичко си пише.

Относно турският геноцид - на много места съм чел как България е била малка лоша провинция, която често не си плащала данъците. Интересни текстове има и в крепостта/хълма от битката при Одрин.
Имах предвид геноцидът в Странджа. Можеби не знаеш, но това е била гъсто населена област до междусъюзническата война. Я виж сега, даже и след социалистическите опити за заселване....

Един топъл пример: от къде е Орфей? :)
Според източниците е от Тракия. Според холивуд е негър, спорад македонците е ... познахте от първия път..., а според местни гръцки предприемачи е грък. Та май единственото смеслено от изброеното е за тракиец....
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

Странджа е много широка тема, най-малкото корените ми са от там. Да не отварям темата, но за там пък точно в нашите учебници има неверни или по-скоро подвеждащи неща. Пра дядо ми е криел знамето сума години от въстанието на Петрова нива. На хартия обаче друго пише :) За теб лъжа, за мен истина.

Темата е за маса, поради спецификата и извън форумността си :D
 
Re: За някой аномалии в Google Translate

от къде е Орфей?
Фракиец, из области киконов [8]. Жил в селении Пимплея у Олимпа [9].


Предполага се, че родното място на певеца е неизвестно все още населено място в планината Родопи, Смолянска област или странджанското село Бръшлян.

is a figure from Greek mythology,[1] probably of Macedonian[2] origin more specifically Pierian[3], venerated by the Ancient Greeks.He was said to have been born in Pieria at a village called Pimpleia[4], close to Olympus,[5][6]

за негър нищо не пише :D
 

Горе