SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

..... е да имаш ВИШО, ..... имам ВИЩО немах проблем,

чудя се кой университет ти е издал диплома за ВИСШЕ образование..... ?!?
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

@gogobg
Здравей. Не става дума за свободна професия. Аз до колкото разбрах хората по този член не са свободна професия, а само физ. лице по ддс.

@s1yf0x
Мисля, че той шеговито и умишлено изписа думата по този начин. (Съдя по главните букви)
 
За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

@gogobg
Здравей. Не става дума за свободна професия. Аз до колкото разбрах хората по този член не са свободна професия, а само физ. лице по ддс.

Точно за свободна професия става въпрос :). Разгледай подробно заявлението за регистрация по чл.97а. Не виждам нищо шеговито в написаното, може би не схващам иронията.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Gogobg иронизира НАП-ската лелка.

Скуби, за да извършваш каквито и да е търговски дейности, трябва да имаш някаква форма на регистрация, както е писал Гогобг. Дали ще си свободна професия (физическо лице), дали ще си ЕТ (пак физическо лице), ООД„ ЕООД (юр.лице) или ДЗЗД, зависи изцяло от различни фактори като данъци, лични предпочитания и т.н.

Регистрацията по чл.97а, касае доставка на услуги в други страни членки на ЕС и ако извършваш такава, си длъжен да се регнеш по чл.97а от ЗДСС - независимо от формата, която си избрал за регистрация пред НАП. Ако имаш рег по ЗДДС, но нямаш в НАП, рискуваш да бъдеш глобен за извършване на търговска дейност без да имаш това право. Макар че едното няма много връзка с другото. Оф, дано си разбрал.
 
За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Точно за свободна професия става въпрос :). ..Не виждам нищо шеговито в написаното, може би не схващам иронията.
Не виждаш защото не си ходил при стринката в нашата агенция по вписванията :D, ама карай това не е важно. Важно е човека да си свърши работа
 
За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Да Ви подпомогна малко темата.
Първо прочетете:
ЗДДС (Закон за Данък Върху Добавена Стойност) - резюме на закона
Това е съкратено резюме на Закона за ДДС и е написано като за нормални хора общодостъпно.
Мисля и тук се обясняваше режима по - които се третират Вашите сделки - в случая рекламите, и защо Ви възниква задължение за регистрация по ДДС.
На същия сайт си прочетете и Закона за Счетоводството, ако не Ви се изясни от Закона за ДДС само.

Колкото до дилемата физическо лице или фирма. Вие си решавате, но аз до колкото знам като ЕТ например - Едноличен Търговец си задължен с цялото си имущество, тоест ако направиш някакъв фал или например не попадеш нещо, може от НАП да ти наложат солидна глоба.
При ЕООД (едноличен собственик) или ООД (същото като ЕООД, само че с повече собственици, и единия задължително трябва да е управител и да работи по договор за управление и контрол, което значи да се осигурява върху някъде 800 лв). Та да приемем, че сте си избрали ЕООД, за мен това е най - удачния вариант, пак ще Ви възникне задължение да се рег-нете по ДДС, но сте отговорни само до сумата на внесения капитал. В момента изискването за 5000 лв начален основен капитал го няма, и можете да си отворите фирма ЕООД с 2 лв основен капитал, но пък за регистрация ще Ви трябват поне 150 лв и за банкова сметка (поне едва или две - левова и валутна) по 6-7 лв на месец такса на банката.
Колкото до предмета на дейност - можете да дефинирате абсолютно всички дейности (това винаги ми е било странно на БГ законодателството), можете да напишете, че ще се занимавате с 20 неща, без никакъв проблем. Само внимавайте, да не напишете дейности със специален режим - Примерно хазартна дейност, че тогава става лошо. Но напълно възможно е да си напишете примерно "интернет услуги, търговия със стоки на дребно, куриерски услуги, разносна търговия, уеб дизайн и прочие".
Това е, с което аз бих могъл да Ви помогна.

Поздрави
 
Счетоводител за AdSense консултация

Счетоводител за AdSense консултация

Препоръчайте ми счетоводител, който да знае законите и как стоят нещата с AdSense. Искам да направя една консултация но не можах да намеря към кой да се обърна. Ще се радвам ако ми препоръчате някой. Може и на ЛС да е за да не става реклама.
 
За: Счетоводител за AdSense консултация

За: Счетоводител за AdSense консултация

Питай направо тук. По-вероятно е да получиш отговор. Кои закони точно те интересуват?
 
