SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Да, с ДУК мисля че може и така. Но там оставаше нуждата да се осигуряваш и за болнични.
На заплата като упраител съм от една година, чак от тази година почвам да се осигурявам и за болнични.
Ще съм ти благодарен ако направиш една калкулация като горната и напишеш накратко какви са особеностите при този вариант. Откъм данъци ще трябва да падне и ще може да взима заплата всеки месец. Може и да е по-удачно.

Заплата 420 лв (разход)
Осигуровки (разход):
ДЗПО 21 лв
ДОО и ЗОВ 102.06

Общо 543.06 разход от заплата и осигуровки.

Т.е. ако взимаш 1000 лв на месец, 543 са разход. (1000 - 543)*0.145 = 66.3 лв (приемаме, че нямаме други разходи). Към тях прибавяме 30 лв авансов данък върху заплатата и сметката показва че на 1000 лв, плащаме 96 лева данък. Т.е. от 1000 лв чисто взимаме 781 лв. За счети примерно още 150, т.е. остават чисти 630 лв/ месечно. Умножено по 12 това прави 7572 (стотинките съм ги закръглял) лв чисто за година.

Това е много малко повече от сметнатите от Траки 7544,88 като физическо лице, но пък и Траки не слагал разход за счети, както не е сметнал и необходимо присъщи разходи (НПР - 10 или 25%). При 10% НПР чистата сума нараства на 7628.71 лв, а при 25% - 7754.46 лв. С други думи като ФЛ лице хем плащаш по-високи осигуровки (евентуално по-добра пенсия след време), хем взимаш повече пари чисто (но ако плащаш на счети, всъщност ще са по-малко чистите пари).
 
За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Да, има някаква полза, но калкулаторът не дава предимства на това, че като осигурен като физическо лице, плащаш по-високи осигуровки и съответно по-голяма пенсия в бъдеще. Също така, може като физическо лице да се наложи пак да плащаш на счети - разход , който не се включва в сметките. Така че, имай едно на ум, при ползването му.
 
За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Както и има грешка в калкулатора при смятането без избраният осигурителен доход да се изплаща, като възнаграждение през ЕООД-то (случая за което беше писал traki). При този случай грешно е заложено и базата за облагаемия доход я изчислява като намалява месечен доход с осигурителния доход (третирайки го като получено възнаграждение), което изкривява резултата съществено.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Aко сложиш 0 на заплатата, си смята правилно, има и една отметка "Избраният осигурителен доход ще се изплаща, като възнаграждение през ЕООД-то".
 
За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Проблема е, че когато не е избрана отметката "Избраният осигурителен доход ще се изплаща, като възнаграждение през ЕООД-то", данъчната основа е същата както и когато е избрана отметката. Писах на Катя и ми отговори, че ще го оправи (може и вече да е оправено не съм проверявал).

п.п. Да оправили са го, сега смята коректно.
 
За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Ако се регистрирам като работещ на свободна практика, мога ли да комбинирам доходите от Адсенс с доходи от малко по - различна дейност? Имам предложение да рекламирам чрез профилите си в социалните мрежи статии на определени сайтове срещу заплащане. Освен това искам да сложа в блога си реклами от Адсенс. Смятам, че като събера доходите от двете дейности, те ще са ми достатъчни за да покривам осигуровките си и да съм на плюс. Въпросът ми е дали при регистрацията в НАП ще ми направят някакъв проблем или двете неща се считат за един и същ вид дейност (все е реклама в Интернет)?
 
За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Личното ми мнение, че няма да имаш проблем. По-скоро ще видиш зор да се регистрираш като "работещ на свободна практика".
 
За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Личното ми мнение, че няма да имаш проблем. По-скоро ще видиш зор да се регистрираш като "работещ на свободна практика".
Със сигурност няма да има. Аз работя така. И Адсенс и някой дуги WEB услуги, че няколко пъти съм водил курсове. А между другото са ми правили по разни поводи 3 ревизии. Така, че няма никакви забележки. НАП ги интересува да си си платил задълженията.
А както казва Кулинаря "По-скоро ще видиш зор да се регистрираш като "работещ на свободна практика"", това е по-големия зор.:D
 
За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Защо? Някакви специални документи ли искат? Иначе аз съм студент в момента.
 
За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Защо? Някакви специални документи ли искат? Иначе аз съм студент в момента.
В някои агенции по вписванията си позволяват да лъжат хората, че за да се регистрират като свободна професия (работещ на свободна практика) трябва диплома за висше образование, което всъщност не е вярно. В нашия град например, след като се разправях с лелката по този въпрос, след няколко дни вече бяха сложили и бележка на врата в този дух. Иначе по закон можеш да се регистрираш по няколко начина. Казвам ги по памет, а ги бях чел в документ публикуван на техния сайт. Можеш да се регистрираш с документ за някаква професия. Би трябвало да става с документ примерно от гимназията, ако са ви издали за някаква професия. Например за преводач може и със сертификат, имам роднина регистриран така. Може да се регистрираш и като консултант ( май не искаха никакъв документ), и като такъв имам познат, но и двамата ми познати отидоха с адвокати да се регистрират.
Дори в документа който четох имаше точка, че можеш да се регистрираш, ако имаш договор с някоя фирма за извършване на някаква дейност. За съжаление сега не откривам този документ. Така, че всичко зависи от служителя на какъв кеф е. После в НАП няма проблем. Признават договора с Гугъл.

P.S Намерих документа: http://www.registryagency.bg/bg/Services/bulstat/f223.html
 
Последно редактирано:
Как ще се процедира отсега нататък след като Великобритания излиза от ЕС
ще има ли нужда от ДДС и да не се окаже че реално дължим ДДС ако сме регистрирани по ДДС
 

Горе