SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Трябва да направиш нов акаунт за фирмата и да си промениш кодовете във всички сайтове, така че парите да отиват при фирмения акаунт. След това спираш да ползваш личния акаунт и даже го изтриваш за да нямаш излишни проблеми.

Няма начин за комуникация с Google - не отговарят на въпроси (едно време отговаряха, но сега вече спряха да отговарят или отговарят само на някои въпроси). Иначе според условията им има някакъв начин да ползваш фирмения акаунт само за получаване на парите от личния, но не знам дали е на практика възможно (най-вероятно не, защото както писах по-горе - няма начин за комуникация с Google).
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Това с направа на фирмен акаунт не е проблем, въпросът е от гледна точка на данъците дали е изгодно за фирмата, а и за мен.

Аз както съм го разбрал, в този случай не трябва да се плащат осигуровките и единствено (за да съм коректен към собственика на фирмата) ще трябва да му отделям процент от неговия данък печалба плюс някакво приспадане заради по-малката сума признати разходи.

Дали е така?
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Такааа... аз от много ослушване май се изхаках. :)

Да поразпитам тук, че данъчната инспекторка не беше много наясно, а със счетоводителката ще говоря утре.

До края на миналия месец не бях приел договора с Гугъл Ирландия, бях сложил задържане на плащания за Юни и след като взех последното плащането (за Май) в USD, приех договора с Гугъл Ирландия. Намеренията ми бяха да се регистрирам по ЗДДС до средата на Август и след това да си взема парите за Юни и Юли. На 16-и Юли махнах задържането, понеже знам че всички действия след този срок касаят следващия месец. И днес изненада... направено плащане за Юни в евро. :eek:

Данъчната не можа да ми отговори какво да правя, обясни ми за експресна регистрация, но това не ме касае, тъй като плащането е с днешна дата. Питах я дали ако не взема парите и след 60 дни те бъдат възстановени в акаунта ми и бъдат изпратени пак, съм в нарушение за ЗДДС, но жената не знаеше.

Някой може ли да ме посъветва какво трябва да се прави? Да оставя ли парите да бъдат възстановени в акаунта след 60 дни и изпратени отново и дали това "отменя" нарушението ми. Да правя ли експресна регистрация (в което мисля няма смисъл) или стандартна. Или просто да заделя между 500 и 5000 лева и да си чакам глобата. :) Сумата на плащането е малка, за един месец, но това няма значение. :rolleyes:

EDIT: А трябва ли да си регистрирам ЕГН-то, като БУЛСТАТ ( или както там се води тази процедура). Понеже данъчната ме изпрати в "Статистиката" в Стара Загора за такава регистрация. :eek:
 
Последно редактирано:
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Ако не вземеш парите, ще можеш да се регнеш спокойно по ДДС и да, регистрираш се по ДДС като физическо лице, ако профилът ти не е бизнес. Докато не вземеш парите в кеш, нямаш основание за притеснение.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Данъчното събитие не възниква ли на датата когато Гугъл направят плащането, а не когато взема парите? Ако е второто, нямам проблем, но в няколко от темите мисля беше споменато, че събитието възниква на датата, когато е направено плащането.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

/offtopic:
Ако е когато направят плащането, то тогава мога и аз да ти изпратя 100 лв. и да ти изкарам глобал от 500 лв. Според мен настъпва, когато го приемеш.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Глава втора. ДАНЪЧНО СЪБИТИЕ И ДАНЪЧНА ОСНОВА

Чл. 25. (1) Данъчно събитие по смисъла на този закон е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължени по този закон лица, вътреобщностното придобиване, както и вносът на стоки по чл. 16.

(2) Данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.

(3) Освен в случаите по ал. 2, данъчното събитие възниква на:

1. (доп. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) датата на фактическото предоставяне на стоката по чл. 6, ал. 2 с изключение на случаите по ал. 8;

2. датата на отделянето или предоставянето на стоката по чл. 6, ал. 3;

3. датата на започването на транспорта по чл. 7, ал. 4;

4. датата, на която доставчикът получи плащането - при продажба на стоки чрез поръчка по пощата или по електронен път;

5. датата на изваждането на монетите или жетоните - при извършване на доставки чрез автомати за продажба или други подобни уреди, които се задействат с монети, жетони или други подобни;

6. датата на фактическото връщане на актива с ремонта и/или подобрението при прекратяване на договора или преустановяване ползването на актива - в случаите на извършване на безвъзмездна услуга от държател/ползвател за ремонт и/или подобрение върху нает или предоставен за ползване актив, когато не са налице условията по чл. 9, ал. 4, т. 2 и 3.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) При доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо.