Re: Счетоводител за AdSense консултация

Re: Счетоводител за AdSense консултация

Добре, ще се опитам да опиша на кратко какво точно ме интересува.

Както името на темата подсказва става въпрос за осчетоводяване на приходите от Адсенс. Държа да отбележа че има много писано по темата, но след като прочетох за закони, изисквания, ЗДДС и т.н. в главата ми стана "каша" и се обърках, а и не разбирам нищо от счетоводство. Конкретните ми въпроси са:

Въпрос 1: Кой е най-изгодният начин за работа с AdSense /да се плащат по-малко данъци/ - ЕТ, ЕООД или самоосигуряващо се лице?
Въпрос 2: Защо? Може ли някой да каже какви точно са всички задължения при всеки един от случаите /ако може в проценти или с примери/
Въпрос 3: Нужен ли ми е счетоводител и ако да, колко трябва да му се плаща.

Искам да знам какво ще трябва да давам на държавата, ако получавам например по 1000 лева на месец от Google и какво ще остава за мен.

П.С. имам познат счетоводител, който не се е занимавал до сега с такива неща и не можа да ми помогне и за това направих темата.
 
Re: Счетоводител за AdSense консултация

Re: Счетоводител за AdSense консултация

Не знам как стоят нещата, ако се регистрираш по ЗДДС като физическо лице, но ако ще регистрираш фирма, по-добре е да е ЕООД. Месечните разходи за ЕТ и ЕООД са едни и същи - осигуровки около 120-130 лв, ако получаваш по 1000 лв на месец ДДС-то ще ти е 160-170 лв и ще ти е нужен счетоводител. Счетоводните такси за фирми регистрирани по ЗДДС започват от 100 лв някъде, като зависят от това какъв документооборот имаш и т.н.
Самата регистрация на фирма, ако е ЕООД струва 160 лв, ако я регистрираш сам, и към 300 лв, ако ти я регистрира адвокат. За ЕТ държавната такса е 35 лв, но ако използваш услугите на адвокат ще ти вземе някъде към 100 лв.
Това е което знам, надявам се да съм била полезна.
 
За: Re: Счетоводител за AdSense консултация

За: Re: Счетоводител за AdSense консултация

Първо има значение дали вече си регистриран в Адсенс и като какъв и дали имаш вече натрупани пари. Ако имаш вече пари и си регистриран като физическо лице, ако искаш да си вземеш парите трябва да се регистрираш като самоосигуряващ, защото няма как да ги получиш на фирма. За самоосигуряващ се (свободна професия) най-грубо можеш да смяташ на 1000 лв. 250 лв. осигуровки и данъци, 25%. Лошото е, че с договора с Гугъл в агенцията по вписвания не искат да регистрират, трябва да имаш някакъв документ за някаква професия. В НАП за регистрацията по ДДС няма проблем с договора.
Ако още нямаш регистрация още или нямаш натрупани пари можеш да регистрираш фирма и с нея да се регистрираш в Адсенс.
 
Последно редактирано:
Re: За: Re: Счетоводител за AdSense консултация

Re: За: Re: Счетоводител за AdSense консултация

За 1000 лева на месец не си струва, едно 30-40% ще ти заминат ...
 
Re: Счетоводител за AdSense консултация

Re: Счетоводител за AdSense консултация

Нямам профил в Адсенс, скоро ще правя и за това искам да знам какъв тип да е.

Да обобщя с приблизителни суми:

Еднократни:
Регистрация на ЕООД - 160 лв
Регистрация на ЕТ - 35 лв
Регистрация като самоосигуряващ се - 0 лв ?

Месечни:
Счетоводител необходим само при ЕТ и ЕООД - 100 лв
Осигуровки - и при 3-те варианта са едни и същи - 130 лв
Други - тук не ми стана ясно ...
djidja83 каза " ДДС-то ще ти е 160-170" т.е. 20% от сумата като се извадят осигуровките от нея или нещо друго ?
gogobg каза "250 лв. осигуровки и данъци, 25%" тук по мои сметки излиза около 10% данъци ... ?

Годишни
Четох че при ЕТ се плаща данък печалба който е 15%, а при ЕООД 10% печалба + 5% дивидент .... ?


Ако може някой да разясни тези разходи, които споменаха gogobg и djidja83, както и тези годишните.
 
За: Счетоводител за AdSense консултация

За: Счетоводител за AdSense консултация

Всичко зависи от сумата която получаваш. А най-вече дали виждаш перспективи за растеж и до колко можеш да увеличиш приходите.

За малки суми, ако изобщо се прави нещо, е по-добре облагане като физическо лице, ДДС регистрация по чл.97а, регистрация като самоосигуряващо се лице. Ще трябва да си изкараш електронен подпис (60-70 лева първата година, а после около 20 за следващите години)
По този план примерно, ако се осигуряваш на 420 лева, осигуровките ти без болнични мисля че са 107 лева на месец. Всеки месец сам си подаваш ДДС и VIES декларациите с електронния подпис и нямаш други разходи. Следващата година попълваш данъчна декларация за доходите на физически лица. За декларацията се сумират всички суми по месеци, прави се изравняване на осигурителния доход спрямо действителния и се довнасят осигуровките. Изчислява се и колко е данъка върху сумата и се плаща и той.

примерно ако имаш по 1000 лева месечно и всеки месец плащаш 107 лева осигуровки върху 420, на следващата година, с декларацията за доходите през годината ще трябва да доплатиш осигуровки за разликата от 420 до 1000 или още около 148 лева месечно за социални и 46,4 лева за здравни. От общия доход се изваждат платените суми за осигуровки и върху тях се плаща 10% данък.

Значи, грубо сметнато при 1000 лева/месечно от адсенс
приходи 12*1000=12000
социални и здравни осигуровки месечно 107*12 + 148*12 за изравняване на социални осигуровки + 46,4*12 за изравняване на здравни осигуровки= 1284+1776+556,8=3616,8 общо за годината
данък (12000-3616,8*10%=8383,2*10%=838,32 лева
чисто, след всичко платено, за теб остават 7544,88

При по-големи доходи е добре да се помисли за ЕООД. Регистрира се фирма, прави се адсенс акаунт на името на фирмата и сумите минават през нея. Регистрация на фирмата по ДДС, ти си решаваш на какво основание.

За същите суми, до 1000 лева, според мен ЕООД не е добър вариант, първо имаш около 200-250 лева, в най-добрия случай, разходи по регистрацията на фирмата, с банкови такси за откриване и и преводите по сметки, преводи и печат.Хубаво е да откриеш фирмата с поне няколкостотин лева капитал в набирателната сметка.
Месечните разходи за осигуровки са същите, за данък са същите, ако ги задържаш във фирмата ще имаш и корпоративен данък от 5% върху сумата, за да можеш да я усвоиш. Ще трябва и счетоводител, а разхода за него е допълнително 100-150 лева месечно, защото като чуят за регистрация по ДДС и таксите не падат надолу въпреки че нямат кой знае каква работа по това ДДС. Ти реално ддс не плащаш и не дължиш ако прихода е само от адсенс. Ако решиш сам да се оправяш със счетоводството и накрая на годината някой счетоводител да ти направи годишно приключване може да се събереш в към 100 лева, но не мисля че си струва цяла година заниманията.

примерно 1000*12=12000
разходи за откриване на фирмата 250 лв няма как да минат като разход на фирмата
социални и здравни осигуровки месечно върху 420 лева=107*12=1284 лева, за година, които няма да могат да минават като разход на фирмата, заплата също не може да взимаш месечно през фирмата
такса счетоводител 150*12=1800 тя е разход на фирмата

12000 лв приходи-1800 лв разходи=10200*10% данък печалба=1020 за данъка
10200-1020 данък печалба=9180 чиста печалба, която ако искаш да вземеш се облага с 5% данък дивидент=459 лв
или чисто от фирмата можеш да вземеш накрая на годината 8721
през годината си платил -1284 лева за социални
регистрацията на фирмата -250 лв
т.е. остават ти 7187 лева

Забележка* Във всички сметки не са калкулирани таксите за евентуалните банкови плащания 2лв/превод и таксата за евентуалната банкова сметка на фирмата 5лв/месец

Вижда се че с по-евтин счетоводител накрая може годишните доходи да ти дойдат едно към едно. Или с ЕООД накрая за теб да остават малко по-малко от варианта като физическо лице. Ти си преценяваш дали да ги дадеш на счетоводител или да си платиш осигуровки с тях.

За ЕТ изобщо не съм си мислил и не съм запознат. Мисля че за 15% данък върху доходите става дума при този вариант, но други подробности не знам.

Според доходите и целите варират и вариантите. Ти трябва да си прецениш. Ако ги мислиш за в бъдеще как да са ти подредени нещата, виждаш перспектива в адсенс и мислиш, че можеш да увеличиш приходите, или пък има друга дейност или услуги които можеш да извършваш срещу заплащане и за която ти е необходима фирмата, за да издаваш фактури, може ЕООД да ти е по-удачен вариант още сега.
 