(5) (Нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Алинея 4 не се прилага при доставки с непрекъснато изпълнение с продължителност за период, по-дълъг от една година, за които не е налице дължимост за плащане за период, по-дълъг от една година. За такива доставки се счита, че данъчното събитие настъпва в края на всяка календарна година, като за календарната година на прекратяване на доставките данъчното събитие настъпва на датата на прекратяване на доставките.

(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) На датата на възникване на данъчното събитие по ал. 2, 3 и 4:

1. данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли, или

2. възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки и доставките с място на изпълнение извън територията на страната.

(7) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2, 3 и 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка. В тези случаи се приема, че данъкът е включен в размера на извършеното плащане.

(8) (Предишна ал. 7 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато нерегистрирано по този закон лице получи авансово плащане по облагаема доставка и фактически извърши тази доставка след датата на регистрацията си по този закон, смята се, че полученото авансово плащане съдържа данъка, който става изискуем на датата, на която става изискуем данъкът по доставката.

(9) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г., предишна ал. 8 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Данъчното събитие за доставка по чл. 6, ал. 2, т. 4 на вестници, списания, книги и други печатни произведения, музикални аудио- и видеозаписи и видеозаписи на филми на електронен или технически носител възниква на по-ранната от двете дати:

1. датата, на която комитентът/доверителят получи плащането от комисионера/довереника по чл. 127, или

2. последния ден на тримесечието, следващо данъчния период, през който е извършено фактическото предаване на стоката по чл. 6, ал. 2, т. 4.

Болднатият текст изглежда е валиден за нашите плащания.

Криситян, едва ли можеш да ми изкараш глоба, тъй като не съм ти предоставил стока/услуга за тези 100 лв.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Някой дали е успял да се регистрира в регистър БУЛСТАТ като изпълнител по граждански договор с общите условия на Гугъл?
Че в нашия край документ без подпис и печат не приемат.
Не че е проблем да си извадя някакъв фиктивен договор с друга фирма за да си взема регистрацията ама ...
 
Последно редактирано:
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Илиев, мисля че само си си отговорил
4. датата, на която доставчикът получи плащането
т.е. когато си получил плащането, не когато е пратено/инициирано.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

не ги тегли още, подай си документите за регистрацията, до 7 дни ще те регистрират и след като си регистриран, тогава ги вземи,. След това, всеки месец до 14-ти си подаваш декларациите и отчетите в нап и си ок.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Илиев, мисля че само си си отговорил т.е. когато си получил плащането, не когато е пратено/инициирано.

Да, но чукча първо пише, после чете. :eek:
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

не ги тегли още, подай си документите за регистрацията, до 7 дни ще те регистрират и след като си регистриран, тогава ги вземи,. След това, всеки месец до 14-ти си подаваш декларациите и отчетите в нап и си ок.
Traki, не знам дали ще стане, защото ако се регистрираш юли месец, ще подаваш декларация за август т.е. вероятно не може да стане схемата.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Кулинар, не разбрах добре какво имаш предвид. Кое няма да стане?

Въпроса в момента е че за да няма разправии, е добре да не взима парите преди да се е регистрирал по ДДС. Парите ще си ги вземе след като е регистриран и ще си ги декларира в декларацията за август (която подава до 14 септември) Може дори да си вземе и другите преди 31 август, и да си включи и двете получавания.

А за ДДС декларациите които се подават в нап, то така или иначе вече в рамките на юли не могат да го регистрират, защото за момент на регистрацията не смятат момента на подаване на документите за регистрация, а момента в който ще му дадат акта за регистрация и талончето с ДДС номера. (седмица след като ги е подал)
т.е. ще го регистрират август, първия отчетен период ще му е 01-31.08, а първото подаване на декларации ще му е до 14 септември и ще е за отчетен период август.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

И аз имам въпрос .

Планирам да прехвърля всичко на фирма през септември.