Последно редактирано:
Re: За: Счетоводител за AdSense консултация

Re: За: Счетоводител за AdSense консултация

социални и здравни осигуровки месечно върху 420 лева=107*12=1284 лева, за година, които няма да могат да минават като разход на фирмата, заплата също не може да взимаш месечно през фирмата
Траки, не си съвсем прав. Аз съм управител на моята фирма със заплата и тя + осигуровките ми се водят разход. За всичко друго съм съгласен.
 
  • Like
Реакции: web3
За: Re: За: Счетоводител за AdSense консултация

За: Re: За: Счетоводител за AdSense консултация

Траки, не си съвсем прав. Аз съм управител на моята фирма със заплата и тя + осигуровките ми се водят разход. За всичко друго съм съгласен.


Да, с ДУК мисля че може и така. Но там оставаше нуждата да се осигуряваш и за болнични. Не върви да има възможност да оставиш фирмата без управление и да и връзваш ръцете. Не помня какви бяха особеностите.
Ще съм ти благодарен ако направиш една калкулация като горната и напишеш накратко какви са особеностите при този вариант. Откъм данъци ще трябва да падне и ще може да взима заплата всеки месец. Може и да е по-удачно.
 
Re: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

Много полезен и изчерпателен отговор traki ! Точно това ме интересуваше, благодаря ти много, както и на всички които се включиха!
 
За: Счетоводител за AdSense консултация

За: Счетоводител за AdSense консултация

Най-общо съм съгласен с поста на „traki“, но с някои уточнения.

Първо ако се самоосигурявате чрез юридическо лице (примерно ЕООД) при сума от 1 000 лв. месечно няма да ви се налага да изравнява и да довнася осигуровки в края на годината, за разлика от варианта като физическо лице (свободна професия или ЕТ). Тоест като физическо лице ще трябва да довнесете осигуровки в края на годината за разликата от 420 до 1 000 лв. (580 лв). А като юридическо лице няма да изравнявате, а само ще платите 10 % корпоративен данък и 5% дивидент при разпределение на дохода (14.5%) на печалбата. При дадения от вас пример ако приемем, че 12 000 е чистата печалба, то за осигуровки ще платите около 1 300 лв. през годината + 1 740 лв. корпоративен данък и дивидент. Общо 3 040 лв.

Ако развивате дейност като физическо лице, само осигуровките на 12 000 лв. ще са към 3 096 лв., като освен това ще дължи и данък по ЗДДФЛ, но пък след години ще сте богат пенсионер.

Разбира се има варианти да се осигурявате в юридическото лице на друго основание, а не като самоосигуряващ и в тези случаи осигуровките и възнагражденията ще се зачитат за разход. Възможен вариант са и хонорарите.

Така, че за мен варианта с юридическо лице е доста по удачен и при доходи от 1 000 лв. Разбира се винаги трябва да се има предвид и дадени специфични особености при всеки конкретен случай, примерно дали едно физическо лице ползва облекчения (има намалена работоспособност) и плаща по малко данъци или пък сте осигурен на макс.

Относно счетоводителят и като юридическо лице, ако извършвате само тази дейност може да се справяте сам, както и като физическо лице, не смятам че е сложно. Реално погледнато през годината имате точно същите задължения както и като физическо лице. Да си плаща осигуровките, да подава декларация Д1 в НАП и регистрите по ДДС. Ако не може да се справя сам с това, то и като физическо лице пак ще ви трябва счетоводител или компетентно лице което да върши тази дейност. Познавам един фармацевт, който сам си води счетоводството и смея да твърдя, че в някои отношения е доста по добър от част от счетоводителите които познавам.

Лично аз ЕТ не го долюбвам, но понякога е доста удачен (в един от моите бизнеси ми спестява около 1 000 лв. данъци).

Аз във вашия случай бих се регистрирал и започнал като физическо лице и ако започна да реализирам някакви нормални доходи тогава бих се замисли за осигуровки и данъци. Защото може да се окаже, че доходите са доста под това което съм се надявал и да не си заслужава нито да се осигурявам, нито да плащам данъци. Ако нещата тръгнат тогава бих изчисли коя форма ми е по удачна. Защото плановете и реалностите са две различни неща.

Разбира се ако имате разработен бизнес и знаете параметрите, тогава вече е нормално да обмисляте вариантите.

Желая ви успех в начинанието.
 
За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

За: Как да работим с Адсенс Ирл без проблеми с НАП

нямаше ли промяна при осигуряването на Еоод, имаше една тема за вдигането на осигуровките им от 01.01.2013
 

Горе