В момента имам един акк, който е регистриран на мен, като физическо лице. Успях да му променя адреса от България на друга държава извън ЕС. Избрах валута USD и очаквам чек на друг адрес, в друга държава. Та нали в тази схема вече няма за какво да се притеснявам? Или изпускам нещо?
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Колеги, не знам как са минали Вашите регистрации по ЗДДС, но моята продължи 3-4 часа и беше свързана с попълване на сума документи и декларации и три посещения до НАП Казанлък и Стара Загора.

Та... искаха ли ви да попълвате "Искане за представяне документи и писмени обяснения от задължено лице". Това е един документ с 15 подточки, Изискват се документи, като ф-ри за покупко-продажби, справки за оборотна ведомост, касова книга, складова, производствена, търговска база, материални и трудови ресурси, декларация по ЗДДФЛ за 2009-а, декларация за други доходи, декларация за движимо/недвижимо имущество и т.н. По всяка точка предоставяте документи или пишете декларация, че тези документи не ви касаят, като физ лице. Аз предоставих декларация по ЗДФФЛ, банково извлечение, декларация за движимо/недвижимо имущество и декларация, че останалите точки не се отнасят за мен, като физ. лице.

И искаха ли ви извлечение от банкова сметка за последните 12 месеца? Защото една от точките е такава и трябваше до ходя до банката си за да вадя извлечение.

Сега чакам три дни да мине проверката и регистрацията ми ще излезе, ако всичко е наред. Изобщо процедурата нямаше почти нищо общо с това, което четох от вече регистрирали се Адсенс потребители.:confused:
 
Последно редактирано:
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Който си мисли, че в различните НАП е еднакво - много се заблуждава. Всяка дирекция на НАП си прави собствени процедури за всяко нещо. Няма никаква унификация, което е много тъпо. Но едно и също нещо във Варна и в Бургас става по коренно различен начин, вкл. и регистрацията по ДДС. Толкова години на никой не му дойде на ум да унифицира процедурите за цялата страна.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

А стига, тез са се престарали. Трябваше да ги попиташ и да ти посочат точката от закона или правилника за прилагането му, където пише какви документи трябва да представиш. И по закон ги няма тези.
При мен нямаше такива документи. Имах 2 ходения до НАП. Първо подадох искане за регистрация, след 4 дни ми се обадиха, поговорихме по телефона какви документи имам, поискаха ми да им занеса общите условия на адсенс и платежните от WU за предходните 2 месеца, след 15-20 минутки ми дадоха ДДС номера.

Първия път когато подавах декларациите ме гледаха странно и се чудиха дали ми трябва печат, но вече явно има и други такива или са им разяснили и никой не ми иска нищо. А и аз им схванах ритъма, ходя в началото на месеца да ги подавам и всичко трае 5 минути заедно с чакането на опашката в НАП.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Искането за всички тези документи е по чл. 37, ал. 2 и ал. 3 по ДОПК:

(2) Лицето е длъжно да представи всички данни, сведения, документи, книжа, носители на информация и други доказателства, отнасящи се до неговите права и задължения, до фактите и обстоятелствата, подлежащи на установяване в съответното производство, и да посочи всички лица, държавни или общински органи, при които се намират такива.

(3) Органът по приходите има право да изиска писмено от лицето представяне на доказателства по ал. 2 в определен от него срок.

Има ли някой друг с подадени документи там? Имах чувството, че инспекторката за пръв път вижда регистриращ се по ЗДДС заради Адсенс, което няма как да е възможно.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Ако не предприема никакви действия относно моя акаунт края на годината ще ми изпратят ли парите ? Ако да, ако тези пари не ги взема от Лестър унион, предполагам, че няма да имам проблем с НАП, защото парите не са потърсени?

Ако не потърся парите ще имам ли проблеми с НАП ?
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НА

Значи, ако съм разбрал правилно, както са ми се натрупали 70 евро, за да си ги взема без проблем, трябва да се регистрирам и да платя Х на брой левове...

Добре де, доколкото знам, когато работиш някъде и сключиш примерно граждански договор с друга фирма, на 2-то място плащаш само данък без осигуровка - нея нали вече я плащат от първата фирма...

Ще се консултирам и аз, че нещата ми изглеждат или безумни, или безсмислени...
 

Горе